Рішення № 73416435, 13.04.2018, Рівненський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.04.2018
Номер справи
817/379/18
Номер документу
73416435
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

13 квітня 2018 року м. Рівне №817/379/18Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Друзенко Н.В. розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом:

ОСОБА_1 доГоловного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинення певних дій, В С Т А Н О В И В:

02.02.2018 року на адресу суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання протиправною бездіяльності, що виразилася у не здійсненні перерахунку раніше призначеної пенсії за вислугу років з 01.01.2016 року відповідно до поданої довідки про розмір грошового забезпечення від 15.05.2017 року за №5/87 станом на 01.01.2016 року та зобов'язання здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії за вислугу років з 01.01.2016 року відповідно до цієї довідки.

Ухвалою судді Гудими Н.С. від 06 лютого 2018 року відкрито провадження у справі та відповідно до пункту 2 частини першої, частини другої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі №817/379/18.

З урахуванням того, що дана справа відповідала усім ознакам типової справи, ухвалою судді Гудими Н.С. від 16.02.2018 провадження у ній зупинено до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі №Пз/9901/8/18 (820/6514/17).

Ухвалою судді Друзенко Н.В. від 23.02.2018 прийнято справу №817/379/18 до провадження.

Ухвалою судді Друзенко Н.В. від 23.03.2018 провадження у справі поновлено. Відповідно, перебіг процесуальних строків продовжився.

Розглянувши у визначений частиною другою статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України строк в письмовому провадженні позовну заяву та відзив, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини адміністративної справи в їх сукупності, перевіривши їх дослідженими доказами, суд встановив наступне.

В обґрунтування позову ОСОБА_3 зазначив, що при звільненні з органів УМВС з 2011 року йому було призначено пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб" №2262-ХІІ від 09.04.1992. 29.12.2015 набув чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" №900-VIII від 23.12.2015, яким доповнено статтю 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-XII від 09.04.1992, частиною третьою такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських". За правилами пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством. Такі зміни відбулися, зокрема, з прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови №988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Ліквідаційною комісією УМВС України в Рівненській області було скеровано до Головного управління Пенсійного фонду України у Рівненській області довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016 за посадою, з якої позивач вийшов на пенсію. Однак на підставі вказаної довідки відповідач перерахунок пенсії позивача не провів. А на його письмовий запит повідомив, що причиною непроведення перерахунку є те, Державним бюджетом України, відповідно і бюджетом Пенсійного фонду України на 2016-2017 роки видатки на проведення перерахунку пенсій особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, виходячи з грошового забезпечення поліцейських, не передбачені. Вважаючи таку бездіяльність протиправною, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.

За змістом відзиву відповідача на позовну заяву, Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області заперечує проти задоволення позову. В обґрунтування відзиву зазначено, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Рівненській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". Дійсно, статтею 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ від 09.04.1992 передбачено здійснення перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. При цьому, в силу вимог статті 8 цього Закону, виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України. Державним бюджетом України, відповідно і бюджетом Пенсійного фонду України на 2016-2017 роки видатки на проведення перерахунку пенсій особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, виходячи з грошового забезпечення поліцейських, не були передбачені. Враховуючи вище наведене, головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській діє в межах своїх повноважень та у спосіб передбачений Конституцією України та законами України, у зв'язку з чим вважає відповідні позовні вимоги безпідставними та такими, що не підлягають до задоволення. Крім цього, відповідач також зауважує на тому, що позивач пропустив строк звернення до суду, а його позов про здійснення перерахунку саме з 01.01.2016 року не підлягає задоволенню. На підставі викладеного, відповідач просив відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.

03.04.2018 відповідач подав до суду доповнення до відзиву, де вказав, що до органу Пенсійного фонду надійшла довідка Ліквідаційної комісії УМВС в Рівненській області від 19.03.2018 №5/454 із сумою грошового забезпечення 5489грн. 54 коп. Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснило перерахунок пенсії на підставі статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що підтверджується довідкою від 21.03.2018. Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" обов'язок відповідача виплатити пенсію у новому розмірі виник лише щодо перерахованої пенсії з 01.01.2018, а щодо пенсії за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 - виникне з 01.01.2019. Тому, відповідач просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог.

За матеріалами справи судом встановлено, що ОСОБА_3 перебуває на обліку в управлінні пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" №2262-ХІІ від 09.04.1992, що призначена з 2011 року з посади міліціонер-водій ВДСО при УМВСУ у Волинській області спеціальний підрозділ групи затримання ОБМ у званні прапорщик міліції.

Головою ліквідаційної комісії УМВС України у Рівненській області було передано до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області довідку №5/87 від 15.05.2017 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 Володимироича за посадою на день звільнення із служби міліціонера-водія ВДСО при УМВСУ у Волинській області спеціальний підрозділ групи затримання ОБМ - відповідно до якої розмір грошового забезпечення становить: посадовий оклад - 2470,00 грн., оклад за звання прапорщик міліції - 1000,00 грн., надбавка за стаж служби 40% - 1388,00 грн., премія 15,05% -731,13 грн., а всього 5589,13 грн (а.с.12).

Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області із заявою з приводу проведення перерахунку пенсії, на яку отримав письмову відповідь за №713/04 від 16.01.2018, за змістом якої перерахунок пенсії буде проведено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України (а.с.11).

Вирішуючи адміністративний спір по суті суд зазначає наступне.

07.11.2015 набув чинності Закон України "Про національну поліцію" №580-VІІІ від 02.07.2015. Одночасно з цим, втратив чинність Закон України "Про міліцію" №565-XII від 20.12.1990.

При цьому, згідно з пунктом 15 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про національну поліцію" №580-VІІІ від 02.07.2015, за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

В свою чергу, за правилами статті 102 цього Закону, пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ від 09.04.1992.

У відповідності до частини першої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" №2262-ХІІ від 09.04.1992, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

29.12.2015 набув чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" №900-VIII від 23.12.2015, яким доповнено статтю 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-XII від 09.04.1992, частиною третьою такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".

При цьому, частиною четвертою цієї статті, в редакції, що діяла на вказану дату, передбачалося, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій. З 01.01.2017, у редакції Закону №1774-VIII від 06.12.2016, вказана частина передбачає, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

02.12.2015 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Пунктом 1 вказаної Постанови установлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Пунктом 3 вказаної постанови, затверджено, зокрема, схеми окладів за спеціальним званням поліцейських та схеми посадових окладів поліцейських.

З урахуванням того, що зазначеним нормативно-правовим актом передбачалось збільшення грошового забезпечення поліцейських, то він, в розумінні статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-XII від 09.04.1992, розглядався як правова підстава для перерахунку пенсій, призначених відповідно до цього Закону, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

На реалізацію частини четвертої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-XII від 09.04.1992, Кабінет Міністрів України постановою №45 від 13.02.2008 затвердив Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", який з урахуванням змін і доповнень діє до сьогоднішнього дня.

За правилами пункту 1 вказаного Порядку (в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин), перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Пунктом 2 Порядку (у відповідній редакції) передбачено, що на підставі такого рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв"язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

За пунктом 3 Порядку, - на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Відповідно до пункту 4 Порядку (у відповідній редакції), перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-XII від 09.04.1992. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

В свою чергу, за правилами частини другої статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-XII від 09.04.1992, перерахунок пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. А за правилами частини третьої - перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Судом встановлено, що Головою ліквідаційної комісії УМВС України у Рівненській області було передано до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області довідку №5/87 від 15.05.2017 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 за посадою на день звільнення із служби, яка по формі повністю відповідає додатку №2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 (у редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин).

Судом достеменно встановлено і той факт, що ОСОБА_3 набув право на перерахунок пенсії, призначеної йому за нормами Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-XII від 09.04.1992, саме з 01.01.2016, тобто з першого дня місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що потягнули за собою зміну розміру пенсії, з урахуванням того, що постанова Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 набрала чинності 02.12.2015. При цьому, суд вважає необґрунтованим посилання відповідача на пропуск позивачем строку звернення до адміністративного суду з огляду на те, що спеціальним законом, яким врегульовано правовідносини щодо пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та строки перерахунку пенсій є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-XII від 09.04.1992. Згідно з частиною третьою статті 51 цього Закону, перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Судом встановлено, що перерахунок розміру пенсії позивачу не проведений з 01.01.2016 саме з вини державних органів, на яких покладено обов'язок щодо перерахунку та виплати пенсії позивачу. Тому право позивача щодо перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року є абсолютним та не може бути обмежено будь-яким строком.

Покликання відповідача на відсутність фінансування та необхідність виділення додаткових коштів з Державного бюджету України на проведення такого перерахунку, суд відхиляє, як такі, що суперечать принципу верховенства права.

А згідно з вимогами статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Європейський Суд з прав людини у рішення по справі "Кечко проти України" зауважував, що реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань.

Також у рішеннях по справах "Сук проти України" та "Бурдов проти Росії" Європейський Суд з прав людини наголошував, що державні органи не можуть посилатися на відсутність коштів як на підставу невиконання зобов'язань.

Також згідно практики Європейського суду з прав людини, суд повинен керуватись принципом юридичної визначеності. Цей принцип означає, що зацікавлені особи повинні мати змогу покладатися на зобов'язання, взяті державою, навіть якщо такі зобов'язання містяться у законодавчому акті, який загалом не має автоматичної прямої дії. Така дія зазначеного принципу пов'язана з іншим принципом - відповідальності держави. При цьому, якщо держава чи орган публічної влади схвалили певну концепцію, держава чи орган вважатимуться такими, що діють протиправно, якщо вони відступлять від такої політики чи поведінки, оскільки схвалення такої політики чи поведінки дало підстави для виникнення обґрунтованих сподівань у фізичних осіб стосовно додержання державою чи органом публічної влади такої політики чи поведінки.

В даному конкретному випадку така концепція схвалена в частині третій статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" №2262-ХІІ від 09.04.1992.

Європейський Суд з прав у рішеннях по справі "Суханов та Ільченко проти України" розцінив відмову в перерахунку пенсії через не встановлення певного порядку, як порушення майнового інтересу заявника, що передбачено у статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Аналогічну правову позицію Європейського суду з прав людини викладено у справі "Бутченко проти України", у якій констатовано, що Кабінет Міністрів України повинен був запровадити правові механізми, необхідні для реалізації прав громадян на соціальні пільги. А тому відмова у перерахунку пенсії є такою, що порушує право позивача на перерахунок та отримання належного рівня пенсійних виплат.

Враховуючи вищенаведене, суд вважає, що відповідачем не доведено існування будь-яких об'єктивних та законних підстав для того, щоб не проводити перерахунку та виплату пенсії позивачу з 01 січня 2016 року на підставі довідки Ліквідаційної комісії УМВС України у Рівненській області №5/83 від 12.05.2017.

15.02.2018 Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду за результатами розгляду зразкової справи прийняв рішення в адміністративній справі №820/6514/17, яке набрало законної сили 17.03.2018.

У висновках за результатами розгляду такої справи Верховний Суд зазначив, що відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" №900-VIII від 23.12.2015, статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-XII від 09.04.1992, зміна грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії колишнього працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" №988 від 11.11.2015, яка набрала чинності 02.12.2015. Оскільки вказана постанова набрала чинності 02 грудня 2015 року, то право на перерахунок пенсії з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, виникає з 01 січня 2016 року.

Ураховуючи те, що право на перерахунок пенсії встановлено чинним законодавством України, то при дотриманні всіх вимог, передбачених Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 (у відповідній редакції) особа має законні підстави щодо перерахунку пенсії на підставі довідки про грошове забезпечення з урахуванням грошового забезпечення поліцейських.

Згідно з вимогами частини третьої статті 291 Кодексу адміністративного судочинства України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

Судом застосовуються висновки Верховного Суду в зразковій справі з врахуванням того, що матеріалами справи в повній мірі підтверджено той факт, що всі вимоги, передбачені Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 (у редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин) для проведення перерахунку та виплати пенсії позивачу, дотримані.

Доцільно вказати, що на момент вирішення справи по суті частково змінилось правове регулювання спірних правовідносин, які слугували підставою звернення позивача до суду внаслідок прийняття Кабінетом Міністрів України постанови "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" №103 від 21.02.2018, якою врегульовано проведення перерахунку пенсій відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №988 від 15.11.2015. Проте слід зауважити, що постанова №103 від 21.02.2018 прийнята після виникнення спірних правовідносин і звернення позивача з позовом до суду та погіршує становище позивача в частині строків виплати належної йому пенсії, а відтак, не підлягає застосуванню судом у спірних правовідносинах при прийнятті цього рішення.

Суд надає оцінку тим правовідносинам, які виникли до звернення особи з позовом, відхиляючи ті, що виникли в процесі розгляду справи.

Окремо суд зазначає, що у поданій довідці про розмір грошового забезпечення №5/454 від 19.03.2018 вказано, що вона видана відповідно до, в тому числі, Постанови №103 від 21.02.2018. Крім того, у довідці про перерахунок пенсії ОСОБА_1 , яка була надана відповідачем також разом з доповненням до відзиву, зазначається, що пенсія перерахована з 01.04.2018.

Тобто, на день розгляду даної справи по суті та прийняття рішення, жодних доказів вчинення відповідачем дій, які б вказували на те, що ним виконано вимоги позивача, а саме здійснено перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2016 - не надано. У поданому доповненні до відзиву від 03.04.2018 відповідач посилається на те, що ним у майбутньому буде вчинено певні дії щодо виконання вимог позивача. Натомість, органом Пенсійного фонду України вчинялись дії щодо перерахунку пенсії з 01.04.2018, що по своїй суті не свідчить про виправлення суб'єктом владних повноважень порушеного права.

Відповідно до цього, суд робить висновок, що бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області по непроведенню перерахунку пенсії ОСОБА_1 у зв'язку із зміною у грошовому утриманні поліцейських з 01.01.2016 року відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" №900-VIII від 23.12.2015, Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-XII від 09.04.1992, постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та довідки №5/87 від 15.05.2017 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 01.01.2016, яка надана Ліквідаційною комісією УМВС України у Рівненській області, є протиправною, а тому відповідні позовні вимоги підлягають до задоволення наряду з вимогами про зобов'язання відповідача провести відповідний перерахунок і виплату пенсії.

Визначаючись щодо розподілу судових витрат суд виходив з того, що згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відтак, на користь позивача підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача понесені ним судові витрати зі сплати судового збору.

Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В :

Позов ОСОБА_1 (35511, АДРЕСА_1 ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (33028, м.Рівне, вул.Короленка,7, код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України - 21084076) задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 у зв'язку із зміною у грошовому утриманні поліцейських з 01.01.2016 відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" №900-VIII від 23.12.2015, Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"" №2262-XII від 09.04.1992, постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції".

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області провести з 01.01.2016 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" №900-VIII від 23.12.2015, Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-XII від 09.04.1992, постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та довідки №5/87 від 15.05.2017 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 01.01.2016, яка надана Ліквідаційною комісією УМВС України у Рівненській області.

Присудити позивачу - ОСОБА_1 , за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, судові витрати у вигляді сплаченого судового збору в сумі 704,80 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.

Повний текст рішення складено 13 квітня 2018 року.

Суддя Друзенко Н.В.