
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 квітня 2018 року м. Житомир справа № 279/564/18
категорія 10.2.4
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Токаревої М.С., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Коростенське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною відмову, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,
встановив:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області в якому просить визнати протиправною відмову Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області у перерахунку пенсії відповідно до індивідуального коефіцієнту заробітної плати, що становив 2,92398 станом на 01.01.2004 та зобов'язати Коростенське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок розміру пенсії відповідно до індивідуального коефіцієнту заробітної плати, що повинен становити 2,92398.
В обґрунтування позовних вимог, ОСОБА_1, що 05.07.2006 звернулося до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, у зв'язку з тим що продовжила працювати після призначення пенсії, а тому збільшився її трудовий стаж, у відповідності до ч. 4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", але в результаті перерахунку зменшився індивідуальний коефіцієнт заробітної плати, а саме з 2,92398 до 1,81054, у зв'язку з чим пенсія значно зменшилась. На звернення ОСОБА_1 щодо невірного перерахунку пенсії, позивач отримала відповідь Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, зі змісту, якого вбачається, що пенсія обчислена та перерахована відповідно до норм чинного законодавства, а законні підстави для її повторного перерахунку відсутні. Не погоджуючись з позицією відповідача, ОСОБА_1 звернулася за захистом своїх порушених прав до суду.
Ухвалою Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 9 лютого 2018 року справу №279/564/18 передано до Житомирського окружного адміністративного суду.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 7 березня 2018 року вказану справу прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників процесу.
02.04.2018 на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області, у якому зазначається, що 05.07.2006 ОСОБА_1 звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії з довідкою про заробітну плату для обчислення пенсії № 113, видану АТЗТ "Коростенський фарфор" за період з 01.01.1991 по 31.12.199 та за період з 01.01.1995 по 31.12.1995, та довідку видану АТЗТ "Коростенський фарфор", про виправлення арифметичних помилок у довідці № 059 від 30.09.1998 виданої АТЗТ "Коростенський фарфор". На підставі вказаної заяви позивачу було проведено перерахунок пенсії, на підставі Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням страхового стажу з 01.01.2004 по 16.05.2005. При перерахунку пенсії враховувалась заробітна плата відповідно до ст. 40 Закону № 1058, а саме з 01.01.1991 по 31.12.1995 на підставі довідок про заробітну плату та з 01.07.2000 по 16.05.2005 - за даними системи персоніфікованого обліку. Також при перерахунку застосовувався показник середньої заробітної плати за 2005 рік - 735,57 грн. В результаті перерахунку коефіцієнт заробітної плати зменшився до 1,81054, однак розмір середньомісячного заробітку збільшився до 1331,78 грн. (1,81054*735,57), а розмір пенсійних виплат з 01.07.2006 становив 592,84 грн. (до перерахунку розмір пенсії складав 475,88 грн.). Врахувати для обчислення пенсії на даний час коефіцієнт заробітної плати, який застосовувався позивачу при обчисленні розміру пенсії з 01.01.2014, а саме 2,92398, законодавчих підстав не має.
Суд дослідивши письмові докази по справі дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 06.10.1998 перебуває на обліку у Коростенському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України, та отримує пенсії призначену за віком.
Позивач звернулася до Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду у Житомирській області з заявою, в якій просить здійснити перерахунок пенсії застосовуючи індивідуальний коефіцієнт заробітної плати 2,92398.
Згідно відповіді Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду у Житомирській області від 11.12.2017 № 3513/С-7 до 01.01.2014 розмір пенсії позивача обчислювався відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", з 01.01.2014 розмір перераховано відповідно до ст. 43 Закону України " Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на підставі документів про вік, страховий стаж, заробітну плату, наявних в пенсійній справі на час перерахунку, а саме: страховий стаж і 37 років 5 місяців 2 дні, заробітна плата, врахована па підставі довідки №122, виданої АТ3Т "Коростетенський фарфор" за період з 01.10.1993 по 30.09.1994. Коефіцієнт заробітної плати становив 2,92398, а середньомісячний заробіток для обчислення пенсії - 896,05 гри. (2,92398 х 306,45 гри.). Розмір пенсійних виплат з 01.01.2004 становить 340,26 грн. Відповідно до заяви від 05.07.2006 Коростенським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням страхового стажу з 01.01.2004 по 16.05.2005. При перерахунку пенсії враховувалась заробітна плата відповідно до ст. 40 Закону, а саме з 01.01.1991 по 31.12.1995 па підставі довідок про заробітну плату та з 01.07.2000 по 16.05.2005 за даними системи персоніфікованого обліку. Також при перерахунку застосовувався показник середньої заробітної плати за 2005 рік - 735,57 грн. В результаті перерахунку коефіцієнт заробітної плати зменшився до 1,81054, однак розмір середньомісячного заробітку збільшився до 1331,78 грн. (1,81054 х 735,57 грн.), а розмір пенсійних виплат з 01.07.2006 становив 592,84 грн. (до перерахунку розмір пенсії складав 475,88 грн.). Протягом 2008-2017 років проводилося осучаснення пенсій громадян: з 01.01.2008 з урахуванням показника середньої заробітної плати ті 2006 рік (928,81 гри.), з 01.05.2012 - за 2007 рік (1197,91 грн. ) та з 01.10.2017 середній за 2014, 2015, 2016 роки (3764,40 грн.). З 01.10.2017 відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" проведено-перерахунок пенсії ОСОБА_1 із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 і 2016 роки (3764,40 гри.), та величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%, середньомісячний заробіток для обчислення розміру пенсії становить 6815,60 грн. (1,81054 х 3764,40 грн.). Страховий стаж, врахований за документами наявними в пенсійній справі, становить 38 років 6 місяців. Коефіцієнт страхового стажу з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1 % становить 0,38500 ((38 х 12-6):1200). Основний розмір пенсії, який визначається як добуток коефіцієнта страхового стажу на середньомісячний заробіток для обчислення пенсії, становить 2624,01 гри. (6815,60 гри. х 0,38500). Крім того, за кожний повний рік страхового стажу понад 20 років для жінок пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 Закону, але не більше ніж на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком. З 01.10.2017 Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" установлено, що при здійсненні перерахунку пенсій з 01.10.2017 застосовано розмір прожиткового мінімуму встановленого Законом України ''Про Державний бюджет України на 2017 рік" на 01.12.2017 (1373,00 грн.) збільшений на 79,00 грн., що становить 1452,00 грн. Розмір пенсійних виплат ОСОБА_1 з 01.10.2017 становить 2999,25 грн. Пенсія обчислена та перерахована відповідно до норм чинного законодавства.
Згідно з ст. 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Як вказано в ч. 2ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Конституційний Суд України, в рішенні №5-рп/2005 від 22.09.2005 роз'яснив, що звуження змісту та обсягу прав і свобод є їх обмеженням. В рішенні №8-рп/2005 від 11.10.2005 Конституційний Суд роз'яснив, що звуження змісту прав і свобод означає зменшення ознак, змістовних характеристик можливостей людини, які відображаються відповідними правами та свободами, тобто якісних характеристик права. Звуження обсягу прав і свобод - це зменшення кола суб'єктів, розміру території, часу, розміру або кількості благ чи будь-яких інших кількісно вимірюваних показників використання прав і свобод, тобто їх кількісної характеристики.
Згідно з ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.
За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Згідно з ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи за кожний місяць страхового стажу, який враховується при обчисленні пенсії, визначається за формулою:
Кз = Зв : Зс, де:
Кз - коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи;
Зв - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу);
Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу), а в разі одноразової сплати єдиного внеску відповідно до частини п'ятої статті 10 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - за місяць, в якому укладено договір про добровільну участь.
Таким чином коефіцієнт заробітної плати не є сталою величиною, а розраховується заново кожного разу при перерахунку пенсії у зв'язку зі змінами розміру заробітних плат.
Оскільки, позивач подала до Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області заяву про перерахунок пенсії по стажу та заробітку, до яких додала довідки про заробітну плату, відповідач жодним чином не звузив обсяг прав та свобод, наданих позивачу. Зменшення коефіцієнту заробітної плати виникло у зв'язку зі змінами розміру заробітної плати позивача та змінами розміру середньої заробітної плати (доходу) в Україні.
Таким чином, оскільки Коростенське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області діяло в межах свої повноважень, передбачених законодавством України, суд приходить до висновку, що правових підстав для задоволення позовних вимог немає.
Отже, виходячи з вищевикладеного, суд приходить до висновку, що в задоволенні позову необхідно відмовити.
Керуючись ст. 9, 72-77, 242-246, 255, 257 КАС України, суд -
вирішив:
У задоволені позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) до Коростенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області ( вул. Грушевського, 16/1, м Коростень, Житомирська область, 11500, код ЄДРПОУ 37909216) відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його складення.
Суддя М.С. Токарева