
Справа № 161/3889/18
Провадження № 2/161/1800/18
ЛУЦЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
(заочне)
16 квітня 2018 року Луцький міськрайонний суд Волинської області в складі:
головуючого – судді Гриня О.М.,
при секретарі – Муригіній А.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Луцьку справу за цивільним позовом Департаменту соціальної політики Луцької міської ради до ОСОБА_1 про повернення надміру виплачених коштів, -
В С Т А Н О В И В:
Департамент соціальної політики Луцької міської ради звернувся в суд з цивільним позовом до ОСОБА_1 про повернення надміру виплачених коштів.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що відповідач 20 травня 2013 року зверталася до департаменту соціальної політики Луцької міської ради з заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям відповідно до ЗУ «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям». Провівши розрахунок середньомісячного сукупного доходу сім’ї на підставі поданих документів, відповідачу призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям з 01 травня 2013 року по 31 жовтня 2013 року в розмірі 1602,34 грн. в місць. При проведенні перевірки достовірності інформації про доходи, на підставі яких призначено допомогу відповідачу, соціальними інспекторами департаменту з’ясовано, що відповідач в декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги не задекларувала доходи, отримані в ПАТ «СКФ Україна», ПАТ КБ «Приватбанк». Провівши перерахунок середньомісячного сукупного доходу сім’ї з врахуванням не задекларованих доходів, встановлено, що відповідач мала право на отримання державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім’ї за період з 01 травня 2013 року по 31 жовтня 2013 року в розмірі 5335,20 грн. Однак, внаслідок подання недостовірної інформації відповідачу було виплачено державну допомогу малозабезпеченим сім’ям у вказаний період на загальну суду 9614,04 грн., що призвело до виникнення переплати в розмірі 4278,54 грн. Відповідачу листом департаменту від 05 грудня 2017 року запропоновано повернути надміру виплачені кошти та встановлено термін для добровільного повернення коштів до 25 лютого 2018 року. Проте, станом на день звернення з даними позовом до суду сума надміру виплаченої відповідачу допомоги не повернута.
З огляду на наведене, просить суд, стягнути з відповідача в користь Департаменту соціальної політики Луцької міської ради 4278,54 грн. надміру виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям та судові витрати по справі.
Ухвалою Луцького міськрайонного суду Волинської області від 19 березня 2018 року в даній справі відкрито провадження, визначено справу розглядати в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін.
Представник позивача в судове засідання не з’явилася, подала суду заяву про розгляд справи у її відсутності, просить суд позов задовольнити, не заперечує проти заочного розгляду справи.
Відповідач в судове засідання не з’явилася, хоча про час та місце слухання справи була повідомлялась належним чином. Причини неявки відповідач не повідомила, відзиву на позовну заяву відповідач не надала.
Згідно ч. 8 ст. 178 ЦПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд вважає можливим постановити заочне рішення на підставі наявних у матеріалах справи доказів в порядку ст. 280 ЦПК України.
Згідно ст.76 ЦПК України доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги та заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для справи.
Дослідивши письмові матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги слід задовольнити повністю, з наступних підстав.
Судом встановлено, що відповідач ОСОБА_1 25 жовтня 2013 року звернулася до департамент соціальної політики Луцької міської ради із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям відповідно до ЗУ «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям» (а.с.5).
Разом із вказаною заявою відповідач подала декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги в якій зазначила, що вона за період з 01 листопада 2012 року по 30 квітня 2013 року отримала заробітну плату в розмірі 7060,19 грн., інших доходів, дивідендів та бонусів немає (а.с.6).
На підставі поданих документів ОСОБА_1 призначено державну допомогу малозабезпеченим сім’ям з 01 травня 2017 року по 31 жовтня 2017 року в розмірі 1602,34 грн. щомісячно.
30 листопада 2017 державними соціальними інспекторами департаменту складено акт за результатами проведеної перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявником для призначення державних соціальних допомог та встановлено, що при перевірці достовірності інформації про доходи сім’ї ОСОБА_1 остання не задекларувала доходи, отримані в ПАТ «СКФ Україна», ПАТ КБ «Приватбанк» (а.с. 9,10).
Згідно п. 12 Порядку призначення та виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям, затвердженого Постановою КМУ від 24.02.2003 року № 250, соціальна допомога не призначається у разі, коли особами, які входять до складу сім'ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.
Тобто, внаслідок подання недостовірної інформації відповідачу було виплачено державну допомогу малозабезпеченим сім’ям у вказаний період на загальну суду 9614,04 грн., що призвело до виникнення переплати в розмірі 4278,54 грн. державної допомоги малозабезпеченим сім’ям .
Відповідно до п. 28 Порядку, якщо сім’єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи або майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого було надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сімї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім’ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Частиною першою статті 1212 ЦК України визначено, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно.
З наданих позивачем матеріалів слідує, що загальний розмір надміру виплаченої соціальної допомоги становить 4278,54 грн.
Відповідачу листом департаменту від 05 грудня 2017 року запропоновано повернути надміру виплачені кошти та встановлено термін для добровільного повернення коштів до 25 лютого 2018 року. Проте, станом на день розгляду справи сума надміру виплаченої відповідачу допомоги не повернута.
Оскільки позивач належним та допустимим доказами довів факт зловживання з боку відповідача під час отримання соціальної допомоги, суд дійшов висновку, що позовні вимоги слід задовольнити повністю.
На підставі ст.141 ЦПК України з відповідача на користь позивача слід також стягнути суму сплаченого судового збору у розмірі 1762,00 грн.
Керуючись ст.ст. 4, 12, 13 ,82, 141, 258, 259, 263, 265, 280-283, 354 ЦПК України, на підставі Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям», Порядку призначення і виплати державної допомоги малозабезпеченим сім’ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року № 250, суд,-
В И Р І Ш І В:
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_2, реєстраційний номер облікової картки платника податків – НОМЕР_1, в користь Департаменту соціальної політики Луцької міської ради, код ЄДРПОУ- 03191963, місцезнаходження: Волинська область, місто Луцьк, проспект Волі, 4а, надміру виплачену державну допомогу малозабезпеченим сім’ям в розмірі 4278 (чотири тисячі двісті сімдесят вісім) гривні 54 копійки.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_2, реєстраційний номер облікової картки платника податків – НОМЕР_1 в користь Департаменту соціальної політики Луцької міської ради, код ЄДРПОУ- 03191963, місцезнаходження: Волинська область, місто Луцьк, проспект Волі, 4а, судові витрати в справі, а саме: 1 762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) гривні судового збору.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Волинської області шляхом подання апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Луцького міськрайонного суду Гринь О.М.