ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
21 жовтня 2009 року, о 12-28 годині, № 2а-2888/09/0870
Запорізький окружний адміністративний суд
у складі: головуючого - судді Матяш О.В.,
при секретарі Шкоді О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Запоріжжя
адміністративну справу за позовом ВАТ «Завод Південгідромаш», м. Бердянськ,
до Бердянської обєднаної державної податкової інспекції Запорізької області
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
ВСТАНОВИВ:
позивач звернувся до суду із вказаним позовом, який неодноразово був ним уточнений.
Постанову господарського суду Запорізької області від 17.03.2006 та ухвалу Запорізького апеляційного господарського суду від 14.06.2006 по даній справі було скасовано 02.04.2009 Вищим адміністративним судом України з передачею справи на новий розгляд.
07.10.2009, з урахуванням ухвали ВАСУ від 02.04.2009, позивач уточнив свій адміністративний позов, зазначивши в ньому, що за результатами комплексної документальної перевірки Бердянською ОДПІ було складено акт «Про результати дотримання вимог податкового законодавства ВАТ «Завод Південгідромаш» за період з 01.01.2000 по 01.07.2002» №274 від 11.11.2002.
На підставі вказаного акту ОДПІ було винесене податкове повідомлення-рішення № 0002522332/1-640/10/23-1 від 05.02.2003, яким ВАТ «Завод Південгідромаш» донараховані податкові зобовязання зі сплати земельного податку на 201245,17 гривень.
Не погоджуючись з вказаним податковим повідомленням-рішенням, позивач в обґрунтування своїх вимог зазначив, що відповідачем сума податкового зобовязання по земельному податку з юридичних осіб за 2000-2002 роки у розмірі 201245,17 гривень донарахована їм невірно, оскільки довідки про грошову оцінку земельної ділянки, на підставі яких було донарахування, містять в собі помилку.
У цих довідках Бердянське міське управління земельних ресурсів помилково завищило грошову оцінку усіх земельних ділянок, що знаходяться в їх користуванні шляхом неправомірного застосування коефіцієнту індексації грошової оцінки - 1,8 за 1996-1997 роки, який вже був врахований під час складання грошової оцінки земель м. Бердянська. При розрахунку грошової оцінки землі слід застосовувати коефіцієнт 1,13 замість 2,04.
Тобто, відповідачем коефіцієнт індексації за 1996-1997 роки - 1,8 - застосовано двічі.
Крім того, позивач у своєму позові зазначив, що ними у складі земельних наділів використовувалася земельна ділянка, площею 2112 кв.м, під БК ім. Островського. Відповідно до договорів оренди, із загальної площі цього будинку культури ними в оренду надано 48 кв.м та 23,4 кв.м. У сукупну суму податку на землю ними включається податок за орендованими площами в будинку культури, оскільки на ці площі пільга не розповсюджується. Однак, вони не згодні також із тим розрахунком, який було проведено відповідачем до орендованої площі.
Вважаючи, що вказані порушення, допущенні ОДПІ при донарахуванні ВАТ «Завод «Південгідромаш» земельного податку, є суттєвими, представники позивача у судовому
засіданні просять скасувати спірне податкове повідомлення-рішення та стягнути на їх користь з Державного бюджету України витрати, повязані з проведенням судово-бухгалтерської експертизи.
Представник відповідача просить відмовити у позові, оскільки не визнає його з підстав, викладених у письмових запереченнях, зокрема, зазначивши, що Законом України «Про плату за землю» впроваджено індексацію вже визначеної грошової оцінки земель, а не індексації елементів базової вартості земельних ділянок. Нараховуючи позивачу земельний податок, вони застосовували відомості грошової оцінки земельної ділянки, надані в довідках Бердянського управління земельних ресурсів. Такі довідки є документом для розрахунку земельного податку. Тому позивач не мав законних підстав для застосування інших, ніж наведено у вказаних довідках, відомостей про грошову оцінку земель для обчислення податку на землю.
Третя особа Бердянське міське управління земельних ресурсів - у судове засідання не зявилася з неповажної причини, про час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином, заперечення проти позову до суду не надали, про поважність причини неявки суд не повідомили.
Заслухавши сторони, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що під час проведення комплексної документальної перевірки фахівцями Бердянської МДПІ було встановлено, що позивачем - ВАТ «Південгідромаш» - в порушення ч.1 ст.7 ст.13 Закону України «Про плату за землю», рішення сьомої сесії 23 скликання Бердянської міської Ради народних депутатів № 19 від 29.04.2999 «Про затвердження грошової оцінки земель м. Бердянськ», для розрахунку земельного податку за 2000 рік застосовані ставки земельного податку, відповідно ч.2 ст.7 Закону України «Про плату за землю».
За перевіряємий період (2000-2002 роки) нарахована сума земельного податку становить: за даними підприємства 1 669 576, 11 гривень;
За даними перевірки 1871745,93 гривень.
Сума недонарахованого податку становить 202169,82 гривень.
За результатами цієї перевірки відповідачем складено акт №274 від 11.11.2002, й винесено податкове повідомлення-рішення №0002522332/0, яким позивачу донараховано 303066,09 гривень, з яких: 202164, 90 гривень - основний платіж із земельного податку та 100901,19 гривень - штрафна санкція.
Не погоджуючись з прийнятим податковим повідомленням-рішенням, 06.12.2002 позивач звернувся до Бердянської МДПІ зі скаргою, яка рішенням №640/10/23-1 від 05.02.2003 була частково задоволена в сумі 101 820,92 гривень, а суму 201 245,17 гривень залишено без задоволення, й винесено податкове повідомлення-рішення № 0002522332/1-640/10/23-1 від 05.02.2003, яким підприємству донараховані податкові зобовязання зі сплати земельного податку на суму 201245,17 гривень.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про плату за землю» (далі - Закон), використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розмір податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим Законом. Власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, крім орендаторів та інвесторів-учасників угоди про розподіл продукції, сплачують земельний податок.
Згідно зі ст. 5 Закону, об'єктом плати за землю є земельна ділянка, а також земельна частка (пай), яка перебуває у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди. Суб'єктом плати за землю (платником) є власник земельної ділянки, земельної частки (паю) і землекористувач, у тому числі орендар.
Статтею 13 Закону передбачено, що підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.
У відповідності з ст. 14 Закону, юридичні особи самостійно обчислюють суму
земельного податку в порядку, визначеному цим Законом, за формою, встановленою Головною державною податковою інспекцією України, щороку за станом на 1 січня й до 1 лютого подають дані відповідній державній податковій інспекції.
Згідно ст.193 Земельного кодексу України, державний кадастр - це єдина державна система земельно-кадастрових робіт, яка встановлює процедуру визнання факту виникнення або припинення права власності і права користування земельними ділянками та містить сукупність відомостей і документів про місце розташування та правовий режим цих ділянок, їх оцінку, класифікацію земель, кількісну та якісну характеристику, розподіл серед власників землі та землекористувачів.
У відповідності до ст.23 Закону, грошова оцінка земельної ділянки проводиться Державним комітетом України по земельних ресурсах за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України.
Судом встановлено, що на замовлення Бердянської міської ради у 1998 році Державним науково-дослідним і проектним інститутом містобудування Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України була проведена грошова оцінка земель м. Бердянська.
Вказана грошова оцінка пройшла експертизу в Державному комітеті України по земельних ресурсах, та, згідно висновку Державної землевпорядної експертизи №265 від 02.02.1999, отримала схвальні відзиви, зауваження щодо необхідності проведення індексації грошової оцінки земель в 1,8 рази були зняті.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про проведення індексації грошової оцінки земель» №783 від 12.05.2000 встановлено, що для індексації грошової оцінки земель станом на 01.01.2000 до грошової оцінки земель за межами населених пунктів, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення (крім земель під торфородовищами, наданими підприємствам торфовидобувної промисловості, земель під водою, земель природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного призначення та лісових земель), проведеної станом на 01.04.1996 застосовується коефіцієнт 2,04.
Судом встановлено, що оцінка земель м. Бердянська проведена станом на 01.01.1998.
Отже, в даному випадку відсутні підстави для застосування до оцінки земель коефіцієнту індексації у розмірі 1,8 за 1996-1997 роки, оскільки Порядок проведення індексації грошової оцінки земель не передбачає застосування коефіцієнтів індексації до грошової оцінки за роки, попередні року проведення грошової оцінки земель, що підтверджується також Листом Комітету Верховної Ради України №06-10/455 від 09.10.2000.
Також, листом Державного науково-дослідного і проектного інституту містобудування Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України №264 від 02.08.2002 підтверджується, що базова вартість одного квадратного метра земельних ділянок м. Бердянська, станом на 01.01.1998, складає 31,194 з урахуванням коефіцієнта індексації 1,80 (коефіцієнти індексації за 1996 -1997 роки у розмірах, відповідно 1,703 та 1,059 враховані шляхом їх застосування у складі обчислення витрат на освоєння та облаштування території міста).
Крім того, листом Міністерства фінансів України №03-303/1592 від 05.10.1998 та Міністерства економіки України №52-31/620 від 16.09.1998 передбачено, що вказаний коефіцієнт індексації слід застосовувати в тому випадку, якщо при оцінці земель населених пунктів витрати на освоєння і благоустрій території розраховані в цінах 1998, тому коефіцієнт індексації 1,8 (коефіцієнти індексації за 1996-1997 роки в розмірах 1,703 і 1,059) Бердянським міським управлінням земельних ресурсів не повинен застосовуватись.
У відповідності до Порядку проведення індексації грошової оцінки земель №783 від 12.05.2000, якщо грошова оцінка проіндексована за 1996-1997 роки на коефіцієнт 1,8, то дана оцінка підлягає індексації за 1998-1999 роки, станом на 01.01.2000, на коефіцієнт 1,13.
Судом встановлено, що під час перевірки та донарахування земельного податку відповідач використовував довідки про грошову оцінку земельних ділянок позивача, виданих Бердянським міським управлінням земельних ресурсів Запорізького обласного
управління земельних ресурсів. Інші документи та нормативні акти для донарахування спірної суми податкового зобовязання відповідачем використані не були.
Однак, як встановлено судом, у зазначених довідках позивачу на 2000 рік застосовано коефіцієнт 2,04 замість коефіцієнту 1,13. Тобто, коефіцієнт індексації за 1996-1997 роки - 1,8 - застосовано двічі, при розробці Київським науково-дослідницьким проектним інститутом містобудування базової вартості 1 кв. м землі та відділом земельних ресурсів Бердянського міськвиконкому.
Таким чином, вищевикладене свідчить про те, що відповідачем неправомірно збільшена грошова оцінка земельної ділянки позивача на 1,8 рази, що призвело до невірного обчислення суми податку на землю.
Крім того, судом встановлено, ВАТ «Завод Південгідромаш» у складі наділів використовував земельну ділянку, площею 2112 кв.м, під будинок культури ім. Островського.
Наказом Міністерства культури і мистецтва України №267 від 27.04.1999 затверджений перелік обєктів культурних установ України. В цьому переліку значиться і БК ім. Островського.
Судом встановлено, що, відповідно до договорів оренди, із загальної площі БК ім. Островського в оренду надано, згідно з угодою б/н від 15.08.1999, 48 кв.м, згідно з угодою б/н від 01.11.2000 - 23,4 кв.м.
Відповідно до п.4 ст.12 Закону, від сплати земельного податку звільняються тільки культурні установи, якщо вони використовуються за цільовим призначенням.
Оскільки вказані орендовані площі в будинку культури не використовуються за цільовим призначенням, пільга передбачена п.4 ст.12 Закону, на ці площі не розповсюджується.
Тому, у сукупну суму податку на землю включається і податок за орендованими площами в БК ім. Островського.
Таким чином, за наданими в оренду приміщеннями БК ім. Островського податок на землю становить 223,53 гривень, з яких: за 2000 рік - 51,24 гривень; за 2001 рік -85,42 гривень; за 2002 рік - 86,87 гривень, що підтверджується також висновком повторної судово-бухгалтерської експертизи №1567 від 24.09.2003.
Також судом встановлено, що позивачем використовуються земельні ділянки за наступними цілями: виробниче використання; використання під житловий будинок.
У випадку виробничого використання сума податку на землю обчислюється по ставці 1% від величини грошової оцінки землі, при цьому враховується період використання землі в розрахунковому році.
Земельною ділянкою під будівництво складу по вул. Халтуріна позивач користувався з 01.01.2000 по 06.04.2000, що складає 97 днів. Сума податкових зобов'язань складає: 1336041,69 х 1% : 366 х 97 = 3540,87 гривень.
Земельною ділянкою, на якій розташовано базу відпочинку «Таврида», позивач користувався в період з 01.01.2000 по 07.07.2000, що складає 189 днів, тому сума податкових зобов'язань складає: 2067 436,35 х 1% : 365 х 189= 10676,11 гривень.
У випадку використання під житловий фонд сума податку на землю обчислюється у розмірі 3% від суми, що відповідає 1% грошової оцінки землі.
Таким чином - з урахуванням коефіцієнту індексації 1,13- сума платежів по податку на землю в 2000 році складає:
- зливна станція на Мелітопольському шосе: грошова оцінка - 10324,64 гривень, сума податку - 103,21 гривень;
-д/с по вул. Кирова, 29: грошова оцінка - 230995,45 гривень, сума податку - 2309,95 гривень;
-БК ім. Островського: грошова оцінка - 213312,87 гривень, сума податку 2133,13 гривень, у тому числі пільга 2083,1 гривень, сума податку до сплати 50,03 гривень,
- автозупинка по вул. Мелітопольське шосе: грошова оцінка 3701,40 гривень, сума податку - 37,01 гривень;
- будівництво складу по вул. Халтуріна: грошова оцінка - 1336547,03 гривень, сума податку 3542,21 гривень;
- основне підприємство: грошова оцінка 8000857,85 гривень, сума податку 280008,56 гривень;
-б/в «Таврида»: грошова оцінка 2067436,35 гривень, сума податку 10676,11 гривень;
- депо по вул. К.Лібкнехта: грошова оцінка 983784,97 гривень, сума податку 9837,85 гривень;
- будівництво водозабірних свердловин в с. Луначарське: грошова оцінка - 7,78 гривень, сума податку - 0,08 гривень;
- гуртожиток по вул. Мелітопольське шосе, 73: грошова оцінка 21343,65 гривень, сума податку - 6,40 гривень;
- гуртожиток по вул. Мелітопольське шосе, 75: грошова оцінка 23656,94 гривень, сума податку - 7,10 гривень;
-ж/б по вул. Піонерській, 51а, 51б: грошова оцінка 497695,11 гривень, сума податку - 149,31 гривень;
-ж/б по вул. Червоній, 30: грошова оцінка 134396,98 гривень, сума податку - 40,32 гривень;
-ж/б по вул. Черняховського, 9,13,15,17,19: грошова оцінка - 175808,11 гривень, сума податку - 52,74 гривень;
-ж/б по вул. Мелітопольське шосе, 8, 10, 12, 14: грошова оцінка 514635,85 гривень, сума податку - 154,39 гривень;
-ж/б по вул. Кирова - Героїв Сталінграду: грошова оцінка - 180873,45 гривень, сума податку - 54,26 гривень;
-ж/б по вул. Мелітопольське шосе, 77: грошова оцінка 98671,43 гривень, сума податку - 29,60 гривень.
Отже, разом за 2000 рік грошова оцінка складає 34494049,88, а сума податку 307059, 19 гривень (згідно акту перевірки ДПІ: грошова оцінка - 62 065 814,30 гривень, сума податку 556268,74 гривень).
Також судом встановлено, що у 2001 році при визначенні суми земельного податку повинно бути враховано, що земельна ділянка під зливною станцією на Мелітопольському шосе і ділянка під дитячим садом по вул. Кирова, 29 знаходилися в користуванні підприємства з 01.01.2001 по 19.04.2001, що відповідає 109 дням.
За таких обставин, сума земельного податку з земельної ділянки під зливною станцією на Мелітопольському шосе складає: 12204,17 х1% : 365 х 109 = 36,45 гривень; з земельної ділянки під дитячим садом по вул. Кирова,29 сума земельного податку складає: 273046,59 х 1% : 365 х109 = 815,4 гривень.
Сума податку на землю за 2001 рік - з урахуванням коефіцієнту індексації 1,34 - складає:
- зливна станція по Мелітопольському шосе: грошова оцінка - 12204,17 гривень, сума податку - 36,45 гривень;
-д/с по вул. Кірова, 29: грошова оцінка - 273046,59 гривень, сума податку 815,40 гривень;
-БК ім. Островського: грошова оцінка 252145,03 гривень, сума податку - 2521,45 гривень, у тому числі пільга 2383,80 гривень, сума податку до сплати 137,65 гривень;
- автозупинка по вул. Мелітопольське шосе: грошова оцінка 4375,22 гривень, сума податку - 43,75 гривень;
- основне підприємство: грошова оцінка 34674328,40 гривень, сума податку 346743,28 гривень;
- депо по вул. К. Лібкнехта: грошова оцінка -1162876,30 гривень, сума податку 11628,76 гривень;
- будівництво водозабірних свердловин в с. Луначарське: грошова оцінка 8,49 гривень, сума податку - 0,08 гривень;
- гуртожиток по вул. Мелітопольське шосе, 73: грошова оцінка 25229,12 гривень, сума податку - 7,57 гривень;
- гуртожиток по вул. Мелітопольське шосе, 75: грошова оцінка - 27963,53 гривень, сума податку - 8,39 гривень;
-ж/б по вул. Піонерській, 51а, 51б: грошова оцінка 580621,79 гривень, сума податку -174,19 гривень;
-ж/б по вул. Червона, 30: грошова оцінка - 158863,02, сума податку - 47,66 гривень;
-ж/б по вул. Черняховського, 9, 13, 15, 17, 19: грошова оцінка - 207812,77 гривень, сума податку - 62,34 гривень;
-ж/б по вул. Мелітопольське шосе, 6, 8, 10, 12, 14: грошова оцінка - 608321,79 гривень, сума податку - 182,50 гривень;
-ж/б по вул. Кирова - Героїв Сталінграду: грошова оцінка - 213800,22 гривень, сума податку - 64,14 гривень;
-ж/б по вул. Мелітопольське шосе, 77: грошова оцінка - 122187,88 гривень, сума податку - 36,66 гривень.
Разом за 2001 рік грошова оцінка землі - 38323784,34 гривень, сума податку 359988,82 гривень.
Сума податку на землю у 2002 році - з урахуванням коефіцієнту 1,37- складає:
-БК ім. Островського: грошова оцінка - 257185,59 гривень, сума податку - 2571,86 гривень, у тому числі пільга 2218,63 гривень, сума податку 353,23 гривень;
- автозупинка по Мелітопольському шосе: грошова оцінка - 4462,68 гривень, сума податку - 44,63 гривень;
-основне виробництво: грошова оцінка - 35367493,74 гривень, сума податку - 353674,94 гривень;
- депо по вул. К.Лібкнехта: грошова оцінка - 1186123,05 гривень, сума податку - 11861,23 гривень;
- будівництво водозабірних свердловин в с.Луначарське: грошова оцінка - 9,82 гривень, сума податку - 0,10 гривень;
- гуртожиток по вул. Мелітопольське шосе, 73: грошова оцінка - 25790,95 гривень, сума податку - 7,74 гривень;
-гуртожиток по вул. Мелітопольське шосе, 75: грошова оцінка - 28522,54 гривень, сума податку - 8,56 гривень;
-ж/б по вул. Піонерській, 51а, 51б: грошова оцінка - 592228,85 гривень, сума подат-ку - 177,67 гривень;
-ж/б по вул. Червона, 30: грошова оцінка - 162038,81 гривень, сума податку - 48,61 гривень;
-ж/б по вул. Черняховського, 9, 13, 15, 17,19: грошова оцінка - 211967,11 гривень, сума податку - 63,59 гривень;
-ж/б по вул. Мелітопольське шосе, 6, 8, 10, 12, 14: грошова оцінка - 620482,59 гривень, сума податку - 186,14 гривень;
-ж/б по вул. Кирова - Героїв Сталінграду : грошова оцінка - 218074,24 гривень, сума податку - 65,42 гривень;
-ж/б по вул. Мелітопольське шосе, 77: грошова оцінка - 124630,51 гривень, сума податку - 37,39 гривень;
А всього за 2002 рік грошова оцінка складає 38799010,49, а сума податку - 366529,24 гривень.
Сума нарахування податку на землю за 2000-2002 роки зменшена на розмір пільги по БК ім. Островського.
Таким чином, враховуючи приведений вище розрахунок земельного податку, судом встановлено, що за 2000 рік позивач повинен сплатити 307059,19 гривень, за 2001 рік 359988,82 гривень, за 2002 рік 366529,24 гривень.
Згідно акту перевірки ДПІ №274 від 11.11.2002, нарахування податку на землю за 2000 рік складає 556268,74 гривень, за 2001 рік - 652000,19 гривень, за 2002 рік - 663 477 гривень.
Разом по вказаному акту перевірки - 1871 745,93 гривень, за даними суду 1033 577,25 гривень, тобто відхилення - 838168,99 гривень.
Приймаючи до уваги вищевикладене, суд вважає, що відповідач протиправно донарахував позивачу зобов'язання по земельному податку з юридичних осіб.
Вищевикладене також підтверджується висновком судово-бухгалтерської експертизи № 1567 від 22.08.2003, який знаходиться у матеріалах справи.
Судово-бухгалтерська експертиза проведена фахівцем, що має спеціальні знання в даній області, тому у суду є усі підстави для врахування цього висновку.
Таким чином, судом встановлено, що в даному випадку донарахування відповідачем податкового зобовязання зі сплати земельного податку ВАТ «Південгідромаш» на суму 201245,17 є неправомірним.
Тому спірне податкове повідомлення-рішення підлягає скасуванню.
Заперечення відповідача спростовуються вищенаведеним і до уваги судом не приймаються.
Керуючись ст.ст.17, 158 - 167 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Бердянської міжрайонної державної податкової інспекції Запорізької області № 0002522332/1-640/10/23-1 від 05.02.2003, яким ВАТ «Завод Південгідромаш» визначено суму податкового зобовязання по земельному податку в розмірі 201245,17 гривень.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ВАТ «Завод Південгідромаш» (71101, м. Бердянськ, Мелітопольске шосе,77) витрати, повязані з проведенням судово-бухгалтерської експертизи, у розмірі 4500 гривень.
Постанова може бути оскаржена у Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд через Запорізький окружний адміністративний суд у десятиденний строк з дня складення постанови у повному обсязі шляхом подання заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду .
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження, якщо її не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова в повному обсязі виготовлена 26.10.2009.
Суддя О.В. Матяш