
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 квітня 2018 р. Справа № 818/864/18
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Гелети С.М., розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Конотопського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовною заявою до Конотопського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області (далі - відповідач, Конотопське об'єднане управління ПФУ), в якому просить визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови в застосуванні показника середньої заробітної плати в Україні за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії; та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок, призначеної позивачу пенсії за віком із застосуванням показника заробітної плати в Україні за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, починаючи з 30 червня 2017 та виплатити пенсію з урахуванням виплачених за цей період сум.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що з 19.09.2003 по 30.06.2017 позивач отримував пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Після досягнення пенсійного віку та за наявності необхідного трудового стажу, звернувся до відповідача із заявою про призначення йому пенсії за віком, відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Пенсія була призначена, однак під час її розрахунку відповідачем була застосована середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2007 рік в сумі 1197,91 грн. Не погодившись із таким розрахунком позивач звернувся до Конотопського об'єднаного управління ПФУ із заявою про перерахунок пенсії при якому просив застосувати середній розмір заробітної плати за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії - 2014, 2015, 2016 роки. Однак відповідач відмовив у застосуванні таких показників, у зв'язку із чим ОСОБА_1 звернувся до суду за захистом своїх прав.
Ухвалою від 19.03.2018 відкрито провадження, справу призначено до розгляду у спрощеному провадженні без виклику сторін. Зазначеною ухвалою відповідачу надано 15-денний строк, з моменту вручення йому ухвали, для подання відзиву на позов. Ухвалу від 19.03.2018 представник відповідача отримав 21.03.2018, однак правом на подачу відзиву не скористався, жодного письмового пояснення своєї позиції по справі до суду не надав, у зв'язку із чим суд розглядає справу за наявними у ній матеріалами.
Дослідивши позовну заяву та додані до неї письмові докази, суд задовольняє позовні вимоги, виходячи із наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Конотопському об'єднаному управлінні ПФУ як пенсіонер.
У період з 19.09.2003 по 30.06.2017 позивач отримував пенсію за нормами Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". З 27.06.2017 ОСОБА_1 отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
При цьому при розрахунку пенсії позивача була застосована середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2007 рік в сумі 1197,91 грн., що зменшило загальну суму пенсії. Не погодившись із таким розрахунком позивач звернувся до Конотопського об'єднаного управління ПФУ із заявою про перерахунок пенсії відповідно до вимог ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2014, 2015 та 2016 роки.
Листом від 10.08.2017 № 64/Ш-1 Конотопське об'єднане управління ПФУ повідомило позивача про те, що при переведенні з пенсії за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" на пенсію за віком, відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" застосовуються показники середньої заробітної плати (доходу), який враховували для обчислення пенсій у році, в якому позивач звернувся для призначення попереднього виду пенсії. Якщо пенсію за вислугу років призначено відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 01.01.2007, то заробітну плату для обчислення пенсії за Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначають відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 № 327 "Про підвищення рівня соціального захисту населення" - 1197,91 грн. (а.с. 14).
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 1-1 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.
Стаття 1 вищевказаного Закону передбачає, що особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років. Військовослужбовці, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, які стали особами з інвалідністю за умов, передбачених цим Законом, набувають право на пенсію по інвалідності. Члени сімей військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули чи померли або пропали безвісти, мають право на пенсію в разі втрати годувальника.
Стаття 7 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачає, що військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором. У разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до цього Закону та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", призначається одна пенсія за її вибором. При цьому різниця між розміром пенсії, на який особа має право відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", і розміром пенсії із солідарної системи відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", яка визначається в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, фінансується за рахунок коштів державного бюджету.
Відповідно до ч. 1 ст. Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Згідно з ч. 3 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.
Таким чином, показник середньої заробітної плати при переведенні з одного на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
За правилами ч. 2 ст. 40 вищевказаного Закону заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:
3п = 3с х (Ск : К), де:
3п - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
3с - середня заробітна плата (дохід) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
Однак, ОСОБА_1 було призначено пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії. Зокрема, при призначенні пенсії за вислугу років показник 3с середньої заробітної плати (доходу) при її розрахунку не застосовується в силу вимог зазначеного Закону, адже основою доходу у цьому разі є грошове забезпечення.
За призначенням пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" позивач звернувся вперше 27.06.2017.
Крім того, після звільнення з лав Збройних Сил України позивач продовжував працювати та сплачував у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
Відповідно до ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсії обчислюються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
Згідно з п. 1 ст. 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" розмір пенсії за віком визначається за формулою:
П = Зп - Кс, де:
П - розмір пенсії, у гривнях;
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях;
Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
З огляду на приведені норми законодавства, суд зазначає, що у випадку призначення особі пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" і подальшого розрахунку пенсії за віком, відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", такій особі показник середньої заробітної плати має враховуватися за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії, оскільки пенсія за віком передбачена іншим законом, ніж пенсія за вислугу років.
Застосування до спірних правовідносин норм ч. 3 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" є безпідставним.
Вказана позиція суду узгоджується з висновками Верховного Суду, викладеними в постанові від 22.03.2018 по справі № 520/3921/17.
Крім того, у листі від 10.08.2017 № 64/Ш-1 Конотопське об'єднане управління ПФУ мотивує відмову у перерахунку пенсії та застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2007 рік в сумі 1197,91 грн. із посиланням на норми постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року № 327 "Про підвищені рівня соціального захисту населення".
Згідно з п. 1 вищевказаної постанови з метою забезпечення послідовного впровадження державної соціальної політики щодо підвищення стандартів життя Кабінет Міністрів України постановив установити, що пенсії, призначені (перераховані) до 2008 року із застосуванням показників середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2005-2006 роки відповідно до Законів України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (особам із числа військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей) та із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, у тому числі в сільському господарстві, за 2003-2006 роки відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", перераховуються із застосуванням показників відповідно середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2007 рік та середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, у тому числі в сільському господарстві, за 2007 рік.
Однак, пенсія позивача, не підпадає під жодну категорію з числа визначених у вказаному пункті 1 постанови Кабінету Міністрів України, а саме, позивач ніколи не мав статусу отримувача пенсії призначеної до 2008 року із застосуванням показників середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2005-2006 роки відповідно до Законів України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"; не має статусу особи із числа військовослужбовців строкової служби та не є членом їх сімей, у зв'язку суд вважає безпідставним посилання Конотопського об'єднаного управління ПФУ на норми зазначеної постанови Уряду.
Таким чином, суд вважає, що відповідач, відмовляючи в застосуванні показника середньої заробітної плати в Україні за три календарні роки, що передують року звернення ОСОБА_1 за призначенням пенсії за віком, діяв неправомірно, у зв'язку із чим суд задовольняє позовні вимоги ОСОБА_1 у повному обсязі.
Враховуючи задоволення позовних вимог, позивачу за рахунок бюджетних асигнувань підлягає відшкодуванню сума судового збору в розмірі 1409,60 грн., сплачена згідно квитанції № 13_12 від 03.03.2018 (а.с. 4), № 2_12 від 15.03.2018 (а.с. 24), оригінали яких знаходяться в матеріалах справи.
Керуючись ст. ст. 90, 139, 243-246, 255, 293, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Конотопського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати неправомірними дії Конотопського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо відмови в застосуванні показника середньої заробітної плати в Україні за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком.
Зобов'язати Конотопське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії за віком у відповідності до ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а саме із застосуванням показника заробітної плати в Україні за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком, починаючи з 30 червня 2017 та виплатити пенсію з урахуванням сплачених за цей період сум.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Конотопського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області (41600, Сумська область, м. Конотоп, вул. Соборна, 23, код ЄДРПОУ 37784691) на користь ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, 41600, АДРЕСА_1, рнокпп НОМЕР_1) судові витрати у вигляді судового збору в розмірі 1409,60 грн.
Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення складено 16.04.2018.
Суддя С.М. Гелета