
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 квітня 2018 р. № 814/34/18 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Птичкіної В.В., розглянувши в порядку письмового провадження справу
за позовом:ОСОБА_1, АДРЕСА_1 до відповідача:Виконавчого комітету Миколаївської міської ради, вул. Адміральська, 20, м. Миколаїв, 54001 про:визнання протиправним і скасування пункту 7.3 Порядку, затвердженого рішенням від 26.09.2014 № 924,
ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив визнати протиправним та скасувати пункт 7.3 Порядку звільнення учасників антитерористичної операції, членів їх сімей та членів сімей загиблих (померлих) під час участі в антитерористичній операції від сплати за користування житлом (квартирної плати) незалежно від форми власності житлового фонду (надалі - Порядок), затвердженого рішенням виконавчого комітету Миколаївської міської ради (надалі - Виконком або відповідач) від 26.09.2014 № 924.
В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 вказав, що зазначеним пунктом передбачено подання разом із заявою, що подається з метою звільнення від сплати квартирної плати, «Оригіналу довідки з місця реєстрації про склад сім'ї, загальної площі житла (форма № 3)», при тому, що жодним нормативно-правовим актом не визначено суб'єкта владних повноважень, який має видавати таку довідку. Неможливість отримання довідки порушує право позивача на соціальний захист, оскільки він як учасник антитерористичної операції позбавлений можливості скористатися відповідною пільгою.
У відзиві на позовну заяву Виконком зазначив, що законодавством не визначено суб'єкта владних повноважень, який має видавати довідку з місця реєстрації про склад сім'ї, загальну площу житла (форма № 3). Проте, наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 22.07.2003 № 204 «Про затвердження форми Декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, та довідки про склад сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб» було затверджено форму довідки про склад сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб. На думку відповідача, у випадку скасування пункту 7.3 Порядку в частині необхідності надання саме довідки форми № 3 позивач не буде позбавлений можливості реалізувати право на отримання пільги, а відповідач як суб'єкт владних повноважень матиме можливість здійснювати свою діяльність при наданні таких пільг з врахуванням всієї необхідної інформації.
Ухвалою від 13.03.2018 суд закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду на 03.04.2018, встановивши для: позивача строк подання відповіді на відзив - 22.03.2018, для відповідача строк подання заперечень - 29.03.2018.
Сторони правом на подання відповіді на відзив та заперечень не скористалися.
27.03.2018 до суду надійшла заява представника відповідача Юзвака Є.М. про відкладення розгляду справи в зв'язку з необхідністю його участі 03.04.2018 (в якості представника Миколаївської міської ради) у засіданні Одеського апеляційного адміністративного суду у справі № 814/2356/17.
Суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення заяви представника відповідача, оскільки зазначені ним причини неявки у судове засідання не є поважними. На думку суду, Виконком мав можливість забезпечити участь в судовому засіданні іншого представника. Крім того, у доданому представником Виконкому витягу з реєстру справ, призначених до розгляду в Одеському апеляційному адміністративному суді на 03.04.2017, не зазначено, що Виконком є третьою особою у справі № 814/178/18.
Представник позивача подав клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Відповідно до частини дев'ятої статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглянув справу у письмовому провадженні.
Дослідивши письмові докази, суд
В С Т А Н О В И В:
Відповідно до довідки від 29.04.2016 № 3325/3, позивач брав участь в антитерористичній операції (АТО) на території Донецької та Луганської областей.
Порядком визначений механізм звільнення учасників АТО, членів їх сімей та членів сімей загиблих (померлих) під час участі в проведенні АТО, які зареєстровані у м. Миколаєві, від сплати за користування житлом (квартирної плати) незалежно від форми власності житлового фонду шляхом надання додаткової пільги до встановленої законодавством пільги.
Згідно з пунктом 6 та підпунктом 7.3 пункту 7 Порядку, для звільнення від сплати квартирної плати особи подають до районного управління соціальних виплат і компенсацій департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради за місцем реєстрації заяву за встановленою формою. До заяви додається зокрема оригінал довідки з місця реєстрації про склад сім'ї, загальної площі житла (форма № 3).
Як вказано у пункті 9 Порядку, заява, оформлена належним чином (зокрема з долученням всіх необхідних документів) є підставою для включення до списків на звільнення від сплати квартирної плати відповідно до цього Порядку районними управліннями соціальних виплат і компенсацій департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради. У разі, якщо до заяви не додані всі необхідні документи або додані документи, оформлені неналежним чином тощо, районним управлінням соціальних виплат і компенсацій департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради протягом 10 днів з дня прийняття відповідної заяви надає відповідь на звернення (заяву) заявника, у якій обґрунтовує неможливість звільнення від сплати квартирної плати у зв'язку з відсутністю передбачених цим Порядком документів, неналежним їх оформленням тощо, із зазначенням вичерпного переліку відсутніх документів, неналежно оформлених тощо (пункт 12 Порядку).
Таким чином, неподання особою довідки, про яку зазначено у підпункті 7.3 пункту 7 Порядку, є підставою для відмови у звільненні особи від сплати квартирної плати.
Відповідач не зазначив, яким нормативним актом визначений орган, що видає довідки форми № 3.
За таких обставин суд дійшов висновку, що вимога Виконкому про надання відповідної довідки є такою, що не може бути виконана, в зв'язку з чим формулювання підпункту 7.3 пункту 7 Порядку є таким, що створює перешкоди для осіб, які мають право на користування пільгою, в тому числі і для позивача.
В той же час, суд визнав обґрунтованими доводи відповідача про те, що вимога про подання особою, яка має намір користуватися передбаченою Порядком пільгою, довідки про склад сім'ї, форма якої затверджена згаданим вище наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 22.07.2003 № 204, жодним чином не порушує прав позивача.
На підставі викладеного суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог.
Судові витрати по справі відсутні.
Керуючись статтями 2, 9, 19, 77, 205, 241-243, 246, 250, 255, 265 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) до Виконавчого комітету Миколаївської міської ради (вул. Адміральська, 20, м. Миколаїв, 54001, ідентифікаційний код 26565573) задовольнити частково.
2. Визнати протиправним та нечинним підпункт 7.3 пункту 7 «Порядку звільнення учасників АТО, членів їх сімей та сімей загиблих (померлих) від час участі в проведенні АТО від сплати за користування житлом (квартирної плати) незалежно від форми власності житлового фонду шляхом надання додаткової пільги до встановленої законодавством пільги», затвердженого рішенням виконавчого комітету Миколаївської міської ради від 26.09.2014 № 924, в частині: «загальної площі житла (форма № 3)».
3. В задоволенні інших позовних вимог відмовити.
4. Зобов'язати виконавчий комітет Миколаївської міської ради невідкладно після набрання рішенням законної сили опублікувати в офіційному виданні Миколаївської міської ради резолютивну частину рішення суду.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду , або справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням пункту 15.5 Розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.В. Птичкіна