Рішення № 73374113, 10.04.2018, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.04.2018
Номер справи
812/2061/17
Номер документу
73374113
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

5.1.2

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

10 квітня 2018 рокуСєвєродонецькСправа № 812/2061/17

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Секірської А.Г.,

за участю секретаря - Вакуленка А.В.,

представника позивача - не прибув;

представника відповідача - ОСОБА_1, витяг з наказу від 12.08.2011 № 94-к;

представника третьої особи -1 - Двоіменної Ю.В., довіреність від 10.01.2018 № 33;

представника третьої особи -2 - не прибув;

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області до Підгорівського комунального дошкільного навчального закладу (ясла-садок) «Ластівка» Старобільської районної ради Луганської області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - відділ освіти Старобільської районної державної адміністрації Луганської області, Старобільська районна рада Луганської області про вжиття заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді заборони на експлуатацію будівлі, споруди, приміщень, -

ВСТАНОВИВ:

18 грудня 2017 року на адресу Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області (далі - Позивач, ГУ ДСНС у Луганській області) до Підгорівського комунального дошкільного навчального закладу (ясла-садок) «Ластівка» Старобілської районної ради Луганської області )далі - Відповідач, КДНЗ «Ластівка») про вжиття заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді заборони на експлуатацію будівлі, споруди, приміщень.

Позовну заяву обґрунтовано тим, що у період з 06.12.2017 по 07.12.2017 відповідно до вимог чинного законодавства, на підставі посвідчення на проведення перевірки від 05.12.2017 року №156, здійснено позапланову перевірку відповідача: Підгорівський комунальний дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) «Ластівка» Старобільської районної ради Луганської області за адресою: Луганська обл., Старобільський район, с. Підгорівка, вул. Чкалова, буд. 66 А з метою перевірки дотримання (виконання) законодавства з питань пожежної і техногенної безпеки. За результатами перевірки складено акт перевірки щодо додержання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки від 07.12.2017 року № 130.

Актом перевірки виявлені порушення Кодексу цивільного захисту України № 5403- VI, Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених Наказом МВС України № 1417 від 30.12.2014 року, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 05.03.2015 року за №252/26697 та інших діючих нормативно-правових актів, стандартів, нормам і правил у сфері пожежної, техногенної безпеки. Будь-яких скарг до проведеного планового заходу, зауважень чи заперечень до складеного Акту перевірки з боку відповідача Підгорівського комунального дошкільного навчального закладу (ясла-садок) «Ластівка» Старобільської районної ради Луганської області та його керівництва не надходили. Стосовно завідувача Підгорівського комунального дошкільного навчального закладу (ясла-садок) «Ластівка» Старобільської районної ради Луганської області складено протокол від 08.12.2017 року ЛГ№002556 про адміністративне правопорушення, відповідно до ст. 188-8 КУпАП. Зауважень до протоколу правопорушницею не заявлено. Постановою від 06.12.2017 року ЛГ№002556 про накладення адміністративного стягнення ОСОБА_1 визнано винною у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 188 КУпАП та накладено штраф 51 грн. Підгорівський комунальний дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) «Ластівка» Старобільської районної ради Луганської області розрахований на 90 дітей. Подальша експлуатація будівлі, споруди та приміщень Підгорівського комунального дошкільного навчального закладу (ясла-садок) «Ластівка» Старобільської районної ради Луганської області з виявленими порушеннями створює реальну та невідворотну загрозу життю та здоров'ю людей, їх невиконання та неусунення прямою дією впливає на ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі що спричинить загрозу життю та здоров'ю людей.

На підставі викладеного позивач просив суд застосувати заходи реагування у вигляді заборони на експлуатацію будівлі, споруди та приміщень Підгорівського комунального дошкільного навчального закладу (ясла-садок) «Ластівка» Старобільської районної ради Луганської області за адресою: Луганська область, Старобільський район, с. Підгорівка, вул. Чкалова, буд. 66 А, до повного усунення всіх порушень вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки в зазначеній будівлі.

Ухвалою суду від 21.12.2017 відкрито провадження у справі (арк.спр. 1-2).

Ухвалою суду від 18.01.2018 відмовлено у задоволенні клопотання відповідача про його заміну на відділ освіти Старобільської районної державної адміністрації, залучено до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - відділ освіти Старобільської районної державної адміністрації Луганської області та Старобільську районну раду Луганської області (арк.спр. 87-88).

Ухвалами суду від 20.02.2018, від 14.03.2018 зупинялося провадження у справі на підставі пункту 4 частини першої статті 236 КАС України (арк.спр. 128, 151).

Ухвалами суду від 14.03.2018, від 10.04.2018 провадження у справі поновлювалося (арк.спр. 140, 160).

Представник позивача у судове засідання не прибув, надав заяву від 10.04.2018 за вх. № 8476/2018 про розгляд справи за його відсутності (арк.спр. 161), в ході судового розгляду справи підтримав позовні вимоги в повному обсязі, надав пояснення, аналогічні викладеному в позовній заяві.

Представник відповідача у судовому засіданні просив не задовольняти позовні вимоги, зазначивши, що дійсно, встановлені перевіркою порушення мають місце, вживаються заходи для їх усунення, проте для цього необхідно виділення коштів з місцевого бюджету. На теперішній час частково усунуто виявлені перевіркою порушення, проте не в повному обсязі, нової перевірки позивачем не проводилося. Також представником відповідача надано відзив від 16.01.2018 за вх. № 1578/2018 (арк. спр. 56-59), у якому зазначено таке.

Щодо такого порушення як розташування прибудованої топічної до будівлі навчального закладу, відповідач зазначив, що приміщення КДНЗ «Ластівка» та прибудована до нього топічна побудовані у 1992 році. У даній топічній розташовані побутові котли КС-Т-16. На час, коли була побудована топічна нормативно-правові акти, такі як Правила пожежної безпеки України та ДБН В.2.5-20-2001 не були чинні. Відповідно до статті 58 Конституції України закони та інші правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх вчинення не визнаються законом як правопорушення. Додатково відповідач зазначив, що топічна КДНЗ «Ластівка» не прибудована до будівлі навчального закладу, а знаходиться на відстані 4 метрів від будівлі навчального закладу, тобто працівники та вихованці даного закладу не перебувають під загрозою втрати життя та отримання травм чи шкоди своєму здоров'ю. Відділ освіти Старобільської РДА повідомляв 12.12.2017 ГУ ДСНС України у Луганській області про застосування запобіжних заходів, що протягом 2017 року були проведені часткові заходи по усуненню недоліків винесених постанов від 11.06.2010. крім цього відповідач зазначив, що відділ освіти Старобільської РДА буде розглядати на сесії Старобільської районної ради питання про виділення коштів для придбання блочно-транспортабельних котелень по дошкільним навчальним закладам, в приписах яких зазначена заборона розташування прибудованої топічної до будівлі дошкільного навчального закладу.

Підсумовуючи вищезазначене, відповідач зазначив, що заборона на експлуатацію будівлі, споруди та приміщень КДНЗ «Ластівка» тягне за собою призупинення навчально-виховного процесу на не визначений термін, що є порушенням конституційних прав дитини, на підставі чого просив відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.

Представник третьої особи відділу освіти Старобільської районної державної адміністрації Луганської області (далі - третя особа-1) у судовому засіданні надав пояснення, що на теперішній час вживаються заходи щодо усунення порушень пожежної та техногенної безпеки, проте усунені вони не в повному обсязі, тому відповідач не звертався до позивача з заявою про проведення повторної перевірки. Також представник третьої особи -1 надав письмові пояснення (арк.спр. 100-102), в яких зазначено, що стосовно виявленого в ході перевірки порушення - розташування прибудованої топічної до будівлі навчального закладу, після прийняття в оперативне управління КДНЗ «Ластівка» у 2015 році через відсутність фінансування відділ освіти Старобільської райдержадміністрації не мав можливості посприяти для виділення коштів на розроблення кошторисної документації по проведенню капітального ремонту газової котельні. Виконання вказаного порушення потребує значних коштів (вартість однієї блочно - транспортабельної котельні приблизно складає 750000,00 грн). Відділ освіти Старобільської РДА повідомляв 12.12.2017 № 2650 ГУ ДСНС у Луганській області, що протягом 2017 року проведено часткові заходи по усуненню недоліків - проведена закупівля нових вогнегасників (89 шт.), проведена перевірка вимірювання опору розтікання на основних заземлювачах і заземлення магістралей і устаткування, перевірена ізоляція освітлювальних та кабельних ліній, проведено додаткові інструктажі з пожежної безпеки, проведено інструктажі з робітниками та службовцями, у першу чергу із зайнятими на роботах з підвищеною пожежною небезпекою, відповідальними за експлуатацію опалювальних систем та інше. Щодо вогнегасного обробляння дерев'яних конструкцій горищного приміщення та обладнання автоматичною пожежною сигналізацією відділ освіти Старобільської райдержадміністрації направив лист від 25.01.2018 № 127 до аварійно - рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС у Луганській області для надання послуги по розробці проекту з вогнезахисту дерев'яних конструкцій та виконати роботи згідно цього проекту у КДНЗ «Ластівка». Щодо обладнання КДНЗ «Ластівка» автоматичною пожежною сигналізацією, на даний час наявний кошторис на розробку проектної документації автоматичної установки пожежної сигналізації та сповіщення про пожежу. Щодо забезпечення персоналу відповідними засобами захисту органів дихання, це питання вирішується. Порушення щодо неукомплектації пожежного крану пожежним рукавом наразі усунуто.

Крім того, відділ освіти направив 25.01.2018 гарантійний лист №143 до ГУ ДСНС у Луганській області «Про виконання постанов органів державного нагляду по дошкільному навчальному закладу «Ластівка», в якому зазначив план заходів по усуненню порушень пожежної безпеки в ДНЗ «Ластівка».

Представник третьої особи Старобільської районної ради Луганської області (далі - третя особа-2) у судове засідання не прибув, надав заяву від 13.02.2018 за вх. № 3851/2018, в якій просив розглянути справу без його участі та зазначив, що відповідно до установчих документів ДНЗ, заклад входить до сфери управління відділу освіти Старобільської райдержадміністрації, якому згідно з відповідними рішеннями Старобільської районної ради передано фінансові, матеріально-технічні та інші ресурси, необхідні для здійснення управлінських функцій. Крім того, відділ освіти як структурний підрозділ Старобільської райдержадміністрації, є головним розпорядником коштів. Тому всі фінансові питання щодо усунення порушень в сфері пожежної безпеки вирішуватимуться безпосередньо через відділ освіти (арк.спр. 121).

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст. 72-77 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов наступного.

Судом установлено, що Підгорівський комунальний дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) «Ластівка» Старобільської районної ради Луганської області зареєстрований у якості юридичної особи 05.12.2012 за № 13771020000000842, що підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 20.12.2017 (акр. спр. 49-51).

Рішенням сорок четвертої сесії Старобільської районної ради шостого скликання від 28.08.2015 № 44/8 «Про прийняття дошкільних навчальних закладів у спільну власність територіальних громад Старобільської району» вирішено прийняти до 15.12.2015 у спільну власність територіальних громад Старобільського району дошкільні навчальні заклади із комунальної власності сільських територіальних громад району, в тому числі КДНЗ «Ластівка», п. 13 додатку (арк.спр.61-63).

Відповідно до Статуту Підгорівського комунального дошкільного навчального закладу (ясла-садок) «Ластівка» Старобільської районної ради Луганської області, затвердженого рішенням Старобільської районної ради від 19.04.2016 № 6/7, КДНЗ «Ластівка» створений на підставі наказу № 72 від 10.12.1991 Старобільського районного відділу освіти, рішенням Старобільської районної ради Луганської області від 28.08.2015 № 44/8 дошкільний заклад прийнятий у спільну власність територіальних громад Старобільського району Луганської області (п.1.1), власник дошкільного закладу - територіальні громади Старобільського району в особі Старобільської районної ради (п.1.3), управління дошкільним навчальним закладом здійснюється Старобільською районною радою та відділом освіти Старобільської РДА згідно з їх компетенцією (п.8.1) (арк.спр. 32-45).

Відповідно до п.п.1 п. 7 Положення про відділ освіти Старобільської районної державної адміністрації Луганської області, затвердженого розпорядженням голови райдержадміністрації від 20.10.2016 № 303, відділ відповідно до покладених на нього завдань здійснює керівництво і контролює діяльність дошкільних, загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладів (арк.спр.64-69).

Згідно з витягом з наказу відділу освіти Старобільської райдержадміністрації Луганської області від 12.08.2011 № 94-к ОСОБА_1 призначено на посаду завідуючої ДНЗ «Ластівка» Підгорівської сільської ради з 16.08.2011 (арк.спр. 82).

На підставі наказу Старобільського міськрайонного відділу ГУ ДСНС України в Луганській області від 18.10.2017 № 9 «Про проведення перевірок» (арк.спр. 12-15) та посвідчення на проведення перевірки від 05.12.2017 №156 (арк.спр. 16) головним інспектором Старобільського міськрайонного відділу ГУ ДСНС у Луганській областті старшим лейтенантом служби цивільного захисту Носалем Дмитром Григоровичем за участю завідувача КДНЗ «Ластівка» ОСОБА_1 проведено позапланову перевірку відповідача - Підгорівського КДНЗ (ясла-садок) «Ластівка» Старобільської районної ради Луганської області за адресою: Луганська обл., Старобільський район, с. Підгорівка, вул. Чкалова, 66-а, за наслідками якої складено акт від 07.12.2017 № 130 перевірки щодо додержання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки (арк. спр. 17-23).

Вищезазначеним актом перевірки виявлено наступні порушення:

1) допущено розташування прибудованої топічної будівлі навчального закладу, що є порушенням пункту 4.1 глави IV Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 № 1417, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 05.03.2015 за № 252/26697 (далі - ППБ), згідно з яким розміщення газових опалювальних котлів, опалювальних апаратів, ємнісних газових водонагрівників, газобалонних установок має відповідати Правилам безпеки систем газопостачання України, затвердженим наказом Мінпаливенерго України від 15 травня 2015 року № 285, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 08 червня 2015 року за № 674/27119 (далі - НПАОП 0.00-1.20), та порушенням пункту 6.54 ДБН В.2.5-20-2001, згідно з яким в громадських будинках і прибудованих до них приміщеннях можлива установка газового обладнання, в тому числі для теплопостачання, за винятком, зокрема, дитячих дошкільних та шкільних навчальних закладах;

2) не проведено вогнезахисне обробляння дерев'яних конструкцій горищного приміщення, що є порушенням пункту 2.5 глави ІІІ ПББ, згідно з яким У будинках, крім будинків V ступеня вогнестійкості, дерев'яні елементи горищних покриттів (крокви, лати) повинні оброблятися засобами вогнезахисту, які забезпечують І групу вогнезахисної ефективності. Необхідність обробляння засобами вогнезахисту дерев'яних елементів інших конструкцій будинків визначається відповідними нормативними документами за видами будинків;

3) приміщення ДНЗ не обладнано автоматичною пожежною сигналізацією, що є порушенням пункту 1.2 глави V ПББ, згідно з яким будинки, приміщення та споруди повинні обладнуватися системами протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту»;

4) персонал не забезпечено відповідними засобами захисту органів дихання, що є порушенням статті 20 Кодексу цивільного захисту України від 02.10.2012 № 5403-VI, згідно з якою до завдань і обов'язків суб'єктів господарювання у сфері цивільного захисту належить, зокрема, забезпечення відповідно до законодавства своїх працівників засобами колективного та індивідуального захисту;

5) кожен пожежний кран не укомплектований пожежним рукавом одного з ним діаметру, елементи з'єднання ПК, рукавів та ручного пожежного ствола однотипні, ПК не пристосовано для опломбування та візуального огляду без розкривання, що є порушенням пункту 2.2 глави V ПББ, згідно з яким система внутрішнього протипожежного водопроводу повинна відповідати, зокрема, таким вимогам - кожен пожежний кран-комплект має бути укомплектований пожежним рукавом однакового з ним діаметра та стволом, кнопкою дистанційного запуску пожежних насосів (за наявності таких насосів), а також важелем для полегшення відкривання вентиля. Елементи з'єднання пожежного крана, рукавів та ручного пожежного ствола мають бути однотипними (п.п.2.2.2);

6) в актовому залі приховане прокладання проводки (кабелів) необхідно ізолювати від горючих основ (конструкцій) суцільним шаром негорючого матеріалу та скласти акт проведення прихованих робіт, що є порушенням пункту 1.12 глави IV ПББ, згідно з яким Відстань від кабелів та ізольованих проводів, прокладених відкрито, до місць відкритого зберігання (розміщення) горючих матеріалів повинна бути не менше 1 метра. У разі відкритого прокладання незахищених проводів та захищених проводів (кабелів) з оболонками з горючих матеріалів відстань від них до горючих основ (конструкцій, деталей) повинна становити не менше 0,01 метра. У разі неможливості забезпечити вказану відстань провід (кабель) слід відокремлювати від горючої поверхні шаром негорючого матеріалу, який виступає з кожного боку проводу (кабелю) не менше ніж на 0,01 метра. У разі прихованого прокладання таких проводів (кабелів) їх необхідно ізолювати від горючих основ (конструкцій) суцільним шаром негорючого матеріалу, що підтверджується актом проведення прихованих робіт;

7) пожежний плоскоскладальний рукав необхідно утримувати сухим, складеним в «гармошку» або подвійну скатку, приєднаним до крана та ствола і не рідше одного разу на шість місяців розгортати та згортати наново у відповідності до вимог пункту 2.2.3 глави V ПББ, згідно з яким система внутрішнього протипожежного водопроводу повинна відповідати таким вимогам, зокрема, пожежний плоскоскладальний рукав необхідно утримувати сухим, складеним в «гармошку» або подвійну скатку, приєднаним до крана та ствола і не рідше одного разу на шість місяців розгортати та згортати наново (в акті помилково зазначено про порушення п.п.2.2.4 глави V ПББ);

8) пожежні крани - комплекти не рідше одного разу на шість місяців підлягають технічному обслуговуванню, перевірці на працездатність шляхом пуску води з реєстрацією результатів перевірки у спеціальному журналі обліку технічного обслуговування, пожежні крани - комплекти повинні постійно бути справними та доступними для використання у відповідності до вимог п.2.2.9 глави V ПББ , згідно з яким система внутрішнього протипожежного водопроводу повинна відповідати таким вимогам, зокрема, пожежні кран-комплекти не рідше одного разу на рік підлягають технічному обслуговуванню і перевірці на працездатність шляхом пуску води з реєстрацією результатів перевірки у спеціальному журналі обліку технічного обслуговування. Пожежні кран-комплекти повинні постійно бути справними і доступними для використання (в акті помилково зазначено про порушення п.2.2.10 глави V ПББ).

Стосовно завідувача Підгорівського комунального дошкільного навчального закладу (ясла-садок) «Ластівка» Старобілської районної ради Луганської області ОСОБА_1 складено протокол від 06.12.2017 ЛГ № 002556 про адміністративне правопорушення, відповідно до ст. 188-8 КУпАП (арк. спр. 26).

Постановою від 06.12.2017 № ЛГ 002556 про накладення адміністративного стягнення ОСОБА_1 визнано винною у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 188-8 КУпАП та накладено штраф у розмірі 51,00 грн (арк. спр. 27).

Зазначену суму штрафу ОСОБА_1 сплачено, що визнається представником відповідача.

29.09.2017 Старобільським МРВ ГУ ДСНС України у Луганській області винесено припис № 58 про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки (арк.спр. 28-29).

Акт від 07.12.2017 № 130 підписаний завідуючою КДНЗ «Ластівка» без заперечень та зауважень (арк. спр. 21).

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Згідно з частиною першою статті 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини сьомої статті 7 Закону України від 05 квітня 2007 року № 877-V "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" передбачено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

В силу статті 47 Кодексу цивільного захисту України державний нагляд (контроль) з питань цивільного захисту здійснюється за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах техногенної та пожежної безпеки, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій природного і техногенного характеру, за діяльністю аварійно-рятувальних служб, а також у сфері промислової безпеки та гірничого нагляду, поводження з радіоактивними відходами відповідно до Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", цього Кодексу та інших законодавчих актів.

Приписами статті 4 Закону України від 05 квітня 2007 року № 877-V "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" встановлено, що державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом. Планові та позапланові заходи здійснюються в робочий час суб'єкта господарювання, встановлений його правилами внутрішнього трудового розпорядку.

Відповідно до частин першої та другої статті 64 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб. Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення.

Відповідно до пункту 1 Положення про Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області, затвердженого наказом ДСНС 04.02.2013 № 3 (у редакції наказу ДСНМ від 21.09.2017 № 507) ГУ ДСНС у Луганській області є територіальним органом Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області, уповноваженим на забезпечення реалізації державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб. Відповідно до підпункту 27 пункту 4 вказаного Положення ГУ ДСНС у Луганській області відповідно до покладених на нього завдань на відповідній території організовує та здійснює безпосередньо та через підпорядковані підрозділи державний нагляд (контроль) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування та суб'єктами господарювання.

Згідно зі статтею 66 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.

Відповідно до пункту 12 частини першої статті 67 Кодексу цивільного захисту України до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить, зокрема, звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.

Частиною другою статті 68 Кодексу цивільного захисту України встановлено, що у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Підстави для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів передбачені частиною першою статті 70 Кодексу цивільного захисту України та полягають у:

1) недотриманні вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами;

2) порушенні вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення;

3) випуску і реалізації вибухопожежонебезпечної продукції та продукції протипожежного призначення з відхиленням від стандартів чи технічних умов або без даних щодо відповідності такої продукції вимогам пожежної безпеки;

4) нездійсненні заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій;

5) відсутності на виробництвах, на яких застосовуються небезпечні речовини, паспортів (формулярів) на обладнання та апаратуру або систем із забезпечення їх безперебійної (безаварійної) роботи;

6) невідповідності кількості засобів індивідуального захисту органів дихання від небезпечних хімічних речовин нормам забезпечення ними працівників суб'єкта господарювання, їх непридатність або відсутність;

7) порушенні правил поводження з небезпечними речовинами;

8) відсутності або непридатності до використання засобів індивідуального захисту в осіб, які здійснюють обслуговування потенційно небезпечних об'єктів або об'єктів підвищеної небезпеки, а також в осіб, участь яких у ліквідації наслідків надзвичайної ситуації передбачена планом локалізації і ліквідації наслідків аварій;

9) відсутності на об'єкті підвищеної небезпеки диспетчерської служби або її неготовності до виконання покладених на неї завдань, у тому числі через відсутність відповідних документів, приладів, обладнання або засобів індивідуального захисту;

10) неготовності до використання за призначенням аварійно-рятувальної техніки, засобів цивільного захисту, а також обладнання, призначеного для забезпечення безпеки суб'єктів господарювання;

11) проведенні робіт з будівництва будинків та споруд, розміщення інших небезпечних об'єктів, інженерних і транспортних комунікацій, які порушують встановлений законодавством з питань техногенної безпеки порядок їх проведення або проведення яких створює загрозу безпеці населення, суб'єктам господарювання, обладнанню та майну, що в них перебувають.

Повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду (частина друга статті 70 Кодексу цивільного захисту України).

Визначення небезпечного чинника міститься у пункті 26 статті 2 Кодексу цивільного захисту України та означає складову частину небезпечного явища (пожежа, вибух, викидання, загроза викидання небезпечних хімічних, радіоактивних і біологічно небезпечних речовин) або процесу, що характеризується фізичною, хімічною, біологічною чи іншою дією (впливом), перевищенням нормативних показників і створює загрозу життю та/або здоров'ю людини.

Отже, законодавець пов'язує настання реальної загрози життю та здоров'ю людей від пожежі з обставинами, які можуть призвести до займання та розповсюдження вогню.

Частиною третьою статті 55 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що забезпечення пожежної безпеки суб'єкта господарювання покладається на власників та керівників таких суб'єктів господарювання.

Аналізуючи вищенаведене, суд вважає, що існуючі у КДНЗ «Ластівка» порушення у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, що зафіксовані в акті перевірки від 07.12.2017 № 130, в їх сукупності можуть кваліфікуватись як такі, що створюють реальну загрозу життю і здоров'ю людей, що є підставою для задоволення позову та застосування до відповідача заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді заборони на експлуатацію будівлі, споруди та приміщень Підгорівського комунального навчального закладу (ясла-садок) «Ластівка» Старобільської районної ради Луганської області за адресою: Луганська область, Старобільський район, с. Підгорівка, вул. Чкалова, буд. 66 А, до повного усунення всіх порушень вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки в зазначеній будівлі, вказаних в Акті перевірки від 07.12.2017 № 130.

Суд враховує ту обставину, що відповідачем та третьою особою -1 вживаються заходи, спрямовані на усунення порушень пожежної та техногенної безпеки, встановлені актом від 07.12.2017 № 130, на підтвердження чого надано лист відділу освіти Старобільської райдержадміністрації від 12.12.2017 № 2650 на адресу начальника ГУ ДСНС у Луганській області в переліком проведених у 2017 році та запланованих у 2018 році заходів (арк.спр. 71-73), кошторис на розробку проектної документації автоматичної установки пожежної сигналізації та сповіщення про пожежу (арк.спр. 103), лист відділу освіти Старобільської райдержадміністрації від 25.01.2018 № 127 до начальника аварійно - рятувального загону спеціалізованого призначення ГУ ДСНС у Луганській області з проханням надати послуги по розробці проекту з вогнезахисту дерев'яних конструкції на об'єкті КДНЗ «Ластівка» (арк.спр. 104), гарантійний лист відділу освіти Старобільської райдержадміністрації на адресу начальника ГУ ДСНС у Луганській області від 25.01.2018 № 143 «Про виконання постанов органів державного нагляду по ДНЗ «Ластівка» (арк.спр. 105-106), копію накладної від 05.12.2017 № 14/11 на виконання договору № ОАП-14/11/607 щодо придбання рукава пожежного та головки рукавної (арк.спр. 107), клопотання завідуючої КДНЗ «Ластівка» до начальника відділу освіти Старобільської райдержадміністрації від 18.10.2017 № 23 (арк.спр. 108), від 19.01.2018 № 4 (арк.спр. 109), від 31.08.2016 № 15 (арк.спр. 110) щодо виділення коштів для усунення порушень, лист завідуючої КДНЗ «Ластівка» голові Старобільської районної ради від 17.11.2015 № 25 (арк.спр. 111), копію накладної від 06.03.2018 № 6 на придбання протигазів (арк.спр. 141), акта посвідчення прихованих робіт від 05.02.2018 з протоколом перевірки ізоляції мережі від 05.02.2018, дозволом на виконання робіт № 0994.13.03 та сертифікатом відповідності (арк.спр. 143-146), договору № Н-18-2018 ПР.МН.ПС на виконання проектних, монтажних робіт автоматичної системи пожежної сигналізації оповіщення про пожежу та пожежогасіння (арк.спр. 162-163), комерційної пропозиції ПП «Набат» на виконання спостереження і технічного обслуговування пожежної сигналізації КДНЗ «Ластівка» у 2018 році (арк.спр. 164), договору № Н-22-2018 ПР.ВО на виконання проектних робіт і робіт з вогнезахисної обробки (арк.спр. 165-166), витяг з книги обліку матеріальних цінностей (арк.спр. 208-210).

Проте, представниками відповідача та третьої особи -1 визнається, що станом на дату розгляду справи не усунуто такі порушення як влаштування топічної в будівлі навчального закладу, не проведено вогнезахисне обробляння дерев'яних конструкцій та не обладнано приміщення автоматичною пожежної сигналізацією, які кожне саме по собі та в сукупності можуть кваліфікуватись як такі, що створюють реальну загрозу життю і здоров'ю людей, як вихованців, так і працівників закладу.

Крім того, встановити виконання відповідачем вимог припису та усунення виявлених в ході перевірки порушень може виключно позивач шляхом проведення нової перевірки та оформлення її результатів, при цьому відповідачем визнається, що порушення усунуто не в повному обсязі.

Суд вважає за необхідне зазначити, що помилкове посилання позивача в акті перевірки на норми ПББ, не змінює наявності встановлених актом порушень.

Також відповідачем надано копії акта про приймання об'єкту газопостачання від жовтня 2003 року (арк.спр. 142), технічного паспорту на комплекс будівель інвентраний номер 1460 (арк.спр. 168-172), на підтвердження належної експлуатації топічної, проте факт належної експлуатації топічної та обслуговування котлів не свідчить про відсутність порушень, встановлених актом перевірки.

Щодо посилання представника відповідача на те, що заборона на експлуатацію будівлі, споруди та приміщень КДНЗ «Ластівка» тягне за собою призупинення навчально-виховного процесу на не визначений термін, що є порушенням конституційних прав дитини, суд зазначає, що вжиття заходів реагування в даному випадку спрямовано на забезпечення передбаченого статтею 27 Конституції України права на життя, яке є безумовно пріоритетним відносно визначеного статтею 53 Конституції України права на освіту.

Відповідно до частини другої статті 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Тобто витрати суб'єкта владних повноважень на сплату судового збору відносяться на рахунок суб'єкта владних повноважень, оскільки ГУ ДСНС у Луганській області у вказаній справі є суб'єктом владних повноважень, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для стягнення з відповідача судового збору на користь позивача.

Керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 19, 20, 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області задовольнити повністю.

Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до Підгорівського комунального навчального закладу (ясла-садок) «Ластівка» Старобільської районної ради Луганської області у вигляді заборони на експлуатацію будівлі, споруди та приміщень Підгорівського комунального навчального закладу (ясла-садок) «Ластівка» Старобільської районної ради Луганської області за адресою: Луганська область, Старобільський район, с. Підгорівка, вул. Чкалова, буд. 66 А, до повного усунення всіх порушень вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки в зазначеній будівлі, вказаних в Акті перевірки від 07.12.2017 № 130.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.

Повний текст рішення складено та підписано 16 квітня 2018 року.

Суддя А.Г. Секірська