
Справа № 127/23908/17
Провадження № 2-а/127/962/17
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11.04.2018 м. Вінниця
Вінницький міський суд Вінницької області в складі:
головуючого судді Бессараб Н.М.,
при секретарі Слізяк М.М.,
з участю представника позивача - адвоката ОСОБА_1,
представника відповідача Січки О.Д.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання здійснити перерахунок та нарахувати щорічну разову допомогу до 5 травня за 2017 рік,-
ВСТАНОВИВ:
В листопаді 2017 року ОСОБА_3 звернувся до суду з адміністративним позовом до Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради, в якому просив суд визнати бездіяльність відповідача - департаменту соціальної політики Вінницької міської ради щодо недорахування ОСОБА_3 щорічної одноразової грошової допомоги до 05 травня у розмірі, встановленому ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» за 2017 рік - протиправною; зобов'язати департамент соціальної політики Вінницької міської ради здійснити перерахунок та нарахувати ОСОБА_3 щорічну разову грошову допомогу до 05 травня за 2017 рік відповідно до ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у розмірі семи мінімальних пенсій за віком, виходячи із розрахунку мінімальної пенсії за віком, визначеної ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на момент проведених виплат, з урахуванням вже проведених виплат.
Позов мотивований тим, що ОСОБА_3 є інвалідом 3 групи та має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни. Статтею 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» передбачено, що щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах: інвалідам 3 групи - сім мінімальних пенсій за віком. Однак відповідач виплатив позивачу до 5 травня 2017 року разову грошову допомогу лише в сумі 2700 грн., хоча згідно закону повинен був виплатити в розмірі 9184 грн., тобто відповідач недоплатив позивачу 6484 грн. На думку позивача вказане свідчить про протиправність бездіяльності відповідача - департаменту соціальної політики Вінницької міської ради щодо недорахування ОСОБА_3 щорічної одноразової грошової допомоги до 05 травня у розмірі, встановленому ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» за 2017 рік.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_3 та його представник - адвокат ОСОБА_1 позовні вимоги підтримали повністю. Адвокат ОСОБА_1 надав пояснення по суті спору аналогічні змісту адміністративного позову ОСОБА_3 і просив його задовольнити.
Представник відповідача Січка О.Д. заявлений позов не визнала, надала суду пояснення аналогічні змісту письмових заперечень, які приєднані до матеріалів справи (а.с. 24-27), просила відмовити в задоволенні позову.
Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи та вивчивши надані докази у справі, суд встановив такі факти і відповідні їм правовідносини.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_3 є інвалідом війни ІІІ групи, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 та має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни (а.с. 6).
Позивач отримав за 2017 рік щорічну одноразову грошову допомогу до 05 травня в розмірі 2700 грн.
Вважаючи, що розмір отриманої одноразової грошової допомоги за 2017 рік не відповідає вимогам чинного законодавства, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Положеннями ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» передбачено, що щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах: інвалідам 3 групи - сім мінімальних пенсій за віком, з урахуванням рішення Конституційного Суду України №10-рп/2008 від 22.05.2008.
В свою чергу, Законом України від 28.12.2014 №79-VIII «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин», який набув чинності 01.01.2015, розділ VI Прикінцеві та перехідні положення Бюджетного кодексу України доповнено пунктом 26, яким встановлено, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Таким чином, із набуттям чинності Закону України від 28.12.2014 № 79-VIII «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин», Кабінету Міністрів України надано повноваження щодо визначення розміру щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, встановленого ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Рішенням Конституційного Суду України від 25 січня 2012 року №3-рп/2012 передбачено, що суди під час вирішення справ про соціальний захист громадян керуються, зокрема, принципом законності. Цей принцип передбачає застосування судами законів України, а також нормативно-правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України, в тому числі нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції, на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України. Однією з ознак України як соціальної держави є забезпечення загальносуспільних потреб у сфері соціального захисту за рахунок коштів Державного бюджету України виходячи з фінансових можливостей держави, яка зобов'язана справедливо і неупереджено розподіляти суспільне багатство між громадянами і територіальними громадами та прагнути до збалансованості бюджету України.
Повноваження Кабінету Міністрів України щодо розробки проекту закону про Державний бюджет України та забезпечення виконання відповідного закону пов'язані з його функціями, в тому числі щодо реалізації політики у сфері соціального захисту та в інших сферах. Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України.
Аналізуючи доводи представника позивача стосовно протиправної бездіяльності відповідача щодо виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня як інваліду війни 3 групи за 2017 рік у розмірі 2700 грн., суд враховує наступне.
Відповідно до пп. 1 п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України №223 від 05.04.2017 «Деякі питання виплати у 2017 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань», з метою забезпечення виплати разової грошової допомоги ветеранам війни, особам, на яких поширюється дія Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», «Про жертви нацистських переслідувань», встановлено, що у 2017 році виплату разової грошової допомоги до 5 травня, передбаченої зазначеними Законами здійснює Міністерство соціальної політики шляхом перерахування коштів на зазначені цілі структурним підрозділам з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської державних адміністрацій, які розподіляють їх між структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у місті (у разі їх утворення) рад. Районні органи соціального захисту населення перераховують кошти через відділення зв'язку або установи банків на особові рахунки громадян за місцем отримання пенсії (особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання) у такому розмірі: інвалідам війни ІII групи - 2700 гривень.
Тобто, на час виникнення спірних правовідносин діяли два нормативно-правові акти, які мають однакову юридичну силу, проте по-різному встановлювали розмір щорічної допомоги до 5 травня інвалідам війни.
Конституційний Суд України в пункті 3 мотивувальної частини рішення № 4-зп від 03 жовтня 1997 року у справі набуття чинності Конституцією України зазначив про те, що конкретна сфера суспільних відносин не може бути водночас врегульована однопредметними нормативними правовими актами однакової сили, які за змістом суперечать один одному. Звичайною є практика, коли наступний у часі акт містить пряме застереження щодо повного або часткового скасування попереднього. Загальновизнаним є й те, що з прийняттям нового акта, якщо інше не передбачено самим цим актом, автоматично скасовується однопредметний акт, який діяв у часі раніше.
За змістом ч. 3 ст. 150 Конституції України рішення Конституційного Суду України є обов'язковим до виконання на всій території України.
Таким чином, за наявності декількох законів, норми яких по-різному регулюють конкретну сферу суспільних відносин, під час вирішення спорів у цих відносинах суд повинен застосовувати положення закону з урахуванням дії закону в часі за принципом пріоритету тієї норми, яка прийнята пізніше.
Враховуючи, що Закон України від 28.12.2014 №79-VIII «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин» прийнятий пізніше Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», тому на думку суду в даному випадку, підлягають застосуванню саме норми Закону України від 28.12.2014 №79-VIII «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин».
Крім того, з урахуванням положень ст. 2 Закону України «Про прожитковий мінімум», ст. 1 та ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а також визначених ч. 3 ст. 28 цього ж Закону обмежень, а саме: непоширення мінімального розміру пенсії за віком, на правовідносини, що виникають на підставі інших законів, - Кабінет Міністрів України, встановивши вказаною постановою розмір виплати разової грошової допомоги інвалідам війни до 5 травня, як однієї із соціальних гарантій, діяв правомірно та на усунення прогалин у законодавчому регулюванні.
Враховуючи викладене, суд прийшов до висновку, що виплачуючи позивачу в 2017 році допомогу до 5 травня в розмірах, визначених постановою КМУ від 05.04.2017р. №233 «Деякі питання виплати у 2017 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань», відповідач діяв у межах повноважень та у відповідності до законів та Конституції України.
Відповідно до ст. 139 КАС України судові витрати по справі віднести на рахунок держави.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 19, 22, 46, 95, 152 Конституції України, Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», Бюджетним Кодексом України, постановою КМУ від 05.04.2017р. №233 «Деякі питання виплати у 2017 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань», рішенням Конституційного Суду України від 25.01.2012 року №3-рп/2012, ст. с. 5, 7, 9, 77, 90, 139, 241-244, 246, 370, 382 КАС України, п.10 Розділу VІІ КАС України «Перехідні положення» в редакції від 03.10.2017 року, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги ОСОБА_3 до Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання здійснити перерахунок та нарахувати щорічну разову допомогу до 5 травня за 2017 рік - залишити без задоволення.
Судові витрати по справі віднести на рахунок держави.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана сторонами протягом 30-ти днів з дня складення повного рішення до Вінницького апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення суду складено 16.04.2018 року.
Суддя