
Копія
Справа № 822/813/18
РІШЕННЯ
іменем України
02 квітня 2018 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Лабань Г.В.
за участі:секретаря судового засідання Бачок О.В. позивача: ОСОБА_1 представника відповідача: ОСОБА_2 розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції України в Хмельницькій області , Національної поліції України про визнання протиправними та скасування висновку та наказу,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся з адміністративним позовом до Головного управління національної поліції в хмельницькій області, Національної поліції України про визнання протиправними та скасування висновку та наказу, в якому просив :
- визнати протиправним та скасувати Висновок про відмову у призначенні одноразової грошової допомоги, затверджений 16.01.2018р. начальником ГУНП в Хмельницькій області ;
- визнати протиправним та скасувати наказ начальника ГУНП в Хмельницькій області від 16.01.2018р. "Про скасування наказу ГУНП в Хмельницькій області від 12.10.2017 р. № 1750 " Про виплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги";
- зобов'язати Національну поліцію України ( Департамент фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Національної поліції України) виділити кошти в сумі 480000 грн. для Головного управління національної поліції України в Хмельницькій області для виплати позивачу одноразової грошової допомоги, шляхом розподілу асигнувань в межах коштів, передбачених державним бюджетом для Національної поліції України в Хмельницькій області.
Позовні вимоги обґрунтовані протиправними діями відповідачів, які не виплачують одноразової грошової допомоги за встановлену інвалідність, що пов'язана з проходженням служби.
Позивач вказує, що постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 21.07.2017 року у справі №822/1905/17 було частково задоволено адміністративний позов :визнано протиправною відмову головного управління Національної поліції в Хмельницькій області та зобов'язано вчинити дії. Вказаною постановою суду було визнано протиправною відмову Головного управління Національної поліції України в Хмельницькій області згідно висновку ГУНП в Хмельницькій області від 26.06.2017 року про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 та зобов'язано ГУНП в хмельницькій області повторно розглянути заяву його заяву від 15.06.2017 року про призначення одноразової грошової допомоги у порядку визначеному наказом МВС України №4 від 11.01.2016 року.
Ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 05.10.2017 року вказану постанову ХОАС залишено без змін.
На виконання вказаних судових рішень Головним управлінням національної поліції України в Хмельницькій області 12.10.2017 року було видано наказ №1750 "Про виплату одноразової грошової допомоги ", згідно якого було наказано виплати вказану допомогу в сумі 480000грн.
В подальшому було видано наказ від 16.01.2018 року № 69 "Про скасування наказу ГУНП в Хмельницькій області від 12.10.2017 року №1750 " Про виплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги.
На думку позивача, відповідачі перебираючи на себе невластиві органам поліції повноваження суду, піддають сумніву правомірність судового рішення та умисно не виконують рішення суду, що вступило в законну силу.
Висновок начальника ГУНП в Хмельницькій області від 16.01.2018 року є незаконним та суперечить положенням ст.97 ЗУ "Про Національну поліцію"
В судовому засіданні позивач підтримав свої позовні вимоги, посилаючись на обставини котрі викладені у адміністративному позові.
Представник відповідача заперечив проти позовних вимог і просив відмовити у задоволенні позовних вимог позивача повністю . На адресу суду надіслано письмовий відзив.
Представник відповідача у своїх поясненнях вказує, що дійсно на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 21.07.2017 року , яке ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 12.10.2017 року залишено в силі, та необхідністю подання звіту про його виконання, не дивлячись на незаконність спірний даного рішення, було прийнято оскаржуваний висновок та наказ про виплату ОСОБА_1Ю . одноразової грошової допомоги. В подальшому відповідно до Порядку №4 розрахунок потреби в коштах для виплати ОГД в разі втрати працездатності поліцейського подається структурним підрозділом до фінансового підрозділу національної поліції ГУНП в Хмельницькій області , надіслано запит про потребу в коштах для виконання рішення суду.
Національна поліція України, розглянувши запит про виділення коштів прийшла до висновку щодо відсутності у ОСОБА_3 права на отримання одноразової грошової допомоги, оскільки причиною його інвалідності є травма, яка не пов'язана з виконанням обов'язків військової служби, отже не відповідає вимогам ЗУ " Про Національну поліцію", ані Порядку №4.
В зв'язку з викладеним, оскільки наказ Головного управління Національної поліції в хмельницькій області №1750 від 12.10.2017 року був виданий з порушенням ЗК "Про національну поліцію" та Порядку №4, 16.01.2018 року виданий наказ про його скасування.
Заслухавши вступні слова учасників судового розгляду, з'ясувавши обставини на які вони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень і дослідивши докази, суд прийшов до таких висновків, враховуючи наступне.
Суд встановив, що постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 21 липня 2017 року у адміністративній справі №822/1905/17 було частково задоволено адміністративний позов ОСОБА_1 до ГУНП в Хмельницькій області про визнання протиправною бездіяльності та про зобов'язання вчинити дії. Вказаною постановою суду було визнано протиправною відмову Головного управління Національної поліції України в Хмельницькій області згідно висновку ГУНП в Хмельницькій області від 26.06.2017 про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 майора поліції, оперуповноваженого Хмельницького ВП ГУНП в Хмельницькій області та зобов'язано ГУНП в Хмельницькій області розглянути заяву (рапорт) ОСОБА_1 від 15 червня 2017 року про призначення одноразової грошової допомоги у порядку визначеному наказом МВС України №4 від 11.01.2016 з урахуванням обставин, встановлених у цій адміністративній справі.
Ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 05.10.2017 у справі №822/1905/17 було залишено без задоволення апеляційну скаргу ГУНП в Хмельницькій області, а постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 21 липня 2017 року залишено без змін.
12.10.2017 Головним управлінням Національної поліції України в Хмельницькій області було видано Наказ №1750 "Про виплату одноразової грошової допомоги", згідно якого наказано виплатити ОСОБА_1 згідно п.3 ч.1 ст.99 ЗУ "Про Національну поліцію" одноразову грошову допомогу в сумі 480000,00 грн.
В січні 2018 року Головним управлінням Національної поліції України в Хмельницькій області було направлено лист за підписом Заступника начальника ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_4, яким ОСОБА_1 повідомлено про те, що листом Департаменту фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Національної поліції України від 13.12.2017р. № 5007/29/2/01-2017 було встановлено, що відсутні будь - які правові підстави для призначення мені одноразової грошової допомоги відповідно до ст.97 ЗУ "Про Національну поліцію". На підставі такого листа був складений та затверджений 16.01.2018р. керівником ГУНП в Хмельницькій області висновок про відмову у виплаті мені одноразової грошової допомоги відповідно до ст.97 ЗУ "Про Національну поліцію".
В подальшому було видано наказ від 16.01.2018 року № 69 "Про скасування наказу ГУНП в Хмельницькій області від 12.10.2017 року №1750 " Про виплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги.
Оцінюючи спірні відносини суд дійшов наступних висновків.
Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначено Закон України «Про Національну поліцію» № 580-ІV.
У зв'язку з прийняттям цього Закону Кабінет Міністрів України постановив ліквідувати як юридичні особи публічного права територіальні органи Міністерства внутрішніх справ та утворити як юридичні особи публічного права територіальні органи Національної поліції України.
Нормами п.4 ч.1 ст. 97 Закону України "Про Національну поліцію" встановлено, що одноразова грошова допомога в разі загибелі (смерті), визначення втрати працездатності поліцейського (далі-одноразова грошова допомога) є соціальною виплатою, гарантованою допомогою з боку держави, яка призначається і виплачується особам, які за цим Законом мають право на її отримання, зокрема, у разі визначення поліцейському інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням ним служби в поліції, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті.
Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського встановлюється Міністерством внутрішніх справ України.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України № 4 від 11.01.2016 року затверджено Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, що зареєстрований в Міністерстві юстиції України 29.01.2016 року за № 163/28293, який набрав чинності 29.02.2016 року (далі Порядок №4).
Підпунктом 4 пункту 5 розділу 1 Порядку №4, зі змінами та доповненнями внесеними наказом Міністерства внутрішніх справ України від 12.09.2016 року № 916, передбачено, що одноразова грошова допомога призначається у випадку пов'язаному з проходженням служби в органах внутрішніх справ-обставина, яка виникла внаслідок отриманого поліцейським захворювання або поранення (контузії, травми або каліцтва) під час проходження служби в органах внутрішніх справ.
Згідно з п. 1 р. ІІ Порядку №4 днем виникнення права на отримання ОГД у разі встановлення поліцейському інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності є дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії.
Відповідно до пунктів 2, 3, 5 Розділу ІІІ цього Порядку посадові особи поліції у межах своїх повноважень повинні сприяти особам, які мають право на призначення і отримання одноразової грошової допомоги відповідно до законодавства України, в отриманні та оформленні ними документів, необхідних для своєчасного ухвалення рішення про призначення і виплату зазначеної допомоги.
Разом з цим, передумовою виплати позивачу одноразової грошової допомоги є дотримання певної процедури та послідовності.
Так, пунктом 3 розділу ІІІ Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського передбачено, що заява (рапорт) про виплату одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського (додаток 1) подається Голові Національної поліції (керівнику міжрегіонального, територіального органу поліції) за останнім місцем служби поліцейського.
Відповідно до п.5 розділу ІІІ зазначеного Порядку для виплати одноразової грошової допомоги у разі часткової втрати працездатності без визначення інвалідності чи в разі визначення інвалідності поліцейський подає фінансовому підрозділу:1) заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв'язку з установленням втрати працездатності чи інвалідності;2) довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках).
До заяви додаються копії, які звіряються з оригіналом документа: 1) довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією; 2) постанови відповідної ВЛК щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; 3) акта розслідування нещасного випадку та акта, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва) поліцейського, зокрема про те, що воно не пов'язане з учиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, за формою, що затверджується МВС; 4) сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; 5) документа, що підтверджує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (сторінки паспорта громадянина України - для особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідний контролюючий орган і має відповідну відмітку в паспорті).
Згідно з п.1 розділу IV Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського фінансові підрозділи в десятиденний строк з дня реєстрації документів готують висновок про призначення одноразової грошової допомоги, форма якого наведена у додатку 2.
Висновок про призначення одноразової грошової допомоги складається працівником фінансового підрозділу і підписується керівником фінансового підрозділу та керівником підрозділу, де проходить (проходив) службу поліцейський.
Зазначений висновок про призначення одноразової грошової допомоги затверджує/відмовляє: в апараті Національної поліції - Голова Національної поліції України або особа, на яку покладено виконання таких функцій; у міжрегіональних органах Національної поліції - начальник органу або особа, на яку покладено виконання таких функцій; у головних управліннях Національної поліції в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі, областях, місті Києві - начальник Головного управління Національної поліції або особа, на яку покладено виконання таких функцій.
Пунктом 2 розділу IV Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського встановлено, що керівник Національної поліції (міжрегіонального, територіального органу поліції) у п'ятнадцятиденний строк приймає рішення про призначення виплати одноразової грошової допомоги, у якому проходив (проходить) службу поліцейський, шляхом видання наказу про виплату такої допомоги, а в разі відмови - письмовим повідомленням осіб із зазначенням мотивів відмови.
З аналізу вищезазначених правових норм вбачається, що працівник поліції, для виплати одноразової грошової допомоги у разі визначення інвалідності подає фінансовому підрозділу заяву (рапорт) із документами (а також копії, які звіряються з оригіналом документа), що визначені цим пунктом. Фінансовий підрозділ на протязі десяти днів з моменту реєстрації документів готує висновок про призначення одноразової грошової допомоги, який підписується керівником фінансового підрозділу та керівником підрозділу, де проходить (проходив) службу поліцейський. Керівник територіального органу поліції у п'ятнадцятиденний строк приймає рішення про призначення виплати ОГД, у якому проходив (проходить) службу поліцейський, шляхом видання наказу про виплату такої допомоги, а в разі відмови-письмовим повідомленням осіб із зазначенням мотивів відмови.
При цьому, за призначенням та виплатою одноразової грошової допомоги поліцейський має звертатись до органу в якому він проходив службу, перед звільненням.
Згідно п. З ч. 1 ст. 97 Закону України "Про національну поліцію", в якому вказано, що одноразова грошова допомога в разі загибелі (смерті), визначення втрати працездатності поліцейського (далі - одноразова грошова допомога) є соціальною виплатою, гарантованою допомогою з боку держави, яка призначається і виплачується особам, які за цим Законом мають право на її отримання, у разі визначення поліцейському інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов'язків, пов'язаних із виконанням повноважень та основних завдань поліції відповідно до цього Закону, чи участі в антитерористичній операції, захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті.
Аналізуючи викладене, суд вважає, що твердження відповідача, що одноразова грошова допомога виплачується лише особам, що звільнені з поліції внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов'язків є помилковим.
Відповідно п.2 ч.1 ст. 77 Закону України "Про Національну поліцію" поліцейський звільняється зі служби в поліції, а служба в поліції припиняється через хворобу за рішенням медичної комісії про непридатність до служби в поліції. Але факт визначення інвалідності не свідчить про непридатність до служби в поліції. Особа зі встановленою інвалідністю має право проходити службу в поліції, якщо інше не встановлено рішенням медичної комісії, і подальше проходження служби поліцейським зі встановленою інвалідністю не означає, що він не має право на отримання одноразової грошової допомоги. Водночас, поліцейський, який під час під час виконання ним службових обов'язків отримав поранення (контузію, травму або каліцтво) та звільнився з лав поліції незалежно від обставин, і якому протягом шести місяців після звільнення визначена інвалідність, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов'язків, має право на отримання одноразової грошової допомоги.
В судовому засіданні встановлено та підтверджено матеріалами справи, що травма ОСОБА_1, яка стала причиною інвалідності, була отримана під час проходження служби в ОВС. Причино- наслідковий зв'язок травми та інвалідності підтверджено Протоколом ВЛК № 148 від 29 серпня 2016 року та Висновком Хмельницької обласної МЕК. Інвалідність визначена після його звільнення з поліції, але не пізніше шести місяців з дня звільнення.
Крім того суд бере до уваги, що постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 21.07.2017 року у справі №822/1905/17, яка набрала законної сили, було визнано протиправною відмову Головного управління Національної поліції України в Хмельницькій області згідно висновку ГУНП в Хмельницькій області від 26.06.2017 року про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 та зобов'язано ГУНП в хмельницькій області повторно розглянути заяву його заяву від 15.06.2017 року про призначення одноразової грошової допомоги у порядку визначеному наказом МВС України №4 від 11.01.2016 року.
У вказаному рішенні суду вже було встановлено, що Протоколом військово-лікарської комісії ДУ "ТМО МВС України по Хмельницькій області" №148 від 29.08.2016 і Постановою військово-лікарської комісії ДУ "ТМО МВС України по Хмельницькій області" вже було встановлено: 1) причинний зв"язок перенесених тілесних ушкоджень з наступним розвитком їх ускладнень у колишнього військовослужбовця ВВ МВС України ОСОБА_1 із виконанням військової служби; 2) причинний зв"язок захворювання у колишнього співробітника ОВС та НП ОСОБА_1 з проходженням служби в ОВС. Тобто, Позивачу з 09.09.2016 року встановлено 2-у групу інвалідності з урахуванням встановленого причинного зв"язку отриманої в 1998 році курсантом факультету внутрішніх військ МВС України травми і подальшою службою в органах МВС України і поліції до 17.07.2016, а тому у Відповідача не має законних підстав довільно тлумачити висновки військово - лікарської комісії, які є дійсними, посилаючись на ст. 97 Закону України" Про Національну поліцію", як підставу відмови у призначенні ОСОБА_1Ю одноразової грошової допомоги.
Враховуючи викладене суд вважає, що в цій частині вимоги позивача підлягають до задоволення.
Стосовно вимоги про зобов'язання Національну поліцію України ( Департамент фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Національної поліції України) виділити кошти в сумі 480000 грн. для Головного управління національної поліції України в Хмельницькій області для виплати позивачу одноразової грошової допомоги, шляхом розподілу асигнувань в межах коштів, передбачених державним бюджетом для Національної поліції України в Хмельницькій області, суд вважає наступне.
Враховуючи те, що на момент розгляду цієї адміністративної справи між сторонами немає спору щодо виплати одноразової грошової допомоги, позовна вимога щодо зобов'язання відповідача виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу, шляхом розподілу асигнувань в межах коштів, передбачених державним бюджетом для Національної поліції України в Хмельницькій області є передчасною і не підлягає задоволенню.
Враховуючи вищенаведене, адміністративний позов необхідно задовольнити частково.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати Висновок про відмову у призначенні ОСОБА_1, інваліду II групи, майору поліції, оперуповноваженому Хмельницького ВП ГУНП в Хмельницькій області одноразової грошової допомоги, затверджений 16.01.2018р. начальником ГУНП в Хмельницькій області.
Визнати протиправним та скасувати Наказ начальника ГУНП в Хмельницькій області від 16.01.2018 №69 "Про скасування наказу ГУНП в Хмельницькій області від 12.10.2017 №1750 "Про виплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги".
В задоволені решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з його проголошення, а у випадку, якщо в судовому засіданні були проголошені вступна та резолютивна частини рішення суду, - з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 12 квітня 2018 року
Головуючий суддя /підпис/ ОСОБА_5 "Згідно з оригіналом" Помічник судді ОСОБА_6