
Справа № 815/885/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 квітня 2018 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді – Кравченка М.М.,
розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 65080, РНОКПП НОМЕР_1) до Центрального об’єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі (вул. Ільфа і Петрова, 4-А, м. Одеса, 65121, ідентифікаційний код 41248812) про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії,
СУТЬ СПОРУ:
ОСОБА_1 звернулася до Одеського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Центрального об’єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі, в якій просила суд: визнати протиправним дії Центрального об’єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі щодо зменшення розміру пенсії при здійсненні перерахунку пенсії на підставі постанови Київського районного суду м. Одеса від 10.07.2017 року по справі № 520/6672/17, а саме визначення розміру пенсії згідно Закону України «Про Державну службу», безпідставне виключення з розрахунку пенсії таку складову, як доплата згідно Держбюджету на 2010 рік у розмірі 28,40 грн. та зменшення суми індексації на суму підвищення розміру пенсії; зобов’язати Центральне об’єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі здійснити перерахунок пенсії, призначеної ОСОБА_1, з розміру пенсії у відсотках 86 % від заробітної плати 2673,71 грн. та з урахуванням доплати згідно Закону України «Про Державну службу», а також раніше нарахованого фіксованого розміру індексації, базою для нарахування якої є 01.07.2009 року в розмірі 368,21 грн., починаючи з 01.03.2018 року; зобов’язати Центральне об’єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі повернути ОСОБА_1 безпідставно утриману суму пенсії в розмірі 3174,80 грн.; допустити судове рішення до негайного виконання у межах суми стягнення за один місяць; судові витрати стягнути з Державного бюджету України.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив наступне.
Постановою Київського районного суду м. Одеси від 10.07.2017 року по справі № 520/6672/17 адміністративний позов ОСОБА_1 був задоволений. Визнано протиправним та скасовано рішення Центрального об’єднання управління Пенсійного фонду України в м. Одесі № 835386 від 11.05.2017 року про відмову у перерахунку пенсії, зобов’язано Центральне об’єднане управління Пенсійного фонду України у м. Одесі здійснити перерахунок пенсії з розміру пенсії у відсотках 86 %, встановлених ст.37 Закону України «Про державну службу» ( в редакції, що діяла на момент призначення пенсії) з урахуванням інших виплат-матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань суми індексації заробітної плати, надбавки за вислугу років, премії та надбавки за високі досягнення у праці починаючи з 01.05.2017 року. Вказана постанова Київського районного суду м. Одеса залишена без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 25.10.2017 року. На підставі зазначеної постанови суду ОСОБА_1 звернулася до Центрального об’єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі з проханням перерахувати пенсію, але при перерахунку відповідачем незаконно був зменшити розмір пенсії. З листа Центрального об'єднаного управління ПФУ в м Одесі від 21.12.2017 року вбачається, що до прийняття Київським районним судом м. Одеси постанови від 10.07.2017 року розмір пенсії розраховувався з заробітної плати в розмірі 2304,55 грн. та становив 2378,52 грн. (1981,91 грн. - розмір пенсії згідно Закону України «Про державну службу» (86 % від заробітної плати) + 28,40 грн. - доплата згідно Держбюджету на 2010 рік + 368,21 грн. фіксований розмір індексації, базою для нарахування якої є 01.07.2009 року). Після перерахунку пенсії на підставі постанови суду заробітна плата для обчислення пенсії зросла на 369,16 грн. і склала 2673,71 грн. та стала 2378,52 грн. (2299,39 грн. - розмір пенсії згідно Закону України «Про державну службу» (86 % від заробітної плати) + 79,13 грн. поточна індексація (базовий місяць для обчислення індексу споживчих цін і індексації грошових доходів громадян травень 2017 року).
Позивач вважає, що відповідачем безпідставно і неправомірно зменшено розмір пенсії, оскільки виключено з розрахунку пенсії доплату згідно Держбюджету на 2010 рік у розмірі 28,40 грн. та зменшено суму індексації на суму підвищення розміру пенсії, а саме з раніше нарахованих 368,21 грн. до 79,13 грн., тобто на 289,08 грн.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 15.03.2018 року позовну заяву ОСОБА_1 до Центрального об’єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії було прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі, призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), а також встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п’ятнадцяти днів з дня отримання ухвали.
У відзиві на позовну заяву відповідач вказує, що розмір пенсійної виплати після перерахунку пенсії згідно рішення суду склав 2378,52 грн. - 2299,39 грн. основний розмір пенсії (86 % від 2673,71 грн.) + 79,13 грн. поточна індексація (базовий місяць для обчислення індексу споживчих цін і індексації грошових доходів громадян - травень 2017 року). Базовий місяць при обчисленні індексу споживчих цін і індексації грошових доходів громадян змінено на травень 2017 року. Розмір індексації розраховується шляхом множення прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб (за базовий місяць) на індекс споживчих цін для проведення індексації та регулюється Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.03.2003 року № 1078 (зі змінами). У зв’язку з тим, що розмір пенсії після перерахунку за рішенням суду підвищився, поточна індексація перерахована, оскільки відповідно до п.5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, місяць, в якому відбулося підвищення пенсії, вважається базовим.
На підставі цього, відповідач просить суд відмовити позивачу в задоволенні позову в повному обсязі.
Згідно з п.2 ч.1 ст.263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Дослідивши надані письмові докази, перевіривши матеріали справи, а також проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що в задоволенні позову слід відмовити повністю. Свій висновок суд вмотивовує наступним чином. Так, суд, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 перебувала на державній службі на посаді головного спеціаліста відділу надходження доходів управлення Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеса.
В 2009 році ОСОБА_1 було призначено пенсію за віком відповідно до ст.23 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року.
На звернення позивача у травні 2017 року відповідачем було видано довідку про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», яка містила інформацію про інші вплати, не враховані при призначенні пенсії, але з яких своєчасно були нараховані передбачені законодавством страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
19.04.2017 року ОСОБА_1 звернулась до управління пенсійного фонду з заявою про перерахунок пенсії із врахуванням усіх виплат, на які було нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Рішенням № 835386 від 11.05.2017 р позивачу було відмовлено в перерахунку пенсії, оскільки згідно з поточною редакцією Закону України «Про державну службу» та Постанови КМУ від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін деяких нормативно-правових актів» не передбачено проведення перерахунку пенсії, в тому числі призначених згідно із Законом № 3723.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням ОСОБА_1 звернулася до Київського районного суду м. Одеси з позовом до Центрального об'єднання управління Пенсійного фонду України в м. Одесі про визнання рішення протиправним та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії.
Постановою Київського районного суду м. Одеси від 10.07.2017 року у справі № 520/6672/17 адміністративний позов ОСОБА_1 до Центрального об'єднання управління Пенсійного фонду України в м. Одесі про визнання рішення протиправним та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії було задоволено частково, визнано протиправним та скасовано рішення Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі № 835386 від 11.05.2017 року про відмову у перерахунку пенсії та зобов'язано Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України у м. Одесі здійснити перерахунок пенсії, призначеної ОСОБА_1, з розміру пенсії у відсотках 86 %, встановлених ст.37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що діяла на момент призначення пенсії) з урахуванням інших виплат - матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги на вирішення соціально-побутових питань, суми індексації заробітної плати, надбавки за вислугу років, премії та надбавки за високі досягнення у праці починаючи з 01.05.2017 року, в іншій частині вимог адміністративного позову було відмовлено, а також допущено постанову до негайного виконання у межах суми стягнення за один місяць.
Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 25.10.2017 року у справі № 520/6672/17 постанова Київського районного суду м. Одеси від 10.07.2017 року залишена без змін.
08.12.2017 року ОСОБА_1 звернулася до Центрального об’єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі із заявою, в якій просила надати повний письмовий перерахунок пенсії згідно постанови суду від 10.07.2017 року.
У відповідь на вказане звернення Центральне об’єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі листом від 21.12.2017 року надало відповідь, в якому вказало, що розмір пенсійної виплати станом на 01.05.2017 року становить 2378,52 грн. (1981,91 грн. (2304,55 грн. * 86 %) розмір пенсії згідно Закону України «Про державну службу» + 28,40 грн. доплата згідно Держбюджету на 2010 рік + 368,21 грн. фіксований розмір індексації, базою для нарахування якої є 01.07.2009 року). Заробітна плата для обчислення пенсії в розмірі 2304,55 грн. згідно довідок Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси від 18.08.2009 року № 15081/11, № 15084/11 включає в себе: 880,00 грн. посадовий оклад; 60,00 грн. надбавка за ранг; 235,00 грн. надбавка за вислугу років 25 %; 523,71 грн. надбавка за високі досягнення у праці; 605,84 грн. премія. Розмір пенсійної виплати станом на 01.05.2017 року після виконання рішення суду становить 2378,52 грн. (2270,99 грн. розмір пенсії згідно Закону України «Про державну службу» + 28,40 грн. доплата згідно Держбюджету на 2010 рік + 79,13 грн. фіксований розмір індексації). Заробітна плата для обчислення пенсії в розмірі 2673,71 грн. згідно довідок Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси від 18.08.2009 року № 15081/11, № 15084/11 включає в себе: 880,00 грн. посадовий оклад; 60,00 грн. надбавка за ранг; 235,00 грн. надбавка за вислугу років 25 %; 523,71 грн. надбавка за високі досягнення у праці; 605,84 грн. премія; 369,16 грн. інші виплати. У зв’язку зі збільшенням основного розміру пенсії, сума індексації зменшена на суму підвищення розміру пенсії.
09.02.2018 року адвокат ОСОБА_2 звернулася до Центрального об’єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі із адвокатським запитом в інтересах ОСОБА_1, в якому просила надати інформацію яким чином та на підставі якого нормативно-правового акта розрахований ОСОБА_1 розмір пенсії згідно Закону України «Про державну службу», який склав 2270,99 грн., на підставі якого нормативно-правового акта ОСОБА_1 зменшена сума індексації на суму підвищення розміру пенсії.
У відповідь на вказаний адвокатський запит Центральне об’єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі листом від 15.02.2018 року надало відповідь, в якому вказало, що розмір пенсійної виплати після перерахунку пенсії згідно рішення суду склав 2378,52 грн. (2299,39 грн. основний розмір пенсії (86 % від 2673,71 грн.) + 79,13 грн. поточна індексація (базовий місяць для обчислення індексу споживчих цін і індексації грошових доходів громадян - травень 2017 року). У зв’язку з тим, що розмір пенсії після перерахунку за рішенням суду підвищився, поточна індексація перерахована, оскільки відповідно до п.5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення місяць, в якому відбулося підвищення пенсії, вважається базовим.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Перевіривши законність дій та рішень відповідача, суд прийшов до висновку, що позов не належить до задоволення.
Відповідно до ч.2 ст.37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-XII (в редакції, чинній на момент призначення пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно з ч.1 ст.1 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 року № 108/95-ВР заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Відповідно до положень ст.2 Закону України «Про оплату праці» до структури заробітної плати входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Згідно з ч.2 ст.33 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-XII (в редакції, чинній на момент призначення пенсії) заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Відповідно до ч.1 ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Згідно з вимогами ст.41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: 1) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно із цим Законом були фактично обчислені та сплачені страхові внески до Пенсійного фонду в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески; 2) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення», і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум. Для осіб, які у період до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, отримували заробітну плату (дохід) за результатами роботи, термін виконання якої перевищував календарний місяць, до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися і до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення», і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні, у розрахунку на кожний місяць виконання роботи. Перелік таких осіб, а також порядок визначення для них заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії встановлюється Кабінетом Міністрів України; 3) суми заробітної плати (доходу), визначені виходячи із здійсненої застрахованою особою доплати, передбаченої частиною третьою статті 24 цього Закону.
На підставі зазначеного, Київський районний суд м. Одеси в своїй постанові від 10.07.2017 року у справі № 520/6672/17, що набрала законної сили, встановив, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати. Таким чином, суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема: матеріальна допомога на оздоровлення та допомога на вирішення соціально-побутових питань, сума індексації заробітної плати, надбавка за вислугу років, премії та надбавки за високі досягнення включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії.
Також, Київський районний суд м. Одеси в своїй постанові від 10.07.2017 року у справі № 520/6672/17, що набрала законної сили, зазначив про наступне: право позивача на отримання пенсії саме в порядку, який передбачав збільшення її розміру шляхом здійснення перерахунку у разі збільшення суми заробітної плати державного службовця на відповідній посаді виникло у 2009 році. Тобто, воно виникло раніше змін до які відбулися у 2015 році, та які на думку відповідача скасовують відповідне право позивача. Нові нормативно-правові акти застосовуються до тих прав і обов'язків, що виникли після набрання ними чинності, і до тих юридичних фактів, що настали після набрання чинності таким актом. Заборона зворотної дії є однією з важливих складових принципу правової визначеності та таким чином суд доходить висновку про наявність у позивача права на проведення перерахунку пенсії.
Відповідно до ч.4 ст.78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Згідно з ч.ч.2-3 ст.14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов’язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об’єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
В зв’язку з цим, Київський районний суд м. Одеси прийшов до висновку про обґрунтованість вимог позову в частині щодо рішення Центрального об’єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі № 835386 від 11.05.2017 року, та зазначив про те, що оскільки позивач звернулась до відповідача з заявою про перерахунок пенсії 19.04.2017 року, то відповідно до положень ч.4 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок має бути здійснено починаючи з 01.05.2017 року.
Разом з цим, як вже було зазначено вище, розмір пенсійної виплати ОСОБА_1 станом на 01.05.2017 року після виконання рішення Київського районного суду м. Одеси від 10.07.2017 року у справі № 520/6672/17 становить 2378,52 грн. (2299,39 грн. основний розмір пенсії (86 % від 2673,71 грн.) + 79,13 грн. поточна індексація (базовий місяць для обчислення індексу споживчих цін і індексації грошових доходів громадян - травень 2017 року). У зв’язку зі збільшенням основного розміру пенсії, сума індексації зменшена відповідачем на суму підвищення розміру пенсії.
Відповідно до положень ст.1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Згідно з вимогами ст.2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, крім іншого, пенсії.
Відповідно до положень ст.4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін. У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв'язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Згідно з вимогами ст.6 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін. Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.
Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078, визначає правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення і поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників.
Відповідно до п.5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078, у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов’язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення. Сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов’язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу. Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу. У разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру.
Разом з цим, як вже було зазначено судом вище, на підставі постанови Київського районного суду м. Одеси від 10.07.2017 року у справі № 520/6672/17 позивачу було здійснено перерахунок пенсії, виходячи з розміру заробітної плати для обчислення пенсії у сумі 2673,71 грн., у зв’язку з її збільшенням на 369,16 грн. інших виплат, про що було безпосередньо вказано в самій постанові (здійснити перерахунок пенсії з розміру пенсії у відсотках 86 % з урахуванням інших виплат - матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги на вирішення соціально-побутових питань, суми індексації заробітної плати, надбавки за вислугу років, премії та надбавки за високі досягнення у праці, починаючи з 01.05.2017 року).
Таким чином, на виконання вказаного рішення суду, що набрало законної сили, з 01.05.2017 року відповідач здійснив перерахунок призначеної позивачу пенсії в сторону її збільшення на 317,48 грн. (2299,39 грн. - 1981,91 грн.), а також у зв’язку з її підвищенням змінився базовий місяць індексації на травень 2017 року згідно п.5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078.
Крім того, в зв’язку з тим, що розмір підвищення пенсії позивачу, що склався у травні 2017 року, у сумі 317,48 грн. не перевищив суму індексації 396,61 грн. (28,40 грн. доплата згідно держбюджету на 2010 рік + 368,21 грн. фіксований розмір індексації, базою для нарахування якого було 01.07.2009 року), тому сума індексації у цьому місяці була визначена відповідачем з урахуванням розміру підвищення доходу і розрахована як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу в сумі 79,13 грн. (396,61 грн. – 317,48 грн.).
Тобто, з урахуванням зазначеного, суд прийшов до висновку, що відповідач обґрунтовано здійснив перерахунок пенсії позивачу на підставі постанови Київського районного суду м. Одеса від 10.07.2017 року по справі № 520/6672/17, що набрала законної сили.
Рішенням Конституційного Суду України від 9 лютого 1999 року №1-рп/99 зазначено, що дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце. Положення частини першої статті 58 Конституції України про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів у випадках, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, стосується фізичних осіб і не поширюється на юридичних осіб.
Статтею 22 Конституції України встановлено, що конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Суд звертає увагу, що проведений відповідачем перерахунок пенсії позивачу не призвів до зменшення розміру пенсії, яку вона отримувала до цього, і не є звуженням обсягу вже набутих нею прав та/або позбавленням її права на соціальний захист.
Відповідно до ч.1 ст.6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Згідно з ч.2 ст.6 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Відповідно до положень ст.9 Конституції України та ст.17, ч.5 ст.19 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди та органи державної влади повинні дотримуватись положень Європейської конвенції з прав людини та її основоположних свобод 1950 року, застосовувати в своїй діяльності рішення Європейського суду з прав людини з питань застосування окремих положень цієї Конвенції.
Європейський Суд з прав людини, в своєму рішенні «Великода проти України» від 03.06.2014 року зазначив, що законодавчі норми можуть змінюватися, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.
Крім того, у зазначеному Рішенні Європейський Суд став на бік держави України та, між іншим, наголосив на складній економічній ситуації в країні, а також на необхідності пошуку саме державою Україна додаткових інструментів її подолання шляхом раціонального використання бюджетних коштів та необхідності збереження «справедливого балансу» між вимогами загального інтересу суспільства та вимогами щодо захисту прав і свобод окремої особи.
На підставі зазначеного, оскільки відповідач обґрунтовано здійснив перерахунок пенсії позивачу на підставі постанови Київського районного суду м. Одеса від 10.07.2017 року по справі № 520/6672/17, тому також відсутні підстави для зобов’язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивачу з розміру пенсії у відсотках 86 % від заробітної плати 2673,71 грн. та з урахуванням доплати згідно Закону України «Про державну службу», а також раніше нарахованого фіксованого розміру індексації, базою для нарахування якої є 01.07.2009 року в розмірі 368,21 грн., починаючи з 01.03.2018 року, а також повернути безпідставно утриману суму пенсії в розмірі 3174,80 грн.
Тобто, заявлені позовні вимоги не належать до задоволення.
Згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.
Доводи позивача, якими він обґрунтовував свої позовні вимоги, не знайшли свого підтвердження впродовж розгляду справи та спростовуються наведеними в рішенні суду обставинами. Адже, відповідно до ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб’єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Згідно з ч.1 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні.
У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.
Відповідно до п.58 рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Серявін та інші проти України» від 10.02.2010 року, заява 4909/04, Суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» від 09.12.1994 року, серія A, N 303-A, п.29).
Згідно з вимогами ст.139 КАС України судові витрати не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись Конституцією України, ст.ст.2, 77, 90, 139, 242-246, 250, 263 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 65080, РНОКПП НОМЕР_1) до Центрального об’єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі (вул. Ільфа і Петрова, 4-А, м. Одеса, 65121, ідентифікаційний код 41248812) про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
Порядок і строки оскарження рішення визначаються ст.ст.293, 295 КАС України.
Рішення набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст.255 КАС України.
Суддя М.М. Кравченко