
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 квітня 2018 р. Справа№805/4399/17-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Загацька Т.В.,
при секретарі судового засідання Скрипник К.О.,
за участю представника відповідача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом комунального підприємства “Компанія “Вода Донбасу” в особі Маріупольського регіонального виробничого управління КП “Компанія “Вода Донбасу” до Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -
В С Т А Н О В И В:
Комунальне підприємство “Компанія “Вода Донбасу” в особі Маріупольського регіонального виробничого управління КП “Компанія “Вода Донбасу” звернулось до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_2 об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області, в якому просить визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення №0039161221 від 11.09.2017 року на суму 15737,06 грн., №0039181221 від 11.09.2017 року на суму 1199,83 грн., №0039151203 від 11.09.2017 року на суму 19767,97 грн., №0039051203 від 11.09.2017 року на суму 54673,33 грн.
В обґрунтування адміністративного позову позивач зазначає, що податковим органом неправомірно застосовано до підприємства штрафні санкції за несвоєчасну сплату по самостійно визначеному грошовому зобов’язанню зі сплати за землю, оскільки підприємство перебуває на території здійснення антитерористичної операції, звільнене від обов’язку сплати за користування земельними ділянками, не може нести відповідальність, у тому числі у вигляді штрафу, за порушення строку виконання такого зобов’язання.
Зазначає, що наявність обставин непереборної сили для підприємства підтверджена сертифікатами Торгово-промислової палати.
Зауважує на тому, що першочерговою метою підприємства є оплата праці, натомість відповідач за наслідком протиправності дії прийшов до незаконних висновків та застосував до підприємства штрафні санкції.
Ухвалою суду від 14.12.2017 року позовна заява була залишена без руху.
Позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, тому відповідно до приписів ч.3 ст.169 КАС України вона вважається поданою у день первинного її подання до адміністративного суду.
Ухвалою суду від 09.01.2018 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено підготовче засідання на 30.01.2018 року.
25.01.2018 року через відділ документообігу та архівної роботи відповідачем надано відзив на позовну заяву, у якому він просить відмовити у задоволенні адміністративного позову в повному обсязі.
В обґрунтування відзиву відповідач зазначає, що Головним управління ДФС у Донецькій області було проведено камеральну перевірку своєчасності сплати узгодженого податкового зобов’язання із земельного податку за січень-грудень 2016 року та січень-травень 2017, за результатом якої складено акти від 21.08.2017 року №209/05-99-12-04/05-581/35397832 та №213/05-99-12-04/05-582/35397832. За результатами перевірки встановлено порушення вимог п.287.3 ст.287 Податкового кодексу України, а саме, позивачем допущено несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов’язань із земельного податку із затримкою до 30 календарних днів включно, та не більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошових зобов’язання. Як наслідок відповідачем прийнято податкові повідомлення-рішення: від 11.09.2017 року №0039051203 про застосування штрафу за несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов’язань із земельного податку у сумі 54637,33 грн. (20%); від 11.09.2017 року №0039161221 про застосування штрафу за несвоєчасну за несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов’язань із земельного податку у сумі 15737,06 грн. (20%); від 11.09.2017 року №0039181221 про застосування штрафу за несвоєчасну за несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов’язань із земельного податку у сумі 1199,83 грн. (10%); від 11.09.2017 року №0039151203 про застосування штрафу за несвоєчасну за несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов’язань із земельного податку у сумі 19767,97 грн. (10%).
Зауважує, що платник податків має право не подавати уточнюючий розрахунок, якщо відповідні уточнені показники зазначаються ним у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом такого такі помилки були самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявлені.
Враховуючи вищевикладене, відповідач вважає, що діяв виключно на підставі, в межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України, просить відмовити у задоволенні адміністративного позову.
Ухвалою від 30.01.2018 року судом було відкладено підготовче засідання.
06.03.2018 року від представника позивача надійшла заява про уточнення позовних вимог, згідно якої позивач просить суд визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення в частині сплати штрафів, а саме:
- №0039161221 від 11.09.2017 року на суму 15737,06 грн.;
- №0039181221 від 11.09.2017 року на суму 1199,83 грн.;
- №0039151203 від 11.09.2017 року на суму 19767,97 грн.;
- №0039051203 від 11.09.2017 року на суму 54673,33 грн.
Ухвалою суду від 06.03.2018 року судом було закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.
02.04.2018 року через відділ діловодства та документообігу суду від представника позивача надійшла заява про заміну первісного відповідача ОСОБА_2 об’єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Донецькій області, як помилково зазначеного, на належного відповідача – Головне управління Державної фіскальної служби у Донецькій області.
Ухвалою суду від 03.04.2018 року судом було замінено ОСОБА_2 об’єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Донецькій області на належного відповідача – Головне управління ДФС у Донецькій області.
Представник позивача через відділ документообігу та архівної роботи суду надав клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження, на задоволені позовних вимог наполягав.
Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти доводів, викладених в позові, з підстав, викладених в відзиві на адміністративний позов.
Суд, дослідивши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступне.
Позивач, комунальне підприємство “Компанія “Вода Донбасу” (ЄДРПОУ 00191678, вул. К.Лібкнехта, б.177а, м. Маріуполь, Донецька область, 87547), пройшов передбачену законодавством процедуру державної реєстрації 03.09.2007 року № 145 0000 026990 згідно ст. 43 Кодексу адміністративного судочинства України здатний особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки.
Відповідач, Головне управління Державної фіскальної служби у Донецькій області, є суб’єктом владних повноважень, згідно ст. 43 Кодексу адміністративного судочинства України здатний особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки.
Судом встановлено, що 30.03.1999 року Маріупольському районному управлінню державного виробничого підприємства по зовнішньому централізованому водопостачанню «Укрпромводчормет» відповідно до державного акту на право постійного користування землею серії ІІ-ДН № 009790, виданого ОСОБА_2 міською радою народних депутатів Донецької області, надано в постійне користування 0,3893 га землі для обслуговування контори-лабораторії по вул.К.Лібкнехна, 117 А (рішення виконкому ОСОБА_2 міської ради народних депутатів від 18.06.1997 року №166/1) (а.с. 52-53).
05.04.1999 року Маріупольському районному управлінню державного виробничого підприємства по зовнішньому централізованому водопостачанню «Укрпромводчормет», відповідно до державного акту на право постійного користування землею серії ІІ-ДН №009793, виданого ОСОБА_2 міською радою народних депутатів Донецької області, надано в постійне користування 5,9938 га землі для обслуговування насосної станції ІІІ-го підйому «Новосьоловка» (рішення Виконкому ОСОБА_2 міської ради народних депутатів від 18.06.1997 року №166/1) (а.с. 54-55).
Позивачем була подана засобами електронного зв’язку звітна податкова декларація з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2016 рік №9022142806 (а.с. 196-200).
22.02.2016 року о 17:26 год. відповідно до квитанції №2 вказану податкову декларацію було доставлено до ОСОБА_2 ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області (а.с. 195).
Позивачем була подана засобами електронного зв’язку звітна податкова декларація з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2016 рік №9022142795 (а.с. 190-194).
23.02.2016 року о 05:58 год. відповідно до квитанції №2 вказану податкову декларацію було доставлено до Жовтневої ОДПІ м. Маріуполя ГУ ДФС у Донецькій області (а.с. 189).
Позивачем була подана засобами електронного зв’язку звітна податкова декларація з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2016 рік №9025707288 (а.с. 201-205).
29.02.2017 року о 15:36 год. відповідно до квитанції №2 вказану податкову декларацію було доставлено до Жовтневої ОДПІ м. Маріуполя ГУ ДФС у Донецькій області (а.с. 201).
Позивачем була подана засобами електронного зв’язку звітна податкова декларація з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2017 рік №9016790688 (а.с. 63-67).
13.02.2017 року о 13:18 год. відповідно до квитанції №2 вказану податкову декларацію було доставлено до ОСОБА_2 ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області (а.с. 62).
Позивачем була подана засобами електронного зв’язку звітна нова податкова декларація з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2017 рік № НОМЕР_1 (а.с. 57-61).
15.02.2017 року о 13:04 год. відповідно до квитанції №2 вказану податкову декларацію було доставлено до ОСОБА_2 ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області (а.с. 56).
Головним управлінням Державної фіскальної служби у Донецькій області проведено камеральну перевірку своєчасності сплати узгодженого податкового зобов’язання з земельного податку з юридичних осіб за липень-грудень 2016 року, січень-травень 2017 року комунальним підприємством “Компанія “Вода Донбасу”, задекларованих у податкових деклараціях з плати за землю юридичних осіб (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) № НОМЕР_2 від 22.02.2016 року та № НОМЕР_3 від 13.02.2017 року, за результатами якої складений акт від 21.08.2017 року №213/05-99-12-04/05-582/35397832 (а.с. 16-18).
Висновки перевірки полягають у порушені позивачем своєчасності сплати самостійно визначеного грошового зобов’язання за серпень-грудень 2016 року, січень, лютий 2017 року земельного податку з юридичних осіб.
Так, платником податків порушено терміни сплати самостійно визначеного грошового зобов’язання з орендної плати за земельну ділянку, а саме
1) за податковою декларацією з орендної плати за земельну ділянку за 2016 рік №9022142806 від 22.02.2016 року:
- у розмірі 5128,85 грн. сплачено грошове зобов’язання 29.12.2016 року з граничним терміном сплати до 30.08.2016 року, згідно з платіжним дорученням №9303 від 29.12.2017 року, з затримкою 121 календарних днів;
- у розмірі 5132,10 грн. сплачено грошове зобов’язання 27.01.2017 року з граничним терміном сплати до 30.09.2016 року, згідно з платіжним дорученням №9544 від 27.01.2017 року, з затримкою 119 календарних днів;
- у розмірі 793,90 грн. сплачено грошове зобов’язання 26.01.2017 року з граничним терміном сплати до 30.10.2016 року, згідно з платіжним дорученням №9544 від 27.01.2017 року, з затримкою 89 календарних днів;
- у розмірі 4338,25 грн. сплачено грошове зобов’язання 28.02.2017 року з граничним терміном сплати до 30.10.2016 року, згідно з платіжним дорученням № 9808 від 28.02.2017 року, з затримкою 121 календарних днів;
- у розмірі 5132,10 грн. сплачено грошове зобов’язання 28.02.2017 року з граничним терміном сплати до 30.11.2016 року, згідно з платіжним дорученням № 9808 від 28.02.2017 року, з затримкою 90 календарних днів;
- у розмірі 5132,10 грн. сплачено грошове зобов’язання 30.03.2017 року з граничним терміном сплати до 30.12.2017 року, згідно з платіжним дорученням № 10060 від 30.03.2017 року, з затримкою 90 календарних днів;
- у розмірі 5132,10 грн. сплачено грошове зобов’язання 30.03.2017 року з граничним терміном сплати до 30.01.2016 року, згідно з платіжним дорученням №10060 від 30.03.2017 року, з затримкою 59 календарних днів;
- у розмірі 3545,90 грн. сплачено грошове зобов’язання 30.03.2017 року з граничним терміном сплати до 30.01.2017 року, згідно з платіжним дорученням №2130511 від 30.03.2017 року, з затримкою 59 календарних днів.
2) за податковою декларацією з орендної плати за земельну ділянку за 2017 рік №9016790688 від 13.02.2017 року:
- у розмірі 11953,95 грн. сплачено грошове зобов’язання 27.04.2017 року з граничним терміном сплати до 02.03.2017 року, згідно з платіжним дорученням №10281 від 27.04.2017 року, з затримкою 56 календарних днів;
- у розмірі 2421,30 грн. сплачено грошове зобов’язання 30.03.2017 року з граничним терміном сплати до 02.03.2017 року, згідно з платіжним дорученням №10060 від 30.03.2017 року, з затримкою 28 календарних днів;
- у розмірі 2375,50 грн. сплачено грошове зобов’язання 27.04.2017 року з граничним терміном сплати до 30.03.2017 року, згідно з платіжним дорученням №10281 від 27.04.2017 року, з затримкою 28 календарних днів;
- у розмірі 11999,80 грн. сплачено грошове зобов’язання 26.05.2017 року з граничним терміном сплати до 30.03.2017 року, згідно з платіжним дорученням № 10419 від 26.05.2017 року, з затримкою 57 календарних днів;
- у розмірі 2376,20 грн. сплачено грошове зобов’язання 26.05.2017 року з граничним терміном сплати до 30.04.2017 року, згідно з платіжним дорученням №10419 від 26.05.2017 року, з затримкою 26 календарних днів;
- у розмірі 11999,10 грн. сплачено грошове зобов’язання 21.06.2017 року з граничним терміном сплати до 30.04.2017 року, згідно з платіжним дорученням № 10555 від 21.06.2017 року, з затримкою 52 календарних днів;
- у розмірі 2376,90 грн. сплачено грошове зобов’язання 21.06.2017 року з граничним терміном сплати до 30.05.2017 року, згідно з платіжним дорученням № 10555 від 21.06.2017 року, з затримкою 22 календарних днів;
- у розмірі 11999,40 грн. сплачено грошове зобов’язання 27.07.2017 року з граничним терміном сплати до 30.05.2017 року, згідно з платіжним дорученням № 10745 від 27.07.2017 року, з затримкою 58 календарних днів;
- у розмірі 2377,60 грн. сплачено грошове зобов’язання 27.07.2017 року з граничним терміном сплати до 30.06.2017 року, згідно з платіжним дорученням № 10745 від 27.07.2017 року, з затримкою 27 календарних днів.
На підстави акту перевірки податковим органом сформовано податкові повідомлення-рішення: №0039161221 від 11.09.2018 року на суму 15737,06 грн., №0039181221 від 11.09.2018 року на суму 1199,83 грн. (а.с. 12,14).
Головним управлінням ДФС у Донецькій області проведено камеральну перевірку своєчасності сплати узгодженої суми грошового зобов’язання по земельному податку за січень-грудень 2016 року по податковим деклараціям з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) №9022142795 від 22.02.2016 року (звітна), №9025707288 від 29.02.2016 року (уточнююча) та щодо своєчасності сплати узгодженої суми грошового зобов’язання по земельному податку за січень-травень 2017 року по податковій декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) № НОМЕР_1 від 15.02.2017 року (звітна), за результатами якої складений акт від 21.08.2017 року №209/05-99-12-04/05-581/35397832 (а.с. 19-25).
Висновки перевірки полягають у порушені позивачем своєчасності сплати самостійно визначеного грошового зобов’язання за січень-грудень 2016 року, січень-травень 2017 року земельного податку з юридичних осіб.
Так, платником податків порушено терміни сплати самостійно визначеного грошового зобов’язання з орендної плати за земельну ділянку, а саме:
1) за податковою декларацією з орендної плати за земельну ділянку за 2016 рік №9025707288 від 29.02.2016 року:
- у розмірі 15816,70 грн. сплачено грошове зобов’язання 29.09.2016 року з граничним терміном сплати до 01.03.2016 року, згідно з платіжним дорученням № 8472 від 29.09.2016 року, з затримкою 212 календарних днів;
- у розмірі 15816,70 грн. сплачено грошове зобов’язання 29.09.2016 року з граничним терміном сплати до 30.03.2016 року, згідно з платіжним дорученням № 8472 від 29.09.2016 року, з затримкою 183 календарних днів;
- у розмірі 15816,70 грн. сплачено грошове зобов’язання 29.09.2016 року з граничним терміном сплати до 30.04.2016 року, згідно з платіжним дорученням № 8472 від 29.09.2016 року, з затримкою 152 календарних днів;
- у розмірі 1478,55 грн. сплачено грошове зобов’язання 28.02.2017 року з граничним терміном сплати до 30.09.2016 року, згідно з платіжним дорученням № 9805 від 28.02.2017 року, з затримкою 151 календарних днів;
- у розмірі 15816,70 грн. сплачено грошове зобов’язання 29.09.2016 року з граничним терміном сплати до 30.05.2016 року, згідно з платіжним дорученням № 8472 від 29.09.2016 року, з затримкою 122 календарних днів;
- у розмірі 15816,70 грн. сплачено грошове зобов’язання 29.09.2016 року з граничним терміном сплати до 30.04.2016 року, згідно з платіжним дорученням № 8472 від 29.09.2016 року, з затримкою 152 календарних днів;
- у розмірі 15816,70 грн. сплачено грошове зобов’язання 28.11.2016 року з граничним терміном сплати до 30.06.2016 року, згідно з платіжним дорученням № 8970 від 28.11.2016 року, з затримкою 121 календарних днів;
- у розмірі 15816,70 грн. сплачено грошове зобов’язання 29.12.2016 року з граничним терміном сплати до 30.08.2016 року, згідно з платіжним дорученням № 9302 від 29.12.2016 року, з затримкою 121 календарних днів;
- у розмірі 15816,70 грн. сплачено грошове зобов’язання 28.02.2017 року з граничним терміном сплати до 28.02.2016 року, згідно з платіжним дорученням № 9805 від 28.02.2017 року, з затримкою 121 календарних днів;
- у розмірі 15816,70 грн. сплачено грошове зобов’язання 28.10.2016 року з граничним терміном сплати до 30.06.2016 року, згідно з платіжним дорученням № 8732 від 28.10.2016 року, з затримкою 120 календарних днів;
- у розмірі 14338,15 грн. сплачено грошове зобов’язання 27.01.2017 року з граничним терміном сплати до 30.09.2016 року, згідно з платіжним дорученням № 9541 від 27.01.2017 року, з затримкою 119 календарних днів;
- у розмірі 15816,70 грн. сплачено грошове зобов’язання 28.02.2017 року з граничним терміном сплати до 30.11.2016 року, згідно з платіжним дорученням № 9805 від 28.02.2017 року, з затримкою 90 календарних днів;
- у розмірі 15816,70 грн. сплачено грошове зобов’язання 28.02.2017 року з граничним терміном сплати до 30.12.2016 року, згідно з платіжним дорученням № 9805 від 28.02.2017 року, з затримкою 60 календарних днів;
- у розмірі 15816,70 грн. сплачено грошове зобов’язання 30.03.2017 року з граничним терміном сплати до 30.03.2017 року, згідно з платіжним дорученням № 10063 від 30.03.2017 року, з затримкою 59 календарних днів;
2) за податковою декларацією з орендної плати за земельну ділянку за 2016 рік № НОМЕР_4 від 22.02.2016 року:
- у розмірі 1407,10 грн. сплачено грошове зобов’язання 29.09.2016 року з граничним терміном сплати до 01.03.2016 року, згідно з платіжним дорученням № 8472 від 29.09.2016 року, з затримкою 212 календарних днів;
- у розмірі 1407,70 грн. сплачено грошове зобов’язання 29.09.2016 року з граничним терміном сплати до 30.03.2016 року, згідно з платіжним дорученням № 8472 від 29.09.2016 року, з затримкою 183 календарних днів;
- у розмірі 1407,70 грн. сплачено грошове зобов’язання 29.09.2016 року з граничним терміном сплати до 30.04.2016 року, згідно з платіжним дорученням № 8472 від 29.09.2016 року, з затримкою 152 календарних днів;
- у розмірі 1407,70 грн. сплачено грошове зобов’язання 28.02.2016 року з граничним терміном сплати до 30.09.2016 року, згідно з платіжним дорученням № 9805 від 28.02.2017 року, з затримкою 151 календарних днів;
- у розмірі 1407,70 грн. сплачено грошове зобов’язання 29.09.2016 року з граничним терміном сплати до 30.05.2016 року, згідно з платіжним дорученням № 8472 від 29.09.2016 року, з затримкою 122 календарних днів;
- у розмірі 1407,10 грн. сплачено грошове зобов’язання 28.11.2016 року з граничним терміном сплати до 30.07.2016 року, згідно з платіжним дорученням № 8970 від 28.11.2016 року, з затримкою 121 календарних днів;
- у розмірі 1404,50 грн. сплачено грошове зобов’язання 29.12.2016 року з граничним терміном сплати до 30.08.2016 року, згідно з платіжним дорученням № 9302 від 29.12.2016 року, з затримкою 121 календарних днів;
- у розмірі 1410,70 грн. сплачено грошове зобов’язання 28.02.2016 року з граничним терміном сплати до 30.10.2016 року, згідно з платіжним дорученням № 9805 від 28.02.2017 року, з затримкою 121 календарних днів;
- у розмірі 1407,10 грн. сплачено грошове зобов’язання 28.10.2016 року з граничним терміном сплати до 30.06.2016 року, згідно з платіжним дорученням № 8732 від 28.10.2016 року, з затримкою 120 календарних днів;
- у розмірі 3,55 грн. сплачено грошове зобов’язання 29.09.2016 року з граничним терміном сплати до 30.06.2016 року, згідно з платіжним дорученням № 8472 від 29.09.2016 року, з затримкою 91 календарних днів;
- у розмірі 1410,70 грн. сплачено грошове зобов’язання 28.02.2016 року з граничним терміном сплати до 30.11.2016 року, згідно з платіжним дорученням № 9805 від 28.02.2017 року, з затримкою 90 календарних днів;
- у розмірі 3,55 грн. сплачено грошове зобов’язання 28.10.2016 року з граничним терміном сплати до 30.07.2016 року, згідно з платіжним дорученням № 8732 від 28.10.2016 року, з затримкою 90 календарних днів;
- у розмірі 6,20 грн. сплачено грошове зобов’язання 28.11.2016 року з граничним терміном сплати до 30.08.2016 року, згідно з платіжним дорученням № 8970 від 28.11.2016 року, з затримкою 90 календарних днів;
- у розмірі 1410,70 грн. сплачено грошове зобов’язання 28.02.2016 року з граничним терміном сплати до 30.12.2016 року, згідно з платіжним дорученням № 9805 від 28.02.2017 року, з затримкою 60 календарних днів;
- у розмірі 700,25 грн. сплачено грошове зобов’язання 30.03.2017 року з граничним терміном сплати до 30.01.2017 року, згідно з платіжним дорученням № 10063 від 30.03.2017 року, з затримкою 59 календарних днів;
- у розмірі 710,50 грн. сплачено грошове зобов’язання 28.02.2016 року з граничним терміном сплати до 30.01.2017 року, згідно з платіжним дорученням № 9805 від 28.02.2017 року, з затримкою 29 календарних днів;
3) за податковою декларацією з орендної плати за земельну ділянку за 2016 рік № НОМЕР_1 від 15.02.2017 року:
- у розмірі 16831,60 грн. сплачено грошове зобов’язання 27.07.2017 року з граничним терміном сплати до 30.05.2017 року, згідно з платіжним дорученням № 10744 від 27.07.2017 року, з затримкою 58 календарних днів;
- у розмірі 16834,60 грн. сплачено грошове зобов’язання 28.04.2017 року з граничним терміном сплати 02.03.2017 року, згідно з платіжним дорученням № 10280 від 28.04.2017 року, з затримкою 57 календарних днів;
- у розмірі 16832,40 грн. сплачено грошове зобов’язання 24.05.2017 року з граничним терміном сплати до 30.03.2017 року, згідно з платіжним дорученням № 10423 від 24.05.2017 року, з затримкою 55 календарних днів;
- у розмірі 16832,00 грн. сплачено грошове зобов’язання 21.06.2017 року з граничним терміном сплати до 30.04.2017 року, згідно з платіжним дорученням № 10551 від 21.06.2017 року, з затримкою 52 календарних днів;
- у розмірі 39354,20 грн. сплачено грошове зобов’язання 28.04.2017 року з граничним терміном сплати 30.03.2017 року, згідно з платіжним дорученням № 10280 від 28.04.2017 року, з затримкою 29 календарних днів;
- у розмірі 39352,00 грн. сплачено грошове зобов’язання 30.03.2017 року з граничним терміном сплати до 02.03.2017 року, згідно з платіжним дорученням № 10063 від 30.03.2017 року, з затримкою 28 календарних днів;
- у розмірі 39355,40 грн. сплачено грошове зобов’язання 30.03.2017 року з граничним терміном сплати до 30.06.2017 року, згідно з платіжним дорученням № 10744 від 30.03.2017 року, з затримкою 27 календарних днів;
- у розмірі 39354,60 грн. сплачено грошове зобов’язання 24.05.2017 року з граничним терміном сплати до 30.04.2017 року, згідно з платіжним дорученням № 10423 від 24.05.2017 року, з затримкою 24 календарних днів;
- у розмірі 39355,00 грн. сплачено грошове зобов’язання 21.06.2017 року з граничним терміном сплати до 30.05.2017 року, згідно з платіжним дорученням № 10744 від 21.06.2017 року, з затримкою 22 календарних днів.
На підстави акту перевірки податковим органом сформовано податкові повідомлення-рішення: №0039051203 від 11.09.2018 року на суму 54637,33 грн., №0039151203 від 11.09.2018 року на суму 19767,97 грн. (а.с. 8, 10).
Позивачем було використано право на позасудове врегулювання спору шляхом адміністративного оскарження до податкового органу вищого рівня.
Рішенням Державної фіскальної служби України №26760/6/99-99-11-03-01-25 від 20.11.2017 року скаргу залишено без задоволення, податкові повідомлення-рішення без змін (а.с. 29-31).
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулюються Податковим кодексом України.
Спірним питанням даного позову є правомірність складання податковим органом податкових повідомлень-рішень за несвоєчасну сплату самостійно визначених грошових зобов’язань з земельного податку з юридичних осіб.
Підпунктом 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України (далі - ПК України) визначено, що платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до пп. 14.1.39 п. 14.1 ст. 14 ПК України грошове зобов'язання платника податків - це сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Згідно з вимогами пп. 14.1.175 цієї статті податковий борг - це сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
За приписами п. 38.1 ст. 38 ПК України виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.
Пунктом 57.1 ст. 57 ПК України визначено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Нормою п. 287.3 ст. 287 ПК України передбачено, що податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Указом Президента України № 405/2014 від 14.04.2014 року введено в дію рішення РНБО України від 13.04.2014 року «Про невідкладні заходи щодо боротьби з терористичною загрозою і збереження територіальної цілісності України» та розпочато проведення Антитерористичної операції (далі - АТО) на території Донецької і Луганської областей.
З метою забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення, 02.09.2014 року прийнято Закон України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» № 1669-VII(далі Закон № 1669-VII).
Відповідно до ст.1 Закону № 1669-VII період проведення антитерористичної операції це час між датою набрання чинності Указом Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14.04.2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.
Виходячи з наведених приписів, датою початку періоду проведення антитерористичної операції є 14.04.2014 року.
Разом з тим, суд звертає увагу, що Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» щодо безперешкодної діяльності органів місцевого самоврядування» від 17.05.2016 року внесено зміни до Закону № 1669-VII, які набрали чинності 08.06.2016 року.
На підставі цих змін положення Закону № 1669-VII викладені в наступній редакції:
-стаття 6: звільнити суб'єктів господарювання від плати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності в населених пунктах згідно з переліками, передбаченими частиною четвертою статті 4 цього Закону;
-стаття 7: скасувати орендну плату за користування державним та комунальним майном і концесійний платіж за право на створення (будівництво) та/або управління (експлуатацію) державним та комунальним майном суб'єктам господарювання, розташованим у населених пунктах згідно з переліками, передбаченими частиною четвертою статті 4 цього Закону;
-частина 4 статті 4: перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та перелік населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, затверджуються Кабінетом Міністрів України, який забезпечує своєчасну їх актуалізацію.
Наведені переліки затверджено розпорядженням Кабінету Міністрів України №1085-р від 07.11.2014 року.
Отже, пільга щодо звільнення від сплати орендної плати за користування земельними ділянками, зокрема, у місті Маріуполь Донецької області, існувала до 07.06.2016 року, тобто, до внесення відповідних змін у ст. 6 Закону № 1669-VII.
Однак, відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із ст. 21 ПК України посадові особи контролюючих органів зобов'язані: дотримуватися Конституції України та діяти виключно у відповідності з цим Кодексом та іншими законами України, іншими нормативними актами; забезпечувати сумлінне виконання покладених на контролюючі органи функцій; забезпечувати ефективну роботу та виконання завдань контролюючих органів відповідно до їх повноважень; не допускати порушень прав та охоронюваних законом інтересів громадян, підприємств, установ, організацій; коректно та уважно ставитися до платників податків, їх представників та інших учасників відносин, що виникають під час реалізації норм цього Кодексу та інших законів, не принижувати їх честі та гідності; не допускати розголошення інформації з обмеженим доступом, що одержується, використовується, зберігається під час реалізації функцій, покладених на контролюючі органи; надавати органам державної влади та органам місцевого самоврядування на їх письмовий запит відкриту податкову інформацію в порядку, встановленому законом. За невиконання або неналежне виконання своїх обов'язків посадові особи контролюючих органів несуть відповідальність згідно із законом.
Статтею 20 ПК України передбачені права контролюючих органів, в тому числі в п.п. 20.1.4 закріплено право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
Статтею 75 ПК України визначено види перевірок, які мають право проводити податкові органи, а саме: камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Відповідно до п.п. 75.1.1 п. 75.1 ст. 75 ПК України камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій).
Предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов'язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах.
Відповідно до п. 76.3 ст. 76 ПК України камеральна перевірка податкової декларації або уточнюючого розрахунку може бути проведена лише протягом 30 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку їх подання, а якщо такі документи були надані пізніше, - за днем їх фактичного подання.
Камеральна перевірка з інших питань проводиться з урахуванням строків давності, визначених ст. 102 цього Кодексу.
Відповідно до п. 286.2 ст. 286 ПК України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
Як вбачається зі змісту актів від 21.08.2017 року №209/05-99-12-04/05-581/35397832 та №213/05-99-12-04/05-582/35397832 предметом камеральних перевірок були питання своєчасності сплати узгодженого податкового зобов’язання з земельного податку з юридичних осіб за податковими деклараціями з плати за землю (земельний податок та/або оренда плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2016 та 2017 роки, які були подані до контролюючого органу 22.02.2016 року, 23.02.2016 року, 13.02.2017 року та 15.02.2017 року.
При цьому, з аналізу положень ст. 76 ПК України слідує, що камеральна перевірка податкової декларації або уточнюючого розрахунку може бути проведена лише протягом 30 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку їх подання, а якщо такі документи були надані пізніше, - за днем їх фактичного подання.
За наведених обставин суд дійшов висновку, що камеральна перевірка Маріупольского регіонального виробничого управління комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» проведена відповідачем всупереч положенням Податкового кодексу України, поза межами встановленого п.76.3 ст.76 ПК України строку, тому відображені в актах камеральної перевірки від 21.08.2017 року №209/05-99-12-04/05-581/35397832 та №213/05-99-12-04/05-582/35397832 відомості не можуть бути взяті до уваги відповідно до ч.1 ст.74 КАС України, оскільки вони одержані контролюючим органом з порушенням порядку, встановленого законом.
Оскільки камеральна перевірка проведена з порушенням норм Податкового кодексу України, винесені за результатами таких перевірок податкові повідомлення-рішення №0039161221 від 11.09.2017 року, №0039181221 від 11.09.2017 року, №0039151203 від 11.09.2017 року, №0039051203 від 11.09.2017 року також є протиправними та підлягають скасуванню.
Правова позиція, відповідно до якої у разі незаконності перевірки незаконним є і прийняте за її результатом рішення контролюючого органу, була висловлена Верховним Судом України у постанові від 27.01.2015 року №21-425а14 (реєстраційний номер в ЄДРСР 43075087).
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення адміністративного позову.
Згідно з ч.1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Суд не приймає до уваги доводи відповідача викладені у заперечені на адміністративний позов, оскільки вони спростовуються матеріалами справи та чинним законодавством.
З огляду на зазначене, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Щодо судового збору суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
На підставі вище викладеного, керуючись ст. 2, ст. 8-15, ст.19-21, ст. 72-78, ст. 90, ст. 139, ст. 199-228, ст. 241-255, ст. 293, ст. 295, Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов комунального підприємства “Компанія “Вода Донбасу” в особі Маріупольського регіонального виробничого управління КП “Компанія “Вода Донбасу” до Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Донецькій області за порушення строку сплати суми грошового зобов’язання з земельного податку з юридичних осіб №0039051203 від 11.09.2017 року на суму 54637,33 гривень.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Донецькій області за порушення строку сплати суми грошового зобов’язання з земельного податку з юридичних осіб №0039151203 від 11.09.2017 року на суму 19767,97 гривень.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Донецькій області за порушення строку сплати суми грошового зобов’язання з земельного податку з юридичних осіб №0039161221 від 11.09.2017 року на суму 15737,06 гривень.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Донецькій області за порушення строку сплати суми грошового зобов’язання з земельного податку з юридичних осіб №0039181221 від 11.09.2017 року на суму 1199,83 гривень.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Донецькій області (код ЄДРПОУ 39406028, юридична адреса: Донецька область, м. Маріуполь, вул. 130-ї Таганрозької дивізії, б.114) на користь комунального підприємства “Компанія “Вода Донбасу” в особі Маріупольського регіонального виробничого управління КП “Компанія “Вода Донбасу” (код ЄДРПОУ 00191678, юридична адреса: 87547, Донецька область, м. Маріуполь, вул. К.Лібкнехта, б.177а) судові витрати в розмірі 6400 (шість тисяч чотириста) грн. 00 коп.
Рішення прийняте в нарадчій кімнаті, вступна та резолютивна частини проголошені в судовому засіданні 03 квітня 2018 року.
Повний текст рішення виготовлено 13 квітня 2018 року.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя Загацька Т. В.