Рішення № 73317463, 12.04.2018, Машівський районний суд Полтавської області

Дата ухвалення
12.04.2018
Номер справи
540/700/17
Номер документу
73317463
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 540/700/17

Номер провадження 2-а/540/2/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12.04.2018

03.04.2018 Машівський районний суд Полтавської області в складі:

головуючого – судді Косик С.М.

за участю: секретарів Ткач Н.М., Мотріченко О.В.

представника позивача ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт Машівка адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Селещинської сільської ради Машівського району Полтавської області про визнання протиправним та скасування рішення сільської ради від 23.11.2016 р.,

на підставі частини 3 статті 243 КАС України в судовому засіданні 03.04.2018 року проголошено вступну та резолютивну частини Рішення, -

у с т а н о в и в :

у серпні 2018 року ОСОБА_2 звернулася до суду з зазначеним позовом, посилаючись на те, що їй на підставі Державного акта на право приватної власності на землю належить земельна ділянка призначена для сільськогосподарського використання площею 5,22 га, яка розташована на території Селещинської сільської ради Машівського району Полтавської області. 09.08.2017 р. вона звернулася із заявою до відповідача для спростування або підтвердження чуток з приводу сплати податку за земельні частки (паї) після чого 16.08.2017 р. отримала відповідь і дізналася про наявність прийнятого рішеня та наявністьу неї обов'язку щодо сплати податку на майно в частині плати за землю на території Селещинської сільської ради на 2017 рік в розмірі 3,00 % від нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Полтавській області. Позивач зазначає, що до одержання цієї відповіді вона не могла знати про те, що входить до кола суб'єктів правовідносин в яких буде застосоване прийняте рішення, а відтак не могла знати що має право на оскарження, оскільки при прийнятті рішення відповідачем були порушені загальні засади податкового законодавства та прийняте рішення не містить обов'язкових його елементів, зокрема: хто є платниками податку, база оподаткування, порядок обчислення податку, податковий період, строк та порядок сплати податку, що призвело до неясності правових наслідків, також офіційне оприлюднення 03.12.2016 р. вказаного рішення жодним чином не могло бути підставою для набрання ним чинності, так як даний вид прийнятого рішення набирає законної сили з урахуванням строків передбачених п.12.3.4. ст. 12 Податкового Кодексу України.

Дані обставини свідчать про те, що одержання відповіді від відповідача не могли вплинути на обізнаність та виникнення обов'язку позивача у 2017 році щодо сплати земельного податку, а відтак з вини відповідача ОСОБА_2 не мала можливості на оскарження у встановлені законодавством строки, що призвело до пропуску позивачем строку на оскарження прийнятого відповідачем рішення. Приймаючи оскаржуване рішення про встановлення зеельного податку, відповідач порушив основні засади податкового законодавства, не дотримавшись принципів соціальної справедливості, за яким установлення податків та зборів здійснюється відповідно до платоспроможності платників податків та принципу стабільності, відповідно до якого зміни до будь-яких елементів податків та зборів не можуть вноситися пізніш ніж як за 6 місяців до початку нового бюджетного періоду, в якому будуть діяти нові правила та ставки та не можуть змінюватись протягом бюджетного року. При прийнятті оскаржуваного рішення відповідач не діяв обгрунтовано, безсторонньо, добросовісно, розсудливо пропорційно та з урахуванням права жителів громади в тому числі і позивача на участь у процесі прийняття рішення, також приймаючи оскаржуване рішення відповідач не дотримався закону про захист охоронюваних прав та інтересів позивача – платника податку у сфері публічно-правовоих відносин, не діяв на підставі та у межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією України та законами України та всупереч приписам Податкового законодавства, а тому просить поновити пропущений з поважних причн строк для звернення до суду та визнати протиправним та скасувати рішення Селещинської сільської ради Машівського району Полтавської області від 23.11.2016 р. «Про внесення змін до рішення сьомої позачергової сесії сьомого скликання Селещинської сільської ради від 23.06.2016 р. «Про встановленя порядку на майно в частині плати за землю на території Селещинської сільської ради на 2017 рік».

Відповідач в письмових поясненнях (а.с.26,27) повідомив, що рішенням сьомої позачергової сесії сьомого скликання Селещинської сільської ради від 23.06.2016 р. «Про встановлення порядку на майно в частині плати за землю на території Селещинської сільської ради на 2017 рік» установлено податок на майно в частині плати за землю на 2017 рік на території Селещинської сільської ради та затверджено Положення про плату за землю. Також зазначає, що на території сільської ради значна частина громадян збільшила розмір земельних ділянок за рахунок отримання в натурі (на місцевості) земельних часток (паїв), які надані для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, знаходяться за межами населених пунктів сілської ради та відповідно цього отримується значний дохід від продажу сільськогосподарської продукції.

Згідно ч.1 ст.277 Податкового кодексу України ставка податку за земельні ділянки, розташовані за межами населених пунктів, встановлюється у розмірі не більше 5 відсотків від нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області. На засіданні одинадцятої сесії сьомого скликання від 23.11.2016 р. було прийнято рішення «Про внесення змін до рішення сьомої позачергової сесії сьомого скликання Селещинської сільської ради від 23.06.2016 р. «Про встановлення податку на майно в частині плати за землю на території Селещинської сільської ради на 2017 рік» та встановлено ставку податку за земельні ділянки на землях сільськогосподарського призначення – отримані в натурі (на місцевості) земельні частки (паї) та приєднані до особистих селянських господарств (в тому числі і для фермерських господарств) 3% від нормативної грошової одиниці площі ріллі по Полтавській області. В районній газеті «Промінь» №97-98 від 03.12.2016 року було розміщено оголошення про прийняте рішення. Нарахування фізичним особам сум податку проводиться контролюючим органом – Машівським відділенням Карлівської об'єднаної державної податкової інспекції.

В судовому засіданні представник позивача наполягала на задоволенні позову з підстав, викладених у позовній заяві, пояснивши, що оспорюване рішення прийняте з порушенням податкового законодавства, а тому протиправно, та розмір земельного податку є непідйомним для позивача, яка являється пенсіонеркою.

Представник відповідача в судове засідання не з’явився, направив суду заяву (а.с.42) з проханням провести судове засідання без участі представника сільської ради та покладається на розсуд суду.

Суд, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши письмові докази, прийшов до такого висновку.

Судом установлено, що позивач ОСОБА_2 являється пенсіонеркою та є власником земельної ділянки площею 5,22 га, призначеної для сільськогосподарського використання, яка розташована на території Селещинської сільської ради Машівського району Полтавської області, що стверджується копією державного акта на право приватної власності на землю серії ІІ-ПЛ № 043433 (а.с.7,8).

Рішенням сьомої позачергової сесії сьомого скликання Селещинської сільської ради від 23.06.2016 р. «Про встановлення податку на майно в частині плати за землю на території Селещинської сільської ради на 2017 рік» установлено податок на майно в частині плати за землю на 2017 рік на території Селещинської сільської ради та затверджено Положення про плату за землю (а.с.28-33), за яким встановлена ставка земельного податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено (незалежно від місцязнаходження) у відсотках від їх нормативної грошової оцінки за один гектар сільськогосподарських угідь, для ріллі, сіножатей та пасовищ – 0,1 (ч.1 ст.274 Податкового кодексу України).

Рішенням одинадцятої сесії сьомого скликання «Про внесення змін до рішення сьомої позачергової сесії сьомого скликання Селещинської сільської ради від 23.06.2016 р. «Про встановленя податку на майно в частині плати за землю на території Селещинської сільської ради на 2017 рік» від 23.11.2016р. (а.с.34), яке було опубліковано в газеті «Промінь» 03.12.2016 року №97-98 (а.с.41) встановлено ставку податку за земельні ділянки на землях сільськогосподарського призначення – отримані в натурі (на місцевості) земельні частки (паї) та приєднані до особистих селянських господарств (в тому числі і для фермерських господарств) 3% від нормативної грошової одиниці площі ріллі по Полтавській області.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Встановлення місцевих податків виключно відповідними рішеннями місцевих рад закріплено також п. 24 ч. 1 ст. 26 Закону "Про місцеве самоврядування в Україні" та ст. 143 Конституції України.

Відповідно до пп. 14.1.72, 14.1.136 п. 14.1 ст. 14 ПК України плата за землю, це обов’язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності. Орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Згідно п. 12.3 ст. 12 Податкового кодексу України сільські, селищні, міські ради в межах своїх повноважень приймають рішення про встановлення місцевих податків та зборів.

Встановлення місцевих податків та зборів здійснюється у порядку, визначеному цим Кодексом (пп. 12.3.1 п.12.3 ст. 12 Податкового кодексу України).

При прийнятті рішення про встановлення місцевих податків та зборів обов'язково визначаються об'єкт оподаткування, платник податків і зборів, розмір ставки, податковий період та інші обов'язкові елементи, визначенні статтею 7 цього Кодексу з дотриманням критеріїв, встановлених розділом ХІІ цього Кодексу для відповідного місцевого податку чи збору (пп. 12.3.2 п.12.3 ст. 12 ПК України).

Копія прийнятого рішення про встановлення місцевих податків чи зборів надсилається у десятиденний строк з дня оприлюднення до контролюючого органу, в якому перебувають на обліку платники відповідних місцевих податків та зборів (пп. 12.3.3 п.12.3 ст. 12 Податкового кодексу України).

При цьому, згідно з п. 12.5 ст. 12 Податкового кодексу України офіційно оприлюднене рішення про встановлення місцевих податків та зборів є нормативно-правовим актом з питань оподаткування місцевими податками та зборами, яке набирає чинності з урахуванням строків, передбачених пп. 12.3.4 ст. 12 цього кодексу.

Відповідно пп. 12.3.4 п.12.3 ст. 12 Податкового кодексу України рішення про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлених місцевих податків та зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим.

Таке рішення має бути оприлюдненим до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлених місцевих податків та зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим.

Аналогічна правова позиція викладена у Постанові Вищого адміністративного суду України від 30 серпня 2016 року у справі №К/800/8077/16.

Згідно зі ст. 3 Бюджетного кодексу України бюджетний період для всіх бюджетів, що складають бюджетну систему України, становить один календарний рік, який починається 1 січня кожного року і закінчується 31 грудня того ж року.

Отже, 2017 - це плановий період, а 2018 рік - вже бюджетний період.

Тобто, виходячи з наведених вище норм Кодексу, нові податки практично не можуть бути визнані обов'язковими до сплати принаймні в 2017 році, адже оспорювань рішення прийнято тільки 23.11.2016 року, а тому позов слід задовольнити в повному обсязі.

Також суд зазначає що позивач про порушення її прав та законних інтересів дізналася в серпні 2017 року з листа відповідача (а.с.9-11), а тому суд не вбачає пропуску позивачем строку звернення до суду з даним позовом позивачем.

Керуючись статтями 139, 241-243, 246, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

в и р і ш и в:

позов ОСОБА_2 до Селещинської сільської ради Машівського району Полтавської області про визнання протиправним та скасування рішення сільської ради від 23.11.2016 р.– задовольнити.

Рішення Селещинської сільської ради Машівського району Полтавської областівід 23 листопада 2016 року «Про внесення змін до рішення сьомої позачергової сесії сьомого сликання Селещинської сільської ради від 23 червня 2016 року «Про встановлення податку на майно в частині плати за землю на території Селещинської сільської ради на 2017 рік» - визнати протиправним та скасувати.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Селещинської сільської ради Машівського району Полтавської області на користь ОСОБА_2 сплачений нею судовий збір в сумі 640 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Харківського апеляційного адміністративного суду через Машівський районний суд Полтавської області. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя С.М.Косик

Повний текст рішення складено 12.04.2018.