
Справа № 175/3213/17
Провадження № 2-а/175/79/17
Рішенням
Іменем України
21 березня 2018 року смт. Слобожанське
Дніпропетровський районний суд Дніпропетровської області у складі:
головуючого – судді Реброва С.О.,
при секретарі – Ратушній Л.В.,
представника позивача – ОСОБА_1,
представника відповідача – ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт.Слобожанське Дніпропетровської області адміністративну справу за позовом ТОВ «АТБ-Маркет» до виконавчого комітету Гайсинської міської ради Гайсинського району Вінницької області про визнання протиправними та незаконними дії виконкому, -
встановив:
Позивач в особі представника звернувся до Дніпропетровського районного суду Дніпропетровської області з адміністративним позовом, посилаючись на те, що Товариство з обмеженою відповідальністю «АТБ-маркет» в м.Гайсин Вінницької області здійснює підприємницьку діяльність, а саме, роздрібну торгівлю продуктами харчування в магазині мережі «Продукти-717», який розташований по вул.1 Травня, буд.34. Приміщення даного магазину TOB «АТБ-маркет» орендує у TOB «АТБ-інвест», що підтверджується договором оренди № 8-2016-Н/и від 01.01.2016 року.
20.03.2013 року виконавчий комітет Гайсинської міської ради своїм рішенням № 39 погодив магазину «Продукти-717», який належить TOB «АТБ-маркет» режим роботи з 08.00 до 22.00 год. У 2015 році, у зв'язку з господарською необхідністю, позивачем було прийнято рішення звернутися до виконавчого комітету Гайсинської міської ради з заявою про встановлення для вказаного магазину цілодобового режиму роботи. Але своїм рішенням № 31 від 11.03.2015 року відповідач відмовив TOB «АТБ-маркет» у зміні режиму роботи магазину «Продукти-717» посилаючись на те, що об'єкт торгівлі здійснює реалізацію алкогольних, слабоалкогольних напоїв та пива, продаж яких з 22.00 до 07.00 год. заборонено рішенням виконавчого комітету Гайсинської міської ради № 202 від 20.09.2011 року «Про впорядкування торгівлі алкогольними, слабоалкогольними напоями та режиму роботи розважальних закладів в м. Гайсині».
27.07.2016 року позивач повторно звернувся до відповідача з заявою про погодження цілодобового режиму роботи магазину «Продукти-717». 09.08.2016 р. за вих. № 03.09/03.17-1131
Відповідач своїм листом повідомив, що «...відповідно до рішення виконавчого комітету Гайсинської міської ради № 31 від 11.03.2015 року вам відмовлено в зміні режиму роботи». Таким чином, заява TOB «АТБ-маркет», навіть, не розглядалася, відповідач послався на рішення прийняте минулого року без дотримання процедури погодження, без обґрунтованого мотивування такої відповіді.
Втретє TOB «АТБ-маркет» звернулося до відповідача з заявою про погодження цілодобового режиму роботи магазину «Продукти-717» вже у липні 2017 року. В своїй відповіді від 27.07.2017 року за вих. № 03.06/03.17-1175 виконавчий комітет Гайсинської міської ради виклав наступну нформацію: «По піднятих в заяві питаннях повідомляємо, що у зв'язку з тим, що TOB «Адванс Солюшнз» та TOB «АТБ-інвест» не уклали з Гайсинською міською радою договори оренди земельної ділянки, якою вже користуються не один рік і не сплачують податків до місцевого бюджету не є нагальною потребою для територіальної громади міста цілодобовий режим роботи Вашої установи». На підставі цього представник позивача змушений звернутися до суду.
У судовому засіданні представник позивача позов підтримала у повному обсязі та просила суд зобов’язати виконавчий комітет Гайсинської міської ради Гайсинського району Вінницької області погодити товариству з обмеженою відповідальністю «АТБ-маркет» цілодобовий режим роботи для магазину «Продукти-717», який розташований за адресою: м.Гайсин, вул.1 Травня, буд.34.
Представник відповідача у судовому засіданні просив відмовити Товариству з обмеженою відповідальністю «АТБ-маркет» у задоволенні адміністративного позову.
Заслухавши пояснення представника позивача, та представника відповідача дослідивши матеріали справи, оцінивши надані сторонами докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що грунтуються на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та наведені сторонами доводи, суд дійшов до наступного.
Як встановлено у судовому засіданні та вбачається з матеріалів справи, що Товариство з обмеженою відповідальністю «АТБ-маркет» в м.Гайсин Вінницької області здійснює підприємницьку діяльність, а саме, роздрібну торгівлю продуктами харчування в магазині мережі «Продукти-717», який розташований по вул.1 Травня, буд.34. Приміщення даного магазину TOB «АТБ-маркет» орендує у TOB «АТБ-інвест», що підтверджується договором оренди № 8-2016-Н/и від 01.01.2016 року.
20.03.2013 року виконавчий комітет Гайсинської міської ради своїм рішенням № 39 погодив магазину «Продукти-717», який належить TOB «АТБ-маркет» режим роботи з 08.00 до 22.00 год.
Із змісту ст. 19 Конституції України вбачається, що правовий порядок в Україні грунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Гарантоване державою місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи і передбачає правову, організаційну та матеріально-фінансову самостійність, яка має певні конституційно-правові межі.
Такі ж положення закріплені у статті 4 Європейської хартії місцевого самоврядування, яка встановлює, що головні повноваження і функції органів місцевого самоврядування визначаються Конституцією або законом; органи місцевого самоврядування в межах закону мають повне право вільно вирішувати будь-яке питання, яке не вилучене із сфери їхньої компетенції і вирішення якого не доручене жодному іншому органу; повноваження, якими наділяються органи місцевого самоврядування, як правило, мають бути повними і виключними.
Відповідно до ст. 42 Конституції України, кожен має право на підприємницьку діяльність, яка не заборонена законом.
Відповідно до ст. 6 Господарського кодексу України, одним із загальних принципів господарювання є свобода підприємницької діяльності у межах, визначених законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 42 Господарського кодексу України, підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.
Згідно до ч. 1 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ч. ч. 1, 4 ст. 73 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Згідно до ст. 76 Кодексу адміністративного судочинства України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
У відповідності до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до підпункту 9 пункту «а» ч. 1 ст. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад (власні повноваження) належать, зокрема, встановлення зручного для населення режиму роботи підприємств комунального господарства, торгівлі та громадського харчування, побутового обслуговування, що належать до комунальної власності відповідних територіальних громад.
Щодо всіх інших підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, то відповідно до підпункту 4 пункту «б» зазначеної статті (делеговані повноваження), виконавчий орган може встановлювати зручний для населення режим роботи розташованих на відповідній території підприємств, установ та організацій сфери обслуговування за погодженням з власниками.
Згідно до п. 1, 3 ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Представником відповідача не надано суду належних доказів про правомірність дій виконавчого комітету Гайсинської міської ради Гайсинського району Вінницької області щодо винесення ним оскаржуваного рішення.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення вимог Товариства з обмеженою відповідальністю «АТБ-маркет» щодо зобов’язання виконавчого комітету Гайсинської міської ради Гайсинського району Вінницької області погодити товариству з обмеженою відповідальністю «АТБ-маркет» цілодобовий режим роботи для магазину «Продукти-717», який розташований за адресою: м.Гайсин, вул.1 Травня, буд.34.
Керуючись ст.ст. 244, 245, 255, 295, Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі ст. 25, ст. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», суд, -
вирішив:
Позовні вимоги ТОВ «АТБ-Маркет» до виконавчого комітету Гайсинської міської ради Гайсинського району Вінницької області про визнання протиправними та незаконними дії виконкому – задовольнити.
Зобов’язати виконавчий комітет Гайсинської міської ради Гайсинського району Вінницької області погодити товариству з обмеженою відповідальністю «АТБ-маркет» цілодобовий режим роботи для магазину «Продукти-717», який розташований за адресою: м.Гайсин, вул.1 Травня, буд.34.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя С.О. Ребров