Постанова № 73307933, 12.04.2018, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.04.2018
Номер справи
820/99/18
Номер документу
73307933
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 квітня 2018 р. № 820/99/18

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Шляхова О.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Харкова до Державного науково-дослідного інституту "Укрдіцемент" про стягнення заборгованості -

В С Т А Н О В И В:

До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, Державна служба геології та надр України, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до "Клінічного санаторія "Курорт Березівські мінеральні води" Закритого акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України "Укрпрофоздоровниця", в якому просить суд: припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами №4427 від 29.07.2013 виданого ДП «Клінічний санаторій «Курорт Березівські мінеральні води» ЗАТ «Укрпрофоздоровниця».

Підставою подання вказаного позову слугувало те, що ДП «Клінічний санаторій «Курорт Березівські мінеральні води» ЗАТ «Укрпрофоздоровниця» порушило законодавство в сфері надрокористування та не усунуло порушення в повному обсязі, наведені у приписі Східного міжрегіонального відділу № 72/4427 від 22.09.2016 р., отже наявні підстави для анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 4427 від 29.07.2013 року.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 13.02.2018 року відкрито спрощене провадження по справі.

Відповідно до положень ст.258 КАС України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Згідно з положеннями ч.1 та ч.2 ст.262 КАС України, розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі. Розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.

З огляду на вказане вище, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що ДП «Клінічний санаторій «Курорт Березівські мінеральні води» ЗАТ «Укрпрофоздоровниця» надано спеціальний дозвіл на користування надрами № 4427 від 29.07.2013 з метою геологічного вивчення, у т.ч. дослідно-промислової розробки мінеральних підземних вод, затвердження запасів корисної копалини ДКЗ України, та, як додаток до спеціального дозволу 29.07.2013 укладено угоду про умови користування надрами.

Зазначає, що ДП «Клінічний санаторій «Курорт Березівські мінеральні води» ЗАТ «Укрпрофоздоровниця» порушило законодавство в сфері надрокористування та не усунуло порушення в повному обсязі, наведені у приписі Східного міжрегіонального відділу №72/4427 від 22.09.2016, наявні підстави для анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 4427 від 29.07.2013 згідно статті 26 Кодексу України про надра та пункту 23 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 615 від 30.05.2011. Згідно з частиною другою статті 26 Кодексу України про надра право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів - у судовому порядку.

Звернув увагу суду, що надрокористувач наділений не правом, а обов'язком вчасно усунути виявлені порушення. Не усунення у встановлений строк порушень є виключною виною відповідача, при тому що Держгеонадра України надали значний термін для здійснення дій направлених на усунення порушень. У звзяку із чим просить суд задовольнити позовні вимоги та припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами №4427 від 29.07.2013 виданого ДП «Клінічний санаторій «Курорт Березівські мінеральні води» ЗАТ «Укрпрофоздоровниця».

Відповідач проти позову заперечував, в наданому до суду відзиві на позов від 06.03.2018 року, зокрема, зазначив про відсутність частини порушень, вказаних позивачем, їх формальний характер, та можливість усунення недоліків щодо виконання особливих умов в розумні строки, враховуючи вчинення відповідачем дій, спрямованих на їх виправлення в межах загального строку дії спеціального дозволу за умови вчинення Позивачем дій щодо їх погодження та прийняття, є недостатніми для висновку про необхідність припинення права відповідача на користування надрами Березівського родовища на підставі вказаних норм законодавства. На переконання відповідача, анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 4427 від 27.07.2013 року як найсуворішого заходу впливу на порушника законодавства про надра, буде непропорційним, з огляду на ступінь важкості вказаних порушень, оскільки порушить баланс між несприятливими наслідками для підприємства внаслідок припинення його права користування надрами Березівського родовища, та тими цілями, на які спрямоване вжиття такого заходу. Вказаний висновок узгоджується з встановленими статтею 1 протоколу 1 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод гарантіями захисту права власності юридичної особи, які поширюються й на отриманні у встановленому законодавством Держави-учасниці майнові права, в тому числі й на право користування надрами згідно виданого уповноваженим органом спеціального дозволу.

Крім того, згідно з чинним законодавством України, відповідач, своєчасно і в повному обсязі оплачує обов'язкові платежі до Державного бюджету. Оплата за користування надрами для видобування підземних мінеральних лікувальних вод для використання у лікувальній практиці здійснюється санаторієм щоквартально в терміни, яки встановлені діючим законодавством.

Просив суд позовну заяву Державної службі геології та надр України до Клінічного санаторію «Курорт Березівські мінеральні води» ЗАТ «Укрпрофоздоровниця» залишити без задоволення.

Суд, вивчивши доводи позову і відзиву на позов, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, встановив наступне.

Судом встановлено, що ДП «Клінічний санаторій «Курорт Березівські мінеральні води» ЗАТ «Укрпрофоздоровниця» надано спеціальний дозвіл на користування надрами № 4427 від 29.07.2013 з метою геологічного вивчення, у т.ч. дослідно-промислової розробки мінеральних підземних вод, затвердження запасів корисної копалини ДКЗ України, та, як додаток до спеціального дозволу 29.07.2013 укладено угоду № 4427 про умови користування надрами (а.с. 14-18).

Відповідно до п.10 Порядку № 615 невід'ємною частиною дозволу є угода про умови користування надрами, що укладається між органом з питань надання дозволу і надрокористувачем і містить програму робіт, яка оформляється як додаток, та особливі умови надрокористування, що передбачають: вимоги до ефективності робіт; сучасні технології видобування та переробки корисних копалин; порядок видобування корисних копалин, зокрема з метою запобігання негативним екологічним наслідкам і забезпечення безпеки забудованих територій; види, обсяги і строки виконання робіт на ділянці надр; підстави для припинення діяльності, пов'язаної з використанням ділянки надр.

З моменту отримання спеціального дозволу на користування надрами, у користувача надр виникають права та обов'язки, передбачені Кодексом України про надра, Порядком №615 тощо.

Відповідно до статті 24 Кодексу України про надра, користувачі надр зобов'язані використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві; виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції, тощо.

Відсутність у підприємств, установ, організацій і громадян спеціального дозволу на користування надрами та належним чином оформлених усіх дозвільних документів не дає права здійснювати геологічне вивчення корисних копалин, які є виключною власністю народу України і надаються тільки у користування.

Як вбачається з матеріалів справи відповідно до п.1.1 Угоди № 4427, Держгеонадра надає Надрокористувачу право користування ділянкою надр з метою геологічного вивчення, в тому числі дослідно-промислової розробки родовищ корисних копалин, а Надрокористувач зобов'язується виконувати та дотримуватись умов користування ділянкою надр, передбачених дозволом, цією угодою та нормами діючого законодавства.

Вимогами п. 7.1 розділу 7 Угоди передбачено, що надрокористувач зобов'язаний щороку подавати до Держгеонадр інформацію щодо стану виконання Програми робіт за формою згідно законодавства та надавати відповідні пояснення з питань, що входять до компетенції Держгеонадр.

З метою виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр Держгеонадра України здійснюють державний геологічний контроль, механізм проведення якого регулюється (на час проведення перевірки Східним міжрегіональним відділом Департаменту ДГК) Порядком здійснення державного геологічного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.12.2011 року № 1294 (далі - Порядок № 1294) та ЗУ «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».

Відповідно до п. 4 Порядку № 1294 органи державного геологічного контролю зідповідно до покладених на них завдань здійснюють державний геологічний контроль за своєчасністю і правильністю державної реєстрації робіт з геологічного вивчення та використання надр, наявністю спеціальних дозволів на користування надрами і виконання передбачених ними умов.

Пунктом 5 Порядку №1294 визначено, що державний геологічний контроль здійснюється шляхом проведення органами державного геологічного контролю планових і позапланових перевірок надрокористувачів, тобто користувачів надр, визначеними статтею 13 Кодексу України про надра яким, відповідно до статті 16 Кодексу надані спеціальні дозволи на користування надрами.

Як вбачається з матеріалів справи, 05-16.09.2016 Східним міжрегіональним відділом Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України, проведено перевірку дотримання вимог законодавства у сфері надрокористування ДП «Клінічний санаторій «Курорт Березівські мінеральні води» ЗАТ «Укрпрофоздоровниця».

Перевірка проводилась відповідно до норм Кодексу України про надра та відповідно до норм Порядку здійснення державного геологічного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.12.2011 року № 1294, та на підставі наказів № 193 від 21.06.2016 «Про затвердження Плану проведення перевірок надрокористувачів у III кварталі 2016 року», №194 від 23.06.2016 «Про проведення перевірок надрокористувачів у III кварталі 2016 року», та відповідно до направлення на проведення перевірки №192/16 від 31.08.2016.

За наслідками проведеної перевірки складено Акт перевірки № 72/4427 від 16.09.2016, яким встановлено наступні порушення:

1. Порушення статей 14, 24 Кодексу України про надра № 132/94-ВР від 27.07.1999 р. (далі - КУпН)- Не дотримується мета спеціального дозволу на користування надрами № 4427 від 29.07.2013 р., геологічне вивчення не розпочате, дослідно-промислова розробка

проводиться лише по свердловині № 3-Б, свердловина № 2-Б досі не введена в дію.

2. Порушення положень Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, що затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 р. (далі Порядок № 615)- не внесені зміни до спеціального дозволу на користування кадрами № 4427 від 29.07.2013 р. в зв'язку із скасуванням визначеної у спецдозволі особливої умови щодо проведення обов'язкового моніторингу та наукового супроводження виконання особливих умов, передбачених дозволом та Угодою про умови користування кадрами.

3. Порушення статті 24 КУпН, Порядку № 615 - не виконується Програма робіт до Угоди про умови користування надрами щодо складання, погодження та затвердження в І кв. 2014 р. проекту на геологічне вивчення, у т.ч. дослідно-промислової розробки.

4. Порушення статті 24 КУпН, Порядку № 615 - не виконана особлива умова спеціального дозволу па користування надрами № 4427 від 29.07. 2013 р. стосовно реєстрації робіт з геологічного вивчення надр за формою 3-гр у ДНВП «Геоінформ України».

5. Порушення ст. 98 Водного Кодексу України від 06.06.1995 р. №213/95-ВР, Порядку державного обліку артезіанських свердловин, облаштування їх засобами вимірювання об'єму видобутих підземних вод, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 08.10.2012 р. № 963 (далі Порядок № 963) - свердловини №№ 2-В. 3-Б не обладнані контрольно-вимірювальними приладами для прямого обліку видобутку мінеральних, вод.

6. Порушення статті 24 КУпН, Порядку № 615 - до Держгеонадр України не надана інформація про виконання Програми робіт до Угоди про умови користування надрами за 2015 р.

7. Порушення Порядку № 963 - до Держгеонадр України не відправлена заява на внесення підприємства (водокористувача) до автоматизованої бази обліку видобутку підземних вод та щорічні копії паспортів діючих артезіанських свердловин питних підземних вод, які враховуються на балансі надрокористувача.

8. Порушення статті 24 КУпН, Порядку № 615 - Не проводяться режимні спостереження за рівнями підземних мінеральних вод в свердловинах №№ 2-Б, 3-Б.

За результатами розгляду акту перевірки Східним міжрегіональним відділом Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України винесено подання № 73/4428 від 22.09.2016 р. про усунення недоліків та порушень, встановлених під час перевірки. Вказаним поданням встановлено термін усунення порушень -22.11.2016 р.

Частиною 7 статті 4 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» визначено, що дозвільний орган, що видав документ дозвільного характеру, може звернутися до адміністративного суду з позовом про застосування заходу реагування у виді анулювання документа дозвільного характеру за наявності хоча б однієї з таких підстав:

1) встановлення факту надання в заяві про видачу документа дозвільного характеру та документах, що додаються до неї, недостовірної інформації;

2) здійснення суб'єктом господарювання певних дій щодо провадження господарської діяльності або видів господарської діяльності, на які отримано документ дозвільного характеру, з порушенням вимог законодавства, щодо яких дозвільний орган видавав припис про їх усунення із наданням достатнього часу для їх усунення.

Відповідно до п.5 Порядку здійснення державного геологічного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 грудня 2011 р. №1294, державний геологічний контроль здійснюється шляхом проведення органами державного геологічного контролю планових і позапланових перевірок надрокористувачів.

Посадові особи органу державного геологічного контролю під час проведення планової або позапланової перевірки мають право, серед іншого, давати надрокористувачам обов'язкові для виконання вказівки (приписи) щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства під час проведення робіт з геологічного вивчення та використання надр (п.13 Порядку №1294).

Згідно з пунктами 15, 16 Порядку №1294, за результатами проведення планової або позапланової перевірки надрокористувача посадовими особами органу державного геологічного контролю складається акт перевірки за формою, затвердженою Держгеонадрами. Посадова особа органу державного геологічного контролю зазначає в акті стан виконання вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та використання надр, а в разі невиконання зазначених вимог - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідне положення акта законодавства.

У разі виявлення порушення вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр на підставі акта перевірки протягом п'яти робочих днів з дати її завершення складається припис або розпорядження за формою, затвердженою Держгеонадрами. Припис або розпорядження можуть бути оскаржені до Держгеонадр або суду в установленому законом порядку.

Відповідно до пп.8 п.22 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011 року №615, дія дозволу може бути зупинена органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням органів державного гірничого та санітарно-епідеміологічного нагляду, державного геологічного і екологічного контролю, органів місцевого самоврядування, органів державної податкової служби у разі невиконання в установлений строк приписів уповноважених органів щодо усунення порушень законодавства у сфері надрокористування.

Згідно з п.23 Порядку №615 право користування надрами припиняється органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням органів державного гірничого та санітарно-епідеміологічного нагляду, державного геологічного і екологічного контролю, органів місцевого самоврядування, органів державної податкової служби у разі невжиття надрокористувачем заходів для усунення причин зупинення дії дозволу в установлений строк. Право користування надрами припиняється з підстав та у порядку, передбаченому Кодексом України про надра та Законом України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності".

Згідно з ч.1 ст.26 Кодексу України про надра, право користування надрами припиняється у разі: 1) якщо відпала потреба у користуванні надрами; 2) закінчення встановленого строку користування надрами; 3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування; 4) користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення; 5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр; 6) якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами; 7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр.

У відповідності до ч.2 ст.26 Кодексу України про надра, право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку. При цьому питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку.

Згідно пункту 2 абзацу 5 частини 7 статті 4- 1 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" № 2806 - IV від 06.09.2005, дозвільний орган, що видав документ дозвільного характеру, може звернутися до адміністративного суду з позовом про застосування заходу реагування у виді анулювання документа дозвільного характеру за наявності хоча б однієї з таких підстав: здійснення суб'єктом господарювання певних дій щодо провадження господарської діяльності або видів господарської діяльності, на які отримано документ дозвільного характеру, з порушенням вимог законодавства, щодо яких дозвільний орган видавав припис про їх усунення із наданням достатнього часу для їх усунення.

Пункт 5 статті 26 Кодексу України про надра визначено, що право користування надрами припиняється у разі використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр.

Право користування надрами припиняється у випадку передбаченому п. 5 статті 26 Кодексу України про надра, у разі незгоди користувачів - у судовому порядку.

Відповідно до п. 10 Порядку №615 невід'ємною частиною дозволу є угода про умови користування надрами, що укладається між органом з питань надання дозволу і надрокористувачем, і містить програму робіт, яка оформляється як додаток.

В умовах вказаної угоди, яка є невід'ємною частиною дозволу передбачаються правила і стандарти користування конкретними ділянками надр; якості продукції або робіт; технології видобування та переробки корисних копалин; порядку видобування корисних копалин, зокрема з метою запобігання негативним екологічним наслідкам і забезпечення безпеки забудованих територій; видів, обсягів і строків виконання робіт на ділянці надр.

Відповідно до частини 2 статті 24 Кодексу України про надра, користувачі надр зобов'язані: 1) використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; 2) забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; 3) забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; 4) приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві; 5) виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції.

Відповідачем, з метою дотримання умов спеціального дозволу па користування надрами №4427 від 29.07.2013 року та виконання подання № 72/4427 від 22.09.2016 р. 15.11.2016 р. укладений договір № 15/2 з ТОВ «Виробниче геологічне підприємство «Артемівська гідрогеологічна партія» на теологічне вивчення з дослідно-промисловою розробкою підземних вод Березівського родовища.

Для внесення змін до спеціального дозволу на користування надрами №4427 від 29.07.2013 року в зв'язку із скасуванням визначеної особливої умови щодо проведення моніторингу та наукового супроводження направлена в Держслужбу геології та надр України заявка №2496 від 29.09.2016р.

Судом встановлено, що відповідачем, для виконання Програми робіт до Угоди про умови користування надрами щодо складення, погодження та затвердження проекту на геологічне вивчення укладений договір з Артемівською гідрогеологічною партією.

В Держгеонадра України 13.10.2016 року направлено заявку №2544 про перенесення термінів виконання Програми робіт до Угоди про умови користування надрами.

Про ці заходи ініціатор подання, а саме, Східним міжрегіональний відділ Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України повідомлений

відповідачем листом від 18.11.2016 р. № 2702.

В подальшому, на адресу Східного міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України направлялись листи з інформацією про хід заходів по усуненню порушень: № 2703 від 18.11.2016 р., № 3652 від 21.04.2017 р., № 4441 від 22.06.2017 р., № 4889 від 02.08.2017 р., № 5794 від 31.10.2017 р.

Станом на 03.01.2108 р. Відповідачем, на виконання подання Східного міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України № 72/4427 від 22.09.2016 р., проведено наступний обсяг робіт:

- укладений договір №15/2 від 15.11.2016 року з ТОВ «Виробниче геологічне підприємство «Артемівська гідрогеологічна партія» на геологічне вивчення з дослідно-промисловою розробкою підземних вод Березівського родовища для виконання Угоди до спеціального дозволу на користування надрами № 4427 від 29 липня 2013 року;

- в Держгеонадра України зареєстрований Перелік об'єктів робіт та досліджень з геологічного вивчення надр па 2017 рік, державний реєстраційний номер У-17-372/1 від 04.07.2017 року;

- розроблений «Проект на геологічне вивчення з дослідно-промисловою розробкою водозабору питних підземних вод Березівського родовища для проведення Програми робіт до Угоди про умови користування надрами;

- в Східне відділення Державного геологічного контролю України направлені відповідні

звіти;

Факт виконання вказаних робіт відображено в інформаційних листах Східного міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю на адресу Державної служби геології та надр України від 21.02.2017 р., 04.05.2017 р., 28.07.2017 р.. які додано Позивачем до позовної заяви.

У відповідності до ст. 13 КУпН, користувачами надр можуть бути підприємства, установи, організації, громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи.

Згідно ст. 14 КУпН надаються у користування для, зокрема, видобування корисних копалин.

Статтею 25 КУпН передбачено, що права користувачів надр охороняються законом і можуть бути обмежені лише у випадках, передбачених законодавством України.

Згідно з частиною другою статті 26 КУпН, право користування надрами припиняється у разі: 1) якщо відпала потреба у користуванні надрами; 2) закінчення встановленого строку користування надрами; 3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування; 4) користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення; 5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр; 6) якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу -180 календарних днів не приступив до користування надрами; 7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр.

Як вбачається з матеріалів справи, жодний з передбачених зазначеною нормою законодавства випадків у спірних правовідносинах не відбувся.

Крім того, порядок анулювання спеціальних дозволів передбачений абз. 5 ч. 7 ст. 4-1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» № 2806-ІУ від 06.09.2005 р. де зазначено, що дозвільний орган, що видав документ дозвільного характеру може звернутися до адміністративного суду з позовом про застосування заходу реагування у виді анулювання документа дозвільного характеру за наявності хоча б однієї з таких підстав:

1) встановлення факту надання в заяві про видачу документа дозвільного характеру та документах, що додаються до неї, недостовірної інформації;

2) здійснення суб'єктом господарювання певних дій щодо провадження господарської діяльності або видів господарської діяльності, на які отримано документ дозвільного характеру, з порушенням вимог законодавства, щодо яких дозвільний орган видавав припис про їх усунення із паданням достатнього часу для їх усунення.

Тобто тривалість строку для усунення недоліків повинен визначатись у кожному випадку окремо, з огляду на характер недоліків та час, об'єктивно необхідний для їх усунення визначеним дозвільним органом способом.

Відповідач, згідно проекту округа і зон санітарної охорони курорту Березівські мінеральні води Харківської області має статус курорту. Він має усі необхідні будівлі, споруди, медичні обладнання для лікування, обслуговування та медичної реабілітації відпочиваючих, має висококваліфікований персонал, працює по оздоровленню населення країни понад 156 років та є багатопрофільною оздоровницею.

Враховуючи специфіку безперервної діяльності підприємства, судом з'ясовано, що санаторій виконував належним чином особливі умови спеціального дозволу і запроваджує усі обставини і можливості, яки залежать від нього для забезпечення якості мінеральної лікувальної води.

Значна кількість робіт, виконаних відповідачем для виконання подання Східного міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України № 72/4427 від 22.09.2016 р., була додатково профінансована, не зважаючи на скрутне матеріальне становище. При цьому загальна сума профінансованих робіт, які є обов'язкового основою особливих умов спеціального дозволу, склала 673537, 57 грн.

Детальним аналізом інформаційних листів Східного міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю на адресу Державної служби геології та надр України від 21.02.2017 р., 04.05.2017 р., 28.07.2017 р., які додано позивачем до позовної заяви, встановлено фіксація фактів виконання з боку відповідача особливих умов спеціального дозволу та заявлення клопотань про продовження терміну на усунення порушень до їх повного виконання.

Беручи до уваги відсутність частини порушень, вказаних Позивачем, а також їх формальний характер, та можливість усунення недоліків щодо виконання особливих умов в розумні строки, враховуючи вчинення відповідачем дій, спрямованих на їх виправлення в межах загального строку дії спеціального дозволу за умови вчинення Позивачем дій щодо їх погодження та прийняття, є недостатніми для висновку про необхідність припинення права відповідача на користування надрами Березівського родовища па підставі вказаних норм законодавства. На переконання Відповідача, анулювання спеціального дозволу па користування надрами № 4427 від 27.07.2013 року як найсуворішого заходу впливу на порушника законодавства про надра, буде непропорційним, з огляду на ступінь важкості вказаних порушень, оскільки порушить баланс між несприятливими наслідки для підприємства внаслідок припинення його права користування надрами Березівського родовища, та тими цілями, па які спрямоване вжиття такого заходу.

Вказаний висновок узгоджується з встановленими статтею 1 протоколу 1 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод гарантіями захисту права власності юридичної особи, які поширююються й на отриманні у встановленому законодавством Держави-учасниці майнові права, в тому числі й на право користування надрами згідно виданого уповноваженим органом спеціального дозволу.

Крім того, згідно з чинним законодавством України, відповідач, своєчасно і в повному обсязі оплачує обов'язкові платежі до Державного бюджету. Оплата за користування надрами для видобування підземних мінеральних лікувальних вод для використання у лікувальній практиці здійснюється санаторієм щоквартально в терміни, яки встановлені діючим законодавством.

Отже, у розумінні положень Кодексу України про надра, підставою для обмеження, зупинення або припинення спеціального дозволу на користування надрами є порушення вимог цього Кодексу.

З огляду на вищевикладені обставини, суд вважає, що у позивача відсутні підстави на анулювання спеціального дозволу на користування надрами №4427 від 29.07.2013 року.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 та ч.2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

За приписами ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України.

На підставі аналізу наведених норм та встановлених обставин у їх сукупності, суд дійшов висновку про відсутність підстав для припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами №4427 від 29.07.2013 виданого ДП «Клінічний санаторій «Курорт Березівські мінеральні води» ЗАТ «Укрпрофоздоровниця», отже у задоволені позову належить відмовити.

Таким чином, враховуючи вимоги Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає, що позивачем не доведено факту порушення його прав чи охоронюваних законом інтересів, а отже в задоволенні позовні вимоги є такими, що задоволенню не підлягають.

Судовий збір підлягає розподілу відповідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні адміністративного позову Державної служби геології та надр України (03680, м. Київ, вул. Ежена Потьє, б. 16) до Дочірнього підприємства "Клінічний санаторій "Курорт Березівські мінеральні води" Закритого акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України "Укрпрофоздоровниця" (62363, обл. Харківська, Дергачівській район, с. Березівське), про зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 12 квітня 2018 року.

Суддя Шляхова О.М.