
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 квітня 2018 р. № 820/871/18
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Зоркіна Ю.В., розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1,61129) до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області (пл. Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 2 пов.,м. Харків,61022), третя особа головне управління Державної казначейської служби у Харківській області (вул. Бакуліна, буд. 18, м. Харків, 61166) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив :
Позивач, ОСОБА_1 звернулася до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд: визнати протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Харківській області та зобов'язати ГУ ПФУ в Харківській області здійснити перерахунок та виплату пенсії, як пенсіонеру МВС України у зв'язку зі зміною розмірів грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців, в тому числі поліцейських, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 " Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції "- збільшення посадових окладів за посадою на момент звільнення та збільшення грошового забезпечення за спеціальне звання та з урахуванням довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії від 18.05.2017 року № 100/23417 з 01.01.2016 року
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 14.02.2018 року адміністративний позов прийнятий у провадження та призначений до розгляду у спрощеному провадженні. Ухвалою суду від 14.02.2018 року провадження у справі зупинено та поновлено відповідно до ухвали від 21.03.2018 року
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем в порушення норм діючого законодавства не проведено перерахунку розміру пенсії, внаслідок підвищення розміру грошового забезпечення поліцейських, чим порушено її права.
Відповідач надав через канцелярію суду відзив, в якому просив суд відмовити у задоволенні позову, у зв’язку з тим, що перерахунок та виплата перерахованої пенсії буде забезпечено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України; вимоги щодо здійснення перерахунку пенсії з 01.01.2016 року є такими, що заявлені з пропуском строків на звернення до суду.
Відповідно до ч.2 ст.262, ч. 2 ст.263 КАС України справи, визначені частиною першою ст..263 КАС України, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Дослідивши долучені до матеріалів справи документи, суд встановив наступні обставини.
Позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ України, йому призначена та виплачується пенсія відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Харківській області підготовлено та направлено до ГУ ПФУ в Харківській області довідку (згідно додатку 2 Порядку № 45) № 100/23417 від 18.05.2017 року про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, в якій зазначено, що відповідно до рішення Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 розмір грошового забезпечення позивача за аналогічною посадою складає 9089.98 грн. (що складається з посадового окладу, окладу за спец. звання підполковник поліції, надбавки за вислугу років, премії, надбавки за роботу з таємними документами).
Позивач звернувся до ГУ ПФУ в Харківській області із заявою про перерахунок пенсії, на які йому листом від 06.12.2017 року № 2898/З-14 року надано відповідь про те, що перерахунок та виплата пенсії , відповідно до постанови КМУ від 11.11.2015 року № 988, з урахуванням довідки про грошове забезпечення буде здійснено без витребування додаткової заяви після надходження коштів з Державного бюджету України.
Перевіряючи оскаржувані рішення, дії відповідача на відповідність положенням ч.2.ст.2 КАС України, враховуючи правову позицію, викладену в рішенні Верховного Суду від 15.02.2018 р. по справі №820/6514/17 (Пз/9901/8/18), суд зазначає наступне.
Згідно з ч. 4 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі за текстом Закон №2262-ХІІ) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 встановлено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Перерахунок пенсії військовим пенсіонерам відбувається відповідно до Порядку, затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 р. №45 (далі за текстом Порядок №45), відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (затвердженого постановою правління ПФУ від 31.01.2007 р. №3-1, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 р. за №135/13402), далі за текстом Порядок №3-1) або за повідомленням органів проходження публічної служби (органів видачі довідок про розмір грошового забезпечення) або власними письмовими заявою пенсіонера.
Відповідно до абзацу другого пункту 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" зі змінами, внесеними Законом України від 23.12.2015 року № 900V-III), за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Згідно ч.3 ст.51 Закону №2262-ХІІ, перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Отже, правовідносини щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначається за спеціальними законами, виникають не в момент звернення за призначенням пенсії, а в момент виникнення права на її призначення. Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 01.07.2014 р. у справі № 21-244а14.
Суд зауважує, що ст. 102 Закону України "Про Національну поліцію" передбачено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", внесено зміни та підвищено грошове забезпечення поліцейських.
Згідно зі статтею 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" позивач має право на перерахунок пенсії з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Оскільки, Постанова КМУ № 988, якою встановлені розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, набрала чинності 02 грудня 2015 року, позивач має право на перерахунок пенсії з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат,підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, з 01 січня 2016 року.
Суд зазначає, що у відповідності до ч.1ст.17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію прав та основоположних свобод (далі - Конвенція) та практику Європейського суду з прав людини (далі - Суд) як джерело права.
Право на виплати зі сфери соціального забезпечення було включено до змісту статті 1 Протоколу 1 до Конвенції вперше у рішенні у справі "Міллер проти Австрії" від 16 грудня 1974 року, де Суд встановив принцип, згідно з яким обов'язок сплачувати внески у фонди соціального забезпечення може створити право власності на частку активів, які формуються відповідним чином. Позиція Суду була підтверджена і у рішенні "Гайгузус проти Австрії" від 16 вересня 1996 року, якщо особа робила внески у певні фонди, в тому числі пенсійні, то такі внески є часткою спільних коштів фонду, яка може бути визначена у будь-який момент, що, в свою чергу, може свідчити про виникнення у відповідної особи права власності.
Відповідно до правової позиції Європейського суду у справі "Кечко проти України" (рішення від 08 листопада 2005 року), в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів, як на причину невиконання своїх зобов'язань.
Таким чином, твердження ГУ ПФ в Харківській області про те, що питання перерахунку та виплати перерахованих пенсій буде забезпечено після виділення коштів з Державного бюджету України, є необґрунтованим з огляду на те, що відсутність бюджетного фінансування жодним чином не впливає на наявність чи відсутність у позивача права на перерахунок пенсії та відповідного обов'язку відповідача здійснити такий перерахунок, що є предметом спору у справі.
З огляду на викладене, суд виходить за межі позовних вимоги та вважає за доцільне визнати протиправність бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо не проведення позивачу перерахунку його пенсії відповідно до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та враховуючи правову позицію, викладену в рішенні Верховного Суду від 15.02.2018 р. по справі №820/6514/17 (Пз/9901/8/18), з метою належного захисту прав позивача, вважає за необхідне зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії.
Щодо наявності підстав для задоволення позовних вимог з 01.01.2016 року без застосування вимог ст. ст. 122, 123 КАС України, суд зазначає, що у відповідності до ч. 3 ст. 51 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відповідно до ст.ст. 7, 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України. У відповідності до ч.2 ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене вище, суд приходить до висновку, що відповідачем не доведено правомірності прийнятого рішення про відмову в перерахунку та виплаті пенсії, а отже адміністративний позов є таким, що підлягає задоволенню.
Судові витрати підлягають розподілу в порядку, визначеному ст.139 КАС України.
Керуючись ст. ст. 257, 258, 262, 246, 255, 295 КАС України, суд-
вирішив:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Харківській області щодо не проведення ОСОБА_1 перерахунку його пенсії відповідно до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"
Зобов'язати ГУ ПФУ (м.Харків, 61022, пл.. Свободи,5, Держпром,3 під, код ЄДРПОУ 14099344) в Харківській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (АДРЕСА_2,61129, ідент. код НОМЕР_1) , як пенсіонеру МВС України у зв'язку зі зміною розмірів грошового забезпечення окремих категорій поліцейських, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 " Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції "- збільшення посадових окладів за посадою на момент звільнення та збільшення грошового забезпечення за спеціальне звання та з урахуванням довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії від 18.05.2017 року № 100/23417 з 01.01.2016 року
Стягнути на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_2,61129, ідент. код НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в харківській області (м.Харків, 61022, пл.. Свободи,5, Держпром,3 під, код ЄДРПОУ 14099344) судовий збір у розмір 704 (сімсот чотири) грн..80 коп.
Рішення підлягає оскарженню шляхом подання апеляційної скарги у строк згідно з ч. 1 ст. 295 КАС України, тобто протягом 30 днів з дати складення повного судового рішення, а набирає законної сили відповідно до ст. 255 КАС України після закінчення строку подання скарги усіма учасниками справи або за наслідками процедури апеляційного перегляду. Скарга може бути подана у порядку ч. 1 ст. 297 КАС України безпосередньо до Харківського апеляційного адміністративного суду або у порядку п. 15.5 Розділу VII КАС України до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.
Суддя Зоркіна Ю.В.