
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 березня 2018 року справа № 810/1809/17
Суддя Київського окружного адміністративного суду Виноградова О.І., розглянувши порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Державної фіскальної служби у Полтавській області до товариства з обмеженою відповідальністю "Надра Геоцентр" як уповноважена особа за Договором про спільну діяльність від 19 листопада 2007 р. третя особа: Карлівська об'єднана державна податкова інспекція ГУДФС у Полтавській області, про зобов'язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:
23 травня 2017 р. до Київського окружного адміністративного суду звернулося Головне управління ДФС у Полтавській області (далі - позивач) з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "НАДРА ГЕОЦЕНТР" як уповноваженої особи за договором про спільну діяльність від 19 листопада 2007 р. № 265-12 (далі - відповідач), третя особа: Карлівська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Полтавській області (далі - третя особа) про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника, що перебуває у податковій заставі.
На обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач має податковий борг, який у добровільному порядку не сплачує. При цьому здійснені відповідачем заходи, направлені на примусове списання грошових активів, що знаходяться на рахунках відповідача, не призвели до погашення податкового боргу. За наведених обставин позивач, на підставі п. 95.3 ст. 95 ПК України просить суд надати дозвіл на погашення боргу за рахунок майна відповідача, що перебуває у податковій заставі.
Відповідач правом надати письмові заперечення чи пояснення по суті позовних вимог не скористався.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 15 червня 2017 р. відкрито провадження у справі.
Ухвалами названого суду від 29 червня 2017 р. зупинено провадження у справі, а від 21 лютого 2018 р. - поновлено провадження у справі.
Крім того, ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 21 лютого 2018 р. вирішено подальший розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження, визначеними Кодексом адміністративного судочинства України в редакції Закону України від 3 жовтня 2017 р. №2147-VIII "Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів", зі стадії судового засідання.
Згідно з вимогами ч. 9 ст. 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Суд, дослідивши наявні докази у справі, встановив таке.
20 листопада 2006 р. відповідач зареєстрований як юридична особа (т. 1 а.с. 8-10).
Крім того, відповідач є оператором спільної діяльності за договором про спільну інвестиційну діяльність від 19 листопада 2007 р. №265-12, укладени з філією ДК "Укргазвидобування" НАК "Нафтогаз України" - Газопромислове управління "Харківгазвидобування" (т. 1 а.с. 11-13).
Згідно з вимогами п. 6.10 вказаного договору відповідач прийняв на себе зобов'язання з ведення бухгалтерського та податкового обліку спільної діяльності; складання та подання уповноваженим органам державної виконавчої влади обов'язкової звітності та сплати у повному обсязі та у встановлені строки податків (обов'язкових зборів, платежів).
Як вбачається з матеріалів справи, у відповідача наявний податковий борг по рентним платежам, зокрема:
- по Карлівському ОДПІ ГУ ДФС у Полтавській області сума боргу становить 23 786 593, 59 грн. з них, основний платіж 23533 208,01 грн., штрафні санкції 1 020,00 грн. та пеня 252 365,58 грн.
Вказана заборгованість зі сплати рентної плати за користування надрами для видобування природного газу підтверджується:
- податковим розрахунком з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу за 12 місяць 2014 року № 9079277760 від 27 січня 2015р., яким визначено податкове зобов'язання за податковий (звітний) період у сумі 1 090 803,51 грн (в обліковій картці нарахування відображено 30 січня 2015р.) (т. 1 а.с. 46).
- податковим розрахунком з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу за 1 квартал 2015 року №9100658974 від 19 травня 2015р., яким визначено податкове зобов'язання за податковий (звітний) період у сумі 4 202 378,94 грн (в обліковій картці нарахування відображено 20 травня 2015 р.) (т. 1 а.с. 47).
- податковим розрахунком з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу за 2 квартал 2015 року, №9165924512 від 6 серпня 2015р. яким визначено податкове зобов'язання за податковий (звітний) період у сумі 4 686 157,16 грн (в обліковій картці нарахування відображено 20 серпня 2015 р.) (т. 1 а.с. 48).
- податковим розрахунком з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу за 3 квартал 2015 року, №9228561045 від 9 листопада 2015р.яким визначено податкове зобов'язання за податковий (звітний) період у сумі 4 457 436,06 грн (в обліковій картці нарахування відображено 19 листопада 2015 р.) (т. 1 а.с. 49).
- податковим розрахунком з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу за 3 квартал 2015 року (уточнюючий), №9264043241 від 29 грудня 2016р., яким зменшено податкове зобов'язання за податковий (звітний) період на суму - «мінус» 1 485 815,1 грн (в обліковій картці нарахування відображено 29 грудня 2015р.) (т. 1 а.с. 50).
- податковим розрахунком з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу за 3 квартал 2015 року (уточнюючий), №9266154250 від 4 січня 2016р., яким визначено податкове зобов'язання за податковий (звітний) період у сумі 1 485 815,1 грн (в обліковій картці нарахування відображено 4 січня 2016 р.) (т. 1 а.с. 51).
- нарахованої платником штрафної санкції згідно уточнюючого розрахунку №9266154250 від 4 січня 2016 р. у розмірі 44 574,45 грн в обліковій картці нарахування відображено 4 січня 2016 р.) (т. 1 а.с. 51).
- податковим розрахунком з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу за 4 квартал 2015 року, №9228561102 від 9 лютого 2016р., яким визначено податкове зобов'язання за податковий (звітний) період у сумі 4 841 413,50 грн (в обліковій картці нарахування відображено 19 лютого 2016р.)(т. 1 а.с. 52).
- податковою декларацією з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу за 1 місяць 2016 року, №9022248312 від 22 лютого 2016р., якою визначено податкове зобов'язання за податковий (звітний) період у сумі 1 315 827,22 грн (в обліковій картці нарахування відображено 3 березня 2016р.) (т. 1 а.с. 53).
- податковою декларацією з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу за 2 місяць 2016 року, №9039979515 від 21 березня 2016р., якою визначено податкове зобов'язання за податковий (звітний) період у сумі 1 171 385,96 грн (в обліковій картці нарахування відображено 31 березня 2016р.)(т. 1 а.с. 54).
- рішенням ДФС України №478 від 30 листопада 2015р., яким надано розстрочення сплати грошових зобов'язань під проценти за грошовими зобов'язаннями з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу на суму 1 257 234,36 грн (вказане рішення про розстрочення відображено у обліковій картці 31 травня 2016р. по закінченню терміну дії розстрочення)(т. 1 а.с. 73).
- рішенням ДФС України № 281/13 від 20 серпня 2015р., яким надано розстрочення сплати грошових зобов'язань під проценти за грошовими зобов'язаннями з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу на суму 1 400 792,98 грн (вказане рішення про розстрочення відображено у обліковій картці 31 травня 2016р. по закінченню терміну дії розстрочення)(т. 1 а.с. 63).
- рішенням ДФС України №281/32 від 20 серпня 2015р., яким надано розстрочення сплати грошових зобов'язань під проценти за грошовими зобов'язаннями з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу на суму 636 940,96 грн (вказане рішення про розстрочення відображено у обліковій картці 31 травня 2016р. по закінченню терміну дії розстрочення)(т. 2 а.с. 20).
- рішенням ДФС України №281/32 від 20 серпня 2015р., яким надано розстрочення сплати грошових зобов'язань під проценти за грошовими зобов'язаннями з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу на суму 436067,82 грн (вказане рішення про розстрочення відображено у обліковій картці 31 травня 2016р. по закінченню терміну дії розстрочення)(т. 2 а.с. 20).
- рішенням ДФС України №281/32 від 20 серпня 2015р., яким надано розстрочення сплати грошових зобов'язань під проценти за грошовими зобов'язаннями з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу на суму 291 695,53 грн (вказане рішення про розстрочення відображено у обліковій картці 31 травня 2016р. по закінченню терміну дії розстрочення)(т. 2 а.с. 20).
- рішенням ДФС України №281/32 від 20 серпня 2015р., яким надано розстрочення сплати грошових зобов'язань під проценти за грошовими зобов'язаннями з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу на суму 1 308 203,46 грн (вказане рішення про розстрочення відображено у обліковій картці 31 травня 2016р. по закінченню терміну дії розстрочення)(т. 2 а.с. 20).
- рішенням ДФС України №281/32 від 20 серпня 2015р., яким надано розстрочення сплати грошових зобов'язань під проценти за грошовими зобов'язаннями з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу на суму 92 589,52 грн (вказане рішення про розстрочення відображено у обліковій картці 31 травня 2016р. по закінченню терміну дії розстрочення)(т. 2 а.с. 20).
- рішенням ДФС України №281/32 від 20 серпня 2015р., яким надано розстрочення сплати грошових зобов'язань під проценти за грошовими зобов'язаннями з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу на суму 327 784,20 грн (вказане рішення про розстрочення відображено у обліковій картці 31 травня 2016р. по закінченню терміну дії розстрочення)(т. 2 а.с. 20).
- рішенням ДФС України №281/32 від 20 серпня 2015р., яким надано розстрочення сплати грошових зобов'язань під проценти за грошовими зобов'язаннями з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу на суму 436 067,82 грн (вказане рішення про розстрочення відображено у обліковій картці 31 травня 2016р. по закінченню терміну дії розстрочення)(т. 2 а.с. 20).
- рішенням ДФС України №281/32 від 20 серпня 2015р., яким надано розстрочення сплати грошових зобов'язань під проценти за грошовими зобов'язаннями з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу на суму 636 940,96 грн (вказане рішення про розстрочення відображено у обліковій картці 31 травня 2016р. по закінченню терміну дії розстрочення)(т. 2 а.с. 20).
- рішенням ДФС України №281/32 від 20 серпня 2015р., яким надано розстрочення сплати грошових зобов'язань під проценти за грошовими зобов'язаннями з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу на суму 1400792,98 грн (вказане рішення про розстрочення відображено у обліковій картці 31 травня 2016р. по закінченню терміну дії розстрочення)(т. 2 а.с. 20).
- рішенням ДФС України №281/32 від 20 серпня 2015р., яким надано розстрочення сплати грошових зобов'язань під проценти за грошовими зобов'язаннями з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу на суму 327 784,20 грн (вказане рішення про розстрочення відображено у обліковій картці 31 травня 2016р. по закінченню терміну дії розстрочення)(т. 2 а.с. 20).
- рішенням ДФС України №281/32 від 20 серпня 2015р., яким надано розстрочення сплати грошових зобов'язань під проценти за грошовими зобов'язаннями з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу на суму 636 940,96 грн (вказане рішення про розстрочення відображено у обліковій картці 31 травня 2016р. по закінченню терміну дії розстрочення)(т. 2 а.с. 20).
- рішенням ДФС України №281/32 від 20 серпня 2015р., яким надано розстрочення сплати грошових зобов'язань під проценти за грошовими зобов'язаннями з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу на суму 436 067,82 грн (вказане рішення про розстрочення відображено у обліковій картці 31 травня 2016р. по закінченню терміну дії розстрочення)(т. 2 а.с. 20).
- рішенням ДФС України №352 від 30 вересня 2015р., яким надано розстрочення сплати грошових зобов'язань під проценти за грошовими зобов'язаннями з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу на суму 545 803,44 грн (вказане рішення про розстрочення відображено у обліковій картці 31 травня 2016р. по закінченню терміну дії розстрочення)(т. 1 а.с. 69).
- рішенням ДФС України №352 від 30 вересня 2015р., яким надано розстрочення сплати грошових зобов'язань під проценти за грошовими зобов'язаннями з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу на суму 487 848,79 грн (вказане рішення про розстрочення відображено у обліковій картці 31 травня 2016р. по закінченню терміну дії розстрочення)(т. 1 а.с. 69).
- рішенням ДФС України №352 від 30 вересня 2015р., яким надано розстрочення сплати грошових зобов'язань під проценти за грошовими зобов'язаннями з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу на суму 528 400,16 грн (вказане рішення про розстрочення відображено у обліковій картці 31 травня 2016р. по закінченню терміну дії розстрочення)(т. 1 а.с. 69).
- рішенням ДФС України №312/17 від 28 серпня 2015р., яким надано розстрочення сплати грошових зобов'язань під проценти за грошовими зобов'язаннями з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу на суму 487 848,79 грн (вказане рішення про розстрочення відображено у обліковій картці 31 травня 2016р. по закінченню терміну дії розстрочення)(т. 1 а.с. 65).
- рішенням ДФС України №312/17 від 28 серпня 2015р., яким надано розстрочення сплати грошових зобов'язань під проценти за грошовими зобов'язаннями з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу на суму 528 400,16 грн (вказане рішення про розстрочення відображено у обліковій картці 31 травня 2016р. по закінченню терміну дії розстрочення)(т. 1 а.с. 65).
- рішенням ДФС України №312/17 від 28 серпня 2015р., яким надано розстрочення сплати грошових зобов'язань під проценти за грошовими зобов'язаннями з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу на суму 545 803,44 грн (вказане рішення про розстрочення відображено у обліковій картці 31 травня 2016р. по закінченню терміну дії розстрочення)(т. 1 а.с. 65).
- рішенням ДФС України №68 від 31 березня 2016р., яким надано розстрочення сплати грошових зобов'язань під проценти за грошовими зобов'язаннями з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу на суму 1 171 385,96 грн (вказане рішення про розстрочення відображено у обліковій картці 31 травня 2016р. по закінченню терміну дії розстрочення)(т. 2 а.с. 23).
- рішенням ДФС України №445 від 30 жовтня 2015р., яким надано розстрочення сплати грошових зобов'язань під проценти за грошовими зобов'язаннями з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу на суму 528 400,16 грн (вказане рішення про розстрочення відображено у обліковій картці 31 травня 2016р. по закінченню терміну дії розстрочення)(т. 1 а.с. 71).
- рішенням ДФС України №445 від 30 жовтня 2015р., яким надано розстрочення сплати грошових зобов'язань під проценти за грошовими зобов'язаннями з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу на суму 487 848,79 грн (вказане рішення про розстрочення відображено у обліковій картці 31 травня 2016р. по закінченню терміну дії розстрочення)(т. 1 а.с. 71).
- рішенням ДФС України №445 від 30 жовтня 2015р., яким надано розстрочення сплати грошових зобов'язань під проценти за грошовими зобов'язаннями з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу на суму 545 803,44 грн (вказане рішення про розстрочення відображено у обліковій картці 31 травня 2016р. по закінченню терміну дії розстрочення)(т. 1 а.с. 71).
- рішенням ДФС України №46/0/10 від 19 лютого 2016р., яким надано розстрочення сплати грошових зобов'язань під проценти за грошовими зобов'язаннями з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу на суму 1 485 812,02 грн (вказане рішення про розстрочення відображено у обліковій картці 31 травня 2016р. по закінченню терміну дії розстрочення)(т. 1 а.с. 81).
- рішенням ДФС України №46/0/10 від 19 лютого 2016р., яким надано розстрочення сплати грошових зобов'язань під проценти за грошовими зобов'язаннями з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу на суму 383 977,44 грн (вказане рішення про розстрочення відображено у обліковій картці 31 травня 2016р. по закінченню терміну дії розстрочення)(т. 1 а.с. 81).
- рішенням ДФС України №16 від 4 січня 2016р., яким надано розстрочення сплати грошових зобов'язань під проценти за грошовими зобов'язаннями з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу на суму 44 574,45 грн (вказане рішення про розстрочення відображено у обліковій картці 31 травня 2016р. по закінченню терміну дії розстрочення)(т. 1 а.с. 79).
- рішенням ДФС України №16 від 4 січня 2016р., яким надано розстрочення сплати грошових зобов'язань під проценти за грошовими зобов'язаннями з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу на суму 1 485 815,10 грн (вказане рішення про розстрочення відображено у обліковій картці 31 травня 2016р. по закінченню терміну дії розстрочення)(т. 1 а.с. 79).
- рішенням ДФС України №279/41 від 19 серпня 2015р., яким надано розстрочення сплати грошових зобов'язань під проценти за грошовими зобов'язаннями з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу на суму 483 778,22 грн (вказане рішення про розстрочення відображено у обліковій картці 31 травня 2016р. по закінченню терміну дії розстрочення)(т. 1 а.с. 61).
- рішенням ДФС України №46/11 від 3 березня 2016р., яким надано розстрочення сплати грошових зобов'язань під проценти за грошовими зобов'язаннями з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу на суму 1 315 827,22 грн (вказане рішення про розстрочення відображено у обліковій картці 31 травня 2016р. по закінченню терміну дії розстрочення)(т. 1 а.с. 83).
- рішенням ГУ ДФС у Полтавській області №4 від 30 січня 2015р., яким надано розстрочення сплати грошових зобов'язань під проценти за грошовими зобов'язаннями з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу на суму 495 819,75 грн (вказане рішення про розстрочення відображено у обліковій картці 31 травня 2016р. по закінченню терміну дії розстрочення)(т. 1 а.с. 57).
- рішенням ДФС України №390 від 30 вересня 2015р., яким надано розстрочення сплати грошових зобов'язань під проценти за грошовими зобов'язаннями з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу на суму 198 327,92 грн (вказане рішення про розстрочення відображено у обліковій картці 31 травня 2016р. по закінченню терміну дії розстрочення)(т. 1 а.с. 67).
- рішенням ДФС України №281/32 від 20 серпня 2015р., яким надано розстрочення сплати грошових зобов'язань під проценти за грошовими зобов'язаннями з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу штрафні санкції на суму 1020 грн. по повідомленню-рішенню від 26 липня 2015р. №0001481619 (вказане рішення про розстрочення відображено у обліковій картці 31 травня 2016р. по закінченню терміну дії розстрочення)(т. 2 а.с. 20).
Отже, загальна сума податкового боргу, що виник на підставі несплати задекларованих відповідачем грошових зобов'язань з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу за період з грудня 2014 р. по лютий 2016 р., які були розстрочені згідно вищенаведених рішень ДФС України складає 21 552 274,20грн (в т.ч. штрафні санкції 1020 грн. за податковим повідомленням рішенням від 26 липня 2015 р. №0001481619).
Крім того, відповідач самостійно визначено податкові зобов'язання з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу за березень-квітень 2016 року у загальному розмірі 2 228 490,50 грн., шляхом подачі податкової звітності:
- податковою декларацією з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу за 3 місяць 2016 року, №9060638179 від 20 квітня 2016р., якою визначено податкове зобов'язання за податковий (звітний) період у сумі 1 196 298,19 грн (в обліковій картці нарахування відображено 30 квітня 2016р.)(т. 1 а.с. 55).
- податковою декларацією з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу за 4 місяць 2016 року, №9081897759 від 20 травня 2016р., якою визначено податкове зобов'язання за податковий (звітний) період у сумі 1 032 192,31 грн (в обліковій картці нарахування відображено 30 травня 2016р.)(т. 1 а.с. 56).
Загальна сума податкового боргу, що виник на підставі несплати задекларованих відповідачем грошових зобов'язань з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу за період березень-квітень 2016 р. складає 2 155 829,19 грн ( 2 228 490,50 грн - 72661,31грн (наявна переплата)).
Згідно облікової картки платника податків з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу Договору №265-12 по закінченню терміну дії рішень про розстрочення грошових зобов'язань - 31 травня 2016 р., було нараховано проценти (пеню) за розстрочення грошових зобов'язань/податкового боргу з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу згідно рішень ДФС України та договорів про розстрочення грошових зобов'язань/податкового боргу у загальному розмірі 252 365,58 грн.
Отже, позивачем заявлено даний позов про надання дозволу на погашення податкового боргу за рахунок майна платника податків у сумі 23 786 593,59 грн, який виник з самостійно задекларованих відповідачем грошових зобов'язань з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу, які були розстрочені та несплачені відповідачем, зокрема:
23 786 593,59грн = 24 038 467,30 грн - 505 259,29 грн + 1020 грн + 252 365,58 грн, де,:
24 038 467,30 грн - податкові зобов'язання з рентної плати за користування надрами для видобування природного газу, що задекларовані відповідачем у період грудень 2014 - квітень 2016 р. (в т.ч. 21 809 976,80 грн зобов'язання, що задекларовані за період з грудня 2014 по лютий 2016 р. та розстрочені згідно рішень ДФС України, 2 228 490,50 грн - задекларованих зобов'язань за березень та квітень 2016 р., які не розстрочувалися та були несплачені);
505259,29 грн - сплачено відповідачем у період 2015 р. - квітень 2016 р. (в т. ч. добровільна сплата 427 778,49 грн та переплата 77 480,80 грн);
1020 грн - штрафна санкція нарахована згідно повідомлення-рішення від 10 червня 2015р. №0001481619 та несплачена відповідачем після її розстрочення згідно рішення ДФС України;
252365,58 грн - пеня (проценти), що нараховані 31 травня 2016р. на суму розстроченого грошового зобов'язання.
Судом встановлено, що третьою особою вживались заходи по стягненню податкового боргу, а саме, сформовано податкові вимоги від 31 липня 2016 р. форми «Ю» № 37-23 на суму 7 247 329 грн 89 коп. (т. 1 а.с. 14).
Водночас, 31 липня 2015 р. в.о. начальника Карлівської ОДПІ ГУ ДФС у Полтавській області Дроздович В.А. було прийнято рішення про опис майна у податкову заставу № 1028/10/16-12-23-12 (т. 1 а.с. 16).
30 червня 2016 р. постановою Київського окружного адміністративного суду у справі № 810/2096/16 подання третьої особи до відповідача про зупинення видаткових операцій на рахунках подання задоволено частково та зупинено видаткові операції на перелічених у постанові рахунках.
23 лютого 2017 р. податковим керуючим відповідача складено акт опису майна № 5/16-19, згідно з яким проведено опис майна відповідача та віднесено його у податкову заставу (т. 1 а.с.17).
28 лютого 2017 р. на підставі вказаного акта про опис майна державним реєстратором Полтавської філії ДП "Національні інформаційні системи" у Державному реєстрі обтяжень рухомого майна був внесений запис про податкову заставу майна, перелік якого наведений в акті про опис майна № 5/16-19 (т. 1 а.с.19).
23 лютого 2017 р. позивачем було винесено рішення №1, яким на підставі п. 95.5 ст. 95 ПК України було вирішено здійснити погашення усієї суми податкового боргу шляхом стягнення безготівкових коштів з рахунків у банках, що обслуговують відповідача (т. 1 а.с. 20).
Так, позивачем до установи банку, у яких відкриті рахунки відповідача були направлено інкасове доручення про примусове списання грошових коштів у рахунок погашення податкового боргу від 9 березня 2017 р. № 25/16-19 на суму 23 786 593 грн 59 коп. (т. 1 а.с. 21).
Проте, вказане інкасоване доручення банком були повернуті без виконання (т. 1 а.с. 21).
Оскільки вжиті позивачем заходи, направлені на примусове списання грошових активів, що знаходяться на рахунках відповідача, не призвели до погашення податкового боргу, позивач просить надати дозвіл на погашення боргу за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі.
Спірні правовідносини врегульовані Конституцією України та ПК України.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Порядок справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства визначено приписами ПК України.
Згідно з вимогами п. 59.1 ст. 59 ПК України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Відповідно до вимог п. 59.5 ст. 59 ПК України у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.
У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Як убачається з п. 87.2 ст. 87 ПК України, джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Згідно з вимогами п. 88.1 ст. 88 ПК України з метою забезпечення виконання платником податків своїх обов'язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу.
Відповідно до вимог п.п. 14.1.155 п. 14.1 ст. 14 ПК України податкова застава - це спосіб забезпечення сплати платником податків грошового зобов'язання та пені, не сплачених таким платником у строк, визначений цим Кодексом. Податкова застава виникає на підставах, встановлених цим Кодексом.
У разі невиконання платником податків грошового зобов'язання, забезпеченого податковою заставою, орган стягнення у порядку, визначеному цим Кодексом, звертає стягнення на майно такого платника, що є предметом податкової застави.
Як убачається з п.п. 89.1.1 та 89.1.2. п. 89.1ст. 89 ПК України, право податкової застави виникає у разі несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, - з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку; у разі несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної контролюючим органом, - з дня виникнення податкового боргу.
Згідно з вимогами п. 89.2 ст. 82 ПК України з урахуванням положень цієї статті право податкової застави поширюється на будь-яке майно платника податків, яке перебуває в його власності (господарському віданні або оперативному управлінні) у день виникнення такого права і балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків, крім випадків, передбачених пунктом 89.5 цієї статті, а також на інше майно, на яке платник податків набуде прав власності у майбутньому.
У разі якщо балансова вартість майна, на яке поширюється податкова застава, є меншою ніж сума податкового боргу платника податків, право податкової застави поширюється на таке майно.
У разі якщо балансова вартість такого майна не визначена, його опис здійснюється за результатами оцінки, яка проводиться відповідно до Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні".
У разі збільшення суми податкового боргу складається акт опису до суми, відповідної сумі податкового боргу платника податків, у порядку, передбаченому цією статтею.
Право податкової застави не поширюється на майно, визначене п.п. 87.3.7 п. 87.3 ст. 87 цього Кодексу, на іпотечні активи, що належать емітенту та є забезпеченням відповідного випуску іпотечних сертифікатів з фіксованою дохідністю, на грошові доходи від цих іпотечних активів до повного виконання емітентом зобов'язань за цим випуском іпотечних сертифікатів з фіксованою дохідністю, а також на склад іпотечного покриття та грошові доходи від нього до повного виконання емітентом зобов'язань за відповідним випуском звичайних іпотечних облігацій.
Право податкової застави не застосовується, якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно з вимогами п. 89.3 ст. 89 ПК України майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису.
До акта опису включається ліквідне майно, яке можливо використати як джерело погашення податкового боргу.
Опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення керівника контролюючого органу, яке пред'являється платнику податків, що має податковий борг.
Акт опису майна, на яке поширюється право податкової застави, складається податковим керуючим у порядку та за формою, що затверджені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Відповідно до вимог п.п. 95.1 ст. 95 ПК України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Як убачається з абз. 2 п. 95.5 ст. 95 ПК України, у разі якщо податковий борг виник у результаті несплати грошового зобов'язання та/або пені, визначених платником податків у податковій декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу в установлені цим Кодексом строки, стягнення коштів за рахунок готівки, що належить такому платнику податків, та/або коштів з рахунків такого платника у банках здійснюється за рішенням керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу без звернення до суду, за умови якщо такий податковий борг перевищує 5 мільйонів гривень та не сплачується протягом 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку його сплати, та відсутні зобов'язання держави щодо повернення такому платнику податків помилково та/або надміру сплачених ним грошових зобов'язань.
У таких випадках: рішення про стягнення коштів з рахунків такого платника податків у банках є вимогою стягувача до боржника, що підлягає негайному та обов'язковому виконанню шляхом ініціювання переказу у платіжній системі за правилами відповідної платіжної системи; рішення про стягнення готівкових коштів вручається такому платнику податків і є підставою для стягнення.
Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, у першу чергу податковий борг погашається за рахунок звернення стягнення на кошти платника податків, що перебувають у його власності, а у випадку їх недостатності (відсутності) за рахунок майна платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Тобто, умовою звернення коштів на майно, яке перебуває у податків заставі, є наявність у платника податкового боргу та відсутність на розрахункових рахунках такого платника грошових коштів, достатніх для його погашення.
Беручи до уваги, що наявність у відповідача податкового боргу підтверджується доказами, наявними у матеріалах справи, а вчинені відповідачем заходи, направлені на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок коштів відповідача, що перебувають у його власності, не призвели до погашення податкового боргу через відсутність на рахунках відповідача в установах банків грошових коштів, суд дійшов висновку про наявність підстав для звернення стягнення на майно відповідача, що перебуває у податковій заставі.
Згідно з вимогами ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу, що і було зроблено позивачем та не було зроблено відповідачам.
З урахуванням викладеного та беручи до уваги ту обставину, що заборгованість, зазначену у позовній заяві, у сумі 23 786 593 грн 59 коп. відповідач у встановлені законодавством строки не сплатив; наявність у нього вказаної заборгованості підтверджується доказами, що містяться у матеріалах справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню.
Згідно з вимогами ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
З урахуванням викладеного судові витрати з відповідача стягненню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 12, 241-246, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
в и р і ш и в:
позов задовольнити.
Надати Головному управлінню ДФС у Полтавській області дозвіл на погашення податкового боргу товариства з обмеженою відповідальністю «Надра Геоцентр» (ідентифікаційний код 34763705, адреса: вул. Леніна, 48, м. Миронівка, Київська область, 08800), як уповноваженої особи за договором від 19 листопада 2007 р. №265-12 про спільну інвестиційну та виробничу діяльність, у розмірі 23 786 593 грн (двадцять три мільйони сімсот вісімдесят шість тисяч п'ятсот дев'яносто три) грн. 59 коп. за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Виноградова О.І.