ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 грудня 2009 року Справа № 2а-5002/09/2370
14 год. 15 хв. м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Гараня С.М.,
при секретарі Слуцькій Н.Ю.,
за участю:
представника позивача Черкаського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів Пасічник А.А. за довіреністю,
представників відповідача сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Іскра» Коваленка М.Д., Плосконоса І.Є. за довіреностями,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Черкаського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Іскра», про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені
ВСТАНОВИВ:
До суду з позовною заявою звернулося Черкаське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів, в якій просить стягнути з сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Іскра» адміністративно-господарські санкції за незайняті робочі місця інвалідами у 2008 році в сумі 8794 грн. 20 коп. та пені за несвоєчасну сплату зазначених санкцій в сумі 504 грн. 24 коп.
Представник позивача у судовому засіданні позов підтримала повністю, просила суд задовольнити його в повному обсязі та стягнути з відповідача на користь Черкаського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів заявлену суму адміністративно-господарських санкцій та пені в розмірі 8794 грн. 20 коп. та 504 грн. 24 коп., відповідно, з мотивів порушення відповідачем вимог статей 19, 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» зазначивши при цьому, що підприємства, установи і організації, які використовують найману працю самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів відповідно до 4% нормативу робочих місць. В обґрунтування позовних вимог представник позивача також зазначила, що до виконання нормативу підприємством також зараховується працевлаштування інвалідів, для яких це місце роботи є основним. І таким чином, на її думку відповідач не виконав вимог діючого законодавства.
Представники відповідача проти позову та доводів позивача заперечували та пояснили суду, що сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю «Іскра» було вжито всі необхідні заходи щодо виконання вимог Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні». На підприємстві працювало три інваліда два на постійній основі, а один сезонний робітник, а тому 4 % норматив працевлаштування інвалідів був відповідачем виконаний. Просили суд в задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Заслухавши пояснення та доводи представників сторін, вивчивши та оцінивши письмові докази у справі в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підлягає до задоволення, виходячи з наступних підстав.
Відповідно до частини восьмої статті 69 Господарського кодексу України підприємство з правом найму робочої сили забезпечує визначену відповідно до закону кількість робочих місць для працевлаштування неповнолітніх, інвалідів, інших категорій громадян, які потребують соціального захисту. Відповідальність підприємства за невиконання даної вимоги встановлюється законом.
Спеціальним законом, який визначає основи соціальної захищеності інвалідів в Україні і гарантує їм рівні з усіма іншими громадянами можливості для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства, створення необхідних умов, які дають можливість інвалідам вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними здібностями і інтересами, є Закон України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" від 21.03.1991 р. № 875-XII (далі - Закон № 875-XII).
Частиною другою статті 18 Закону № 875-XII визначено, що підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Приймаючи до уваги, що відповідач використовує працю найманих працівників, на нього розповсюджуються вимоги зазначеної статті Закону № 875-XII.
Згідно Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 70 від 31.01.2007 р. «Про реалізацію статей 19 і 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», відповідач зобовязаний щороку до 1 березня подавати відділенню Фонду інвалідів звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів за встановленою формою.
Як вбачається з поданого звіту, протягом 2008 відповідач використовував працю 69 найманих працівників.
Відповідно до частини першої статті 19 Закону № 875-XII для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій, громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, та на яких працює від 8 до 25 осіб установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у кількості одного робочого місця.
При цьому, частиною другою статті 19 Закону № 875-XII зобовязано підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, самостійно розраховувати кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті та забезпечувати працевлаштування інвалідів.
Таким чином норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів складає три особи, що і було зазначено відповідачем в звіті форми № 10-ПІ про зайнятість і працевлаштування інвалідів в 2008 році.
Посилання відповідача на те що на підприємстві працював інвалід ІІІ групи Дмитрієнко Валентин Миколайович з 01.06.2008 р. по 15.08.2008 р., а тому до нього не можуть бути застосовані адміністративно-господарські санкції є необґрунтованими, оскільки відповідно до п. 3.2.5. Інструкції зі статистики кількості працівників, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 28 вересня 2005 р. № 286, середньооблікова кількість штатних працівників за період з початку року (у тому числі за квартал, півріччя, 9 місяців, рік) обчислюється шляхом підсумовування середньооблікової кількості штатних працівників за всі місяці роботи підприємства, що минули за період з початку року до звітного місяця включно, та ділення одержаної суми на кількість місяців у цьому періоді, тобто відповідно на 2, 3, 4, . ...12. З урахуванням наведеного, середньооблікова чисельність інвалідів, які працювали на підприємстві відповідача вираховується наступним чином: (2,5)/12=0,2, де 2,5 це кількість фактично відпрацьованих місяців інвалідом Дмитрієнко В.М. у 2008 році, тобто відповідачем у 2008 році було працевлаштовано 0,2 інваліди при нормативі 1. Отже відповідачем не дотримано встановленого йому нормативу по працевлаштуванню одного інваліда за 2008 рік.
Приймаючи до уваги, що відповідачем в 2008 році не були вчинені такі дії та не створені робочі місця для працевлаштування працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена група інвалідності, згідно з частиною 1 статті 20 Закону № 875-XII відповідач зобовязаний сплатити відділенню Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві.
Строк сплати адміністративно-господарських санкцій визначений до 15 квітня року, що настає за роком, в якому відбулося порушення нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів. (Пункт другий Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів затверджений Постановою кабінету міністрів України № 70 від 31.01.2007 р. «Про реалізацію статей 19 і 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»).
За порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій частиною другою статті 20 Закону № 875-XII передбачено нарахування пені в розмірі 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.
Згідно з даними зазначеного вище звіту відповідача про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2008 середньорічна заробітна плата штатного працівника в 2008 у відповідача складала 8794 грн. 20 коп.
З урахуванням викладених вище норм Закону N 875-XII відповідач зобовязаний був до 15 квітня 2009 сплатити до Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарську санкцію за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів в 2008 в сумі 8794 грн. 20 коп.
Приймаючи до уваги, що відповідач не сплатив зазначені адміністративно-господарські санкції, розмір пені, нарахованої на суму недоїмки, за період з 16 квітня 2009 року по 23 жовтня 2009 року (191 день) розраховується з урахуванням встановленого розміру облікової ставки НБУ на рівні 0,03% та складає 504 грн. 24 коп.
Вирішуючи даний спір, суд виходить з того, що одним із аспектів соціальної захищеності інвалідів, відповідно до частини першої статті 17 Закону № 875-XII, є право працювати на підприємствах, в установах, організаціях, а також займатися підприємницькою та іншою трудовою діяльністю, яка не заборонена законом.
Це положення узгоджується зі статтею 43 Конституції України, відповідно до якої кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується.
З огляду на викладене, суд констатує, що відповідач, ігноруючи вищезазначені вимоги чинного законодавства щодо створення робочих місць для забезпечення зайнятості людей з фізичними чи психічними вадами, перешкоджає досягненню ними матеріальної незалежності, їх соціальної реабілітації та забезпеченню рівних можливостей з усіма іншими громадянами.
На підставі наведеного, суд вважає вимоги позивача обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до вимог частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись статтями 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ :
Адміністративний позов Черкаського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Іскра», про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені - задовольнити повністю.
Стягнути з сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Іскра», ідентифікаційний код 03790439, на користь Черкаського обласного відділення фонду соціального захисту інвалідів, адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів в 2008 році в розмірі 8794 (вісім тисяч сімсот девяносто чотири) грн. 20 коп., та пеню за несвоєчасну сплату адміністративно-господарських санкцій в сумі 504 (пятсот чотири) грн. 24 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя С.М. Гарань.
Повний текст постанови виготовлений 4 січня 2010 року.