Постанова № 7330191, 06.01.2010, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.01.2010
Номер справи
2а-4811/09/2370
Номер документу
7330191
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 грудня 2009 року Справа № 2а-4811/09/2370

10 год. 45 хв. м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Гараня С.М.,

при секретарі Слуцькій Н.Ю,

за участю:

відповідача Пінчук І.П.,

відповідача Корпоц О.М.,

представника відповідача Гришко С.І. за довіреністю,

представника відповідача Сизька Б.Б. за довіреністю,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом сільськогосподарського виробничого кооперативу «Струмок» до заступника голови державної податкової адміністрації у Черкаській області Велько Тетяни Миколаївни, інспектора податкової служби 3 рангу державної податкової адміністрації в Черкаській області Пінчук Інни Петрівни, радника податкової служби 3 рангу державної податкової адміністрації в Черкаській області Корпоц Олександра Миколайовича, голови державної податкової адміністрації в Черкаській області Ткаченка Юрія Олеговича, про визнання дій протиправними

ВСТАНОВИВ:

До суду з адміністративним позовом звернувся сільськогосподарський виробничий кооператив «Струмок» до заступника голови державної податкової адміністрації в Черкаській області Велько Тетяни Миколаївни, інспектора податкової служби III рангу державної податкової адміністрації у Черкаській області Пінчук Інни Петрівни та радника податкової служби III рангу в Черкаській області Корпоца Олександра Миколайовича, про визнання дій незаконними, та направлення на проведення перевірки протиправними.

Позивач обґрунтовує свої позовні вимоги тим, що 07.10.2009 р. двоє невстановлених осіб, як вияснилось при вивченні направлень на перевірку, підписаними заступником голови державної податкової адміністрації в Черкаській області, ними були службові особи зазначеного податкового органу Пінчук І.П. та Корпоц О.М., намагалися провести планову перевірку позивача щодо додержання вимог законодавства при проведенні розрахунків за товари (послуги), наявності торгових патентів та ліцензій. Оскільки сільськогосподарський виробничий кооператив «Струмок» таким видом діяльності не займається, то перевіряючі не були допущені до проведення такої перевірки, про що позивачем був складений відповідний акт. Вважають дії вказаних посадових осіб незаконними, а видані направлення на проведення планової перевірки протиправними.

Позивач в ході розгляду справи по суті заявленого позову просив залучити в якості відповідача по справі голову державної податкової адміністрації в Черкаській області та визнати його дії при затвердженні плану проведення перевірки позивача щодо додержання вимог законодавства при проведенні розрахунків за товари (послуги), наявності торгових патентів та ліцензій, протиправними та незаконними. В поданому письмовому клопотанні позивач позовні вимоги підтримав повністю та просив суд розглянути справу за відсутності його представника.

Ухвалою суду від 21.12.2009 р. клопотання позивача про залучення в якості відповідача по справі голову державної податкової адміністрації в Черкаській області було задоволене.

Представники відповідача проти позову заперечували та просили суд залишити його без задоволення, вважаючи дії посадових осіб державної податкової адміністрації в Черкаській області законними, як такими, що відповідають Конституції України та чинному законодавству.

Заслухавши пояснення та доводи представників відповідачів, вивчивши та оцінивши наявні у справі докази суд приходить до висновку, що позов не підлягає до задоволення з наступних підстав.

Судом встановлено, що сільськогосподарський виробничий кооператив «Струмок» як субєкт підприємницької діяльності зареєстрований Золотоніською районною державною адміністрацією Черкаської області 18.03.2003 р., ідентифікацій код 32185019 (свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи серії А01 № 232038).

Відповідно до довідки про включення позивача до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України № 23-787 видом діяльності крім інших, зазначена роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно з продовольчим асортиментом.

07.10.2009 р. державні податкові ревізори-інспектори відділу контролю за розрахунковими операціями державної податкової адміністрації в Черкаській області при здійсненні намірів провести перевірку сільськогосподарського виробничого кооперативу «Струмок», за адресою: Черкаська область, Золотоніський район, село Кропивна, не були допущені позивачем до її проведення.

Проведення перевірки позивача було передбачено планом проведення перевірок застосування реєстраторів розрахункових операцій, торгових патентів та правил реалізації і зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів на жовтень 2009 року, затвердженого головою державної податкової адміністрації в Черкаській області 30.09.2009 р., та повинна бути здійснена на підставі направлень № 0077556 та № 0077566 від 07.10.2009 р. за підписом заступника голови державної податкової адміністрації в Черкаській області Велько Т.М.

В звязку з недопущенням до проведення перевірки позивачем були складені акти про відмову в реєстрації перевірки та відмову в предявленні службового посвідчення без зазначення дати їх складення, та акт недопуску до перевірки від 07.10.2009 р. з зазначенням причини не допуску «…у звязку із закінченням робочого часу (18 год. 30 хв.) на СВК «Струмок», що протирічить позиції позивача, викладеній в позовних заявах, а саме безпідставності її проведення по причині відсутності господарської діяльності, яка передбачає використання реєстраторів розрахункових операцій, торгових патентів та ліцензій.

Стаття 19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 4 грудня 1990 року № 509-XII, органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право: 1) здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), крім Національного банку України та його установ (далі - платники податків); 2) здійснювати контроль за: додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку; наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності, ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, з наступною передачею матеріалів про виявлені порушення органам, які видали ці документи, торгових патентів.

Відповідно до абзацу 1, 2 статті 11-1 Закону № 509 плановою виїзною перевіркою вважається перевірка платника податків щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати ним податків та зборів (обов'язкових платежів), яка передбачена у плані роботи органу державної податкової служби і проводиться за місцезнаходженням такого платника податків чи за місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така планова виїзна перевірка. Планова виїзна перевірка проводиться за сукупними показниками фінансово-господарської діяльності платника податків за письмовим рішенням керівника відповідного органу державної податкової служби не частіше одного разу на календарний рік.

Згідно абзацу 2 пункту 9 статті 11-1 Закону № 509 позаплановими перевірками вважаються також перевірки в межах повноважень податкових органів, визначених законами України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», а в інших випадках - за рішенням суду.

Статтею 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 6 липня 1995 року № 265/95-ВР передбачено, що суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.

Позивач в видах діяльності (КВЕД) зазначив роздрібну торгівлю в неспеціалізованих магазинах переважно продовольчим асортиментом (52.11.0), а тому у відповідача були всі підстави для проведення перевірки щодо застосування реєстраторів розрахункових операцій, торгових патентів та правил реалізації і зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів.

З огляду на викладене суд приходить до висновку про те, що субєкт владних повноважень при проведенні перевірки діяв в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому позов сільськогосподарського виробничого кооперативу «Струмок» до заступника голови державної податкової адміністрації у Черкаській області Велько Тетяни Миколаївни, інспектора податкової служби 3 рангу державної податкової адміністрації в Черкаській області Пінчук Інни Петрівни, радника податкової служби 3 рангу державної податкової адміністрації в Черкаській області Корпоц Олександра Миколайовича, голови державної податкової адміністрації в Черкаській області Ткаченка Юрія Олеговича, про визнання дій протиправними, не підлягає до задоволення.

На підставі викладеного, керуючись статтями 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, яка підлягає поданню до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя С.М. Гарань.

Повний текст постанови виготовлений 4 січня 2010 року.