Рішення № 73296769, 05.04.2018, Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області

Дата ухвалення
05.04.2018
Номер справи
233/6207/17
Номер документу
73296769
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

233 № 233/6207/17

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 квітня 2018 року м.Костянтинівка

Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області в складі

головуючої судді Бєлостоцької О.В.,

за участю

секретаря Теліціної О.О.,

позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2,

розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради про визнання дій неправомірними, зобов*язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради (далі по тексту - УСЗН), в якому зазначила, що в травні 2017 року відповідачем по справі їй було відмовлено в призначенні субсидії з посиланням на існування заборгованості по сплаті вартості спожитих комунальних послуг в розмірі, що за розрахунком УСЗН Костянтинівської міської ради перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян – 340 гривень. Позивач вважає дії відповідача незаконними, а розрахунок 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян відповідача хибним, оскільки неоподатковуваний мінімум доходів громадян в розмірі 17 гривень застосовується органами державної влади та судами для розрахунку санкції в адміністративних та кримінальних справах. Для визначення заборгованості по сплаті вартості комунальних послуг має застосовуватись неоподатковуваний мінімум доходів громадян, розмір якого визначається згідно п.5 розділу ХХ Податкового кодексу України.

20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян станом на 01 січня 2017 року з метою визначення заборгованості по сплаті вартості комунальних послуг становить 16000 гривень (1600 гривень : 2 х 20). Її загальна заборгованість по сплаті вартості комунальних послуг становить 8550 гривень 61 копійка, що є менше 16000 гривень, отже підстави для відмови у призначенні субсидії відсутні. Позивач просить визнати незаконними дії УСЗН Костянтинівської міської ради щодо не призначення їй субсидії з травня 2017 року; зобов*язати відповідача призначити їй субсидію з травня 2017 року.

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 підтримала заявлені позовні вимоги, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.

Представник УСЗН Костянтинівської міської ради ОСОБА_2 заперечувала проти задоволення позовних вимог, обґрунтовуючи свою позицію тим, що дії відповідача щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні з травня 2017 року субсидії є законними, оскільки відповідають п.14 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату вартості житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого побутового палива, яким передбачено, що у разі отримання інформації про прострочену понад два місяці заборгованість з оплати вартості житлово-комунальних послуг, загальна сума якої перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (340 гривень) субсидія на наступний строк не призначається. Оскільки ОСОБА_1 має заборгованість за житлово-комунальні послуги у розмірі, що перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, у призначенні субсидії на наступний період їй було відмовлено.

В судове засідання, призначене на 05 квітня 2018 року сторони не з*явились, надали заяви про розгляд справи за їх відсутності.

З*ясувавши позицію сторін, досидівши письмові докази по справі, суд встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини.

Судовим розглядом встановлено, що позивач ОСОБА_1 разом із чоловіком ОСОБА_3 та дітьми ОСОБА_4 та ОСОБА_5 мешкає за адресою: м.Костянтинівка, вул.Незалежності, 220-9 (а.с.22)

ОСОБА_1 як уповноваженому власнику призначалась субсидія на оплату житлово-комунальних послуг на період часу з травня 2016 року по квітень 2017 року (а.с.9,10).

Відповідно до рішення Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області від 11 травня 2010 року із ОСОБА_6, ОСОБА_1 та ОСОБА_7 солідарно стягнуто на користь ОКП «Донецьктеплокомуненерго» ВО «Костянтинівкатепломережа» заборгованість за послуги теплопостачання за період часу з квітня 2007 року по березень 2010 року в розмірі 647 гривень 57 копійок. В задоволенні іншої частини позовних вимог – за період часу з січня 2004 року по березень 2007 року було відмовлено у зв*язку із спливом строку позовної давності (а.с.34).

Стягнута за судовим рішенням заборгованість була сплачена позивачкою по справі 11 жовтня 2010 року, про що свідчить надана копія квитанції (а.с.35).

Судовим наказом, виданим Костянтинівським міськрайонним судом Донецької області 18 квітня 2012 року із ОСОБА_1 та ОСОБА_7 солідарно стягнуто на користь ОКП «Донецьктеплокомуненерго» ВО «Костянтинівкатепломережа» заборгованість за послуги теплопостачання за період часу з жовтня 2010 року по лютий 2012 року в розмірі 3690 гривень 42 копійки (а.с.30).

Відповідно до наданих позивачкою квитанцій (а.с.31-33) нею сплачена вартість послуг теплопостачання : 15 березня 2012 року в розмірі 728 гривень 54 копійок, 24 грудня 2011 року в розмірі 737 гривень 94 копійки, 13 листопада 2011 року в розмірі 183 гривні 31 копійка, 17 листопада 2011 року в розмірі 1900 гривень, 15 березня 2012 року в розмірі 817 гривень 85 копійок, а всього - 4367 гривень 64 копійки..

Як вбачається зі змісту довідки від 29 травня 2017 року прострочена заборгованість за послуги теплопостачання за адресою: м.Костянтинівка, вул.Незалежності, 220/9 становить 7409 гривень 08 копійок (а.с.24).

Станом на 01 червня 2017 року заборгованість ОСОБА_1 за спожиті послуги теплопостачання за адресою: м.Костянтинівка, вул.Незалежності, 220/9 становить 7409 гривень 08 копійок, що підтверджується довідкою від 20 грудня 2017 року № 1897 (а.с.29).

Згідно листа ОКП «Донецьктеплокомуненерго» від 19 лютого 2018 року № 246 станом на 01 травня 2017 року сума боргу ОСОБА_1 за послуги теплопостачання за адресою: м.Костянтинівка, вул.Незалежності, 220/9 становить 7215 гривень 04 копійки з урахуванням оплати за рішенням Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області від 11 травня 2010 року в сумі 647 гривень 57 копійок, яка надійшла в жовтні 2010 року, а також суми боргу за судовим наказом, виданим Костянтинівським міськрайонним судом Донецької області від 18 квітня 2012 року – 3690 гривень 42 копійки, оскільки жодних оплат за цим наказом не надходило (а.с.42).

Листом від 06 грудня 2017 року № 01-20-11506-09 УСЗН Костянтинівської міської ради відмовило ОСОБА_1 у призначенні субсидії на оплату житлово-комунальних послуг у зв*язку з існуванням простроченої понад два місяці заборгованості по вивезенню сміття в розмірі 91 гривня 84 копійки, теплопостачанню в розмірі 7409 гривень 08 копійок, утриманню житла в розмірі 1046 гривень 69 копійок (а.с.8).

Про відмову в призначенні субсидії через існування заборгованості ОСОБА_1 також було повідомлено в телефонному режимі (а.с.21).

13 липня 2017 року ОСОБА_1 сплатила вартість послуг з вивезення сміття в розмірі 92 гривень, що підтверджується копією квитанції (а.с.36).

13 липня 2017 року позивачка ОСОБА_1 сплатила 100 гривень в рахунок погашення заборгованості за надання послуг з утримання будинку (а.с.36) та уклала із КП «Служба єдиного замовника» договір про розстрочку заборгованості за надання послуг з утримання житлового будинку на суму 946 гривень 69 копійок (а.с.37).

Пунктом 14 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 передбачено, що після закінчення строку отримання субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють розрахунок субсидії на наступний період для домогосподарств, які отримували субсидію у попередньому періоді (крім орендарів житлового приміщення, осіб, яким субсидія була призначена за зареєстрованим місцем перебування, та осіб, які звертаються за субсидією на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива). Для цього структурні підрозділи з питань соціального захисту населення збирають необхідну інформацію у порядку, передбаченому пунктом 13 цього Положення, без звернення громадян і протягом десяти днів після отримання зазначеної інформації приймають рішення про призначення (непризначення) субсидії та інформують про прийняте рішення громадян.

У разі отримання інформації про прострочену понад два місяці заборгованість з оплати послуг, загальна сума якої перевищує двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, субсидія на наступний строк не призначається, про що структурний

підрозділ з питань соціального захисту населення інформує особу. Якщо протягом двох місяців з дати інформування про непризначення субсидії на наступний строк громадянин документально підтвердив сплату заборгованості або укладення договору про її реструктуризацію, або оскарження заборгованості в судовому порядку (у тому числі до винесення рішення судом), субсидія призначається з дати закінчення дії попередньої субсидії, в іншому випадку - з місяця, в якому громадянин документально підтвердив сплату заборгованості або укладення договору.

Пунктом 5 підрозділу 1 розділу ХХ Перехідні положення Податкового кодексу передбачено, що якщо норми інших законів містять посилання на неоподатковуваний мінімум доходів громадян, то для цілей їх застосування використовується сума в розмірі 17 гривень, крім норм адміністративного та кримінального законодавства в частині кваліфікації адміністративних або кримінальних правопорушень, для яких сума неоподатковуваного мінімуму встановлюється на рівні податкової соціальної пільги, визначеної підпунктом 169.1.1 пункту 169.1 статті 169 розділу IV цього Кодексу для відповідного року.

Відповідно до підпункту 169.1.1 пункту 169.1 статті 169 розділу IV Податкового Кодексу податкова соціальна пільга встановлюється у розмірі, що дорівнює 50 відсоткам розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи (у розрахунку на місяць), встановленому законом на 1 січня звітного податкового року, - для будь-якого платника податку.

Згідно ст.7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» встановлено прожитковий мінімум на одну працездатну особу в розрахунку на місяць з 1 січня 2017 року - 1600 гривень, відповідно неоподатковуваний мінімум доходів громадян становить 800 гривень, але суд зауважує, що цей розмір згідноп.5 підрозділу 1 розділу ХХ Перехідні положення Податкового кодексу використовуєтьсяв адміністративному та кримінальному законодавстві в частині кваліфікації адміністративних або кримінальних правопорушень.

Враховуючи вищенаведені положення законодавства, УСЗН Костянтинівської міської ради правомірно застосувало в даному випадку при визначенні розміру заборгованості позивача по сплаті вартості житлово-комунальних послуг неоподатковуваний мінімум доходів громадян в розмірі 17 гривень.

З досліджених доказів дійсно вбачається, що ОСОБА_1 сплатила заборгованість з надання послуг з вивезення сміття та уклала договір реструктуризації заборгованості за надання послуг з утримання житлових будинків, але станом на 01 травня 2017 року мала заборгованість по сплаті вартості послуг теплопостачання в розмірі 7215 гривень 04 копійки. Не зважаючи на те, що рішенням Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області від 11 травня 2010 року відмовлено в задоволенні позовних вимог про стягнення заборгованості за послуги теплопостачання в розмірі 2072 гривні 91 копійка та часткову сплату позивачкою вартості послуг теплопостачання (а.с.31-33), заборгованість за послуги теплопостачання згідно наявних в матеріалах справи документів становить 774 гривні 49 копійок (7215гривень 04 копійки – 2072 гривні 91 копійка – 4367 гривень 64 копійки), що перевищує двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Приймаючи до уваги наведене, суд дійшов висновку про те, що в задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради слід відмовити.

На підставі п.14 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848, п.5 підрозділу 1 розділу ХХ Перехідні положення Податкового кодексу, керуючись ст.ст. 6, 9, 242, 243, 244, 245, 246 КАС України

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 (місце проживання 85114, Донецька область, м.Костянтинівка, вул.Незалежності, 220/9; РНОКПП НОМЕР_1) до Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради (місцезнаходження 85113, Донецька область, м.Костянтинівка, вул.Громова, 14, ідентифікаційний код 03197428) про визнання дій неправомірними, зобов*язання вчинити певні дії – відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Донецького апеляційного адміністративного суду через Костянтинівський міськрайонний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст судового рішення складений 11 квітня 2018 року.

Суддя