СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 грудня 2009 р. Справа № 2а-4395/09/1870
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Опімах Л.М.
за участю секретаря судового засідання- Шевченко В.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом прокурора Тростянецького району в інтересах держави в особі Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення адміністративно-господарських сакцій та пені ,-
В С Т А Н О В И В:
Прокурор Тростянецького району в інтересах держави в особы Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (далі по тексту позивач, СОВ Фонду соціального захисту інвалідів) звернувся до суду з позовом, в якому просить стягнути з фізичнї особи - підприємця (далі по тексту - відповідачка, ФОП ОСОБА_1) адміністративно-господарські санкції та пеню в розмірі 6598,58 грн. Свої вимоги мотивує тим, що відповідач, всупереч вимог ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» маючи середньооблікову чисельність працюючих інвалідів менше ніж встановлено нормативом, передбаченим ст. 19 даного Закону, не сплатив у передбаченому Законом розмірі 6366,53 грн. адміністративно-господарських санкцій за 2008 рік. За порушення строків сплати адміністративно-господарських санкцій була нарахована пеня в розмірі 232,05 грн. грн. На момент звернення з позовом до суду заборгованість відповідачем сплаченою не була.
В судовому засіданні прокурор позовні вимоги з вищезазначених підстав підтримав у повному обсязі, додатково пояснив, що заборгованість на момент розгляду справи відповідачем не погашена, тому просив стягнути її в судовому порядку.
Представник позивача належним чином повідомлений про час і місце розгляду справи в судове засідання не зявився. Від позивача надійшло клопотання , в якому просить справу розглядати без участі представника позивач. Позовні вимоги підтримує в повному обсязі ( а.с.24)
Відповідачка, в судове засідання не зявилася, про дату, час і місце розгляду справи повідомлена належним чином, про що свідчить розписка про отримання поштового відправлення (а.с.23), але всупереч вимог ч.2 ст.40 КАС України про причину неявки суд не повідомла, заперечень стосовно позовних вимог не надіслала, клопотання про відкладення розгляду справи або про розгляд справи без її участі до суду не подала, тому суд вважає за можливе розглянути справу без участі в судовому засіданні представника позивача та відповідачки за наявними в ній доказами.
Заслухавши прокурора, перевіривши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає за необхідне позов задовольнити частково, виходячи з наступного.
В судовому засіданні встановлено, що ФОП ОСОБА_1, зареєстрована як фізична особа підприємець, що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію фізичної особи підприємця серії В00 № НОМЕР_2 (а.с.6) та відповідно до вимог Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» (далі по тексту Закон) перебуває на обліку за місцем реєстрації в СОВ Фонду соціального захисту інвалідів, що підтверджується поясненнями прокурора та Свідоцтвом про державну реєстрацію фізичної особи підприємця.
Відповідно до ст. 4 Закону діяльність держави щодо інвалідів виявляється у створенні правових, економічних, соціально-побутових і соціальне-психологічних умов для задоволення їх здоров'я, матеріальному забезпеченні, посильній трудовій та громадській діяльності.
Статтею 18 Закону передбачено обовязок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб, які використовують найману працю, (до них відноситься і відповідач) виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Статтею 19 Закону для підприємств (об'єднань), установ і організацій незалежно від форм власності і господарювання встановлено норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів у розмірі 4% від загальної чисельності працюючих, а якщо працює від 8 до 25 осіб у кількості 1 робочого місця. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.
Звіт за формою 10-ПІ за 2008 рік про зайнятість та працевлаштування інвалідів відповідачем на адресу Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів не направлявся. За результатами перевірки встановлено, що середньооблікова чисельність штатних працівників складає 17 чоловік, тому відповідно до ст. 19 Закону, норматив числа робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідачем не виконано, тобто не створено 1 робоче місце для працевлаштування інвалідів.
Відповідно до ч.1 ст. 20 Закону підприємства (об'єднання), установи і організації незалежно від форм власності і господарювання, де кількість працюючих інвалідів менша ніж установлена нормативами зазначеними вище, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду України соціального захисту інвалідів штрафні санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві (в об'єднанні), в установі, організації за кожне робоче місце, не зайняте інвалідом.
Таким чином, відповідач не забезпечив встановленого нормативу робочих місць, чим порушив вище зазначені вимоги Закону та не перерахував у повному обсязі встановлені Законом адміністративно-господарські санкції за нестворене 1 робоче місце у розмірі 6366,53 грн.
Дана сума заборгованості по адміністративно-господарським санкціях підтверджується розрахунковою відомостю про нарахування і перерахування страхових внесків до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття за 2009 рік та розрахунком заборгованості по сплаті адміністративно-господарських санкцій.( а.с.4,5)
Ст. 20 Закону передбачає, що порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.
Як вбачається з розрахунку суми позову (а.с.5) та пояснень прокурора за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій була нарахована пеня в розмірі 232,05 грн.
Враховуючи, що відповідачем сума адміністративно-господарських санкцій в розмірі 6366,53 грн. за нестворене 1 робоче місце для працевлаштування інвалідів в 2008 році та пеня -232,05 грн., в порушення вимог Закону станом на момент розгляду не погашені, суд приходить до висновку, що вимоги прокурора в частині стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
На підставі викладеного та керуючись ст. 4,18, 19,20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», ст.9,11,60, 94, 159,161,162,163 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов прокурора Тростянецького району в інтересах держави в особі Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення адміністративно-господарських сакцій та пені задовольнити в повному обсязі
Стягнути з фізичної особи підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (40000, м. Суми, вул. Горького, 2, отримувач: ГУДКУ у Сумській області, банк отримувача ГУДКУ у Сумській області р/р 31212230700002 МФО: 837013, ЄДРПОУ 14004771) 6366 ( шість тисяч триста шістдесят шість) грн. 53 коп. Адміністративно-господарських санкцій за нестворене робоче місце для працевлаштування інвалідів в 2008 році, 232 (двісті тридцять дві) грн. 05 коп. пені за несвоєчасну сплату штрафних санкцій.
Загальна сума до сплати 6598 (шість тисяч п”ятсот дев”яносто вісім) грн. 58 коп.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня складення постанови в повному обсязі та подання після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови складено 21 грудня 2009 року.
Суддя Л.М. Опімах