Постанова № 73286967, 03.04.2018, Вінницький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.04.2018
Номер справи
718/2193/17
Номер документу
73286967
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 718/2193/17

Головуючий у 1-й інстанції: Масюк Л.О.

Суддя-доповідач: Ватаманюк Р.В.

03 квітня 2018 року

м. Вінниця

Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Ватаманюка Р.В.

суддів: Сторчака В. Ю. Мельник-Томенко Ж. М. ,

за участю:

секретаря судового засідання: Томашук А.В.,

позивача: ОСОБА_2,

представника позивача: ОСОБА_3,

представника відповідача: Фармуга В.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції апеляційну скаргу Киселівської сільської ради Кіцманського району Чернівецької області на рішення Кіцманського районного суду Чернівецької області від 11 січня 2018 року (прийняте у м. Кіцмань) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 (далі - позивач) до Киселівської сільської ради Кіцманського району Чернівецької області (далі - відповідач) про визнання незаконним та скасування рішення, поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу,

В С Т А Н О В И В :

Позивач 04.10.2017 звернувся із адміністративним позовом до Кіцманського районного суду Чернівецької області в якому, з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог, просив визнати протиправним та скасувати рішення №3 від 06.09.2017 XXIV сесії Киселівської сільської ради VII скликання "Про дострокове припинення повноважень сільського голови ОСОБА_2", зобов'язати відповідача поновити ОСОБА_2 на посаді Киселівського сільського голови Кіцманського району Чернівецької області, стягнути з відповідача на користь позивача середню заробітну плату за час вимушеного прогулу та допустити негайне виконання постанови суду в частині поновлення позивача на посаді.

Постановою Кіцманського районного суду Чернівецької області від 11.01.2018 позов задоволено.

Визнано протиправним та скасовано рішення №3 від 06.09.2017 ХХІV сесії Киселівської сільської ради Кіцманського району Чернівецької області VII скликання "Про дострокове припинення повноважень сільського голови ОСОБА_2".

Поновлено ОСОБА_2 на посаді сільського голови села Киселів Кіцманського району Чернівецької області з 06.09.2017.

Стягнуто з Киселівської сільської ради Кіцманського району Чернівецької області на користь ОСОБА_2 середній заробіток за час вимушеного прогулу в розмірі 21 978 гривень.

Рішення суду в частині поновлення на роботі та стягнення середнього заробітку за один місяць в сумі 5 370 гривень допущено до негайного виконання.

Не погоджуючись із рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить суд скасувати вказане рішення та прийняти нове, яким в задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

В обґрунтування апеляційної скарги апелянт вказав, що судом першої інстанції безпідставно не враховано, те що до моменту прийняття спірного рішення від 06.09.2017 позивач працював на посаді сільського голови більше двох років і за весь цей період перебування на посаді належним чином не виконував обов'язки покладені на нього та не забезпечував здійснення наданих йому повноважень.

Позивач подав відзив на апеляційну скаргу вказавши, що відповідачем не надано доказів здійснення порушення законів України позивачем за період перебування його на посаді сільського голови та не встановлено підстав передбачених Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" для дострокового припинення його повноважень.

Представник відповідача в судовому засіданні вимоги апеляційної скарги підтримав у повному обсязі та просив колегію суддів її задовольнити.

Позивач та представник позивача заперечили проти апеляційної скарги.

Перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, заслухавши пояснення сторони та представників, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін з таких підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Судом першої інстанції встановлені та неоспорені сторонами такі обставини.

28.10.2015 рішенням Киселівської сільської виборчої комісії Кіцманського району Чернівецької області №1 "Про визнання сільського голови обраним" вирішено: 1) визнати обраним ОСОБА_2 на посаду Киселівського сільського голови; 2) копію рішення на наступний день видати обраному на посаду сільського голови ОСОБА_2; 3) дане рішення оприлюднити не пізніше 30.10.2015.

06.09.2017 протоколом позачергової ХХІV сесії Киселівської сільської ради VІІ скликання та результатів поіменного голосування (головуюча Козек М.І., секретар сесії Гресь В.О.,) на сесії з присутніх 12 депутатів у режимі відкритого голосування 11 депутатів проголосували "ЗА" висловлення недовіри сільському голові ОСОБА_2 та про дострокове припинення його повноважень, один депутат "утримався".

Рішенням №233/24-2017 від 06.09.2017 Киселівська сільська рада вирішила висловити недовіру Киселівському сільському голові ОСОБА_2 та припинити достроково його повноваження як голови Киселівської сільської ради.

У вказаному протоколі сесії також зазначено, що дострокове припинення повноважень сільського голови с. Киселів ОСОБА_2 зумовлено тим, що він не забезпечує здійснення наданих йому повноважень, порушує закони України.

Не погодившись із таким рішенням позивач звернувся до суду з даним позовом.

Приймаючи оскаржуване рішення суд першої інстанції дійшов висновку, що відповідачем не наведено конкретних фактів які б підтверджували вчинення позивачем таких дій як порушення ним Конституції або законів України, прав і свобод громадян, не забезпечення здійснення наданих йому повноважень, що згідно ч.2 ст.79 Закону № 280/97-ВР, могло б бути підставами для прийняття сільською радою рішення про дострокове припинення повноважень сільського голови. Крім того порушено процедуру голосування при прийнятті спірного рішення.

Апеляційний суд погоджується з висновками суду першої інстанції за такими доводами.

Згідно ст. 12 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 № 280/97-ВР (далі - Закон № 280/97-ВР), сільський, селищний, міський голова є головною посадовою особою територіальної громади відповідно села (добровільного об'єднання в одну територіальну громаду жителів кількох сіл), селища, міста.

Сільський, селищний, міський голова обирається відповідною територіальною громадою на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування в порядку, визначеному законом, і здійснює свої повноваження на постійній основі. Строк повноважень сільського, селищного, міського голови, обраного на чергових місцевих виборах, визначається Конституцією України.

Сільський, селищний, міський голова очолює виконавчий комітет відповідної сільської, селищної, міської ради, головує на її засіданнях.

Сільський, селищний, міський голова не може бути депутатом будь-якої ради, суміщати свою службову діяльність з іншою посадою, в тому числі на громадських засадах, займатися іншою оплачуваною (крім викладацької, наукової і творчої діяльності, медичної практики, інструкторської та суддівської практики із спорту) або підприємницькою діяльністю.

На сільських, селищних, міських голів поширюються повноваження та гарантії депутатів рад, передбачені законом про статус депутатів рад, якщо інше не встановлено законом.

Згідно частин 1 - 3 ст. 42 Закону № 280/97-ВР, повноваження сільського, селищного, міського голови починаються з моменту оголошення відповідною сільською, селищною, міською виборчою комісією на пленарному засіданні ради рішення про його обрання. Повноваження сільського, селищного, міського голови закінчуються в день відкриття першої сесії відповідної сільської, селищної, міської ради, обраної на наступних чергових місцевих виборах, або, якщо рада не обрана, з моменту вступу на цю посаду іншої особи, обраної на наступних місцевих виборах, крім випадків дострокового припинення його повноважень відповідно до частин першої та другої статті 79 цього Закону.

У разі звільнення з посади сільського, селищного, міського голови у зв'язку з достроковим припиненням його повноважень або його смерті, а також у разі неможливості здійснення ним своїх повноважень повноваження сільського, селищного, міського голови здійснює секретар відповідної сільської, селищної, міської ради.

Повноваження сільського, селищного, міського голови можуть бути припинені достроково у випадках, передбачених статтею 79 цього Закону, що має наслідком звільнення його з посади.

Пунктом 16 ч. 1ст. 26 Закону № 280/97-ВР передбачено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішується питання про прийняття рішення щодо дострокового припинення повноважень сільського, селищного, міського голови у випадках, передбачених цим Законом.

Згідно ст. 79 Закону № 280/97-ВР, повноваження сільського, селищного, міського голови вважаються достроково припиненими у разі: 1) його звернення з особистою заявою до відповідної ради про складення ним повноважень голови; 2) припинення його громадянства; 3) набрання законної сили обвинувальним вироком щодо нього; 3-1) набрання законної сили рішенням суду про притягнення його до відповідальності за правопорушення, пов'язане з корупцією, яким накладено стягнення у виді позбавлення права займати посади або займатися діяльністю, що пов'язані з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування; 4) відкликання з посади за народною ініціативою; 5) визнання його судом недієздатним, безвісно відсутнім або оголошення таким, що помер; 6) його смерті.

Відповідно до ч. 2 ст. 79 Закону № 280/97-ВР повноваження сільського, селищного, міського голови можуть бути також достроково припинені, якщо він порушує Конституцію або закони України, права і свободи громадян, не забезпечує здійснення наданих йому повноважень.

Частиною 3 ст. 79 Закону № 280/97-ВР передбачено, що повноваження сільського, селищного, міського голови за наявності підстав, передбачених абзацом 1 частини 2 цієї статті, можуть бути припинені достроково за рішенням місцевого референдуму або за рішенням відповідної ради, прийнятим шляхом таємного голосування не менш як двома третинами голосів депутатів від загального складу ради.

Положенням ч. 11 ст. 79 Закону № 280/97-ВР вказано, що повноваження сільського, селищного, міського голови припиняються достроково, а відповідна особа звільняється з посади з підстав, зазначених в абзаці 1 частини 2 цієї статті, з дня прийняття місцевим референдумом або відповідною радою рішення про дострокове припинення повноважень.

Таким чином, наведеними вище правовими нормами передбачено, що повноваження сільського голови можуть бути припинені достроково за рішенням відповідної сільської ради, прийнятим шляхом таємного голосування не менш як двома третинами голосів депутатів від загального складу ради, лише за наявності підстав, передбачених частиною 2 статті 79 Закону № 280/97-ВР, тобто в разі якщо він порушує Конституцію або закони України, права і свободи громадян, не забезпечує здійснення наданих йому повноважень. Цей перелік підстав є вичерпним.

Згідно матеріалів справи, депутати Киселівської сільської ради провели відкрите голосування по питанню дострокового припинення повноважень сільського голови, що порушує порядок визначений ст. 79 Закону № 280/97-ВР та є самостійною підставою для визнання протиправним та скасування рішення №233/24-2017 від 06.09.2017 "Про дострокове припинення повноважень сільського голови ОСОБА_2".

Регламентом Киселівської сільської ради VI передбачено, що відповідно до Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільська рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.

Сесія скликається головою ради в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал або за пропозицією не менше 1/3 депутатів від загального складу ради або виконкому. У разі невмотивованої відмови сільського голови або неможливості ним скликати сесію ради сесія скликається секретарем ради у випадках: відповідно за дорученням голови якщо сільський голова без поважних причин не скликав сесію у двотижневий термін після настання умов, коли сесія не збирається, за пропозицією не менше як 1/3 депутатського складу ради або за пропозицією виконавчого комітету.

У разі якщо посадові особи у двотижневий термін не скликають сесію на вимогу суб'єктів, зазначених вище, сесія може бути скликана депутатами ради, які становлять не менше як 1/3 складу ради або постійною комісією.

Рішення про скликання сесії доводиться до відома депутатів і населення не пізніше як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках, не пізніше як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення , та питань, які передбачаються винести на розгляд сесії.

Сесія є правомочною, якщо в її пленарному засіданні бере участь більше половини депутатів від загального складу ради.

Сесію ради відкриває і веде сільський голова, в разі неможливості по дорученню секретар ради або за дорученням групи депутатів один з депутатів ініціативної групи депутатів - відкриває сесію, а веде депутат, що входить до складу ради.

Пропозиції щодо питань на розгляд сесії можуть вноситися сільським головою, постійними комісіями, депутатами, виконавчим комітетом ради або загальними зборами громадян.

Згідно матеріалів справи, до моменту прийняття спірного рішення сесії від 06.09.2017 № 3 "Про дострокове припинення повноважень сільського голови ОСОБА_2" позивач працював на посаді сільського голови майже два роки.

Згідно пояснень сторін, що 17.03.2017 відбулася відкрита сесія сільської ради де було заслухано звіт голови про здійснену ним роботу перед територіальною громадою. Доказів в судовому засіданні щодо незадовільної роботи позивача на посаді голови Киселівської сільської ради не надано.

Посилання скаржника на те, що дострокове припинення повноважень сільського голови зумовлено тим, що він не забезпечує здійснення наданих йому повноважень та порушує закони України є необґрунтованими та не підтвердженими жодними доказами.

При цьому, відповідачем не надано доказів про те, що позивач за період перебування на посаді сільського голови із 28.10.2015 до 04.09.2017 здійснив порушення законів України та не забезпечив здійснення наданих йому повноважень.

Також відповідачем не наведено конкретних фактів які б підтверджували вчинення позивачем таких дій як порушення ним Конституції або законів України, прав і свобод громадян, не забезпечення здійснення наданих йому повноважень, що згідно ч.2 ст.79 Закону № 280/97-ВР, могло б бути підставами для прийняття сільською радою рішення про дострокове припинення повноважень сільського голови.

Враховуючи вищевикладене, апеляційний суд погоджується з висновками суду І інстанції щодо протиправності оскарженого позивачем рішення сесії Киселівської сільської ради від 06.09.2017 №3 "Про дострокове припинення повноважень сільського голови с. Киселів ОСОБА_2".

Згідно ст. 235 КЗпП, у разі звільнення без законної підстави або незаконного переведення на іншу роботу, у тому числі у зв'язку з повідомленням про порушення вимог Закону України "Про запобігання корупції" іншою особою, працівник повинен бути поновлений на попередній роботі органом, який розглядає трудовий спір.

При винесенні рішення про поновлення на роботі орган, який розглядає трудовий спір, одночасно приймає рішення про виплату працівникові середнього заробітку за час вимушеного прогулу або різниці в заробітку за час виконання нижчеоплачуваної роботи, але не більш як за один рік. Якщо заява про поновлення на роботі розглядається більше одного року, не з вини працівника, орган, який розглядає трудовий спір, виносить рішення про виплату середнього заробітку за весь час вимушеного прогулу.

Враховуючи вищенаведені норми, суд першої інстанції вірно вказав, що на користь позивача слід стягнути із відповідача середній заробіток за час вимушеного прогулу з врахуванням довідки вих. № 2174 від 04.10.2017 Киселівської сільської ради про доходи позивача.

За таких обставин, судова колегія апеляційної інстанції приходить до висновку, що суд першої інстанції в повній мірі надав оцінку усім вказаним обставинам та зібраним по справі доказам, у зв'язку із чим, ухвалив законне та обґрунтоване рішення, а тому колегія суддів не вбачає підстав для задоволення апеляційної скарги.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315, 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В :

апеляційну скаргу Киселівської сільської ради Кіцманського району Чернівецької області залишити без задоволення, а рішення Кіцманського районного суду Чернівецької області від 11 січня 2018 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.

Постанова суду складена в повному обсязі 10 квітня 2018 року.

Головуючий Ватаманюк Р.В. Судді Сторчак В. Ю. Мельник-Томенко Ж. М.