Постанова № 73286966, 04.04.2018, Вінницький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.04.2018
Номер справи
676/1467/17
Номер документу
73286966
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 676/1467/17

Головуючий у 1-й інстанції: Швець О.Д.

Суддя-доповідач: Драчук Т. О.

04 квітня 2018 року

м. Вінниця

Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Драчук Т. О.

суддів: Полотнянка Ю.П. Загороднюка А.Г.

за участю:

секретаря судового засідання: Охримчук М.Б.,

позивача: ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на постанову Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 08 грудня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, треті особи без самостійних вимог - Головне управління Національної поліції в Хмельницькій області, Головне управління Державної казначейської служби України у Хмельницькій області про визннання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В :

в березні 2017 року, позивач, ОСОБА_2, звернувся до Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (з подальшим уточненням позовних вимог) щодо зобов'язання ГУ ПФУ в Хмельницькій області з 01.01.2016 здійснити перерахунок, стягнувши недоотриману суму, та виплачувати пенсію відповідно до п."а", ст.13 ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з врахуванням п.2 ч.1 ст.77 ЗУ "Про національну поліцію", а також відповідно до постанови КМ України №988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" та складових зазначених у довідці для перерахунку пенсії ГУ НП в Хмельницькій області №133 від 23.02.2017, додавши 100% надбавку за специфічні умови проходження служби та премію у розмірі 75%, та врахувавши усі складові грошового забезпечення у відсотках, які були отримані на час звільнення з ОВС, обрахованих з нових складових грошового забезпечення за відповідною посадою згідно з постановою КМ України №988 від 11.11.2015, та без граничного обмеження розміру пенсії відповідно до рішення КС України №7-рп/2016 від 20.11.2016 у справі №1-38/2016.

Постановою Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 08.12.2017 адміністративний позов задоволено частково.

Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_2 з 01.01.2016.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок з 01.01.2016 та виплату призначеної ОСОБА_2 пенсії відповідно до постанови КМ України №988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та довідки про грошове забезпечення для нарахування (перерахування) пенсії №133 від 23.02.2017 Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії починаючи з 01 січня 2016 року.

В задоволені решти позовних вимог відмовлено.

Стягнуто на користь ОСОБА_2 судовий збір у розмірі 320 грн. 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

Не погодившись із прийнятою постановою, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить її скасувати та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволені позову.

Відповідач в судове засідання не з'явився, хоча був належним чином повідомлений, разом з тим в апеляційній скарзі просив, постанову суду першої інстанції скасувати, та прийняти нову постанову про відмову в задоволенні адміністративного позову.

Позивач в судовому засіданні просив, залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін.

Треті особи, Головне управління Національної поліції в Хмельницькій області, Головне управління Державної казначейської служби України у Хмельницькій області в судове засідання не з'явились, хоча були належним чином повідомлені, разом з тим в своєму відзиві Головне управління Національної поліції в Хмельницькій області просило постанову суду першої інстанції скасувати, та прийняти нову постанову про відмову в задоволенні адміністративного позову.

Заслухавши суддю-доповідача, позивача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, а також правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційну скаргу слід задовольнити, постанову суду першої інстанції - скасувати, та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні адміністративного позову, з огляду на наступне.

Як встановлено судом першої інстанції, підтверджується матеріалами справи постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 20.10.2016, зобов'язано Головне управління Національної поліції в Хмельницькій області виготовити та надати позивачу довідку про розмір грошового забезпечення з повною реальною інформацією згідно постанови КМ України № 988 від 11.11.2015 з зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення.

Головним управлінням Національної поліції в Хмельницькій області надано довідку №133 від 23.02.2017 про грошове забезпечення для нарахування (перерахунку) пенсії за посадою на день звільнення помічника начальника районного відділу - оперативний черговий чергової частини штабу Кам'янець-Подільського районного відділу УМВС в Хмельницькій області, яка за своїми функціональними обов'язками наближена до старшого інспектора відділу (відділення) поліції, відповідно до постанови КМ України № 988 від 11.11.2015 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», який становить 7 598 грн. 00 коп. (посадовий оклад + оклад за військовим (спеціальним) званням + надбавка за вислугу років 40% + надбавка за роботу в умовах режимних обмежень 10% + премія 16 %).

05.12.2016, 01.02.2017 та 04.03.2017 ОСОБА_2 звертався до відповідача з заявою про проведення перерахунку розміру пенсії, у зв'язку з наданою Головним управління Національної поліції в Хмельницькій області довідкою.

Листами № 1043/С-8 від 28.12.2016, № 83/С-8 від 17.02.2017 та №147/С-8 від 17.03.2017 ГУ ПФУ в Хмельницькій області відмовили в перерахунку пенсії посилаючись на те, що довідка ГУ НП в Хмельницькій області не є підставою для проведення перерахунку пенсії відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, затвердженого постановою КМУ № 45 від 13.02.2008.

Не погоджуючись з даною бездіяльністю відповідача, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.

Приймаючи постанову від 08.12.2017 про часткове задоволення позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що відмова відповідача у проведенні перерахунку раніше призначеної пенсії, з урахуванням інформації про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії на підставі довідки ГУ НП в Хмельницькій області №133 від 23.02.2017 є неправомірною, а порушене право позивача підлягає відновленню шляхом зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2016, оскільки право на перерахунок у позивача виникло з 01.01.2016 на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Разом з тим зазначивши, що правовідносини щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначається за спеціальними законами, виникають не в момент звернення за призначенням пенсії, а в момент виникнення права на її призначення.

Колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції, з таких підстав.

Відповідно до ч.4 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій..

Згідно з ч.3 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій в розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Законом України "Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення" від 15.07.2015 № 614-VIII внесено зміни до ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", а саме доповнено статтю 51 частиною третьою такого змісту: "Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком".

Постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Згідно п.15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 580-VIII за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

З огляду на викладене, позивач, як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на здійснення перерахунку розміру пенсії з 01.01.2016 на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015.

Разом з тим, колегія суддів зазначає, що відповідно до п. 3 Порядку № 45, довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. У разі ліквідації таких органів, установ, організацій чи підприємств довідки видаються правонаступниками, а у разі їх відсутності або перейменування (відсутності) посад - у порядку, встановленому Міністерством соцiальної політики України.

Відповідно до ч.2 ст.104 Цивільного кодексу України юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.

З урахуванням наведеного, обов'язок щодо направлення до Пенсійного фонду України документів на підставі яких здійснюється перерахунок пенсії відповідним категоріям осіб, що мають право на пенсію за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", покладено на МВС України, а не на територіальні підрозділи Національної поліції.

Постановою Кабінету Міністрів України № 641 від 02.09.2015 "Про утворення Національної поліції України" Національна поліція України утворена як центральний орган виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ.

Відповідно до ст.1 Закону України "Про Національну поліцію" Національна поліція країни - це центральний орган виконавчої влади, діяльність якої спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України згідно із законом.

Згідно з п. 14 Положення про Національну поліцію, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 877 від 28.10.2015, Національна поліція є юридичною особою публічного права, має печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, власні бланки, рахунки в органах Казначейства.

Структура Міністерства внутрішніх справ України затверджена ст.1 Закону України "Про Національну структуру і чисельність Міністерства внутрішніх справ України", до якої не входить такий орган, як Національна поліція України.

Отже, Національна поліція України є центральним органом виконавчої влади, юридичною особою публічного права і не входить до структури Міністерства внутрішніх справ України.

Відповідно до п.5 розд. XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" Закон України "Про міліцію" визнано таким, що втратив чинність.

Пунктами 1, 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 16.09.2015 № 730 "Про утворення територіальних органів Національної поліції та ліквідацію територіальних органів Міністерства внутрішніх справ" зазначено, що передбачено утворення, як юридичних осіб публічного права, територіальних органів Національної поліції, а також передбачена ліквідація, як юридичних осіб публічного права, територіальних органів Міністерства внутрішніх справ.

Згідно листа Міністерства внутрішніх справ України від 22.03.2017 №4019/02/22-2017 "Про розгляд листа" на даний час повноваження з видачі довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ України, звільненим зі служби, залишається за ліквідаційними комісіями ГУ МВС (УМВС) в областях та м. Києві.

Аналогічний висновок можна зробити проаналізувавши практику Верховного Суду, а саме справу № 820/6514/17 від 15.02.2018, в якій зазначено, що суди в даній категорії справ мають враховувати те, що довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських повинні бути отримані з дотриманням Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою КМ України від 13.02.2008 №45. А також, суди повинні встановити, чи дотримано всіх вимог, передбачених Порядком №45, для проведення перерахунку та виплати пенсії позивачам.

В свою чергу, згідно Порядку №45 уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФ України. Та довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Враховуючи вищезазначене, колегія суддів прийшла до висновку про відсутність у ГУ ПФУ в Хмельницькій області законних підстав для перерахунку пенсії позивачу, згідно довідки ГУ НП в Хмельницькій області про розмір грошового забезпечення. В діях відповідача відсутня протиправність та обов'язок здійснювати перерахунок відповідно до довідки №133 від 23.02.2017 про грошове забезпечення, виданої Головним управлінням Національної поліції в Хмельницькій області.

Щодо посилань позивача, викладених у відзиві на апеляційну скаргу, на те, що апелянту надсилалась копія постанови суду першої інстанції від 08.12.2017 декілька раз, а саме 13.12.2017, 02.01.2018 та 18.01.2018, то слід зазначити, що апелянт отримав постанову 09.01.2018, про що свідчить рекомендоване повідомлення (а.с.205). Апеляційну скаргу ГУ ПФУ в Хмельницькій області подано 19.01.2018, що не порушує десятиденний строк її оскарження, згідно з ч.2 ст.186 КАС України (в редакції, яка діяла на момент прийняття рішення).

У своєму відзиві на апеляційну скаргу позивач вказує на те, що в разі відсутні у пенсійній справі необхідних для перерахунку пенсії документів, такий перерахунок здійснюється на підставі поданих пенсіонером додаткових документів. При цьому слід зазначити, що отримання та подання таких документів має відповідати постанові Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988, інструкції про порядок організації роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" , яка затверджена наказом МВС України №45 від 20.01.2017 року. Цього ж питання стосується і лист Міністерства внутрішніх справ України від 22.03.2017 №4019/02/22-2017, а справа 802/2110/16-а (на яку посилається позивач) не відноситься ніяким чином до меж перегляду даної справи.

Щодо застосування зразкової справи Верховного Суду 820/6514/17 провадження Пз/9901/8/18 від 15.02.2018, колегія суддів зазначає, що позивач у своєму первинному позові зазначав інформацію щодо довідки ГУ НП в Хмельницькій області №133 від 23.02.2017, також ним у судовому засіданні було підтверджено, що здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 хоче відповідно до довідки ГУ НП в Хмельницькій області №133 від 23.02.2017 (підтверджується звукозаписом) і саме з цього приводу виник спір між сторонами в березні 2017 року і за захистом саме цих прав позивач звернувся до суду, зокрема: щодо визнання бездіяльності відповідача при відмові у здійснені перерахунку пенсії відповідно даної довідки ГУ НП В Хмельницькій області протиправною та зобов'язання здійснити такий перерахунок. З приводу перерахунку пенсії позивача на підставі довідки виданої ліквідаційною комісією УМВС в Хмельницькій області між сторонами спір відсутній, позивач з цього приводу за судовим захистом не звертався, більше того, позивач вважає, що саме довідка ГУНП в Хмельницькій області має враховуватись при перерахунку його пенсії.

В свою чергу правова позиція зразкової справи Верховного Суду Пз/9901/8/18 від 15.02.2018 передбачає перерахунок пенсії саме на основі довідки органів, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії (в даному випадку ліквідаційних комісій).

Враховуючи вищезазначене, колегія суддів приходить до висновку, що ГУ ПФУ в Хмельницькій області діяло в межах та спосіб передбачений законом, а його відмова в перерахунку пенсії позивачу відповідно довідки ГУ НП в Хмельницькій області №133 від 23.02.2017 відповідає діючому законодавству, оскільки згідно Порядку №45 уповноваженим органом, який готує для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи була ліквідаційна комісія УМВСУ в Хмельницькій області.

Відповідно до п.3 ч.1 ст.315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право, скасувати судове рішення повністю або частково і у відповідній частині закрити провадження у справі повністю або частково або залишити позовну заяву без розгляду повністю або частково.

З урахуванням вищевикладеного, колегією суддів встановлено невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи та неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, у зв'язку з чим апеляційна скарга підлягає задоволенню, постанова суду першої інстанції - скасуванню з відмовою у задоволенні позову повністю.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В:

апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області задовольнити повністю.

Постанову Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від 08 грудня 2017 року скасувати.

Винести нову постанову, якою у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 відмовити.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.

Постанова суду складена в повному обсязі 10 квітня 2018 року.

Головуючий Драчук Т. О. Судді Полотнянко Ю.П. Загороднюк А.Г.