СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 листопада 2009 р. Справа № 2а-6889/09/1870
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Глазька С.М.
за участю секретаря судового засідання- Чикалової М.С.
представника позивача - Лебідь Ю.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України в Зарічному районі м.Суми до державного комунального підприємства "Сумитеплокомуненерго" Сумської обласної державної адміністрації про стягнення заборгованості з відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій призначених на пільгових умовах згідно зі списками №2 у розмірі 1761 грн. 69 коп. ,-
В С Т А Н О В И В:
Управління Пенсійного фонду України в Зарічному районі м. Суми звернулося до суду з позовом, в якому просить стягнути з державного комунального підприємства "Сумитеплокомуненерго" Сумської обласної державної адміністрації заборгованість з відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах в розмірі 1761 грн. 69 коп. Свої вимоги мотивує тим, що відповідач, який є страхувальником і зареєстрований як платник страхових внесків в управлінні Пенсійного фонду України в Зарічному районі м. Суми, всупереч вимог п.6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою Правління Пенсійного фонду України №21-1 від 19 грудня 2003 року, п. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» за жовтень 2009 року, не відшкодував позивачу у передбачений законом строк та необхідному розмірі витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах в розмірі 1761 грн. 69 коп.
Від відповідача надійшло заперечення на позовну заяву в якій він зазначав, що 18 серпня 2009 року Господарським судом Сумської області була постановлена ухвала про порушення справи про банкрутство державного комунального підприємства "Сумитеплокомуненерго" Сумської обласної державної адміністрації та введено мораторій на задоволення вимог кредиторів, тому просив в задоволенні позову відмовити та розглядати справу без його участі (а.с.12).
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги з вищезазначених підстав підтримав у повному обсязі. Додатково пояснив, що вказана заборгованість є поточною і на момент розгляду справи перед управлінням Пенсійного фонду України в Зарічному районі м. Суми відповідачем не погашена, тому просив її стягнути в судовому порядку.
Відповідач, належним чином повідомлений про час і місце розгляду справи (а.с.11), в судове засідання не з’явився
Заслухавши представника позивача, перевіривши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає за необхідне позов задовольнити, виходячи з наступного.
В судовому засіданні встановлено, що державне комунальне підприємство "Сумитеплокомуненерго" Сумської обласної державної адміністрації, зареєстроване як юридична особа та включене в Єдиний державний реєстр підприємств та організацій України, відповідно до п.1 ч.1 ст. 14 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» є страхувальником та зареєстроване як платник страхових внесків в управлінні Пенсійного фонду України в Зарічному районі м. Суми, що підтверджується копією довідки про включення до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (а.с.7), копією заяви про реєстрацію платника внесків (а.с.7) та поясненнями представника позивача.
Згідно частини 2 «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди: особам, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України “Про пенсійне забезпечення”.
Пункт 6.8. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою Правління Пенсійного фонду України №21-1 від 19 грудня 2003 року зазначає, що підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання та ін.), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства в місячний термін з моменту виникнення цих обставин. Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 “Прикінцевих положень” Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.
З розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до п.п. «б»-«з» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за жовтень 2009 року (а.с.4,5,6) вбачається, що витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах (Список 2) понесених управлінням Пенсійного фонду України в Зарічному районі м. Суми, управлінням Пенсійного фонду України в м. Шостка, управлінням Пенсійного фонду України в Ковпаківському районі м. Суми, управлінням Пенсійного фонду України в Буринському районі за жовтень 2009 року в загальному розмірі складають 1761 грн. 69 коп. У зв’язку з порушенням відповідачем строків відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, за жовтень 2009 року за ним утворилася заборгованість в сумі 1761 грн. 69 коп.
Посилання відповідача на ухвалу Господарського суду Сумської області від 18 серпня 2009 року про порушення відносно відповаідача справи про банкрутство та введення мараторію на задоволення вимог кредиторів є безпідставним у зв'язку з нище викладеним.
Згідно статті 1 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» визначено термін мораторій на задоволення вимог кредиторів - це зупинення виконання боржником грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), термін виконання яких настав до дня введення мораторію, і припинення заходів спрямованих на забезпечення виконання цих зобов'язань та зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), застосованих до прийняття рішення про введення мораторію.
Положення ст.12 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», яка встановлює, зокрема, заборону нараховувати протягом дії мораторію неустойку (штраф,пеню), інші фінансові (економічні) санкції за невиконання чи неналежне виконання грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) стосується вимог, зобов'язань, які підпадають під поняття мораторію. Таким чином, ці положення слід застосовувати у контексті зі ст.1 Закону, де наведене саме визначення мораторію.
Аналіз вищезазначених норм права свідчить про те, що мораторій не зупиняє виконання боржником грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), які виникли після дня введення мораторію, а отже, і не припиняє заходів, спрямованих на їх забезпечення.
Враховуючи, що на момент розгляду справи відповідачем суми фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах в сумі 1761 грн. 69 коп. залишаються не відшкодованими, що підтверджується копіями розрахунків (а.с.3,4) та поясненнями представника позивача, суд, враховуючи п. 6.10 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою Правління Пенсійного фонду України №21-1 від 19.12.2003 року, приходить до висновку, що вимоги позивача щодо стягнення з державного комунального підприємства "Сумитеплокомуненерго" Сумської обласної державної адміністрації заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за жовтень 2009 року є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов управління Пенсійного фонду України в Зарічному районі м.Суми до державного комунального підприємства "Сумитеплокомуненерго" Сумської обласної державної адміністрації про стягнення заборгованості з відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій призначених на пільгових умовах згідно зі списками №2 у розмірі 1761 грн. 69 коп. –задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з державного комунального підприємства "Сумитеплокомуненерго" Сумської обласної державної адміністрації (і.к.21117344) на користь Управління Пенсійного фонду України в Зарічному районі м. Суми заборгованість з відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій призначених на пільгових умовах за жовтень 2009 року в розмірі1761 грн. 69 коп.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня складення постанови в повному обсязі та подання після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя С.М. Глазько