Рішення № 73282323, 11.04.2018, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.04.2018
Номер справи
541/330/18
Номер документу
73282323
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 квітня 2018 року м. ПолтаваСправа № 541/330/18

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чеснокової А.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, третя особа - Департамент фінансово-облікової політики Міністерства внутрішніх справ України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до МВС України, третя особа - Департамент фінансово-облікової політики МВС України, у якій просить суд:

визнати протиправними дії відповідача щодо непризначення їй одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням І групи інвалідності, яка пов'язана з виконанням службових обов'язків, у відповідності до Закону України "Про міліцію" від 20 грудня 1990 року № 565-ХІІ в редакції Закону України "Про внесення змін до статті 23 Закону України "Про міліцію" щодо виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або каліцтва працівника міліції" від 13 лютого 2015 року № 208-VІІІ;

зобов'язати відповідача здійснити нарахування та виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням І групи інвалідності, яка пов'язана з виконанням службових обов'язків, у відповідності до Закону України "Про міліцію" від 20 грудня 1990 року № 565-ХІІ в редакції Закону України "Про внесення змін до статті 23 Закону України "Про міліцію" щодо виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або каліцтва працівника міліції" від 13 лютого 2015 року № 208-VІІІ у розмірі 400000,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог вказано про те, що відповідач протиправно ухиляється від призначення позивачу одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням І групи інвалідності, яка пов'язана з виконанням службових обов'язків, у відповідності до Закону України "Про міліцію" від 20 грудня 1990 року № 565-ХІІ в редакції Закону України "Про внесення змін до статті 23 Закону України "Про міліцію" щодо виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або каліцтва працівника міліції" від 13 лютого 2015 року № 208-VІІІ.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 14 березня 2018 року відкрито провадження у справі за даним позовом, розгляд справи здійснюється за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників (у порядку письмового провадження).

29 березня 2018 року до суду надійшов відзив МВС України в якому відповідач не визнає позовних вимог та зазначає про відсутність правових підстав для призначення та виплати позивачу одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням І групи інвалідності, яка пов'язана з виконанням службових обов'язків, через відсутність у ОСОБА_1 спеціального звання міліції, а особи, звільнені зі служби зі спеціальними званнями внутрішньої служби не мають права на призначення зазначеної виплати /а.с. 55-58/.

У письмових поясненнях третьої особи від 30 березня 2018 року Департамент фінансово-облікової політики МВС України висловив аналогічні за змістом відзиву доводи /а.с. 63/.

Дослідивши письмові докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини.

З 04 квітня 1980 року по 15 жовтня 1998 року позивач проходив службу в органах внутрішніх справ України, що підтверджується даними трудової книжки ОСОБА_1 /а.с. 36-38/.

Наказом Управління МВС України у Вінницькій області від 13 жовтня 1998 року № 147о/с року згідно з Положенням про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України звільнено з органів внутрішніх справ у відставку за статтею 65 пунктом "а" (за віком) майора внутрішнього служби ОСОБА_1 з посади лікаря-психіатра-нарколога лікарні установи ІВ-301/П-1 Управління МВС України у Вінницькій області, з 15 жовтня 1998 року. Вислуга на день звільнення становить: календарна - 18 років 06 місяців 27 днів; в пільговому обчисленні - 27 років 01 місяць 12 днів /а.с. 42/.

Наказом Управління МВС України у Вінницькій області від 10 листопада 1998 року № 158о/с року до наказу Управління МВС України у Вінницькій області від 13 жовтня 1998 року № 147о/с року внесено зміни шляхом викладення абзацу другого зазначеного документа в такій редакції: "майора внутрішнього служби ОСОБА_1 вважати звільненою у відставку по статті 65 пункт "б" (через хворобу) з 15 жовтня 1998 року. Вислуга на день звільнення становить: календарна - 20 років 11 місяців 08 днів. В пільговому обчисленні - 27 років 03 місяці 11 днів" /а.с. 43/.

Згідно довідки до акту огляду медико-соціальною експертною комісією серії АВ № 0854014 від 05 липня 2017 року - ОСОБА_1 встановлено безстроково І групу інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в ОВС /а.с. 46/.

Відповідно до довідки про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності у відсотках серії АГ № 0005379 від 05 липня 2017 року позивач втратив 100% професійної працездатності внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в ОВС /а.с. 35/.

У вересні 2015 року позивачем подано до Департамент фінансово-облікової політики МВС України заяву про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням І групи інвалідності, яка пов'язана з виконанням службових обов'язків. із повним пакетом документів, передбачених Порядком № 850.

Листом від 03 жовтня 2017 року № 15/2-3519 Департамент МВС України повідомив Ліквідаційну комісію УМВС України у Вінницькій області про те, що у Департаменті фінансово-облікової політики МВС України розглянуто матеріали щодо призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 Матеріали позивача повернуто, як такі, що не відповідають вимогам законодавства /а.с. 39/.

Листом від 17 жовтня 2017 року № 300/22-2017 за підписом голови Ліквідаційної комісії УМВС України у Вінницькій області матеріали позивача на виплату одноразової грошової допомоги повернуті ініціатору звернення у зв'язку з невідповідністю вимогам законодавства /а.с. 40/.

Не погодившись з діями суб'єкта владних повноважень, позивач звернувся до суду з цим адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам та відповідним доводам сторін, суд виходить з наступного.

Згідно положень частини шостої статті 23 Закону України "Про міліцію" у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного працівнику міліції під час виконання ним службових обов'язків, яке призвело до встановлення йому інвалідності, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності I групи.

Зазначений закон втратив чинність на підставі Закону України "Про Національну поліцію" від 02 липня 2015 року, який набрав чинності 07 листопада 2015 року.

Механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції визначено постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року № 850, якою затверджено Порядок та умови призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції (надалі - Порядок № 850).

Матеріалами справи підтверджено, що захворювання ОСОБА_1, що стало підставою для встановлення І групи інвалідності, пов'язане з проходженням служби в ОВС.

Підпунктом 2 пункту 2 Порядку № 850 визначено, що днем виникнення права на отримання грошової допомоги у разі встановлення працівнику міліції інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності є дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії.

Відповідно до підпункту 2 пункту 3 Порядку № 850 грошова допомога призначається і виплачується у разі установлення працівникові міліції інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов'язків, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, у розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, у разі встановлення інвалідності I групи.

Відповідно до пункту 9 Порядку № 850 МВС в місячний строк після надходження зазначених у пункті 8 цих Порядку та умов документів приймає рішення про призначення або у випадках, передбачених пунктом 14 цих Порядку та умов, про відмову в призначенні грошової допомоги і надсилає його разом із зазначеними документами керівникові органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, для видання наказу про виплату такої допомоги, або у разі відмови - для письмового повідомлення осіб із зазначенням мотивів відмови.

Таким чином, відповідач МВС України є розпорядником коштів, який на підставі висновку та доданих документів приймає рішення при призначення грошової допомоги.

Натомість, компетенція УМВС України у Вінницькій області в питанні призначення одноразової грошової допомоги, згідно діючого законодавства, обмежується складенням висновку та спрямуванням поданого заявником пакету документів до МВС України для прийняття рішення.

В ході розгляду справи судом встановлено, що орган внутрішніх справ, у якому проходив службу позивач, подав документи до МВС України для прийняття рішення щодо наявності підстав для проведення виплати позивачу одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням І групи інвалідності. За результатами розгляду переданих Ліквідаційною комісією УМВС України у Вінницькій області документів позивача Департамент фінансово-облікової політики МВС України повернув останні без затвердження з мотивів невідповідності поданих матеріалів вимогам законодавства, оскільки на переконання відповідача, з 12 березня 2015 року (день набрання чинності Законом України № 208-VІІІ "Про внесення змін до статті 23 Закону України "Про міліцію") права на одноразову грошову допомогу пенсіонери та особи, залучені до заходів щодо охорони громадського порядку і боротьби зі злочинністю, не мають. Тобто, звільнені зі служби особи рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, у тому числі пенсіонери, зі спеціальним званням "міліції" за вказаних обставин мають право на отримання одноразової грошової компенсації, а пенсіонери зі спеціальним званням "внутрішньої служби" такого права з указаної дати позбавлені.

Таким чином, МВС України всупереч вимогам Порядку № 850 жодного рішення за результатами розгляду документів ОСОБА_1 щодо проведення виплати одноразової грошової допомоги позивачу або відмови у її проведенні не приймало.

У прохальній частині позовної заяви позивач просить суд визнати протиправними дії відповідача щодо непризначення їй одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням І групи інвалідності, яка пов'язана з виконанням службових обов'язків, у відповідності до Закону України "Про міліцію" від 20 грудня 1990 року № 565-ХІІ в редакції Закону України "Про внесення змін до статті 23 Закону України "Про міліцію" щодо виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або каліцтва працівника міліції" від 13 лютого 2015 року № 208-VІІІ та зобов'язати відповідача здійснити нарахування та виплату зазначеної виплати у розмірі 400000,00 грн.

Частково задовольняючи позовні вимоги, суд керується тим, що звернення позивача про виплату одноразової грошової допомоги відповідач фактично не розглянув, одного з двох можливих рішень не прийняв, тобто допустив протиправну бездіяльність, а тому суд вважає за необхідне зобов'язати МВС України розглянути це звернення в порядку, передбаченому чинним законодавством України, а не підміняти орган, на який Законом покладено вирішення цього питання.

Відтак, суд вважає бездіяльність відповідача щодо розгляду заяви позивача про призначення йому одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням І групи інвалідності протиправною та визнає за необхідне зобов'язати МВС України розглянути ініційоване позивачем питання відповідно до вимог Порядку № 850.

За викладених обставин адміністративний позов підлягає частковому задоволенню.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

На підставі викладеного, керуючись статтями 6, 9, 77, 243-246, 262, 263, 291 Кодексу адміністративного судочинства України, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 37600, рнок НОМЕР_1) до Міністерства внутрішніх справ України (вул. Богомольця, 10, м. Київ 24, 01024, код ЄДРПОУ 00032684), третя особа - Департамент фінансово-облікової політики Міністерства внутрішніх справ України (вул. Богомольця, 10, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 00032684) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України (вул. Богомольця, 10, м. Київ 24, 01024, код ЄДРПОУ 00032684) щодо розгляду звернення ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 37600, рнок НОМЕР_1) з приводу призначення та виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням І групи інвалідності, яка пов'язана з виконанням службових обов'язків, у відповідності до Закону України "Про міліцію" від 20 грудня 1990 року № 565-ХІІ в редакції Закону України "Про внесення змін до статті 23 Закону України "Про міліцію" щодо виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або каліцтва працівника міліції" від 13 лютого 2015 року № 208-VІІІ.

Зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України (вул. Богомольця, 10, м. Київ 24, 01024, код ЄДРПОУ 00032684) повторно розглянути звернення ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 37600, рнок НОМЕР_1) з приводу призначення та виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням І групи інвалідності, яка пов'язана з виконанням службових обов'язків, у відповідності до Закону України "Про міліцію" від 20 грудня 1990 року № 565-ХІІ в редакції Закону України "Про внесення змін до статті 23 Закону України "Про міліцію" щодо виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або каліцтва працівника міліції" від 13 лютого 2015 року № 208-VІІІ та прийняти рішення у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 року № 850 "Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції".

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя А.О. Чеснокова