Ухвала суду № 7326555, 21.12.2009, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.12.2009
Номер справи
2а-8477/09/1370
Номер документу
7326555
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

матеріали №2а-8477/09/1370

УХВАЛА

про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі

21 грудня 2009 року

Суддя Львівського окружного адміністративного суду Мартинюк В.Я. розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Верховного Суду України про створення перешкод праву звернення до суду,-

в с т а н о в и в :

21 грудня 2009 року на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Верховного Суду України про створення перешкод праву звернення до суду.

Я вбачається зі змісту позовної заяви позивач просить визнати факт створення перешкод у зверненні до суду.

Відповідно до ч.1, 2 ст. 126 Конституції України незалежність і недоторканність суддів гарантуються Конституцією і законами України. Вплив на суддів у будь-який спосіб забороняється.

Офіційне тлумачення наведених положень було здійснено у Рішенні Конституційного суду України № 19-рп/2004 від 01.12.2004 року, так зокрема положення частини першої статті 126 Конституції України "незалежність і недоторканність суддів гарантуються Конституцією і законами України" у взаємозв'язку з іншими положеннями розділу VIII Основного Закону України треба розуміти так, що незалежність суддів є невід'ємною складовою їхнього статусу. Вона є конституційним принципом організації та функціонування судів, а також професійної діяльності суддів, які при здійсненні правосуддя підкоряються лише закону. Крім цього положення частини другої статті 126 Конституції України "вплив на суддів у будь-який спосіб забороняється" треба розуміти як забезпечення незалежності суддів у зв'язку із здійсненням ними правосуддя, а також як заборону щодо суддів будь-яких дій незалежно від форми їх прояву з боку державних органів, установ та організацій, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб, фізичних та юридичних осіб з метою перешкодити виконанню суддями професійних обов'язків або схилити їх до винесення неправосудного рішення тощо.

Згадані положення знаходять своє відображення у цілому ряді міжнародних нормативно правових актів ратифікованих Україною у встановленому порядку. Так зокрема резолюціями 40/32 та 40/146 Генеральної Асамблеї від 29 листопада та 13 грудня 1985 року, схвалено основні принципи незалежності судових органів, згідно яких незалежність судових органів гарантується державою і закріплюється в конституції або законах країни. Усі державні та інші установи зобов'язані шанувати незалежність судових органів і дотримуватися її. Судові органи вирішують передані їм справи безсторонньо, на основі фактів і відповідно до закону, без будь-яких обмежень, неправомірного впливу, спонуки, тиску, погроз або втручання, прямого чи непрямого, з будь-якого боку і з будь-яких би то не було причин. Судові органи володіють компетенцією стосовно всіх питань судового характеру і мають виняткове право вирішувати, чи входить передана їм справа до їхньої встановленої законом компетенції. Не повинно мати місця неправомірне чи несанкціоноване втручання в процес правосуддя, і судові рішення, винесені суддями, не підлягають перегляду. Цей принцип не перешкоджає здійснюваному відповідно до закону судовому перегляду чи пом'якшенню вироків, винесених судовими органами.

Крім цього на рівні національного законодавства згадані принципи закріплені зокрема у ст. 12 Закону України «Про статус суддів». Так відповідно до ч.1 згаданої статті будь-яке не передбачене законом втручання в діяльність судді щодо здійснення правосуддя забороняється і тягне за собою відповідальність згідно з законодавством.

Скарги на дії чи бездіяльність суддів при розгляді ними судових справ у порядку і передбачених законом випадках розглядаються також органами і посадовими особами, які мають право ініціювати питання про дисциплінарну відповідальність суддів (ч.2 ст. 97 Закону України «Про судоустрій України»), субєктами звернення щодо подання про звільнення суддів за порушення присяги та субєктом внесення таких подань (ст.ст. 30,32 Закону України «Про Вищу раду юстиції») та органами, що здійснюють дисциплінарне провадження щодо суддів (ст. 98 Закону України «Про судоустрій України»).

Відповідно до ч.1 п.1 ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Згідно ч.1 п.7 ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

У даному випадку позивачем звернено позовні вимоги до органу при здійсненні ним діяльності щодо розгляду і вирішення спорів, яка в забезпечення принципу незалежності не може оспорюватися в судовому порядку.

Враховуючи наведене вважаю, що у відкритті провадження у справі слід відмовити та розяснити позивачу, що відмова у відкритті провадження в адміністративній справі тягне за собою заборону повторного звернення тієї ж особи до адміністративного суду з таким самим адміністративним позовом (у спорі між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих саме підстав), щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження.

Керуючись ст.ст. 17, 109 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя

у х в а л и в:

У відкритті провадження в справі за позовом ОСОБА_1 до Верховного Суду України про створення перешкод праву звернення до суду - відмовити.

Копію ухвали про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі невідкладно надіслати особі яка подала позовну заяву, разом із позовною заявою та усіма доданими до неї документами.

Ухвала набирає законної сили та може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду у порядку та строки передбачені ст.ст. 186, 254 КАС України.

Суддя В.Я.Мартинюк

Ў

УКРАЇНА

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Ідентифікаційний код 35775334 інд. 79018, м. Львів, вул.Чоловського, 2,

___________

21.12.2009 року ОСОБА_1

АДРЕСА_1

Згідно ухвали від 21.12.2009 року повертаємо матеріали позовної заяви з додатками.

Додаток: матеріали позовної заяви на ___арк, ухвала.

Суддя В.Я. Мартинюк

УКРАЇНА

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Ідентифікаційний код 35775334 інд. 79018, м. Львів, вул.Чоловського, 2,

___________

21.12.2009 року ОСОБА_1

АДРЕСА_1

Згідно ухвали від 21.12.2009 року повертаємо матеріали позовної заяви з додатками.

Додаток: матеріали позовної заяви на ___арк, ухвала.

Суддя В.Я. Мартинюк