
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"05" квітня 2018 р.м. Одеса Справа № 916/4/18
Господарський суд Одеської області у складі судді Демешина О. А. при секретарі судового засідання Заболотній Я. О., розглянувши матеріали справи № 916/4/18
за позовом Державного підприємства „ОСОБА_1 морський торговельний порт” (68802, м. Рені, вул. Дунайська, 188, код - 01125809)
до відповідача ОСОБА_2 підприємства „РЕНІЛІС” (68800, м. Рені, Одеська обл., вул. Дунайська, 188г)
про внесення змін до договору № 75/04 від 01.07.2004 року та стягнення 326124,87 грн.
з підстав необхідності приведення умов договору у відповідність до вимог законодавства та не сплати коштів за оренду землі
за участю представників сторін:
від позивача: ОСОБА_3 – довіреність, ОСОБА_4 – довіреність
від відповідача: ОСОБА_5 - довіреність
СУТЬ СПОРУ: 02.01.2018 року Державне підприємство „ОСОБА_1 морський торговельний порт” (далі - Позивач) звернулось до Господарського суду Одеської області з позовом до ОСОБА_2 підприємства „РЕНІЛІС” (далі – Відповідач) про внесення змін до договору № 75/04 від 01.07.2004 року та стягнення 326124,87 грн., з підстав необхідності приведення умов договору у відповідність до вимог законодавства та не сплати коштів за надані послуги.
Судом встановлено, що вірним найменуванням відповідача є Приватне підприємство „РЕНІЛІС”, а не „ПП „ОСОБА_1 - Ліс”, як зазначено в позовній заяві та в проекті спірної Додаткової угоди до вищевказаного договору.
04.01.2018 року суд залишив позов без руху та запропонував Позивачу усунути, встановлені при поданні позовної заяви недоліки, в строк не більше десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
22.01.2018 року, через канцелярію, суд отримав від Позивача заяву про усунення недоліків позовної заяви, згідно якої позивач просить суд:
- внести зміни до Договору 75/04 на право тимчасового користування землею на умовах оренди від 01 липня 2004, зареєстрованого ОСОБА_1 міською радою в книзі договорів на право тимчасового користування землею за № 692, шляхом визнання укладеної Додаткової угоди у редакції запропонованій позивачем.
- внести зміни до Договору 81/05 на право тимчасового користування землею на умовах оренди від 01 січня 2005, зареєстрованого ОСОБА_1 міською радою в книзі договорів на право тимчасового користування землею від 2 лютого 2005 року, шляхом визнання укладеної Додаткової угоди у редакції запропонованій позивачем.
- стягнути з Відповідача на користь Позивача заборгованість у розмірі 326124,87 грн., з яких: 197643,00 грн. – основний платіж; 19268,52 грн. – пеня; 8070,67 грн. – збитки від інфляції; 3% - річних – 2314,18 грн.
23.01.2018 року суд відкрив провадження по справі та ухвалив розглядати справу за правилами загального позовного провадження.
06.02.2018 року суд отримав відзив на позов, яким відповідач просить суд в задоволені позову відмовити.
15.02.2018 року суд встановив позивачу строк для надання відповіді на відзив до 28.02.2018 року.
13.03.2018 року суд закрив підготовче провадження та перейшов до розгляду справи по суті, судове засідання призначив на 27.03.2018 року о 12:00.
У судовому засіданні оголошувалась перерва до 05.04.2018р. об 11.00
В С Т А Н О В И В:
Обґрунтовуючи свої позовні вимоги ДП „ОСОБА_1 морський торговельний порт” посилається на те, що в межах наданої у постійне користування порту земельної ділянки загальною площею 94,36 га, відповідно до Рішення ОСОБА_1 міськвиконкому № 252 від 17.10.96 та Акту на право постійного користування землею від 14 листопада 1996 року № 1-ОД № 004891 законом України від 23.03.2000 року № 1605-ІІІ „Про спеціальну економічну зону „Рені” на строк 30 років (до 2030 року) була створена спеціальна економічна зона „Рені”.
Відповідно до п. 4., укладеної між ОСОБА_1 міською радою та ДП „РМТП” Генеральної угоди між від 3 вересня 2001 року: „Земельна ділянка для інвестиційного проекту, зареєстрованого в райдержадміністрації, надається суб’єкту СЕЗ на підставі договору оренди між суб’єктом СЕЗ та органом господарського розвитку і управління СЕЗ, затвердженого на сесії ОСОБА_1 міської ради”.
Розпорядженням ОСОБА_1 районної державної адміністрації від 19.01.2001 року № 18/А-2001 „Про створення органу господарського розвитку і управління спеціальної економічної зони „Рені” та затвердження положення про нього» визначений орган господарського розвитку і управління СЕЗ „Рені” - ДП „ОСОБА_1 МТП” : „1. Створити орган господарського розвитку і управління СЕЗ „Рені” - державне підприємство ОСОБА_1 морський торговельний порт. 2. Затвердити Положення про орган господарського розвитку і управління СЕЗ „Рені”.
Обов’язок і повноваження державного підприємства „ОСОБА_1 морський торговельний порт”, щодо укладання договорів з суб’єктами СЕЗ на право тимчасового користування землею на умовах оренди та перерахування орендної плати за землю до місцевого бюджету, визначено Положенням про орган господарського розвитку і управління. Відповідно до цього Положення у п.5 ч.1 Розділі 2 „Функції” вказано, що до функцій органу господарського розвитку і управління СЕЗ „Рені” належить: „укладення з суб’єктами СЕЗ „Рені” у межах повноважень, наданих ОСОБА_1 міською радою, договорів оренди земельних ділянок на використання природних ресурсів місцевого значення”.
24.05.2004 року ПП „РЕНІЛІС” отримало свідоцтво про реєстрацію суб’єкта спеціальної економічної зони „Рені”.
01.07.2004 року між Державним підприємством „ОСОБА_1 морський торговельний порт” та ПП „РЕНІЛІС” (Відповідач) укладено договір № 75/04 на право тимчасового користування землею на умовах оренди, предметом якого була земельна ділянка площею 22380 кв. м., розташована за адресою: Одеська область, м. Рені, другий вантажний район, що знаходиться у землекористуванні ОСОБА_1 морського торгівельного порту. Відповідно до умов Договору вказана земельна ділянка передається в оренду з метою розміщення деревообробного виробництва, згідно з Інвестиційним проектом.
Відповідно до п. 3 пп. 3.1 вказаного Договору, визначений розмір орендної плати за орендну плату за землю, яка становить 1007,29 грн. на місяць (без ПДВ).
01.07.2005 року додатковою угодою до Договору № 75/04 від 01.07.2004 року було внесено зміни, у зв’язку із зменшення площі орендованої землі, а саме:
п. 1.1. Орендодавець передає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку площе 18900 кв. м.
п. 3.1. Орендна плата визначається на підставі Закону України «Про оренду землі» і становить 850,50 грн. в місяць без ПДВ.
Також, 01.01.2005 року між Позивачем та Відповідачем, було укладено договір оренди №85/05 предметом якого була земельна ділянка площею 5762,35 кв. м., розташована за адресою: Одеська область, м. Рені, перший вантажний район, що знаходиться у землекористуванні ОСОБА_1 морського торгівельного порту. Відповідно до умов Договору вказана земельна ділянка передається в оренду з метою розміщення комплексу по змішуванню мінеральних добрив.
Відповідно до п. 3 пп. 3.1 вказаного Договору, визначений розмір орендної плати становить 259,31 грн. на місяць(без ПДВ).
Відповідно до п. 3 пп. 3.2 Договору розмір орендної плати переглядається у разі зміни ставки земельного податку її розрахунку, змін централізованих цін і тарифів та в інших випадках, передбачених чинним законодавством.
Відповідно до п. 3 пп. 3.3 Договору оренди встановлено, що орендна плата перераховується орендарем щомісячно не пізніше 25 числа поточного місяця.
Відповідно до п. 3 пп. 3.4 Договору орендна плата перерахована не своєчасно, або не в повному обсязі, підлягає сплати відповідно до чинного законодавства України з урахуванням пені в розмірі 0,5 %, але не більше подвійної ставки НБУ на дату нарахування пені від суми заборгованості, індексації, за кожен день прострочення, включаючи день оплати.
Позивач вказує, що у зв’язку з щорічною індексацією вартості земельних ділянок та згідно з витягом з технічної грошової документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки (лист відділу Держгеокадастру у ОСОБА_1 районі Одеської області від 31.07.2017 року №131/86-17) та рішення ОСОБА_1 міської ради від 27.05.2015 року № 893-VI про встановлення для суб’єктів СЕЗ „Рені” з 01.06.2015 року орендної плати за землю у розмірі 4 % від нормативної грошової оцінки орендованої земельної ділянки на території СЕЗ „Рені”, ставка земельного податку на 2017 рік складає 30,3384 грн./м2/рік.
Листом від 12.05.2017 року за №1/12-288 позивачем на адресу ПП „РЕНІЛІС” було направлено додаткові угоди про внесення змін до п.3.1. вищевказаних договорів щодо розмірів орендної плати за користування земельними ділянками та плати за відшкодування витрат. Від підписання додаткових угод відповідач відмовився, стало підставою для звернення ДП „РМТП” до суду з цим позовом.
Крім того, з урахуванням змін розміру орендної плати, позивачем виставлялись рахунки для оплати за оренду вищезазначених земельних ділянок, які відповідач сплачував частково.
Як зазначає позивач в описовій частині позовної заяви, розмір несплаченої суми становить 306874,75грн. На цю суми позивачем нараховані: пеня в розмірі 19268, 52грн., інфляційні в розмірі 8070,67грн. та 3% річних в розмірі 2314,18грн.
В прохальній частині сума основного боргу, яку позивач просить стягнути з відповідача, становить 197643 грн., що загалом з пенею, інфляційними та 3-ма відсотками річних не відповідає розміру позовних вимог – 326124,87грн.
Відповідач позов не визнав, пославшись у відзиві на позов його безпідставність, необґрунтованість та на відсутність заборгованості за орендовану Відповідачем земельну ділянку.
Дослідивши матеріали справи та заслухавши пояснення сторін, суд вважає, що у задоволені позову слід відмовити з огляду на наступне.
Статтею 626 Цивільного кодексу України передбачено, що договором є домовленість сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов’язків. Відповідно до ст.6 цього Кодексу сторони є вільними в укладанні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (ст.627 Цивільного кодексу України). Зміст договору становлять умови (пункти) , визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов’язковими відповідно до актів цивільного законодавства (ст.628 Цивільного кодексу України).
Стаття 174 Господарського кодексу України передбачає, що однією з підстав виникнення господарського зобов’язання є укладання господарського договору та іншої угоди, що передбачені законом, а також угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
За приписами ст.1 Закону України “Про оренду землі” оренда землі – це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
За змістом ст. 13 Закону України “Про оренду землі” договір оренди землі – це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Відповідно до ст.15 Закону України “Про оренду землі” істотною умовою договору оренди землі є, зокрема, орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату. Отже, зміна такої істотної умови договору оренди землі як орендна плата із зазначенням її розміру, має наслідком як зміну розміру орендної плати із зазначенням її розміру, так і зміну її індексації, відшкодування витрат тощо.
Нормами ст.23 та ч.1 ст.30 Закону України “Про оренду землі” орендна плата за земельні ділянки, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, переглядається за згодою сторін, зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін.
Згідно з ч.1 ст.23 Закону України “Про оцінку землі” технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.
Частиною 3 ст.23 Закону України “Про оцінку землі” визначено, що рішення рад, зазначених у цій статті, щодо технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок набирають чинності у строки, встановлені відповідно до п.271.2 ст.271 Податкового кодексу України.
Позивач зазначає, що підстави для звернення до господарського суду з відповідним позовом пов’язані з щорічною індексацією вартості земельних ділянок. Обґрунтовуючи позовні вимоги, Державне підприємство “ОСОБА_1 морський торговельний порт” посилається на витяг з технічної грошової документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки (лист відділу Держгеокадастру у ОСОБА_1 районі Одеської області від 31.07.2017 року №131/86-17) та на рішення ОСОБА_1 міської ради від 27.05.2015 року №893-VІ про встановлення для суб’єктів СЕЗ “Рені” з 01.06.2015 року орендної плати за землю у розмірі 4% від нормативної грошової оцінки орендованої земельної ділянки на території СЕЗ “Рені”.
Однак, суд звертає увагу, що даний висновок є помилковим, оскільки відповідно до листа ОСОБА_1 міської ради від 23.10.2017р. вих. № 06/1105-1141 встановлений рішення ОСОБА_1 міської ради від 27.05.2015р. № 893-VI розмір орендної плати для суб’єктів СЕЗ “Рені” підлягає застосуванню виключно при укладенні договорів оренди землі між ОСОБА_1 міською радою та суб’єктами СЕЗ “Рені” та жодним чином не впливає на формування розміру орендної плати за землю за договорами між суб’єктами СЕЗ “Рені” та позивачем.
Судом не приймається до уваги лист Виконавчого комітету ОСОБА_1 міської ради від 11.02.2016р. за № 03/02-96, адресований директору ДП „РМТП”, про обов’язковість виконання рішення міської ради щодо встановлення для суб’єктів СЕЗ „Рені” орендної плати за землю в м.Рені в розмірі 4% від нормативної грошової оцінки, оскільки це рішення не стосуються договірних правовідносин між позивачем та відповідачем. Крім того, вказане рішення не можна віднести до такого, що змінює ставки земельного податку, їх розрахунок, змінює централізовані цін і тарифи, а також не можна віднести до інших випадків, передбачених законодавством – за умов існування яких, яких розмір орендної плати міг бути переглянутий, що передбачено пунктом 3.2., укладених між сторонами договорів на право тимчасового користування землею на умовах оренди.
Тобто, в даному випадку не відбулося зміни ставки земельного податку, як не відбулось змін чинного законодавства, що вимагали б цього.
За приписами ст.188 ГК України зміна господарських договорів в односторонньому порядку не допускається.
Згідно з ч.ч.3,6 ст.179 ГК України укладення господарського договору є обов’язковим для сторін, якщо він ґрунтований на державному замовленні, виконання якого є обов’язком для суб’єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов’язковості укладення договору для певних категорій суб’єктів господарювання, органів державної влади чи органів місцевого самоврядування.
Аналогічна правова позиція викладена у численних постановах Вищого господарського суду України: від 12.12.2012р. у справі № 5010/511/2012-13/31; від 11.03.2008 р. у справі № 6/164/07; від 13.12.2007 р. у справі № 13/257; від 13.10.2007 р. у справі № 7/768; від 04.10.2006 р. у справі № 20-12/069.
Суд звертає увагу, що аналіз зазначених норм надає підстави для висновку про те, що укладення договору за рішенням суду можливе лише у випадках, коли обов’язок сторін укласти договір прямо передбачений законом.
Під укладенням договору на підставі закону розуміється імперативне застереження про це в законі.
Згідно з п.1 ст.1 Закону України “Про спеціальну економічну зону “Рені” спеціальна економічна зона “Рені” (СЕЗ “Рені”) створюється на строк 30 років на території міста Рені Одеської області загальною площею 94,36 гектара в межах земельної ділянки, наданої у користування ДП РМТП.
Територія СЕЗ “Рені” знаходиться у постійному користуванні органа господарського розвитку і управління СЕЗ – ОСОБА_1 морського торгового порту відповідно до рішення ОСОБА_1 міськвиконкому №252 від 17.10.96 р. (п.3 генеральної угоди від 03.09.2001 р. між ОСОБА_1 міською радою та органом господарського розвитку і управління СЕЗ “Рені” - ОСОБА_1 морським торговим портом, укладеної на виконання абз.3 п.5 ст.4 Закону України “Про спеціальну економічну зону “Рені”).
Відповідач відповідно до ст.6,п.3 ст.7 Закону України “Про спеціальне економічну зону “Рені”, ст.4 Закону України “Про загальні засади створення і функціонування спеціальних (вільних) економічних зон” є зареєстрованим належним чином суб’єктом СЕЗ “Рені”, що підтверджується Свідоцтвом про реєстрацію суб’єкта СЕЗ, виданим ОСОБА_1 районною державною адміністрацією, що в свою чергу є безумовною й виключно єдиною підставою належного і відповідно до законодавства перебування/знаходження на території РМТП та СЕЗ “Рені”.
Органом господарського розвитку СЕЗ “Рені” згідно ст.3. п.1 ст.5 Закону України “Про спеціальну економічну зону “Рені”, ст.9, абз.6 ст.11 Закону України “Про загальні засади створення і функціонування спеціальних (вільних) економічних зон”, розпорядження ОСОБА_1 районної державної адміністрації № 230/А-2000 від 16.08.2000 р. є ДП „ОСОБА_1 морський торговельний порт”.
Згідно з абз.5 п.2 ст.5 Закону України “Про спеціальну економічну зону “Рені” до компетенції органу господарського розвитку і управління СЕЗ “Рені” належать зокрема укладення з суб’єктами СЕЗ “Рені” у межах повноважень, наданих ОСОБА_1 міською радою, договорів оренди земельних ділянок.
За п.4, п.7 генеральної угоди від 03.09.2001 р. між ОСОБА_1 міською радою та органом господарського розвитку і управління СЕЗ “Рені” - ОСОБА_1 морським торговим портом – РМТП і суб’єкти СЕЗ укладають окремі договори щодо оренди землі, які мають затверджуватися на сесіях та договори щодо експлуатації об’єктів інфраструктури.
Повноваження органу господарського розвитку і управління СЕЗ “Рені” визначені у п.2 ст.5 Закону про СЕЗ “Рені”, п.9 зазначеної вище постанови КМУ про СЕЗ “Рені” - до яких виключно (і тільки) належить зокрема:
- укладення з суб’єктами СЕЗ “Рені” у межах повноважень, наданих ОСОБА_1 міською радою, договорів оренди земельних ділянок та використання природних ресурсів місцевого значення;
- підготовка пропозицій ОСОБА_1 міській раді щодо ставок орендної плати, розмірів плати за комунальні послуги, тарифів.
У органу господарського розвитку і управління СЕЗ “Рені” (функції якого делеговані ДП “РМТП” згідно з розпорядженням ОСОБА_1 районної державної адміністрації “Про створення органу господарського розвитку і управління спеціальної економічної зони “Рені” та затвердження Положення про нього” від 16.08.2000 р. № 230/А-2000) відсутні повноваження щодо зміни ставок орендної плати.
Згідно з ч.1 ст.23 Закону України “Про оцінку землі” технічна документація зокрема з нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.
За ч.2 ст.18 Закону України “Про оцінку землі” нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення – не рідше ніж один раз на 5-7 років.
У відповідності до публічної інформації, розміщеної на Веб-ресурсі Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) – середня (базова) вартість 1 кв.м. земель визначена у сумі 30,3384 грн., яка затверджена рішенням сесії ОСОБА_1 міської ради від 27.05.2015 р. за № 893-VІ.
Відповідно до матеріалів справи технічна документація з нормативної грошової оцінки земель міста ОСОБА_1 міської ради Ренійського району Одеської області затверджена рішенням ОСОБА_1 міської ради № 893-VІ від 27.05.2015 р.
Таким чином, нормативна грошова оцінки земель міста ОСОБА_1 є чинною, введена в дію рішенням ОСОБА_1 міської ради Ренійського району Одеської області за № 893-VІ від 27.05.2015 р. – з 01.06.2015 року) та не змінювалась.
Отже, змін нормативної грошової оцінки та ставки земельного податку – не відбулось так само, як не відбулось і змін чинного законодавства що вимагали б цього.
Враховуючи викладені обставини, суд прийшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог, якої стосуються зобов’язання внести відповідні зміни до договорів на право тимчасового користування землею на умовах оренди №№ 75/04 та 81/05.
Що стосується позовних вимог в частині стягнення з Відповідача на користь Позивача заборгованість у розмірі 326124,87 грн., з яких: 197643,00 грн. – основний платіж; 19268,52 грн. – пеня; 8070,67 грн. – збитки від інфляції; 3% - річних – 2314,18 грн. (перерахунок з урахування внесення змін) суд зазначає, що дані позовні вимоги є похідними від зобов’язання внести зміни до договорів в редакції запропонованих позивачем додаткових угод, а тому також не підлягають задоволенню. Суд ще раз зазначає, що загальна сума, яку позивач просить стягнути з відповідача – не відповідає сумі основного платежу, пені, інфляційних та 3% річних.
Крім цього, суд звертає увагу, що за загальним правилом, закріпленим у частині третій статті 653 ЦК України, у разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни.
За змістом положень частини п'ятої статті 188 ГК України, якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним із дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.
Оскільки судового рішення про зміну умов договорів в частині розмірів орендної плати не приймалось, а за домовленістю сторін такі зміни не вносились – суд вважає, що відсутні підстави для нарахування орендних платежів за іншими, ніж передбачено договором, розмірами таких платежів та нарахованими на них пенею, інфляційними та 3-ма відсотками річних
За таких обставин, суд прийшов до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог Державного підприємства “ОСОБА_1 морський торговельний порт” до ОСОБА_2 підприємства „РЕНІЛІС” у повному обсязі.
Судові витрати по сплаті судового збору покласти на позивача згідно ст. ст. 123, 129 ГПК України.
Керуючись ст.ст. 129, 233, 236-240 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позову відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку ст. 241 ГПК України та може бути оскаржено в порядку ст.ст.256-259 ГПК України .
Повне рішення складено 10 квітня 2018 р.
Суддя О.А. Демешин