
С У М С Ь К И Й О К Р У Ж Н И Й А Д М І Н І С Т Р А Т И В Н И Й С У Д
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 квітня 2018 р. Справа № 818/640/18
Сумський окружний адміністративний суд у складі судді Шаповала М.М., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - позивач) просить:
1) визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ) щодо не проведення перерахунку ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2016 відповідно до Закону України від 23.12.2015 № 900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", постанови Кабінету Міністрів України від 18.11.2015 № 947 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 № 268";
2) зобов'язати відповідача провести йому перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України від 23.12.2015 № 900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", постанови Кабінету Міністрів України від 18.11.2015 № 947 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 № 268", починаючи з 01.01.2016 без обмеження граничного розміру.
Також просить допустити негайне виконання рішення суду та встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання відповідача подати звіт про його виконання.
Позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтовує тим, що він є пенсіонером органів внутрішніх справ, перебуває на обліку в ГУ ПФУ та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". 25.12.2015 набрав чинності закон, яким до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" внесено зміни, а саме: частиною 3 статті 63 вказаного Закону передбачено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах зазначеного Закону, здійснюються з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. Порядок перерахунку вказаних пенсій визначається Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45. ОСОБА_1 звернувся до відповідача з заявою про перерахунок його пенсії, однак відповідач звернення позивача залишив без відповідного реагування. Також у своєму позові просив допустити негайне виконання постанови та встановити судовий контроль за виконанням рішення суду.
Представник відповідача подав до суду відзив (а.с. 24-26), у якому проти позовних вимог заперечує та зазначає, що особам, які перебувають на обліку як отримувачі пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" перерахунок пенсій здійснюється відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45. Відповідно до положень вказаного Порядку органи Пенсійного фонду України здійснюють перерахунок пенсій військовослужбовцям лише на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, яка видана уповноваженим органом. Довідка для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 надійшла від Ліквідаційної комісії УМВС України в Сумській області. Але у зв'язку з набранням чинності 25.02.2018 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 довідка розмір грошового забезпечення була повернута на доопрацювання до Ліквідаційної комісії УМВС України в Сумській області. Виплата пенсії буде проведена після виділення коштів із Державного бюджету України на фінансування перерахованих пенсій. Вважає, що відсутні підстави для встановлення судового контролю та звернення судового рішення до негайного виконання. Також представник відповідача вважає, що позивачем пропущено строк звернення до суду, оскільки позивач зазначає про порушення своїх прав з 01.01.2016, однак не надав суду доказів наявності об'єктивних причин, що перешкоджали йому своєчасно звернутись до суду з відповідним позовом.
У відповіді на відзив (а.с. 38-43) позивач зазначив, що право на перерахунок пенсії з 01.01.2016 є абсолютним та не може бути обмеженим будь-яким строком у силу вимог ч. 3 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". Крім того, відсутність чи скорочення бюджетних асигнувань не може бути підставою для будь-яких виплат. Вважає, що посилання відповідача на постанову Кабінету Міністрів України № 103 не має правових підстав, оскільки на момент настання права на перерахунок пенсії вона не діяла й зворотної сили не має.
Ухвалою від 07.03.2018 суд зупинив провадження в справі до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі Пз/9901/8/18.
Ухвалою від 23.03.2018 провадження у справі було поновлено у зв'язку з набранням законної сили вищевказаним рішенням у зразковій справі.
Відповідно до ч. 3 ст. 291 КАС України при ухваленні рішення в типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Таким чином суд вирішує цю типову справу з урахуванням правових висновків Верховного Суду, викладених у рішенні від 15.02.2018 по зразковій справі Пз/9901/8/18.
Дослідивши докази та письмові пояснення сторін, викладені в позові та відзиві, суд визнає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Суд встановив, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Сумській області, отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України 9 квітня 1992 pоку № 2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-XII).
До ГУ ПФУ в Сумській області від Ліквідаційної комісії УМВС України в Сумській області надійшла довідка № 11/149-151 (4247) від 06.06.2017 про грошове забезпечення ОСОБА_1 (а.с. 37), однак після отримання цієї довідки відповідачем перерахунок пенсії позивачу проведений не був. ОСОБА_1 звернувся до відповідача з листом з приводу перерахунку його пенсії, але його звернення було залишено без реагування.
Вважаючи протиправною таку бездіяльність ГУ ПФУ в Сумській області, позивач звернувся до суду з позовною заявою за захистом своїх порушених прав.
Спеціальним законом, який регулює відносини у сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на службі в органах внутрішніх справ є Закон України від 09.04.1992 № 2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-XII).
Вказаним Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Згідно з ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-XII (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
29.12.2015 набув чинності Закон України від 23.12.2015 року № 900-VIIІ "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей". Цим Законом статтю 63 доповнено новою частиною третьою такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".
Відповідно до абз. 2 розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України від 02.07.2015 № 580-VIII "Про Національну поліцію" за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Згідно зі ст. 102 Закону України "Про Національну поліцію" пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Постановами Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - Постанова № 988) та від 18.11.2015 № 947 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 № 268" встановлені розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами та спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади та плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.
Аналізуючи вказані законодавчі положення, суд вважає, що позивач, як пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною розміру грошового забезпечення поліцейських.
При цьому відповідач не заперечує, що позивач має право на перерахунок пенсії, але, обґрунтовуючи правомірність своїх дій щодо невиплати пенсії, зазначає про відсутність бюджетних асигнувань на виплату пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських на підставі наданої довідки.
Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393" (далі - Порядок № 45). Вказана постанова набрала чинності 20.02.2008.
Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Ліквідаційною комісією УМВС в Сумській області на підставі списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, було надано до ГУ ПФУ в Сумській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 від 06.06.2017 № 11/149-151 (4247), що свідчить про дотримання державним органом Порядку № 45 в частині надання довідок до органу Пенсійного фонду.
Відповідно до ст. 51 Закону № 2262-XII перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Порушивши вимоги вказаної статті, відповідач не перерахував з наступного місяця після надходження довідки від 06.06.2017 № 11/149-151 (4247) пенсію ОСОБА_1, чим допустив протиправну бездіяльність.
Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону України від 23.02.2006 № 3477-IV "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію прав та основоположних свобод (далі - Конвенція) та практику Європейського суду з прав людини (далі - Суд) як джерело права.
Право на виплати зі сфери соціального забезпечення було включено до змісту ст. 1 Протоколу 1 до Конвенції вперше у рішенні від 16.12.1974 у справі "Міллер проти Австрії", де Суд встановив принцип, згідно з яким обов'язок сплачувати внески у фонди соціального забезпечення може створити право власності на частку активів, які формуються відповідним чином. Позиція Суду була підтверджена і у рішенні від 16.09.1996 "Гайгузус проти Австрії", якщо особа робила внески у певні фонди, в тому числі пенсійні, то такі внески є часткою спільних коштів фонду, яка може бути визначена у будь-який момент, що, в свою чергу, може свідчити про виникнення у відповідної особи права власності.
Відповідно до правової позиції, викладеної в рішення Європейського суду від 08.11.2005 у справі "Кечко проти України", в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.
Враховуючи те, що право на перерахунок пенсії встановлено чинним законодавством України, всі вимоги, передбачені Порядком № 45 для проведення перерахунку пенсії позивачу дотримано, посилання відповідача на відсутність коштів на проведення виплати пенсії в перерахованому розмірі порушує гарантоване ст. 1 Протоколу 1 до Конвенції право позивача мирно володіти своїм майном.
Таким чином, протиправною бездіяльністю Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області порушено право ОСОБА_1 на перерахунок пенсії, що передбачене ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" та постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції".
Щодо строку звернення до суду, який на думку представника ГУ ПФУ в Сумській області порушено позивачем, суд зазначає наступне.
Кодекс адміністративного судочинства України є загальним законом, яким врегульовані строки звернення до адміністративного суду за захистом прав. Натомість спеціальним законом, яким врегульовані правовідносини щодо пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та строки перерахунку пенсій є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".
Згідно з ч. 3 ст. 51 Закону № 2262-XII (у редакції Закону України від 15.07.2015 № 614, який набрав чинності 01.01.2016) перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/ або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Судом встановлено, що перерахунок пенсії позивачу у зв'язку з набуттям чинності постанови № 988 не проведений з 01.01.2016 саме з вини ГУ ПФУ в Сумській області, а тому право позивача щодо перерахунку пенсії з 01.01.2016 є абсолютним та не може бути обмежено будь-яким строком у силу вимог ч. 3 ст. 51 Закону № 2262-XII.
Ці висновки суду узгоджуються з правовими висновками Верховного Суду, викладеними в рішенні від 15.02.2018 по зразковій справі Пз/9901/8/18.
Щодо позовних вимог в частині покладення обов'язку на відповідача провести перерахунок і виплату пенсії без обмеження граничного розміру, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Отже, захисту адміністративним судом підлягають порушені права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин. Враховуючи, що вказана позовна вимога заявлена на майбутнє та на момент прийняття рішення немає підстав вважати, що права позивача на визначення розміру пенсії в подальшому будуть порушені Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області, суд відмовляє у задоволенні вказаної частини позову.
Щодо встановлення судового контролю за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання відповідача подати в установлений судом термін звіт про виконання судового рішення, суд зазначає, що в силу частини 1 статті 382 КАС України, суд, який ухвалив рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення, тобто цією нормою встановлено право, а не обов'язок суду, зобов'язувати суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про його виконання.
Проаналізувавши обставини справи, суд вважає, що вказане клопотання задоволенню не підлягає, оскільки позивач не навів аргументів, які б свідчили про можливість ухилення відповідача від виконання судового рішення та необхідність у зв'язку з цим застосування положень ст. 382 КАС України.
Позивач також просить звернути до негайного виконання судове рішення, однак ст. 371 КАС України негайне виконання рішень у цій категорії справ не передбачене, тому клопотання задоволенню не підлягає.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України суд вважає необхідним стягнути з ГУ ПФУ на користь позивача понесені ним судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 704,80 грн, сплата яких підтверджено квитанцією від 20.02.2018 № 1 (а.с. 3).
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Пушкіна, 1, код ЄДРПОУ 21108013) щодо непроведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 (41615, АДРЕСА_1) з 01.01.2016 відповідно до Закону України від 23.12.2015 № 900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", ст. 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", постанови Кабінету Міністрів України від 18.11.2015 № 947 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 № 268"
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Пушкіна, 1, код ЄДРПОУ 21108013) провести ОСОБА_1 (41615, АДРЕСА_1) перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України від 23.12.2015 № 900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", ст. 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", постанови Кабінету Міністрів України від 18.11.2015 № 947 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 № 268", починаючи з 01.01.2016.
У задоволенні інших вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Пушкіна, 1, код ЄДРПОУ 21108013) на користь ОСОБА_1 (41615, АДРЕСА_1) в рахунок повернення судового збору 704,80 грн (сімсот чотири гривні вісімдесят копійок).
Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду
Суддя М.М. Шаповал