Рішення № 73251683, 20.02.2018, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.02.2018
Номер справи
804/458/18
Номер документу
73251683
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 лютого 2018 року Справа № 804/458/18 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Кононенко О. В. розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "БК Євродор" до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування Рішення №0048511315 від 02.10.2017 року та визнання протиправними дій щодо направлення на виконання Рішення, яке не набрало законної сили у зв'язку з порушенням вимог Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язове державне соціальне страхування", -

ВСТАНОВИВ:

11.01.2018 року Товариство з обмеженою відповідальністю «БК Євродор» звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить:

- визнати протиправним та скасувати Рішення ГУ ДФС у Дніпропетровській області від 02.10.2017 року № 0048511315 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску у розмірі 17345,29 грн.;

- визнати протиправними дії ГУ ДФС у Дніпропетровській області щодо направлення на виконання Рішення ГУ ДФС у Дніпропетровській області від 02.10.2017 року № 0048511315 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску у розмірі 17345,29 грн., яке не набрало чинності.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що у період з 21.06.2014 року по 19.01.2015 року, за який нараховані штрафні санкції та пеня підприємство перебувало на обліку у Ленінській МДПІ у м. Луганську, тобто у зоні проведення АТО. Отже у відповідності до вимог пункту 9-3 розділу VІІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про збір та облік єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», підприємством звільняється від обов'язку своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Також зазначає, що відповідачем було пред'явлено до примусового виконання рішення від 02.10.2017 року № 0048511315 у період його оскарження до ДФС України, тобто коли оскаржуване рішення, ще не було узгоджене.

Відповідачем надано відзив на позовну заяву в якому він зазначає, що норма Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про збір та облік єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», на яку посилається позивач, на час прийняття оскаржуваного рішення скасована.

Позивачем надано відзив на позовну заяву в якому він зазначає, що за період за який нарахована пеня пункт 9-3 розділу VІІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про збір та облік єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» був чинний, отже оскаржуване рішення є протиправним.

Ухвалою від 12.012018 року позов було забезпечено, шляхом зупинення стягнення з позивача коштів на підставі рішення ГУ ДФС у Дніпропетровській області від 02.10.2017 року № 0048511315 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску у розмірі 17345,29 грн.

Представник позивача у судове засідання не з'явився, надав заяву про розгляд справи без його участі.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.

Частиною 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

За таких обставин враховуючи, що позивачем подано заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження, суд вважає за можливе розглянути справу.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши їх у сукупності, суд вважає за необхідне позов задовольнити, з таких підстав.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що 02.10.2017 року Головним управління ДФС у Дніпропетровській області прийняте рішення № 0048511315 застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску у розмірі 17345,29 грн.

Підставою для прийняття рішення стало порушення позивачем строків сплати єдиного соціального внеску за період травень - листопад 2014 року.

Не погоджуючись із зазначеним рішенням Товариство з обмеженою відповідальністю «БК Євродор» оскаржило його до ДФС України.

Скарга була отримана ДФС України 21.11.2017 року.

Також 06.11.2017 року Головним управління ДФС у Дніпропетровській області було отримано повідомлення про оскарження рішення від 02.10.2017 року № 0048511315.

Рішенням ДФС України від 19.12.2017 року № 30533/6/99-99-11-02-02-25 у задоволенні скарги позивача було відмолено.

Вирішуючи спір суд зазначає, що відповідно статті 2 Закону України «Про збір та облік єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», дія цього Закону поширюється на відносини, що виникають під час провадження діяльності, пов'язаної із збором та веденням обліку єдиного внеску. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на зазначені відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закон

У відповідності до вимог частини 2 статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", платник єдиного внеску зобов'язаний, зокрема, своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Положеннями частини 8 статті 9 Закону України «Про збір та облік єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» визначено, що платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.

Згідно з пунктом 1 частини 10 статті 9 Закону України «Про збір та облік єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», днем сплати єдиного внеску вважається: у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів - день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів.

За змістом частини 10 статті 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

Згідно частини 11статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (у редакції чинній до 01.01.2015) за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. 3 01.01.2015 року з урахуванням внесених змін до частини 11 статті 25 вказаного Закону орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску штрафні санкції у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Указом Президента України від 14.04.2014 року №405/2014 введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" та розпочато проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей.

З метою забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення, Верховною Радою України прийнято Закон України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" від 02.09.2014 року №1669-VII, яким, крім іншого, внесені зміни до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" та доповнено його розділ VIII "Прикінцеві та перехідні положення" п. 9-4, який передбачає, що платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у ст. 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14.04.2014 року №405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених ч. 2 ст. 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", на період з 14.04.2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.

Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.

Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14.04.2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.

З аналізу зазначених норм чинних на момент виникнення спірних правовідносин вбачається, що підставою для звільнення платників єдиного внеску від відповідальності за невиконання вимог законодавства щодо його (внеску) вчасної сплати, є факт перебування такого платника на території населених пунктів, де проводиться антитерористичної операція.

Згідно наданих позивачем доказів до 19.01.2015 року Товариство з обмеженою відповідальністю «БК Євродор» було зареєстроване у м. Луганськ та перебувало на обліку у Ленінській МДПІ у м. Луганськ.

Згідно абзацу 1 статті 1 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" період проведення антитерористичної операції - час між датою набрання чинності Указом Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.

Абзацом 2 статті 1 зазначеного Закону визначено, що територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014.

Оскільки позивач у період травень - листопад 2014 року здійснював діяльність та був зареєстрований на території проведення антитерористичної операції, то до ньго не можуть застосовуватись штрафні санкції та пеня за порушення строків сплати єдиного соціального внеску на час чинності пункту 9-4 розділу VІІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про збір та облік єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Суд вважає необґрунтованими твердження відповідача про те, що пункт 9-4 розділу VІІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про збір та облік єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» втратив чинність на підставі Закону України від 24.12.2015 року № 911-VІІ, томі нарахування штрафу та пені є правомірним, оскільки у статті 58 Конституції України визначено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися законом як правопорушення.

Також суд зазначає, що порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування визначається Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 року № 449 (далі - Інструкція № 449).

Згідно пункту 8 розділу VІІ Інструкції № 449, суми штрафів та пені, передбачені пунктами 2, 3, 5 та 6 цього розділу, підлягають сплаті платником єдиного внеску чи банком протягом десяти календарних днів після надходження відповідного рішення або можуть бути оскаржені у цей самий строк до органу доходів і зборів вищого рівня або до суду з одночасним обов'язковим письмовим повідомленням про це відповідного органу доходів і зборів, посадовими особами якого прийнято це рішення.

У відповідності до вимог пункту 9 розділу VІІ Інструкції № 449, оскарження рішення органу доходів і зборів про застосування фінансових санкцій зупиняє перебіг строку їх сплати до винесення вищим органом доходів і зборів або судом рішення у справі.

Скориставшись своїм правом на оскарження, позивач звернувся до ДФС України зі скаргою від 02.11.2017 року про що також було повідомлено відповідача.

Зазначене повідомлення було отримано відповідачем 06.11.2017 року, що підтверджується поштовим повідомленням.

Не зважаючи на це, 05.12.2017 року Дніпровським районним відділом державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області було відкрито виконавче провадження № 55309381 на підставі заяви позивача та рішення від 02.10.2017 року № 004881315.

За таких обставин суд дійшов висновку, що у період оскарження рішення від 02.10.2017 року № 004881315, тобто коли сплата за цим рішенням була зупинена у силу пункту 9 розділу VІІ Інструкції № 449, відповідач протиправно звернувся до виконавчої служби для його примусового виконання.

Згідно частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "БК Євродор" (вул. Виробнича, буд. 15, оф. 10, смт. Слобожанське, Дніпропетровська область, 52005) до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області (вул. Симферопольська, 17-а, м. Дніпро, 49005) про визнання протиправним та скасування Рішення №0048511315 від 02.10.2017 року та визнання протиправними дій щодо направлення на виконання Рішення, яке не набрало законної сили у зв'язку з порушенням вимог Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язове державне соціальне страхування" задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДФС у Дніпропетровській області від 02.10.2017 року № 0048511315 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску у розмірі 17345,29 грн.

Визнати протиправними дії Головного управління ДФС у Дніпропетровській області щодо направлення для примусового виконання рішення Головного управління ДФС у Дніпропетровській області від 02.10.2017 року № 0048511315 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску у розмірі 17345,29 грн.

Стягнути з Головного управління ДФС у Дніпропетровській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "БК Євродор" судовий збір у сумі 3524 грн.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.В. Кононенко