Рішення № 73251640, 31.01.2018, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.01.2018
Номер справи
804/7025/17
Номер документу
73251640
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 січня 2018 року Справа № 804/7025/17 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді при секретарі судового засідання Конєвої С.О. Карімовій Ю.Р. розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом Криворізького центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області до Державного воєнізованого гірничорятувального (аварійно-рятувального) загону Державної служби України з надзвичайних ситуацій про стягнення 479807,10 грн., -

ВСТАНОВИВ:

27.10.2017р. Криворізьке центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області звернулося з позовом до Державного воєнізованого гірничорятувального (аварійно-рятувального) загону Державної служби України з надзвичайних ситуацій та просить стягнути на користь позивача заборгованість в розмірі 479807,10 грн. (заборгованість по списку №1 - 476883,48 грн., по списку №2 - 2923,62 грн.)

Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що Державний воєнізований гірничорятувальний (аварійно-рятувальний) загін Державної служби України з надзвичайних ситуацій перебуває на обліку у позивача та має заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" по Списку №1 за вересень 2017р. у сумі 476883,48 грн. та по Списку №2 за вересень 2017 року в сумі 2923,62 грн. Згідно з Інструкцією про порядок обчислення та сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженою Постановою Правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003р. №21-1, підприємства щомісяця до 25 числа вносять до Пенсійного фонду зазначену суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. Проте, станом на 02.10.2017р. відповідачем в рахунок погашення заборгованості жодних коштів перераховано не було. У зв'язку з несплатою відповідачем заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених за Списком №1 та Списком №2, позивач просить стягнути зазначену суму боргу з відповідача у судовому порядку. Окрім того, позивач також посилається і на те, що обов'язок відповідача по відшкодуванню фактичних виплат на виплату та доставку пільгових пенсій уже був неодноразово встановлений судовими рішеннями, зокрема, постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29.11.2016р. у справі №804/5096/16, яка набрала законної сили.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, проте 29.01.2018р. надіслав засобами електронного зв'язку на адресу суду клопотання, в якому просив розглянути справу в порядку письмового провадження (а.с. 79-80 том 4).

Представник відповідача в судове засідання не з'явився без поважної причини, про дату, час і місце розгляду справи повідомлений належним, що підтверджується розпискою представників відповідача, наявною у матеріалах справи (а.с. 241 том 1).

Разом з тим, 30.11.2017р. представник відповідача подав до канцелярії суду письмові заперечення в яких просив відмовити у задоволенні позову посилаючись на те, що коло платників, які повинні відшкодовувати Пенсійному фонду України витрати на доставку пільгових виплат, чітко врегульовано діючим законодавством. При цьому, з урахуванням Розділу 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, гірничорятувальні частини не відшкодовують пенсійному фонду витрати на доставку пільгових пенсій, доставка таких пенсій здійснюється за рахунок державного бюджету України. Також, представник відповідача зазначає, що позивачем не надано належних доказів щодо обґрунтування стягнення заявленої суми у розмірі 479807,10 грн., а саме: документів на підтвердження стажу роботи пенсіонерів, що дає право на отримання пенсій на пільгових умовах (зокрема трудових книжок, протоколів про призначення пенсій, довідок про підтвердження стажу), як не надано і документів, що відповідач є правонаступником ліквідованих юридичних осіб. Крім того, представник відповідача зазначає, що Криворізький воєнізований гірничорятувальний (аварійно-рятувальний) загін було створено як окрему юридичну особу та у подальшому перейменовано в Державний воєнізований гірничорятувальний (аварійно-рятувального) загін Державної служби з надзвичайних ситуацій, при цьому новостворений загін не був правонаступником будь-яких інших раніше діючих загонів. Проте, позивач направляє на адресу відповідача розрахунки з вимогами щодо сплати відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій щодо осіб, які напрацювали свій стаж на підприємствах, установах та організаціях, правонаступником яких відповідач не є і ніколи не був, однак позивач покладає виконання обов'язку ліквідованих загонів саме на відповідача. Також позивачем проігноровано той факт, що особи, які напрацювали пільговий стаж в Харківському ВГРЗ, який відповідно до ухвал Вищого адміністративного суду України по справам №К-42830/10 та №К/999/2717/11 не відшкодовує суми виплат на доставку та виплату пільгових пенсій. Також, представник відповідача посилається і на те, що до суми позову включені відшкодування по особам, які напрацювали свій пільговий стаж в Марганецькому спеціалізованом ВГРЗ, Олександрійському ВГРЗ, Харківському ВГРЗ. Однак, Марганецький спеціалізований ВГРЗ та Олександрійський ВГРЗ було ліквідовано на підставі наказу №224 від 15.05.2013р. Державної служби України з надзвичайних ситуацій. При закритті Марганецького спеціалізованого ВГРЗ, Олександрійського ВГРЗ, Харківського ВГРЗ від управлінь Пенсійного фонду України було отримано довідки про проведення остаточних розрахунків щодо платежів, стосовно яких контролюючими органами є органи Пенсійного фонду України (а.с.1-12 том 2).

Згідно ч. 3 ст. 194 Кодексу адміністративного судочинства України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника), належним чином повідомленого про судове засідання, без поважних причин або без повідомлення причин неявки, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи.

Частиною 9 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи наведене, з урахуванням надісланого представником позивача клопотання про розгляд справи без його участі, належне повідомлення відповідача про дату, час і місце розгляду справи відповідно до ст. 126 Кодексу адміністративного судочинства України, строки розгляду справи, встановлені ст. 193 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе розглядати дану справу за відсутності представників позивача та відповідача у письмовому провадженні, відповідно до вимог ч. 3 ст. 194, п. 1 ч. 3, ч. 9 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України.

Згідно ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи, або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази у сукупності з нормами чинного законодавства України, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позову, виходячи з наступного.

Із наданих суду документів встановлено, що Державний воєнізований гірничорятувальний (аварійно-рятувальний) загін Державної служби України з надзвичайних ситуацій є правонаступником Криворізького спеціального воєнізованого гірничорятувального (аварійно-рятувального) загону МНС України, Марганецького спеціального воєнізованого гірничорятувального (аварійно-рятувального) загону ДСНС України, Олександрійського воєнізованого гірничорятувального (аварійно-рятувального) загону ДСНС України, Миколаївського воєнізованого гірничорятувального (аварійно-рятувального) загону ДСНС України, зареєстровано за адресою: 50002, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, Центрально-міський район, вул. Кобилянського, буд. 223а та перебуває на обліку у Криворізькому центральному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Дніпропетровської області, що підтверджується копією витягу із статуту та копією витягу з ЄДРПОУ, наявних у матеріалах справи (а.с. 78-79 том 1; а.с. 68-77 том 4).

Вказаний факт правонаступництва був встановлений і судовим рішенням у справі №804/5096/16 та не підлягають доказуванню при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом згідно до вимог ст.78 Кодексу адміністративного судочинства України.

Отже, обов'язок щодо покриття витрат на виплату і доставку пільгових пенсій за Списком №1 та Списком №2 визначений ч. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003р. № 1058-ІV покладено на відповідача.

Так, відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003р. № 1058-ІV пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди: 1) особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення". У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону. При цьому, зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом. Підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, ради та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно цього Закону.

Порядок відшкодування витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах визначено в Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, яка затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003р. №21-1 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 16.01.2004р. за №64/8663.

Визначення сум до відшкодування, формування розрахунків фактичних витрат здійснюється органами Фонду. При цьому, не відбувається щомісячного узгодження сум до відшкодування. Розрахунок надсилається раз на рік, до 20-го січня поточного року та протягом місяця з новопризначених (перерахованих) пенсій.

Згідно п.п. 6.4, 6.5, 6.7, 6.8 п. 6 вищезгаданої Інструкції розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається органами Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом місяця з новопризначених (перерахованих) пенсій. Розрахунки складаються на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України, які подаються згідно з додатком 8 до 1 січня поточного року та протягом місяця з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії. Підприємства щомісяця до 25 числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в розрахунку місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання та ін.), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства в місячний термін з моменту виникнення цих обставин. Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону, сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць. У разі призначення пенсій на пільгових умовах особам, які мають необхідний стаж роботи не за місцем призначення цієї пенсії, орган Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії надсилає розрахунок згідно з додатками, зазначеними у пункті 6.4 цієї Інструкції для зазначених підприємств, у двох примірниках через орган Пенсійного фонду за місцезнаходженням цього підприємства. Відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у таких випадках здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцем його реєстрації.

Так, на виконання вищенаведеної Інструкції, на адресу відповідача направлялись розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій по Списку №1 та Списку №2, які були отримані відповідачем, що підтверджується копіями відповідних розрахунків та копіями поштових повідомлень про отримання розрахунків (а.с. 11-52, 168, 169 том 1; а.с. 58-67 том 4).

Відповідач у встановлені строки не сплатив кошти, призначені на покриття витрат на виплату і доставку пенсій застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 та за Списком №2.

Згідно наданої позивачем довідки про заборгованість до Пенсійного фонду України, відповідач має заборгованість перед Пенсійним фондом України за вересень 2017 року по Списку №1 в сумі 476883,48 грн. та по Списку №2 в сумі 2923,62 грн. (а.с. 9 том 1).

Факт виплати позивачем пільгових пенсій за вказаний вище період по Списку №1 та Списку №2 підтверджується копіями довідок про розмір призначеної та фактично отриманої пенсії, які наявні в матеріалах справи (а.с. 123-167 том 1; а.с. 115-254 том 3; а.с. 2, 4- 57 том 4).

Відповідно до ст.ст. 11, 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно до ст. 90 цього Кодексу оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Відповідач в судове засідання не з'явився, доказів сплати заборгованості суду не надав та не надав також і жодних доказів правомірності не відшкодування витрат на виплату і доставку пільгових пенсій по Списку №1 та Списку №2 за вересень 2017 року на загальну суму 479807,10 грн.

При цьому, судом критично надається оцінка доводам відповідача про те, що Державний воєнізований гірничорятувальний (аварійно-рятувальний) загін Державної служби України з надзвичайних ситуацій є окремою юридичною особою та не є правонаступником будь-яких загонів, зокрема Криворізького спеціального воєнізованого гірничорятувального (аварійно-рятувального) загону МНС України, Марганецького спеціального воєнізованого гірничорятувального (аварійно-рятувального) загону ДСНС України, Олександрійського воєнізованого гірничорятувального (аварійно-рятувального) загону ДСНС України, Миколаївського воєнізованого гірничорятувального (аварійно-рятувального) загону ДСНС України, на яких працювали особи, що отримують пільгову пенсію, оскільки зазначені доводи спростовуються як і витягом із статуту відповідача, так і судовими рішеннями у справі №804/5096/16 за позовом Криворізької місцевої прокуратури №3 в інтересах держави в особі Криворізького центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області до Державного воєнізованого гірничорятувального (аварійно-рятувальний) загону Державної служби України з надзвичайних ситуацій про стягнення заборгованості з відповідача по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених працівникам гірничорятувального загону відповідно до пункту «а» частини першої статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», за яким встановлено обов'язок відповідача покривати витрати на виплату та доставку пенсій таким особам, а відтак обставини, встановлені вказаними судовими рішеннями у даній справі №804/5096/16, що набрало законної сили, не підлягають доказуванню при розгляді цієї справи, у якій беруть участь ті самі особи щодо яких встановлені вказані вище обставини у відповідності до вимог ч. 6 ст.78 Кодексу адміністративного судочинства України.

Приймаючи до уваги викладене, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги позивача ґрунтуються на нормах чинного законодавства України, є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Також, судом враховується і те, що розрахунок органів Управління Пенсійного фонду України фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій є узгодженим з моменту його отримання відповідачем і обов'язковим для виконання. Розрахунок є актом індивідуальної дії суб'єкта владних повноважень, відповідач не оскаржив отримані ним розрахунки, а тому такі розрахунки є обов'язковими для виконання, тобто підлягають сплаті.

Зазначеної правової позиції дотримується Вищий адміністративний Суд України у своїй ухвалі від 25.11.2010р. у справі №26993/09, у постанові від 22.03.2012р. № К-27305/10, у постанові від 06.09.2012р. № К/9991/63551/11.

Правомірність та законність компенсації підприємствами витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до п. "а-з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" підтверджено також і постановами Верховного Суду України від 23.03.2010р., від 13.02.2012р.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить із того, що відповідно до ч. 2 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Керуючись ст.ст. 2-10, 11, 12, 47, 72-77, 90, 132, 139, 193, 194, 205, 241-246, 250, 251 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Криворізького центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області до Державного воєнізованого гірничорятувального (аварійно-рятувального) загону Державної служби України з надзвичайних ситуацій про стягнення 479807,10 грн. - задовольнити.

Стягнути з Державного воєнізованого гірничорятувального (аварійно-рятувального) загону Державної служби України з надзвичайних ситуацій (50002, Дніпропетровська обл., м. Кривий Ріг, вул. Кобилянського, буд. 223А, код ЄДРПОУ 33873405) на користь Криворізького центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області (50042, Дніпропетровська обл., м. Кривий Ріг, вул. Покровська, 17а, р/р 25607301552583 в ПАТ "Державний ощадний банк України" ТВБВ № 10003/0547 філія - Дніпропетровське обласне управління АТ «Ощадбанк», МФО 305482, код ЄДРПОУ 40383397) - заборгованість за вересень 2017р. в загальному розмірі 479807,10 грн. (чотириста сімдесят дев'ять тисяч вісімсот сім гривень 10 коп.).

Рішення суду може бути оскаржено до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги до суду першої інстанції протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення, або протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення (у разі оголошення в судовому засіданні лише вступної та резолютивної частини рішення або розгляду справи в порядку письмового провадження) відповідно до вимог статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України та у порядку, встановленому п.п.15.1 п.15 Розділу VІІ Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення суду набирає законної сили у строки, визначені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя С.О. Конєва