
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 802/2294/17-а
Головуючий у 1-й інстанції: Жданкіна Наталія Володимирівна
Суддя-доповідач: Сушко О.О.
28 березня 2018 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Сушка О.О.
суддів: Залімського І. Г. Смілянця Е. С.
за участю:
секретаря судового засідання: Томашук А.В.,
позивача: ОСОБА_2
представника відповідача: Калінчука В.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_2 на рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 20 грудня 2017 року (м. Вінниця) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Літинського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В :
позивач звернулась до суду з адміністративним позовом, в якому просила визнати протиправною відмову Літинського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області від 18.11.2017 року; зобов`язати Літинський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_2 за №31 від 20.07.1968 р. по виконавчому комітеті Носовецької сільської ради Гайсинського району Вінницької області, змінивши дату народження з "ІНФОРМАЦІЯ_1" на вірну "ІНФОРМАЦІЯ_2".
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що висновок відповідача від 18.11.2017, яким їй було відмовлено у задоволенні заяви про внесення змін до актового запису про народження ОСОБА_2 №31 від 20.07.1968, а саме: виправлення дати народження дитини з ІНФОРМАЦІЯ_1" на "ІНФОРМАЦІЯ_2", є необґрунтованим. Зокрема вказала, що оскільки допущена в актовому записі про ОСОБА_2 народження №31 від 20.07.1968 помилка щодо дати її народження є очевидною, то у відповідності до приписів ст. 22 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" у відповідача були відсутні законодавчо визначені підстави для прийняття відмови у внесенні відповідних змін про дату її народження до актового запису №31 від 20.07.1968.
Представник відповідача свої заперечення обґрунтував тим, що не може внести зміни до актового запису ОСОБА_2 №31 від 20.07.1968, оскільки єдиний документ, яким могло бути підтверджено дату народження позивача та бути підставою для внесення змін до актового запису містить підчистки та виправлення.
Відповідно до рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 20 грудня 2017 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Не погодившись із прийнятим рішенням, позивач подала апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати та ухвалити нове рішення про задоволення позову.
Позивач в судовому засіданні підтримала апеляційну скаргу в повному обсязі, підтримуючи свої попередні обґрунтування позову.
Представник відповідача в судовому засіданні просив відмовити в задоволенні апеляційної скарги, підтримавши свої попередні заперечення.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, представників сторін, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм чинного законодавства, колегія суддів апеляційної інстанції, переглядаючи судове рішення у даній справі в межах доводів та вимог апеляційних скарг у відповідності до ч. 1 ст. 308 КАС України, дійшла висновку, що апеляційну скаргу необхідно задовольнити, виходячи з наступного.
Як встановлено судом першої інстанції, позивач звернулась до відповідача із заявою про внесення змін до актового запису про її народження №31 від 20.07.1968, а саме внести виправлення в графу "дата народження" змінивши з "ІНФОРМАЦІЯ_1" на "ІНФОРМАЦІЯ_2".
За наслідками розгляду поданих позивачем матеріалів відповідачем складено висновок від 18.11.2017 про відмову у внесенні змін до актового запису про народження №31 від 20.07.1968, оскільки документ (свідоцтво про народження), що підтверджує дійсність дати народження містить підчистки та виправлення саме в даті народження позивача, що свідчить про відсутність достатніх підстав для внесення відповідних змін.
Відмовляючи у задоволенні адміністративного позову, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач діяв на підставі, в межах та у спосіб, що передбаченні Конституцією та законами України.
Колегія суддів не погоджується з висновками суду першої інстанції, з огляду на наступне.
Відносини, пов'язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, регулює Закон України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" та Правила внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджені Наказом Міністерства юстиції України 12.01.2011 №96/5 (надалі - Правила).
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов'язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб'єктом цивільних прав та обов'язків. Державній реєстрації, відповідно до вказаного Закону, підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.
Статтею 6 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" передбачено, що відділи державної реєстрації актів цивільного стану, зокрема, проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх. Органи державної реєстрації актів цивільного стану видають відповідні свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану.
Згідно з ч. 1 ст. 22 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
Відповідно до п. 2.6 Правил, разом із заявою про внесення змін до актового запису заявником подаються: свідоцтва про державну реєстрацію актів цивільного стану у яких зазначені неправильні, неповні відомості або відомості, які підлягають зміні, інші документи, необхідні для розгляду заяви та вирішення питання по суті.
Інші документи - це паспорт або паспортний документ (документ, що посвідчує особу), свідоцтво (а) про реєстрацію акта (ів) цивільного стану, тобто документи, які підтверджують родинні стосунки у відповідності до норм п.п.2.1., 2.5 Правил.
Відповідно до п. 2.7 Правил, на підтвердження достовірності представлених заявником документів про державну реєстрацію актів цивільного стану відділом ДРАЦС додаються до матеріалів справи повні витяги з державного реєстру актів цивільного стану громадян, копії відповідних актових записів цивільного стану, на підставі яких вирішується питання щодо необхідності внесення змін або відмови в цьому.
Згідно з п. 2.12 Правил, на підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ ДРАЦС складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову у цьому за наведеною формою. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку мають бути вказані причини відмови та зазначено про можливість її оскарження у судовому порядку, що відповідає диспозиції норми п .1 ст. 22 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану".
Відповідно до п. 2.15.9 Правил висновок відділу державної реєстрації актів цивільного стану про внесення змін до актового запису складається, якщо під час державної реєстрації акту цивільного стану були допущені помилки (перекручення, пропуск відомостей, окремих слів або граматичні помилки чи вказані неправильні відомості).
Аналіз вказаних положень дає підстави для висновку про те, що орган реєстрації актів цивільного стану вправі внести зміни до актового запису цивільного стану тільки у випадку, коли для цього наявні достатні докази відповідно до зібраних документів та висновків їх перевірки. Це означає, що відповідач має приймати до уваги усі надані документи, відомості та пояснення позивача, а не посилатися лише на тільки зміст свідоцтва про народження.
Як вбачається із матеріалів справи, у актовому записі про народження №31 від 20 липня 1968 року, складеному Літинського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області на ОСОБА_2, датою народження дитини зазначено "ІНФОРМАЦІЯ_1". Натомість, у свідоцтві про народження ОСОБА_2 серії НОМЕР_1 датою народження позивача значиться ІНФОРМАЦІЯ_2.
Відповідач як підставу відмови у задоволення заяви позивача вказав наявність у свідоцтві про народження підчистки (виправлення) у даті народження ОСОБА_2, що унеможливлює встановити дійсність дати народження останньої.
Колегія суддів вважає, що у даному випадку помилка у даті народження позивача була зроблена саме під час реєстрації її народження, що підтверджується датою актового запису - 20 липня 1967 року, і це явно свідчить про неможливість народження 27 липня 1967 року. У подальшому, така помилка була виправлена при видачі інших документів - паспорта громадянина України серії НОМЕР_2 та свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_3 від 02.12.1997 року.
Враховуючи викладені обставини справи, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про те, що судом першої інстанції ухвалено рішення з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи і є підставою для скасування рішення суду першої інстанції з ухваленням нового рішення про задоволення позову.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
апеляційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити повністю.
Рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 20 грудня 2017 року скасувати.
Ухвалити нове рішення, яким адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправною відмову Літинського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області від 18.11.2017 року.
Зобов`язати Літинський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_2 за №31 від 20.07.1968 р. по виконавчому комітеті Носовецької сільської ради Гайсинського району Вінницької області, змінивши дату народження з "ІНФОРМАЦІЯ_1" на вірну "ІНФОРМАЦІЯ_2".
Стягнути на користь ОСОБА_2 судовий збір в розмірі 1616,60 грн. (тисяча шістсот шістнадцять гривень шістдесят копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Літинського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.
Постанова суду складена в повному обсязі 02 квітня 2018 року.
Головуючий Сушко О.О. Судді Залімський І. Г. Смілянець Е. С.