
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 758/10937/17 Суддя (судді) першої інстанції:
Супрун Г.Б.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 квітня 2018 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
судді-доповідача: Беспалова О.О.
суддів: Губської О.А., Парінова А.Б.
за участю секретаря: Присяжної Д.В.
представника позивача ОСОБА_3, представника позивача ОСОБА_4, розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Києві апеляційну скаргу Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Києві на постанову Подільського районного суду міста Києва від 22 листопада 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_6 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про зобов'язання провести індексацію пенсії, -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_6 звернувся до Подільського районного суду м. Києва з адміністративним позовом до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про зобов'язання провести індексацію пенсії.
Постановою Подільського районного суду м. Києва від 22 листопада 2017 року позов задоволено.
Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на неповне з'ясування судом першої інстанції обставин, що мають значення для справи, наявність висновків, що не відповідають обставинам справи, а також порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати оскаржувану постанову.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги, посилається на положення Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого постановою КМУ від 17.06.2003 року № 1078, відповідно до якого працюючим пенсіонерам в першу чергу індексується сума оплати праці.
Відзив на апеляційну скаргу до суду апеляційної інстанції не надходив.
У відповідності до ст. 308 КАС України справа переглядається колегією суддів в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Заслухавши суддю-доповідача, осіб, що з'явились, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно задовольнити, а оскаржувану постанову суду - скасувати з наступних підстав.
Судом встановлено та сторонами не заперечується, що ОСОБА_6 перебуває на обліку у Центральному об'єднанні Управління Пенсійного фонду України в м. Києві.
29 травня 2017 року ОСОБА_6 звернуся до відповідача з заявою про проведення індексації пенсії.
Листом Центрального об'єднання Управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 07.08.2017 р. позивача було повідомлено про те, що індексація пенсії йому не проводилася, так як довідки з місця його роботи, в якій зазначається розмір оплати праці, проіндексована її сума і сума індексації до управління з координації та контролю за виплатою пенсії ГУ ПФУ м. Києва не надходила.
Не погоджуючись з таким рішенням позивач звернувся до суду.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції дійшов висновку про неправомірність дій відповідача, однак, колегія суддів апеляційної інстанції не погоджується з таким висновком з огляду на наступне.
За визначенням ст. 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Виходячи зі змісту ч. 1 ст.2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, у тому числі пенсії та оплата праці (грошове забезпечення).
Згідно зі ст. 4 вказаного Закону, індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється розмірі 101 відсотка (до 01.01.2016 року) і 103 відсотка (після 01.01.2016 року).
Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться з наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації зазначений у частині першій цієї статті.
Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
Відповідно до ст. 10 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», індексація доходів працюючого населення проводиться за основним місцем роботи.
Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення поширюються на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників, визначаються Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 1078 від 17.07.2003 року (далі по тексту - Порядок № 1078).
Пунктом 9 Порядку № 1078 передбачено, що працюючим пенсіонерам в першу чергу індексується сума оплати праці. Індексація пенсії, щомісячного довічного грошового утримання, що виплачується замість пенсії, проводиться після індексації суми оплати праці на підставі виданої підприємством, установою або організацією, де працює пенсіонер, довідки, в якій зазначається розмір його оплати праці, проіндексована її сума і сума індексації.
У всіх випадках загальний дохід працюючого пенсіонера, який підлягає індексації, не повинен перевищувати прожиткового мінімуму, встановленого для працездатної особи.
Підприємства, установи та організації зобов'язані у двотижневий строк після проведення індексації оплати праці подавати органам, які призначають і виплачують пенсію, інформацію про розмір оплати праці працюючого пенсіонера, проіндексовану її суму та суму індексації. На підставі поданої інформації органи, які призначають і виплачують пенсію, державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам, щомісячне довічне грошове утримання, що виплачуються замість пенсії, здійснюють перерахунок сум індексації пенсій, державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам, щомісячного довічного грошового утримання, що виплачуються замість пенсії.
За таких обставин у випадку, коли пенсіонер є працюючим, в першу чергу індексується його сума оплати праці і лише після цього можливе проведення індексації пенсії (в межах прожиткового мінімуму для працездатної особи, тобто, якщо дохід пенсіонера за місцем роботи проіндексований виходячи з розміру оплати праці, меншому ніж вказаний прожитковий мінімум) на підставі виданої підприємством, установою або організацією, де працює пенсіонер, довідки, в якій зазначається розмір його оплати праці, проіндексована її сума і сума індексації.
Таким чином, відповідно до діючого законодавства первинна індексація доходів особи проводиться спочатку за основним місцем роботи.
Оскільки в органах Пенсійного фонду відсутні дані щодо проведення індексації ОСОБА_6 за місцем роботи, відповідач не мав відповідних законних підстав для проведення індексації пенсії, оскільки першочерговість проведення індексації оплати праці прямо передбачена відповідними нормами закону.
Необхідно зазначити, що при зверненні до пенсійного органу позивачем відповідної довідки подано не було, у зв'язку з чим колегія суддів дійшла висновку про передчасність заявлених вимог та відсутність підстав для їх задоволення, оскільки обов'язковими умовами проведення індексації пенсії є наявність довідки з місця роботи, в якій зазначається розмір оплати праці, проіндексована її сума і сума індексації, з урахуванням тих обставин, що заробітна плата працюючого пенсіонера не буде перевищувати прожиткового мінімуму встановленого для працездатної особи.
Колегія суддів зазначає, що позивач, за наявності відповідних підстав, не позбавлений права повторно звернутися до органів Пенсійного фонду України та подати відповідну довідку з місця роботи для проведення індексації пенсії.
Згідно п. 2 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.
У відповідності до п. 1 ч. 1 ст. 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що недотримання судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права призвели до помилкового вирішення справи, тому рішення суду першої інстанції про задоволення позовних вимог слід скасувати та ухвалити нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Керуючись ст. ст. 243, 308, 315, 317, 322, 325, 329 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Києві на постанову Подільського районного суду міста Києва від 22 листопада 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_6 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про зобов'язання провести індексацію пенсії задовольнити.
Постанову Подільського районного суду міста Києва від 22 листопада 2017 року скасувати, ухвалити нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог ОСОБА_6 відмовити.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду в порядку і строки, визначені ст. ст. 328, 329 КАС України.
Суддя-доповідач О.О. Беспалов
Суддя О.А. Губська
Суддя А.Б. Парінов
(Повний текст постанови складено 05.04.2018 р.)