
Справа № 522/11519/17
Провадження № 2-а/522/522/18
РІШЕННЯ
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 березня 2018 року Приморський районний суд м. Одеси
у складі: головуючого судді Загороднюка В.І.
при секретарі Смоковій А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Одесі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради, заступника начальника Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради ОСОБА_2 про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення, -
ВСТАНОВИВ:
23.06.2017 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом та згідно уточненого позову від 04.07.2017 року просить поновити пропущений строк на оскарження Постанови по справі про адміністративне правопорушення за № 258/17 від 06 червня 2017 року, винесену заступником начальника Управління - начальником інспекційного відділу №1 Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради - ОСОБА_2 та визнати поважними причини пропуску на оскарження вищевказаної постанови; скасувати постанову по справі про адміністративне правопорушення за № 258/17 від 06 червня 2017 року винесену заступником начальника Управління - начальником інспекційного відділу №1 Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради - ОСОБА_2 про накладення на неї адміністративного стягнення у вигляді штрафу розміром 8500 гривень, передбаченого ч. 7 ст. 96 КУпАП; закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно неї на підставі п.1, ч. 1 ст. 247 КУпАП, за відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.
При цьому посилається на те, що 15 червня 2017 року нею отримано поштове відправлення від Управління державного архітектурного - будівельного контролю Одеської міської ради із супровідним листом за № 01-10/2010-3Г від 06 червня 2017 року, про направлення Управлінням державного архітектурного - будівельного контролю Одеської міської ради на її адресу Постанови по справі про адміністративне правопорушення за № 258/17 від 06 червня 2017 року. З вказаної постанови їй стало відомо, що Управлінням державного архітектурного-будівельного контролю Одеської міської ради було проведено позапланову перевірку належного їй на праві власності об’єкту нерухомого мана, яке розташоване за адресою: вул. Ільфа і Петрова, 39, кв. 47, м. Одеса, при проведенні якої вона не була присутня, та її не повідомляли про проведення вищевказаної позапланової перевірки. Після чого відносно неї на підставі акту перевірки, який їй не надавався та з яким вона не була ознайомлена, складено протокол про адміністративне правопорушення під час складання якого вона також не була присутня та їй про це нічого не було відомо.
Справу про адміністративне правопорушення було розглянуто 06 червня 2017 року заступником начальника Управління державного архітектурного-будівельного контролю Одеської міської ради - ОСОБА_2 без її повідомлення та без її участі. На підставі чого її було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 7 ст. 96 КУпАП.
З вищевказаною постановою про накладення на неї адміністративного стягнення повністю не погоджується та вважає її протиправною.
Представник позивачки у судове засідання не з’явився, надав суду заяву, відповідно до якої просить справу розглядати за його відсутністю, адміністративний позов підтримує та просить задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи відповідач повідомлявся судом у встановленому порядку, надав суду письмовий відзив на адміністративний позов.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що відповідно до свідоцтва про право на спадщину за законом від 03 жовтня 2001 року реєстровий № 4-1759 ОСОБА_1є співвласницею квартири № 47, яка розташована в будинку за № 39 по вул. Ільфа і Петрова в м. Одесі.
(а.с. 21)
21 квітня 2017 року Управлінням державного архітектурного-будівельного контролю Одеської міської ради було зареєстровано декларацію про початок виконання будівельних робіт з реконструкції належної позивачці квартири на праві спільної часткової власності за № ОД 082171111571.
05 травня 2017 року Управлінням державного архітектурного-будівельного контролю Одеської міської ради було зареєстровано декларацію про готовність до експлуатації об’єкта, який належить до І-ІІІ категорій складності за № 142171251228.
(а.с. 22 – 26, 27 - 32)
18 травня 2017 року за ОСОБА_1 зареєстровано право власності на 1/2 частини квартири за № 47, яка розташована за адресою: вул. Ільфа і Петрова в будинку № 39, загальною площею 55,4 кв.м, житловою площею 26,8 кв.м., що підтверджується Витягом з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності за № 87648531 від 22 травня 2017 року.
(а.с. 35)
Заступником начальника Управління - начальником інспекційного відділу №1 Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради - ОСОБА_2 було видано направлення головному спеціалісту ОСОБА_3 для проведення позапланової перевірки за вих. № 000524 від 22 травня 2017 року, строк проведення позапланової перевірки становить з 22 травня 2017 року по 26 травня 2017 року за адресою: м.Одеса вул. Ільфа і Петрова, 39, кв. 47.
Направлення було направлено за адресою проведення перевірки, тоді як позивачка зареєстрована та фактично проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1.
22.05.2017 року головним спеціалістом інспекційного відділу №1 Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради ОСОБА_3 було складено:
- акт перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил;
- припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил ОСОБА_1;
- протокол про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 про порушення п. 2 ч. 1 ст. 34 та ч. 1 ст. 36 Закону України „Про регулювання містобудівної діяльності” за що встановлено відповідальність за ч. 7 ст. 96 КУпАП – 2 примірника;
- протокол про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 про порушення п. 10 ст. 39 Закону України „Про регулювання містобудівної діяльності” за що встановлено відповідальність за ч. 12 ст. 96 КУпАП – 2 примірника.
Вказані документи містять відомості про те, що вони направлялися ОСОБА_1 поштою.
Згідно листа № 01-10/210-35 від 23.05.2017 року, вказані документи направлені ОСОБА_1 за адресою: м.Одеса вул. Ільфа і Петрова, 39, кв. 47.
06 червня 2017 року заступником начальника Управління - начальником інспекційного відділу №1 Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради - ОСОБА_2 винесено постанову по справі про адміністративне правопорушення за № 258/17, відповідно до якої ОСОБА_1 визнано винною у вчинені адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 96 КУпАП та накладено на неї стягнення у вигляді штрафу у розмірі 8500 гривень.
Вказана постанова супровідним листом за № 01-10/2010-3Г від 06 червня 2017 року була направлена ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 та отримана останньою 15.06.2017 р.
(а.с. 9 - 16)
15 вересня 207 року Київська районна адміністрація Одеської міської ради надала відповідь на адвокатський запит за вих. № 1854/01-11, а також було надано Акт обстеження об’єкта містобудування щодо дотримання законодавства, затвердженої містобудівної документації при планування та забудові на території м. Одеси вул. Ільфа і Петрова, 39 кв. 47 від 23 травня 2017 року в якому зазначено, що прибудови не виявлено, зафіксовано складування будівельного сміття.
У відповідності до п. 9 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2011 року за № 553 - Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється у присутності суб’єктів містобудування або їх представників, які будують або збудували об’єкт будівництва.
Відповідно до п. 13 Порядку затвердженого постановою КМУ від 23 травня 2011 року за № 553 - Суб’єкт містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, має право: вимагати від посадових осіб органу державного архітектурно-будівельного контролю дотримання вимог законодавства; перевіряти наявність у посадових осіб органу державного архітектурно-будівельного контролю службових посвідчень; бути присутнім під час здійснення державного архітектурно-будівельного контролю; за результатами перевірки отримувати та знайомитись з актом перевірки, складеним органом державного архітектурно-будівельного контролю; подавати в письмовій формі свої пояснення, зауваження або заперечення до акта перевірки, складеного органом державного архітектурно-будівельного контролю за результатом перевірки.
Згідно п. 12 Порядку затвердженого постановою КМУ від 23 травня 2011 року за № 553 - Посадові особи органу державного архітектурно-будівельного контролю зобов’язані у повному обсязі, об’єктивно та неупереджено здійснювати державний архітектурно-будівельний контроль у межах повноважень, передбачених законодавством.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України - Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно ст. 254 КУпАП, при вчиненні адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності. Протокол про адміністративне правопорушення у разі його оформлення, складається у двох екземплярах, один з яких під розписку вручається особі, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Відповідно до ст. 256 КУпАП, при складанні протоколу особі, яка притягується до адміністративної відповідальності, роз'яснюються її права і обов'язки, передбачені ст. 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі. Також, протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягується до адміністративної відповідальності.
У разі відмови особи, яка притягується до адміністративної відповідальності від підписання протоколу, в ньому робиться про це запис.
Крім того, у відповідності до вимог ст. 268 Кодексу про адміністративні правопорушення України особа, яка притягається до адміністративної відповідальності має право: знайомитися з матеріалами справи; давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання; при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням тощо. Справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є достатні дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Відповідно до п. 7 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику розгляду судами скарг у справах про адміністративні правопорушення» від 24.06.1988 р. № 6 розглядаючи скаргу на постанову у справі про адміністративне правопорушення, суд повинен перевірити: чи накладено адміністративне стягнення правомочним органом; чи є в діях даної особи ознаки проступку, за який законом передбачена адміністративна відповідальність, і вина у його вчиненні; чи не сплив строк давності для притягнення до адміністративної відповідальності; чи правильні висновки органу (посадової особи), який виніс постанову, про тяжкість вчиненого проступку і обтяжуючі обставини; чи враховані пом'якшуючі обставини, майновий стан винного.
Відповідно до статті 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Також відповідно до ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і об’єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до ст. 245, 276, 280 КУпАП завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне й об’єктивне з’ясування обставин кожної справи та дотримання процесуального порядку розгляду справи.
Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
На підставі викладеного суд дійшов висновку, що відповідач належним чином не спростував доводи позивачки, щодо порушення порядку розгляду справи про адміністративне правопорушення та неправомірне притягнення її до відповідальності за порушення п. 2 ч. 1 ст. 34 та ч. 1 ст. 36 Закону України „Про регулювання містобудівної діяльності” за що встановлено відповідальність за ч. 7 ст. 96 КУпАП, тому слід скасувати постанову по справі про адміністративне правопорушення за № 258/17 від 06 червня 2017 року винесену заступником начальника Управління - начальником інспекційного відділу №1 Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради - ОСОБА_2 про накладення на позивачку адміністративного стягнення у вигляді штрафу у розмірі 8500 гривень та закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно позивачки на підставі п.1, ч. 1 ст. 247 КУпАП, за відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.
Крім того, враховуючи те, що Постанову по справі про адміністративне правопорушення за № 258/17 було винесено 06 червня 2017 року у відсутності позивачки, та вказану постанову позивачкою було отримано 15 червня 2017 року, тому їй слід поновити строк звернення до суду з позовом.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувать на користь позивачки слід стягнути судовий збір в розмірі 640 гривень.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 245, 247, 251, 252, 254, 256, 268 КУпАП, ст.ст. 77, 139, 241 - 244 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Поновити ОСОБА_1 пропущений строк на оскарження Постанови по справі про адміністративне правопорушення за № 258/17 від 06 червня 2017 року, винесену заступником начальника Управління - начальником інспекційного відділу №1 Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради - ОСОБА_2 та визнати поважними причини пропуску на оскарження вищевказаної постанови.
Скасувати постанову по справі про адміністративне правопорушення за № 258/17 від 06 червня 2017 року винесену заступником начальника Управління - начальником інспекційного відділу №1 Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради - ОСОБА_2 про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення у вигляді штрафу розміром 8500 гривень, передбаченого ч. 7 ст. 96 КУпАП.
Закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 на підставі п.1, ч. 1 ст. 247 КУпАП, за відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.
Рішення може бути оскаржене до Одеського апеляційного адміністративного суду, через Приморський районний суд міста Одеси, шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя
07 березня 2018 року