
Справа № 815/4053/17
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 березня 2018 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Єфіменка К.С. при секретарі Кузьменко Е.Х., розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження справу за адміністративним позовом Управління архітектури та містобудування Одеської міської ради до Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області, Головного інспектора будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури та містобудування Департаменту ДАБІ в Одеській області ОСОБА_1 про визнання неправомірними та такою, що проведено із порушенням норм чинного законодавства позапланову перевірку дотримання вимог законодавства управління архітектури та містобудування Одеської міської ради та скасувати рішення Департаменту ДАБІ в Одеській області №№413,414,415,416,417,418 від 17.02.2017 року, складені головним інспектором будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури та містобудування Департаменту ДАБІ в Одеській області ОСОБА_1,-
ВСТАНОВИВ:
З позовом до суду звернулось Управління архітектури та містобудування Одеської міської ради до Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області, Головного інспектора будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури та містобудування Департаменту ДАБІ в Одеській області ОСОБА_1 про визнання неправомірними та такою, що проведено із порушенням норм чинного законодавства позапланову перевірку дотримання вимог законодавства управління архітектури та містобудування Одеської міської ради та скасувати рішення Департаменту ДАБІ в Одеській області №№413,414,415,416,417,418 від 17.02.2017 року, складені головним інспектором будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури та містобудування Департаменту ДАБІ в Одеській області ОСОБА_1.
В судовому засіданні 28.03.2018 року представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги та просив задовольнити їх, виходячи з того, що відповідач головний інспектор не проводив фактично позапланову перевірку у приміщені Управління, не складав акту перевірки та не встановлював відповідні порушення при видачі будівельних паспортів, а тому Департамент ДАБІ не мав права винести оскаржувані рішення про зупинення дії виданих будівельних паспорті до моменту усунення виявлених порушень. Представник відповідача – Департаменту ДАБІ в Одеській області заперечив проти задоволення позовних вимог з огляду на те, що перевірка фактично була проведена в приміщенні Управління, з дозволу посадових осіб, які приймали участь в перевірці та надавали відповідні матеріали, порушення мали місце та оформлені відповідним чином, а тому оскаржені рішення від 17.02.2017 року є законним.
Дослідивши наявні в справі письмові докази суд встановлює наступні факти та обставини:
Відповідач - Департамент Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області, на підставі положень ст.13 Закону України «Про архітектурну діяльність» є спеціально уповноваженим органом державної виконавчої влади та згідно ст.10 цього ж Закону здійснює повноваження щодо здійснення державного архітектурно-будівельного контролю під час здійснення проектування й будівництва об’єктів житлової та іншої забудови, а тому позовні вимоги щодо оскарження його актів, дій чи бездіяльності з цього приводу, на підставі положень ст.55 Конституції України, п.1 ч.1 ст.19 КАС України підвідомчі адміністративним судам та повинні розглядатись у порядку адміністративного судочинства.
Держархбудінспекцією України видано наказ від 23.01.2017 №66, згідно якого Департаментом Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області (далі, також - Департамент) передбачено проведення позапланової перевірки дотримання вимог містобудівної діяльності Управлянням архітектури та містобудування Одеської міської ради (далі також - Управління), стосовно видачі будівельних паспортів:№01-07/229 від 06.10.2016 на будівництво індивідуального дачного будинку за адресою: Одеська область, м. Одеса, вул. Дача Ковалевського, 111/А, 111/Б; №01-07/230 від 05.10.2016 на будівництво індивідуального дачного будинку за адресою: Одеська область, м. Одеса, вул. Дача Ковалевського, 111/В, 111/Б; №01-07/231 від 06.10.2016 на будівництво індивідуального дачного будинку за адресою: Одеська область, м. Одеса, вул. Дача Ковалевського, 111/В; №01-07/232 від 06.10.2016 на будівництво індивідуального дачного будинку за адресою: Одеська область, м. Одеса, вул. Дача Ковалевського, 111/В; №01-07/233 від 05.10.2016 на будівництво індивідуального дачного будинку за адресою: Одеська область, м. Одеса, вул. Дача Ковалевського, 111/В, 111/Б; №01-07/234 від 05.10.2016 на будівництво індивідуального дачного будинку за адресою: Одеська область, м. Одеса, вул. Дача Ковалевського. 111/А, 111/Б; №01-07/235 від 06.10.2016 на будівництво індивідуального дачного будинку за адресою: Одеська область, м. Одеса, вул. Дача Ковалевського, 111/А; №01-07/236 від 06.10.2016 на будівництво індивідуального дачного будинку за адресою: Одеська область, м. Одеса, вул. Дача Ковалевського, 111/А.
На виконання вимог від 08.11.2016 №1015-01/12-17246; від 20.01.2017 №1015- 01/12-562; від 30.01.2017 №1015-01/12-811 головного інспектора будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів архітектури та містобудування Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Одеській області ОСОБА_1 листами від 16.11.2016 №01-11/5576; від 26.01.2017 №01- 11/5576 та від 16.02.2017 №01-11/633 (далі - Вимога) Управлінням надано вищевказані будівельні паспорти з копіями документів передбачених п. 2.1 Порядку видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки, затвердженого наказом №103 від 05.07.2011 (у редакції наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №66 від 25.02.2013) (далі - Порядок № 103).
ОСОБА_2 перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 17.02.2017 року головним інспектором будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури та містобудування Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції - ДДАБІ в Одеській області) ОСОБА_1 відповідно до наказу № 66 від 23.01.2017 року на підставі службової записки заступника директора Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області від 20.01.2016 року № 1015-7/15-560 в управлінні архітектури та містобудування Одеської міської ради (далі - УАМ ОМР) проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавства.
За результатами проведення зазначеної позапланової перевірки ДДАБІ в Одеській області було складено Припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності від 17.02.2017 року, згідно якого встановлено строк для усунення порушень - до 17.03.2017 року.
ОСОБА_3 і Припис надійшли на адресу УАМ ОМР поштою листом з повідомленням (вх. № 01-11/633 від 27.02.2017 року).
Не зважаючи на встановлений інспектором ДДАБІ в Одеській області строк для усунення порушень до 17.03.2017 року, в день проведення зазначеної позапланової перевірки, тобто 17.02.2017 року, було складено та поштовим відправленням направлено на адресу УАМ ОМР наступні рішення: Рішення № 413 від 17.02.2017 року про зупинення дії будівельного паспорту від 06.10.2016 року № 01-07/229; Рішення № 414 від 17.02.2017 року про зупинення дії будівельного паспорту від 05.10.2016 року № 01-07/230; Рішення № 415 від 17.02.2017 року про зупинення дії будівельного паспорту від 05.10.2016 року № 01-07/233; Рішення № 416 від 17.02.2017 року про зупинення дії будівельного паспорту від 05.10.2016 року № 01-07/234; Рішення № 417 від 17.02.2017 року про скасування дії будівельного паспорту від 06.10.2016 року № 01-07/235; Рішення № 418 від 17.02.2017 року про скасування дії будівельного паспорту від 06.10.2016 року № 01-07/236.
Проаналізувавши оскаржувані дії та акт суб’єктів владних повноважень, з огляду на положення ч.2 ст.2 КАС України, суд приходить до висновку про те, що їх вчинення та прийняття відповідають законові з огляду на наступне.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст.10 Закону України «Про архітектурну діяльність» державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється на стадії проектування, розміщення та будівництва архітектурних об’єктів суб’єктами архітектурної діяльності.
Відповідно до ч.2 статті 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» державний архітектурно-будівельний нагляд - сукупність заходів, спрямованих на дотримання уповноваженими органами містобудування та архітектури, структурними підрозділами Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій та виконавчими органами сільських, селищних, міських рад з питань державного архітектурно-будівельного контролю, іншими органами, що здійснюють контроль у сфері містобудівної діяльності (далі об’єкти нагляду), вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил під час провадження ними містобудівної діяльності.
Механізм здійснення державного архітектурно-будівельного нагляду визначає Порядок здійснення державного архітектурно-будівельного нагляду, затверджений постановою Кабінету Міністрів України №698 від 19.08.2015 (далі - Порядок №698).
ОСОБА_2 п.1 Порядку №698, нагляд здійснюється Держархбудінспекцією через головних інспекторів будівельного нагляду в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві і Севастополі (далі - головного інспектора будівельного нагляду) шляхом проведення планових, позапланових, документальних і камеральних перевірок.
У ході перевірки встановлено, що у будівельному паспорті №01-07/236 від 06.10.2016 на будівництво індивідуального дачного будинку за адресою: Одеська область, м. Одеса, вул. Дача Ковалевського, 111 /А, на схемі забудови земельної ділянки проектований будинок знаходиться на відстані- 3(м.) від сусіднього будинку.
Відповідно до п.3.25* ДБН 360-92** «Містобудування. Планування та забудова міських та сільських поселень» протипожежні розриви між будинками або окремо розташованими господарськими спорудами у відповідності зі ступенем їх вогнестійкості, а також віддаленість ємкостей горючої рідини на присадибній ділянці (при опалені будинків рідким паливом) слід приймати відповідно до протипожежних вимог (додатку 3.1 ДБН 360-92** «Містобудування. Планування та забудова міських та сільських поселень»).
ОСОБА_2 до додатку 3.1 ДБН 360-92** «Містобудування. Планування та забудова міських та сільських поселень» протипожежна відстань між будинками у відповідності зі ступенем їх вогнестійкості від 6,0 до 15 метрів.
Також відповідно до будівельного паспорту №01-07/235 від 06.10.2016 на будівництво індивідуального дачного будинку за адресою: Одеська область, м. Одеса, вул. Дача Ковалевського,111/А на схемі забудови земельної ділянки проектований будинок знаходиться на відстані- 3(м) та 5(м) від сусідніх будинків.
Відповідно до п.3.25* ДБН 360-92** «Містобудування.Планування та забудова міських та сільських поселень» протипожежні розриви між будинками або окремо розташованими господарськими спорудами у відповідності зі ступенем їх вогнестійкості, а також віддаленість ємкостей горючої рідини на присадибній ділянці (при опалені будинків рідким паливом) слід приймати відповідно до протипожежних вимог (додатку 3.1 ДБН 360-92** «Містобудування. Планування та забудова міських та сільських поселень»).
ОСОБА_2 до додатку 3.1 ДБН 360-92** «Містобудування. Планування та забудова міських та сільських поселень» протипожежна відстань між будинками у відповідності зі ступенем їх вогнестійкості від 6,0 до 15 метрів.
У будівельному паспорті №01-07/234 від 05.10.2016 на будівництво індивідуального дачного будинку за адресою: Одеська область, м. Одеса, вул. Дача Ковалевського, 111/А, 111 /Б на схемі забудови земельної ділянки проектований будинок а саме: літ.-2 (навіс) знаходиться на межі з сусідньою ділянкою.
Відповідно до 3.25* Протипожежні розриви між будинками або окремо розташованими господарськими будівлями відповідно до ступеня їх вогнестійкості, а також віддаленість ємкостей горючої рідини на присадибній ділянці (при опаленні будинків рідким паливом) слід приймати відповідно до протипожежних вимог (додаток 3.1).
Розташування і орієнтація житлових та громадських будинків повинні здійснюватись з урахуванням забезпечення нормативної тривалості інсоляції та норм освітленості відповідно до "Санитарньїх норм и правил обеспечения инсоляцией зданий и территорий жилой застройки" та СНІП ІІ-4-79 "Естественное и искусственное освещение" як в будинках, що будуються, так і в сусідніх житлових і громадських будинках.
Для догляду за будівлями і здійснення їх поточного ремонту відстань до межі сусідньої ділянки від найбільш виступної конструкції стіни треба приймати не менше 1,0 м. При цьому повинно бути забезпечене влаштування необхідних інженерно-технічних заходів, що запобігатимуть стіканню атмосферних опадів з покрівель та карнизів будівель на територію суміжних ділянок.
У будівельному паспорті №01-07/233 від 05.10.2016 на будівництво індивідуального дачного будинку за адресою: Одеська область, м. Одеса, вул. Дача Ковалевського, 111 /В, 111/Б на схемі забудови земельної ділянки проектований будинок а саме: літ.-2 (навіс) знаходиться на межі з сусідньою ділянкою Відповідно до 3.25* Протипожежні розриви між будинками або окремо розташованими господарськими будівлями відповідно до ступеня їх вогнестійкості, а також віддаленість ємкостей горючої рідини на присадибній ділянці (при опаленні будинків рідким паливом) слід приймати відповідно до протипожежних вимог (додаток 3.1).
Розташування і орієнтація житлових та громадських будинків повинні здійснюватись з урахуванням забезпечення нормативної тривалості інсоляції та норм освітленості відповідно до "Санитарньїх норм и правил обеспечения инсоляцией зданий и территорий жилой застройки" та СНІП ІІ-4-79 "Естественное и искусственное освещение" як в будинках, що будуються, так і в сусідніх житлових і громадських будинках.
Для догляду за будівлями і здійснення їх поточного ремонту відстань до межі сусідньої ділянки від найбільш виступної конструкції стіни треба приймати не менше 1,0 м. При цьому повинно бути забезпечене влаштування необхідних інженерно-технічних заходів, що запобігатимуть стіканню атмосферних опадів з покрівель та карнизів будівель на територію суміжних ділянок.
У будівельному паспорті №01-07/229 від 06.10.2016 на будівництво індивідуального дачного будинку за адресою: Одеська область, м. Одеса, вул. Дача Ковалевського, 111 /А, 111/Б на схемі забудови земельної ділянки проектований будинок а саме: літ.-2 (навіс) знаходиться на межі з сусідньою ділянкою.
Відповідно до 3.25* Протипожежні розриви між будинками або окремо розташованими господарськими будівлями відповідно до ступеня їх вогнестійкості, а також віддаленість ємкостей горючої рідини на присадибній ділянці (при опаленні будинків рідким паливом) слід приймати відповідно до протипожежних вимог (додаток 3.1).
Розташування і орієнтація житлових та громадських будинків повинні здійснюватись з урахуванням забезпечення нормативної тривалості інсоляції та норм освітленості відповідно до "Санитарньїх норм и правил обеспечения инсоляцией зданий и территорий жилой застройки" та СНІП ІІ-4-79 "Естественное и искусственное освещение" як в будинках, що будуються, так і в сусідніх житлових і громадських будинках.
Для догляду за будівлями і здійснення їх поточного ремонту відстань до межі сусідньої ділянки від найбільш виступної конструкції стіни треба приймати не менше 1,0 м. При цьому повинно бути забезпечене влаштування необхідних інженерно-технічних заходів, що запобігатимуть стіканню атмосферних опадів з покрівель та карнизів будівель на територію суміжних ділянок.
У будівельному паспорті №01-07/230 від 05.10.2016 на будівництво індивідуального дачного будинку за адресою: Одеська область, м. Одеса, вул. Дача Ковалевського, 111 /В, 111/Б на схемі забудови земельної ділянки проектований будинок а саме: літ.-2 (навіс) знаходиться на межі з сусідньою ділянкою.
Відповідно до 3.25* Протипожежні розриви між будинками або окремо розташованими господарськими будівлями відповідно до ступеня їх вогнестійкості, а також віддаленість ємкостей горючої рідини на присадибній ділянці (при опаленні будинків рідким паливом) слід приймати відповідно до протипожежних вимог (додаток 3.1).
Розташування і орієнтація житлових та громадських будинків повинні здійснюватись з урахуванням забезпечення нормативної тривалості інсоляції та норм освітленості відповідно до "Санитарньїх норм и правил обеспечения инсоляцией зданий и территорий жилой застройки" та СНІП ІІ-4-79 "Естественное и искусственное освещение" як в будинках, що будуються, так і в сусідніх житлових і громадських будинках.
Для догляду за будівлями і здійснення їх поточного ремонту відстань до межі сусідньої ділянки від найбільш виступної конструкції стіни треба приймати не менше 1,0 м. При цьому повинно бути забезпечене влаштування необхідних інженерно-технічних заходів, що запобігатимуть стіканню атмосферних опадів з покрівель та карнизів будівель на територію суміжних ділянок.
Встановлені під час проведення перевірки порушення, з чим погоджується суд, свідчать про те, що виконуючим обов’язки начальника Управління архітектури та містобудування Одеської ОСОБА_4 ОСОБА_5 при видачі вищенаведених будівельних паспортів забудови недотримано ДБН 360-92** «Містобудування. Планування та забудова міських та сільських поселень», Санитарных норм та правил обеспечения инсоляцией зданий и территорий жилой застройки" та СНІП ІІ-4-79 "Естественное и искусственное освещение".
Наведені у позовній заяві та запереченнях на відзив представником позивача позиція, що перевірки не проводилась в приміщенні Управління та за відсутності уповноваженою посадової особи Управління не знайшли свого підтвердження під час розгляду справи, в тому числі, представником позивача не надано жодного письмового доказу того, що головний інспектор будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури та містобудування Департаменту ДАБІ в Одеській області ОСОБА_1 не прибував до приміщення Управління, не отримував доступу до матеріалів перевірки, в зв’язку із чим, суд відхиляє вказані доводи представника позивача.
Також, наведені представником позивача у додаткових письмових поясненнях посилання на те, що вказані об’єкти будівництва є недобудованими, а навіси, як малі архітектурні форми є елементами благоустрою не спростовує висновків акту перевірки та недотримання при проектуванні щодо їх будівництва вимог ДБН 360-92** «Містобудування. Планування та забудова міських та сільських поселень», Санитарных норм та правил обеспечения инсоляцией зданий и территорий жилой застройки" та СНІП ІІ-4-79 "Естественное и искусственное освещение", а тому не приймаються судом до уваги.
Враховуючи, що під час офіційного з’ясування обставин справи судом не встановлено протиправності оскаржуваних дій та актів суб’єкту владних повноважень, чи перевищення компетенції цього органу при їх прийнятті чи здійсненні, а тому, в задоволенні позовних вимог про визнання протиправними дій та скасування актів слід відмовити на підставі положень ч.1 ст.245 КАС України.
Судові витрати розподілити за правилами ст.139 КАС України.
Керуючись ст.ст.139,242-246 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
В задоволені позовних вимог Управління архітектури та містобудування Одеської міської ради до Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції в Одеській області, Головного інспектора будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури та містобудування Департаменту ДАБІ в Одеській області ОСОБА_1 про визнання неправомірними та такою, що проведено із порушенням норм чинного законодавства позапланову перевірку дотримання вимог законодавства управління архітектури та містобудування Одеської міської ради та скасувати рішення Департаменту ДАБІ в Одеській області №№413,414,415,416,417,418 від 17.02.2017 року, складені головним інспектором будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури та містобудування Департаменту ДАБІ в Одеській області ОСОБА_1 – відмовити повністю.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний суддею 06.04.2018 року.
Рішення суду може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в місячний строк з дня отримання повного тексту судового рішення, в порядку п.15.5 Перехідних положень КАС України.
Суддя Єфіменко К.С.
.