Рішення № 73234852, 02.04.2018, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.04.2018
Номер справи
814/67/18
Номер документу
73234852
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

02 квітня 2018 р. № 814/67/18 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Біоносенка В.В., за участю секретаря судового засідання Кононенка Д.Ф., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Василівка - Агро", вул. Адміральська, 31/Б, ОСОБА_1, 54001 до за участю: представника позивача: ОСОБА_1 представника відповідача: ОСОБА_2Головного управління Державної фіскальної служби у Запорізькій області, пр. Соборний, 166, Запоріжжя, Запорізька область, 69107 провизнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ТОВ «Василівка-Агро» звернулось до адміністративного суду з позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у Запорізької області з вимогами визнати протиправною бездіяльність відповідача, щодо не включення до реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування, відображених в податкових деклараціях за червень 2017 року від 07.08.17, №9156210898 та липень 2017 року від 21.08.17 №9168246741; визнати узгодженою суму бюджетного відшкодування в податковій декларації за червень 2017 року №9156210898 від 07.08.17; визнати узгодженою суму бюджетного відшкодування в податковій декларації за липень 2017 року №9168246741 від 21.08.17; зобов’язати Головне управління ДФС у Запорізької області відобразити в реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування, згідно податкової декларації за червень 2017 року №9156210898 від 07.08.17; зобов’язати Головне управління ДФС у Запорізької області відобразити в реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування, згідно податкової декларації за липень 2017 року №9168246741 від 21.08.17.

Свої позовні вимоги ТОВ «Василівка-Агро» обґрунтувало тим, що 07.08.17 та 21.08.17 товариство подало податкові декларації з податку на додану вартість за червень-липень 2017 до ГУ ДФС у Запорізькій області. Зазначені декларації не були визнані відповідачем податковою звітністю, у зв’язку з чим товариство було вимушено звернутися до адміністративного суду. Постановою Запорізького окружного адміністративного суду позовні вимоги товариства задоволені у повному обсязі, визнані протиправними дії відповідача щодо відмови в прийнятті податкових декларацій та декларації визнані поданими та зареєстрованими у день їх подання 08.08.17 та 21.08.17, відповідно.

Враховуючи, що зазначене судове рішення набрало законної сили, відповідач повинен був вчинити дії, передбачені ст.200.12 Податкового кодексу України, з дня наступного за днем закінчення граничного строку проведення камеральної перевірки, в разі, якщо контролюючим органом не внесені до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування відомості про дату початку та закінчення проведення перевірки даних, зазначених у податковій декларації або уточнюючому розрахунку, зазначена сума вважається узгодженою.

Відповідач позов не визнав, надіслав відзив по справі, в якому просив в задоволенні позову відмовити. Свою позицію аргументував тим, що з постановою Запорізького окружного адміністративного суду по справі №808/2803/17 від 10.11.17 не погодився та подав апеляційну скаргу. Після закінчення процедури адміністративного оскарження або набрання законної сили рішенням суду контролюючий орган на наступний робочий день після отримання відповідного рішення зобов’язаний внести до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування дані щодо узгодженої суми бюджетного відшкодування платника. Обов’язковою умовою для погодження контролюючим органом заявленої суми бюджетного відшкодування є отримання декларацій з податку на додану вартість у відповідності із п.200.7 ст.200 ПК України та відповідно після її отримання, проведення камеральної перевірки. Таким чином, питання про узгодженість суми бюджетного відшкодування можливо вести лише після розгляду справи №808/2803/17 апеляційним адміністративним судом.

Суд розглянув справу в порядку загального провадження, в режимі відеоконференції.

Дослідив матеріали справи, вислухав представників сторін, суд встановив наступне.

ТОВ «Василівка-Агро» зареєстровано юридичною особою 12.06.02. Основним видом діяльності товариства є оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин .

08.08.17 ТОВ «Василівка-Агро» подано до податкового органу податкову декларацію з податку на додану вартість №9156210898 за червень 2017 року.

21.08.17 ТОВ «Василівка-Агро» подано до податкового органу податкову декларацію з податку на додану вартість №9168246741 за липень 2017 року

Листами за вих. №12/10953/10/08-01 від 11.08.2017, №11960/10/08-01-12-12 від 28.08.2017 ГУ ДФС в Запорізькій області відмовило ТОВ «Василівка-Агро» у прийняті податкових декларацій з податку на додану вартість №9156210898 від 08.08.2017 та №9168246741 від 21.08.17 у зв'язку з порушенням норм п. 200.8 ст. 200, п. 48.3 ст. 48 Податкового кодексу України, а саме товариством не надано до податкової декларацій з податку на додану вартість оригінали митних декларацій.

Зазначені декларації не визнані податковим органом, як податкова звітність.

ТОВ «Василівка-Агро» звернулось з цього приводу до адміністративного суду.

10.11.17 постановою Запорізького окружного адміністративного суду по адміністративній справі №808/2803/17 задоволено позов ТОВ «Василівка-Агро», визнано протиправними дії Головного управління ДФС у Запорізькій області щодо відмови у прийнятті податкових декларацій, поданих ТОВ «Василівка-Агро» за червень 2017 року від 08.08.2017 №9156210898 та за липень 2017 року від 21.08.2017 №9168246741, визнано податкову декларацію за червень 2017 року №9156210898, що подана ТОВ «Василівка-Агро» 07.08.2017, прийнятою та зареєстрованою в реєстрі заяв на відшкодування ПДВ з дати фактичного її прийняття, а саме 08.08.2017; визнано податкову декларацію за липень 2017 року №9168246741, що подана ТОВ «Василівка-Агро» 21.08.2017, прийнятою та зареєстрованою в реєстрі заяв на відшкодування ПДВ з дати фактичного її прийняття, а саме 21.08.2017.

03.01.18 зазначена постанова ЗОАС набрала законної сили.

22.01.18 ГУ ДФС у Запорізькій області подано апеляційну скаргу на зазначену постанову суду.

27.03.18 ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду відмовлено у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою ГУ ДФС у Запорізькій області на постанову ЗОАС від 10.11.17 по адміністративній справі №808/2803/17.

Відповідно до п.200.7. ст.200 Податкового кодексу України платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному контролюючому органу податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.

Формування Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування здійснюється на підставі баз даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує податкову і митну політику, та центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів.

Заяви про повернення сум бюджетного відшкодування автоматично вносяться до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування протягом операційного дня їх отримання у хронологічному порядку їх надходження.

Повернення узгоджених сум бюджетного відшкодування здійснюється у хронологічному порядку відповідно до черговості внесення до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування.

Відповідно до п.200.12 Податкового кодексу України зазначена у заяві сума бюджетного відшкодування вважається узгодженою в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування з однієї із таких дат:

а) з дня, наступного за днем закінчення граничного строку проведення перевірки, в разі, якщо контролюючим органом внесені до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування відомості про відсутність порушень під час такої перевірки;

б) з дня, наступного за днем закінчення граничного строку проведення камеральної перевірки, в разі, якщо контролюючим органом не внесені до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування відомості про дату початку та закінчення проведення перевірки даних, зазначених у податковій декларації або уточнюючому розрахунку, з обов’язковою відміткою щодо виду перевірки (камеральна, документальна);

в) з дня, наступного за днем закінчення граничного строку, передбаченого цим Кодексом для складення акта перевірки, в разі, якщо контролюючим органом не внесені до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування відомості про дату складення акта перевірки;

г) з дня, наступного за днем закінчення граничного строку, передбаченого цим Кодексом для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення, в разі, якщо контролюючим органом не внесені до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування відомості про дату та номер податкового повідомлення-рішення;

ґ) з дня визнання протиправним та/або скасування податкового повідомлення-рішення.

У випадках, передбачених підпунктами "б" і "в" цього пункту, інформація про узгодженість бюджетного відшкодування та його суму відображається в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування в автоматичному режимі на наступний робочий день після виникнення такого випадку.

Відповідно до п.200.10. ст.200 Податкового кодексу України у строк, передбачений абзацом першим пункту 76.3 статті 76 цього Кодексу, контролюючий орган проводить камеральну перевірку даних податкової декларації або уточнюючих розрахунків (в разі їх подання).

Платники податку, які мають право на бюджетне відшкодування відповідно до цієї статті та подали заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, отримують таке бюджетне відшкодування в разі узгодження контролюючим органом заявленої суми бюджетного відшкодування за результатами камеральної перевірки.

Відповідно до абзацу першого ст.76.3 Податкового кодексу України строк Камеральна перевірка податкової декларації або уточнюючого розрахунку може бути проведена лише протягом 30 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку їх подання, а якщо такі документи були надані пізніше, - за днем їх фактичного подання.

На думку позивача, саме відсутність відомостей про проведення камеральної перевірки протягом граничного строку її призначення, визначеного ст.76 Податкового кодексу України, призвело до узгодження суми бюджетного відшкодування (п.п. «б» п.200.12 ст.200 ПКУ). Оскільки, постановою Запорізького окружного адміністративного суду податкові декларації за червень та липень 2017 року визнані такими, що подані 08.08.17 та 21.08.17, то відповідно строки проведення камеральних перевірок сплинули 07.09.17 та 20.08.17 відповідно.

Суд з такою логікою позивача не погоджується.

Постанова Запорізького окружного адміністративного суду набрала законної сили лише 03.01.17, це є датою поновлення прав товариства.

Саме з цієї дати у відповідача ГУ ДФС у Запорізької області виникло зобов’язання на внесення до Реєстру декларації позивача та заяв про повернення сум бюджетного відшкодування.

Та обставина, що відповідно до вимог ст.49 Податкового кодексу України, судом визнано податкову декларацію поданою з дати фактичного її прийняття, а саме 08.08.17 та 21.08.17 не означає, що строки проведення камеральної перевірки необхідно обраховувати саме з цих дат.

Мета визнання датою прийняття та реєстрації податкової декларації з дати її фактичного подання, є передусім захист платника податків від негативних наслідків (штрафів та ін.), які можуть бути до нього застосовані у разі порушення строків подання податкової звітності. Разом з тим, це не означає, що порушення контролюючого органу, допущені під час прийняття та реєстрації податкової звітності, автоматично позбавляють його повноважень на здійснення перевірки зазначеної звітності.

Оскільки право позивача на реєстрацію податкових декларацій та заяв про повернення бюджетного відшкодування було відновлено судовим рішенням з 03.01.18 (дата набрання чинності постанови суду), то з цієї дати у відповідача відновлено повноваження на проведення камеральної перевірки за цими деклараціями протягом 30 календарних днів.

30 календарних днів спливали лише 02.02.18, а позовна заява ТОВ «Василівка-Агро» подана 10.01.18.

Станом на час подання позовної заяви та відкриття провадження по справі, строки проведення камеральної перевірки не сплинули, суми бюджетного відшкодування не були узгоджені.

Крім того, навіть після набрання постановою ЗОАС по адміністративної справі №808/2803/17 законної сили, позивач не пред’являв її до виконання відповідачу, не отримував виконавчого листа та не звертався до органів ДВС щодо її примусового виконання.

Передумовою узгодження суми бюджетного відшкодування є наявність зареєстрованих заяв про бюджетне відшкодування у Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування. Хоча, судом і було визнано за позивачем право на реєстрацію таких заяв відповідними датами їх фактичного подання, але зазначене судове рішення не було виконано, оскільки позивачем не звернуте до виконання в порядку ст.373 КАС України. В межах зазначеної адміністративної справи, суд не розглядає питання виконання судового рішення по адміністративній справі №808/2803/17, це повинно вирішуватися судом, який ухвалив рішення в порядку, передбаченому ст.ст.382-383 КАС України.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги заявлено передчасно, та в їх задоволенні необхідно відмовити.

Судові витрати відшкодуванню на користь позивача не підлягають.

На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. В задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Василівка - Агро" (вул. Адміральська, 31/Б,ОСОБА_1,54001 32017811) до Головного управління ДФС у Запорізькій області (пр. Соборний, 166, Запоріжжя, Запорізька область,69107 39396146) відмовити.

2. Апеляційна скарга на це рішення може бути подана до Одеського апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту рішення.

Суддя В. В. Біоносенко

Повний текст рішення складено 06.04.18