Рішення № 73232504, 15.01.2018, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.01.2018
Номер справи
808/3098/17
Номер документу
73232504
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

15 січня 2018 року 16:42Справа № 808/3098/17 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі судді Бойченко Ю.П., за участю секретаря судового засідання Гавриленко А.О.

позивача: ОСОБА_1;

та представників

відповідача: ОСОБА_2;

розглянувши у судовому засіданні адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Військової частини А1314

про визнання протиправним та скасування рішення, зобов’язання вчинити певні дії,

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

13 жовтня 2017 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі позивач або ОСОБА_1С.) до військової частини А1314 (далі – відповідач або в/ч А1314), в якому позивач просить суд (відповідно до уточненого адміністративного позову від 06.11.2017 вх. №30325):

- визнати протиправним та скасувати п. 4 наказу командира військової частини А1314 від 09.09.2017 №1007 «Про результати виконання планового завдання з відбору кандидатів на військову службу за контрактом у серпні 2017 року» щодо оголошення дисциплінарного стягнення «Догана» полковнику ОСОБА_1;

- зобов’язати військову частину А1314 надіслати витяг з наказу про скасування п. 4 наказу командира військової частини А1314 від 09.09.2017 №1007 «Про результати виконання планового завдання з відбору кандидатів на військову службу за контрактом у серпні 2017 року» до Запорізького обласного військового комісаріату для здійснення перерахунку грошового забезпечення ОСОБА_1

Ухвалою суду від 17 жовтня 2017 року позовну заяву залишено без руху на підставі ст.ст. 106, 108 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) та позивачу надано строк для усунення недоліків позовної заяви. Позивач недоліки усунув.

Ухвалою суду від 20 листопада 2017 року відкрито провадження в адміністративній справі № 808/3098/17, закінчено підготовче провадження, справу призначено до судового розгляду на 04 грудня 2017 року.

Розгляд справи неодноразово зупинявся.

У судових засіданнях позивач пояснив, що він проходить військову службу на посаді начальника відділу комплектування та призову (підготовки до військової служби) – заступника військового комісара Запорізького обласного військового комісаріату та має військове звання полковник. Пунктом 4 наказу командира військової частини А1314 від 00.09.2017 №1007 на позивача за невиконання вимог ст. 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України щодо виконання службових обов’язків, що визначають обсяг виконання завдань доручених йому за посадою, незадовільні результати виконання планового завдання з відбору кандидатів на військову службу за контрактом у серпні 2017 року накладено дисциплінарне стягнення «Догана». Позивач не погоджується з вказаними діями відповідача, оскільки згідно чинного законодавства військову службу за контрактом громадяни України проходять на добровільній основі, а отже укладання контрактів не пов’язане із застосуванням заходів державного примусу та, відповідно, із використанням військовими комісарами владних повноважень. Крім того зазначає, що до його функціональних обов’язків не входить відбір кандидатів на військову службу за контрактом. За таких обставин, вважає п. 4 наказу від 00.09.2017 №1007 протиправним та просить задовольнити позов.

Відповідач позов не визнав, надав письмовий відзив, в якому посилається на пункт 8 та абзац 7 пункту 9 Положення про військові комісаріати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.06.2013 №389 (далі – Положення), відповідно до яких завданням військових комісаріатів є проведення добору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом. Військові комісаріати відповідно до покладених на них завдань проводять рекламно-агітаційну, інформаційно-роз’яснювальну роботу, проводять добір та направлення громадян до військових частин для проходження військової служби за контрактом, а також для вступу до вищих військових навчальних закладів або вищих навчальних закладів, що мають військові навчальні підрозділи, надають командирам військових частин інформацію про військовозобов’язаних, які перебувають на обліку, з метою добору громадян для проходження служби у військовому резерві. Також зазначає, що функціональними обов’язками позивача передбачено, що він відповідає за оформлення та направлення кандидатів на військову службу за контрактом, а також зобов’язаний організовувати та контролювати роботу районних військових комісаріатів щодо відбору кандидатів на військову службу за контрактом та надавати районним військовим комісаріатам методичну та консультативну допомогу по відбору на військову службу за контрактом. Позивачем фактично не виконано завдання в частині відбору і прийняття громадян на військову службу за контрактом у серпні 2017 року, які доводились телеграмами від 17.07.2017 №10124/61/2729_вк та від 22.07.2017 №10124/61/2793_вк, чим порушено свої функціональні обов’язки. За таких обставин, просить у задоволенні адміністративного позову відмовити.

Розгляд справи здійснювався за допомогою технічних засобів, а саме: програмно-апаратного комплексу «Акорд».

У судовому засіданні 15 січня 2018 року на підставі ст. 250 КАС України судом проголошено вступну та резолютивну частину рішення.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 проходить військову службу на посаді начальника відділу комплектування та призову (підготовки до військової служби) – заступника військового комісара Запорізького обласного військового комісаріату та має військове звання полковник.

Пунктом 4 наказу командира військової частини А1314 від 09.09.2017 №1007 «Про результати виконання планового завдання з відбору кандидатів на військову службу за контрактом у серпні 2017 року», на позивача за невиконання вимог ст. 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України щодо виконання службових обов’язків, що визначають обсяг виконання завдань доручених йому за посадою, незадовільні результати виконання планового завдання з відбору кандидатів на військову службу за контрактом у серпні 2017 року накладено дисциплінарне стягнення «Догана». З наказу вбачається, що за вказаний період Запорізьким обласним військовим комісаріатом відібрано для укладення контрактів 101 особу, що становить 70% від плану та прийнято на військову службу за контрактом 59 осіб, що становить 41% від плану. Вказані планові завдання доведені командиром військової частини В10124 телеграмами від 17.07.2017 №10124/61/2729_вк та від 22.07.2017 №10124/61/2793_вк.

ОСОБА_1, не погоджуючись з накладеним на нього дисциплінарним стягненням, звернувся до суду із даним позовом.

Розглядаючи справу по суті, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 №2232-XII проходження військової служби здійснюється: громадянами України - у добровільному порядку (за контрактом) або за призовом; іноземцями та особами без громадянства - у добровільному порядку (за контрактом) на посадах, що підлягають заміщенню військовослужбовцями рядового, сержантського і старшинського складу Збройних Сил України.

Як передбачено п. 2 «Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України», затвердженого 10.12.2008 Указом Президента України №1153/2008, громадяни проходять військову службу у Збройних Силах України (далі - військова служба) в добровільному порядку або за призовом. У добровільному порядку громадяни проходять: військову службу (навчання) за контрактом курсантів у вищих військових навчальних закладах, а також вищих навчальних закладах, які мають у своєму складі військові інститути, факультети військової підготовки, кафедри військової підготовки, відділення військової підготовки (далі - військові навчальні підрозділи вищих навчальних закладів); військову службу за контрактом осіб рядового складу; військову службу за контрактом осіб сержантського і старшинського складу; військову службу за контрактом осіб офіцерського складу. З громадянами, які добровільно вступають на військову службу, укладається контракт згідно з додатками 1 і 2.

Згідно з абз.1 п.2.16 розділу II «Інструкції про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України», затвердженої 10.04.2009 наказом Міністра оборони України №170, на військову службу за контрактом на посади рядового, сержантського, старшинського і офіцерського складу відбираються придатні до військової служби за станом здоров’я громадяни України, які виявили бажання проходити військову службу в Збройних Силах України та які відповідають вимогам, визначеним законодавством.

Підставою для притягнення ОСОБА_1 до дисциплінарної відповідальності за наказом командира військової частини А1314 від 09.09.2017 №1007 стало невиконання вимог ст. 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України щодо виконання службових обов’язків, що визначають обсяг виконання завдань доручених йому за посадою, незадовільні результати виконання планового завдання з відбору кандидатів на військову службу за контрактом у серпні 2017 року.

Як передбачено п.8 «Положення про проходження військової служби особами офіцерського складу, прапорщиками (мічманами) Збройних Сил України», затвердженого 07.11.2001 Указом Президента України №1053/2001, контракт про проходження військової служби у Збройних Силах України – письмова угода, що укладається між громадянином України і державою, від імені якої виступає Міністерство оборони України, для встановлення правових відносин між сторонами під час проходження військової служби. Контракт укладається за зразком, що додається, у двох примірниках, підписується особою, яка вступає на військову службу або продовжує військову службу за контрактом, і посадовою особою Збройних Сил України, зазначеною у пункті 9 цього Положення, скріплюється гербовою печаткою військової частини, органу військового управління, установи, організації, військового навчального закладу (далі - військова частина) і зберігається у кожної із сторін. Контракт є підставою для видання наказу по особовому складу про зарахування особи до Збройних Сил України і призначення її на посаду.

Оскільки контракт про проходження військової служби у Збройних Силах України - це письмова угода, то одним із основних підстав для його укладення є вільне волевиявлення сторін. Волевиявлення - це зовнішня об'єктивна форма виявлення волі особи. Способи волевиявлення можуть бути різноманітними: усно, письмово, певною дією тощо. Для дійсності договору необхідно, щоб воля та волевиявлення співпадали. Отже, внутрішня воля полягає у формуванні мотиву, уявленні про правову мету правочину, прагненні її досягнення, обранні способу для цього. Завдяки виразу волі особи зовні вона має стати зрозумілою іншим. Зовнішній вираз волі йменується волевиявленням. Виходить, що внутрішня стадія формування волі перебуває насамперед у психічній площині, а зовнішня - у площині дій.

Відтак, ОСОБА_1 не міг без вільного волевиявлення громадян примусово укладати з ними контракти про проходження військової служби у Збройних Силах України.

Недоліки при виконання службових обов’язків, на які посилається начальник військової частини А1314 у наказі від 09.09.2017 №1007, не могли, на думку суду, вплинути на самосвідомість громадян, проявити в них вільне бажання на контрактну службу у Збройних Силах України.

Згідно з п.8 «Положення про військові комісаріати», затвердженого 03.06.2013 постановою Кабінету Міністрів України №389 (надалі – «Положення про військові комісаріати»), завданням військових комісаріатів є проведення призову громадян на військову службу у мирний і воєнний час, проведення добору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом, участь у доборі громадян для проходження служби у військовому резерві Збройних Сил, підготовка та проведення в особливий період мобілізації людських і транспортних ресурсів, забезпечення соціального і правового захисту військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори до Збройних Сил (далі - збори), ветеранів війни та військової служби, пенсіонерів з числа військовослужбовців Збройних Сил (далі - пенсіонери) та членів їх сімей, участь у військово-патріотичному вихованні громадян, здійснення заходів з підготовки та ведення територіальної оборони, інших заходів з питань оборони відповідно до законодавства.

У абз. 7 п.9 «Положення про військові комісаріати» зазначено, що військові комісаріати відповідно до покладених на них завдань: проводять рекламно-агітаційну, інформаційно-роз'яснювальну роботу, проводять добір та направлення громадян до військових частин для проходження військової служби за контрактом, а також для вступу до вищих військових навчальних закладів або вищих навчальних закладів, що мають військові навчальні підрозділи, надають командирам військових частин інформацію про військовозобов'язаних, які перебувають на обліку, з метою добору громадян для проходження служби у військовому резерві.

Відповідно до абз. 10 п.14 «Положення про військові комісаріати» військовий комісар відповідає за своєчасне і повне виконання завдань, покладених на військові комісаріати.

Як зазначено у абз 1. п.15 «Положення про військові комісаріати» військовий комісар зобов'язаний забезпечувати виконання особовим складом військового комісаріату поставлених перед ним завдань.

Статтею 4 «Дисциплінарного статуту Збройних Сил України», затвердженого Законом України від 24.03.1999 №551-XIV (далі – Статут) передбачено, що військова дисципліна зобов'язує кожного військовослужбовця: додержуватися Конституції та законів України, Військової присяги, неухильно виконувати вимоги військових статутів, накази командирів; бути пильним, зберігати державну та військову таємницю; додержуватися визначених військовими статутами правил взаємовідносин між військовослужбовцями, зміцнювати військове товариство; виявляти повагу до командирів і один до одного, бути ввічливими і додержуватися військового етикету; поводитися з гідністю й честю, не допускати самому і стримувати інших від негідних вчинків.

Статтею 45 Статуту встановлено, що у разі невиконання (неналежного виконання) військовослужбовцем своїх службових обов'язків, порушення військовослужбовцем військової дисципліни або громадського порядку командир повинен нагадати йому про обов'язки служби, а за необхідності - накласти дисциплінарне стягнення. За вчинення адміністративних правопорушень військовослужбовці несуть дисциплінарну відповідальність за цим Статутом, за винятком випадків, передбачених Кодексом України про адміністративні правопорушення. За вчинення корупційних діянь чи інших правопорушень, пов'язаних із корупцією, військовослужбовці несуть відповідальність згідно з Кодексом України про адміністративні правопорушення. У разі вчинення кримінального правопорушення військовослужбовець притягається до кримінальної відповідальності.

Згідно вимог ст. 68 Статуту на молодших та старших офіцерів можуть бути накладені такі дисциплінарні стягнення: а) зауваження; б) догана; в) сувора догана; г) попередження про неповну службову відповідність; д) пониження в посаді; е) пониження військового звання на один ступінь; є) звільнення з військової служби за службовою невідповідністю; ж) позбавлення військового звання. Порядок накладення дисциплінарних стягнень визначений статтями 83-95 Дисциплінарного статуту.

Відповідно до ст.83 Статуту на військовослужбовця, який порушує військову дисципліну або громадський порядок, можуть бути накладені лише ті дисциплінарні стягнення, які визначені цим Статутом і відповідають військовому званню військовослужбовця та дисциплінарній владі командира, що вирішив накласти на винну особу дисциплінарне стягнення.

Згідно з ст. 16 Закону України «Про Статут внутрішньої служби Збройних Сил України» кожний військовослужбовець зобов'язаний виконувати службові обов'язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою. Ці обов'язки визначаються статутами Збройних Сил України, а також відповідними посібниками, порадниками, положеннями, інструкціями.

Судом досліджено функціональні обов’язки начальника відділу комплектування та призову (підготовки до військової служби) – заступника військового комісара Запорізького обласного військового комісаріату, затверджені 23.12.2016 військовим комісаром Запорізького обласного військового комісаріату, та встановлено, що начальник відділу відповідає за оформлення та направлення кандидатів на військову службу за контрактом; зобов’язаний організовувати та проводити навчання особового складу відділу та посадових осіб райвійськкоматів області з питань відбору кандидатів на військову службу за контрактом; організовувати та контролювати роботу районних військових комісаріатів щодо відбору кандидатів на військову службу за контрактом; надавати районним військовим комісаріатам методичну та консультативну допомогу.

Суд погоджується з думкою позивача, що безпосередній відбір кандидатів на військову службу за контрактом не входить до кола його службових обов’язків.

Відтак, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог в частині визнання протиправним та скасування п. 4 наказу від 09.09.2017 №1007.

Щодо вимоги про надіслання до Запорізького обласного військового комісаріату витягу з наказу про скасування п. 4 наказу від 09.09.2017 №1007 для здійснення перерахунку грошового забезпечення суд зазначає наступне.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Питання преміювання військовослужбовців врегульовано розділом XXXI Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженої наказом Міністра оборони України від 11 червня 2008 року № 260 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 14 липня 2008 року за № 638/15329 (далі - Інструкція № 260).

Пунктом 31.5 Інструкції № 260 закріплено, що командир військової частини позбавляє військовослужбовців премії частково на: 10% - у разі накладення на військовослужбовця дисциплінарного стягнення «догана»; 20% - у разі накладення на військовослужбовця дисциплінарного стягнення «сувора догана»; 40% - у разі накладення на військовослужбовця двох дисциплінарних стягнень «догана» («сувора догана»); 50% - у разі накладення на військовослужбовця трьох дисциплінарних стягнень «догана» («сувора догана»); командир військової частини позбавляє премії частково за календарний місяць, у якому накладено дисциплінарне стягнення, або за місяць, у якому у військову частину надійшло повідомлення про накладання дисциплінарного стягнення вищим командиром (начальником).

Відповідно до пункту 31.7 Інструкції № 260 рішення про виплату премії, зменшення її розміру або позбавлення в повному розмірі оформлюється наказом командира військової частини на підставі поданих за командою в кінці місяця клопотань безпосередніх командирів (начальників) про виплату (позбавлення повністю або частково) премії підлеглим військовослужбовцям. У рапортах з клопотанням про позбавлення премії (повністю або частково) зазначаються конкретні причини, які стали підставою для цього. Забороняється позбавляти премії військовослужбовців протягом кількох місяців за одне допущене порушення.

Преміювання військовослужбовців Запорізького обласного військового комісаріату у 2017 році здійснювалось відповідно до Інструкції від 03.08.2017, затвердженої військовим комісаром Запорізького обласного військового комісаріату.

Як зазначає позивач в адміністративному позові, у зв’язку із надходженням наказу командира військової частини А1314 від 09.09.2017 №1007 розмір премії за жовтень 2017 року зменшено на 10%.

Оскільки суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог в частині визнання протиправним та скасування п. 4 наказу командира військової частини А1314 від 09.09.2017 №1007, то похідна вимога про надіслання витягу з наказу про скасування п. 4 наказу командира військової частини А1314 від 09.09.2017 №1007 до Запорізького обласного військового комісаріату для здійснення перерахунку грошового забезпечення ОСОБА_1 також підлягає задоволенню.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.

Частиною третьою статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з ч.1 ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 139, 241, 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.

2. Визнати протиправним та скасувати п. 4 Наказу командира військової частини А1314 від 09.09.2017 №1007 «Про результати виконання планового завдання з відбору кандидатів на військову службу за контрактом у серпні 2017 року» щодо оголошення дисциплінарного стягнення «Догана» начальнику відділу комплектування та призову (підготовки до військової служби) – заступнику військового комісара Запорізького обласного військового комісаріату полковнику ОСОБА_1.

3. Зобов’язати військову частину А1314 надіслати витяг з наказу про скасування п. 4 Наказу командира військової частини А1314 від 09.09.2017 №1007 «Про результати виконання планового завдання з відбору кандидатів на військову службу за контрактом у серпні 2017 року» щодо оголошення дисциплінарного стягнення «Догана» начальнику відділу комплектування та призову (підготовки до військової служби) – заступнику військового комісара Запорізького обласного військового комісаріату полковнику ОСОБА_1 до Запорізького обласного військового комісаріату для здійснення перерахунку грошового забезпечення полковника ОСОБА_1.

4. Судові витрати в сумі 1280 (одна тисяча двісті вісімдесят) гривень 00 копійок присудити на користь ОСОБА_1 (69063, м. Запоріжжя, пров. Тихий, 7; паспорт серії СЮ250206 виданий Комунарським РВ Запорізького МУ УМВС України у Запорізькій області 18 жовтня 2011 року; ідентифікаційний номер НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Військової частини А1314 (49006, м. Дніпро, вул. Надії Алексєєнко, 42; код ЄДРПОУ 08314614).

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення у повному обсязі виготовлено та підписано 24.01.2018.

Суддя Ю.П.Бойченко