
441/1427/17 2-а/441/10/2018
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27.03.2018р. Городоцький районний суд Львівської області в складі:
головуючого - судді Малахової – Онуфер А.М.
за участю секретаря судових засідань ОСОБА_1
представників ОСОБА_2, ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Городок справу за адміністративним позовом ОСОБА_4 до Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, -
в с т а н о в и в :
ОСОБА_4 звернувся в суд із позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області (далі – ГУ ДФС у Львівській області) про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення серія ГУ №000088 від 22.09.2017р., прийнятої на підставі протоколу №411 про адміністративне правопорушення серія ГУ ЛВ №000931 від 20.09.2017р., мотивуючи її безпідставністю та незаконністю. В обгрунтування вимог покликається на те, що у період з 31 серпня 2017 року по 13 вересня 2017 року працівниками ГУ ДФС у Львівській області проведено документальну планову виїзну перевірку ФОП ОСОБА_4 щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів за період з 01.01.2015р. по 31.12.2016р., дотримання законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками, за період з 01.01.2015р. по 31.12.2016р., правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2015р. по 31.12.2016р., виконання вимог валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2015р. по 31.12.2016р., результати якої оформлено актом №1507/13-07/НОМЕР_1 від 20.09.2017р. (далі – Акт перевірки). На підставі означеного Акту перевірки 20.09.2017р. складено протокол №411 про адміністративне правопорушення серія ГУ ЛВ №000931 від 20.09.2017р. на ОСОБА_4 за ч. 1 ст. 165-1 КУпАП. За наслідками розгляду вищевказаного протоколу, 22.09.2017р. заступником начальника ГУ ДФС у Львівській області винесено оскаржувану постанову на ОСОБА_4 за ч. 1 ст. 165-1 КУпАП, за порушення ним п. 1 ч. 4 ст. 1, абз. 1 п. 2 ч. 1 ст. 7, п. 11 ст. 8, п. 2 ст. 9 ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», накладено штраф в сумі 510 грн. ОСОБА_4 із висновками Акту перевірки не погоджується, в адміністративному порядку оскаржив податкові повідомлення-рішення, вимогу про сплату боргу (недоїмки) та рішення «Про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску». Вважає інкриміноване йому порушення безпідставним, оскільки порушення порядку нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування у 2015-2016рр., не вчиняв, до звітності за 2015-2016рр. включав виключно реальні показники своє господарської діяльності як фізичної особи-підприємця. Просив постанову скасувати.
Представники позивача ОСОБА_3 та ОСОБА_2 в суді позовні вимоги підтримали з мотивів наведених у заяві, пояснили, що основним видом діяльності ФОП ОСОБА_4 є неспеціалізована оптова торгівля, між позивачем та ОСОБА_3 укладено договір про надання послуг №3 від 29.12.2014р., відповідно до умов якого остання надає ФОП ОСОБА_4 послуги щодо ведення бухгалтерського обліку та оброблення даних, щодо консультування з питань комерційної діяльності і керування у будь-яких напрямках ведення підприємницької діяльності Замовника, що на підставі висновків Акту перевірки із витрат їх довірителя знято усі без виключення витрати, понесені ним згідно умов Договору про надання послуг №3 від 29.12.2014р., що відповідач при складанні Акту перевірки встановлює порушення п. 1 ч. 4 ст. 1. абз. 1 п. 2 ч. 1 ст. 7, п. 11 ст. 8, п. 2 ст. 9 ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», між тим покликається на неіснуючі норми означеного Закону. Просять постанову скасувати.
Представник ГУ ДФС у Львівській області, який належним чином повідомлений про дату та час розгляду справи, у судове засідання не з’явився, у запереченнях від 22.11.2017р. та від 24.01.2018р. просив відмовити у задоволенні позову ОСОБА_4, мотивуючи тим, що проведена документальна планова перевірка відповідає вимогам законодавства, що на позивача, як платника податків, покладені обов’язки передбачені ст.16 Податкового кодексу України, зокрема іобов’язок зі сплати податків та зборів, що позивач формував показники податкової звітності, на підставі даних, які не підтверджені відповідними первинними документами (а.с. 12-13, 112).
Заслухавши представників позивача, дослідивши зібрані по справі докази, з'ясувавши дійсні обставини справи, суд доходить висновку про задоволення позову.
Згідно ч.1 ст. 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
За ч. 2 ст. 76 КАС України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
За положеннями ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п.п. 1, 3, 8 ч.2 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; обгрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).
З долучених до матеріалів справи копії акту перевірки, убачається що 20.09.2017р. працівниками ГУ ДФС у Львівській області, за результатами перевірки проведеної у ФОП ОСОБА_4 у період з 31.08.2017р. по 13.09.2017р. складено Акт №1507/13-07/НОМЕР_1 «Про результати документальної планової виїзної перевірки фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів за період з 01.01.2015р. по 31.12.2016р., дотримання законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками, за період з 01.01.2015р. по 31.12.2016р., правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2015р. по 31.12.2016р., виконання вимог валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2015р. по 31.12.2016р. та встановлено порушення пп.16.1.2 п.16.1 ст. 16, п. «а» п.176.1 ст. 176, п. 177.10 ст.177 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. №2755-VI із змінами та доповненнями (далі – ПК України) - не ведення книги обліку доходів і витрат за 2015-2016рр.; п.167.1 ст.167, п.177.1, п.177.2, п.177.4, ст. 177 ПК України – донароховано податок на доходи фізичних осіб за 2015-2016рр. на загальну суму 86 876 грн. 60 коп., в тому числі за 2015 рік – 54806 грн., за 2016р. 32 070 грн. 60 коп.; п. 1 ч. 4 ст. 1, абз.1 п. 2 ч. 1 ст. 7, п.11 ст. 8, п. 2 ст.9 Закону України від 08.07.2010р. №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» - донараховано єдиний внесок за 2015-2016рр. на загальну суму 123 266 грн. 67 коп., в тому числі за 2015 рік – 84 869 грн. 32 коп., за 2016 рік – 39 197 грн. 35 коп.; пп.1.2, пп.1.3, пп.1.5, пп.1.6 п. 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу пп.168.1.1, пп.168.1.2 п.168.1 ст. 168 Закону України від 28.12.2014р. №71-VIІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» в результаті чого донараховано військовий збір за 2015-2016рр. на загальну суму 7 331 грн. 10 коп., в тому числі за 2015 рік – 4 658 грн. 55 коп., за 2016 рік – 2 672 грн. 55 коп.
Як убачається із копій протоколу №411 про адміністративне правопорушення серія ГУ ЛВ №000931 від 20.09.2017р., постанови про накладення адміністративного стягнення серія ГУ №000088 від 22.09.2017р., ОСОБА_4, всупереч вимогам п. 1 ч. 4 ст. 1, абз. 1 п. 2 ч. 1 ст. 7, п. 11 ст. 8, п. 2 ст. 9 ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», порушив порядок нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за 2015-2016рр., тому підданий стягненню за ознаками ч. 1 ст. 165-1 КУпАП у виді штрафу 510 грн. (а.с. 2, 3).
Частиною 1 статті 165-1 КУпАП передбачена відповідальність за порушення порядку нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності щодо єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування або подання недостовірних відомостей, що використовуються в Державному реєстрі загальнообов'язкового державного соціального страхування, іншої звітності та відомостей, передбачених законами України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" і "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", порушення встановленого порядку використання та здійснення операцій з коштами Пенсійного фонду України.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об’єктивне з’ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Із пояснень представника ОСОБА_2 в суді, із копій виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, витягу з єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, свідоцтва №72472519 про реєстрацію платника податку на додану вартість, видно що ОСОБА_5 зареєстрований як фізична-особа підприємець, основним видом економічної діяльності є неспеціалізована оптова торгівля, він є платником податку на додану вартість (а.с. 61, 62-63, 64).
Відповідно до ст. 245 КУпАП, постанова повинна містити найменування органу (прізвище, ім’я та по батькові, посада посадової особи), який виніс постанову; дату розгляду справи; відомості про особу, стосовно якої розглядається справа (прізвище, ім’я та по батькові (за наявності), дата народження, місце проживання чи перебування; опис обставин, установлених під час розгляду справи; зазначення нормативного акта, що передбачає відповідальність за таке адміністративне правопорушення; прийняте у справі рішення.
Як убачається із постанови серія ГУ №000088 від 22.09.2017р. заступника начальника ГУ ДФС у Львівській області ОСОБА_6 порушено норми п. 1 ч. 4 ст. 1, абз. 1 п. 2 ч. 1 ст. 7, п. 11 ст. 8, п. 2 ст. 9 ЗУ №2464-VI від 08.07.2010р. «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» із змінами та доповненнями (а.с. 2).
Між тим посадова особа ГУ ДФС у Львівській області при винесені оскаржуваної постанови покликається на неіснуючі пункти та частини статті Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування».
Зокрема, стаття 1 Закону України №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010р. із змінами та доповненнями складається із двох частин, проте відповідач покликається на частину 4 означеної статті. Більше того, покликаючись на ст. 8 і 9 означеного Закону, відповідач вказує лише пункти, без покликання на частину статті.
Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Представник ГУ ДФС у Львівській області у запереченнях від 24.01.2018р. позов заперечив, між тим, суду належних та допустимих доказів на спростування заявлених ОСОБА_5 вимог не надав.
Відповідно до положень ч. 3 ст. 286 КАС України, за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право: залишити рішення суб’єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення; скасувати рішення суб’єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи); скасувати рішення суб’єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення; змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.
Отже, виходячи з вищенаведеного, враховуючи, що відповідач при винесені постанови про накладення адміністративного стягнення серія ГУ №000088 від 22.09.2017р. на ОСОБА_4 та притягнення останнього до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 165-1 КУпАП з накладенням штрафу, по суті не встановив порушення ОСОБА_4 вимог законодавства чинного на день складення оскаржуваної постанови, а твердження позивача не спростував належним та допустими доказами, позов є підставним та підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 2, 8, 9, 241, 243, 244, 245, 246, 250, 286 КАС України, суд, -
в и р і ш и в :
позов задовольнити.
Постанову Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області від 22 вересня 2017 року у справі про накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_4 за ч.1 ст.165-1 КУпАП - скасувати, провадження у справі закрити.
Рішення може бути оскаржене протягом десяти днів з дня його проголошення.
Повний текст рішення складено 02.04.2018р.
Суддя: А.М. Малахова - Онуфер