Постанова № 73225981, 05.04.2018, Ружинський районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
05.04.2018
Номер справи
291/1169/17
Номер документу
73225981
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Ружинський районний суд Житомирської області

Справа № 291/1169/17

2-а/291/6/18

Україна

Ружинський районний суд Житомирської області

П О С Т А Н О В А

І м е н е м У к р а ї н и

05 квітня 2018 року

Ружинський районний суд Житомирської області в складі:

головуючого - судді: Грека М.М.

при секретарі: Кащук Л.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Ружині справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Андрушівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області в призначенні пенсії незаконною та забовязати призначити пенсію за віком відповідно до ЗУ « Про державну службу «

В С Т А Н О В И В:

Позивачка ОСОБА_1 у жовтні 2017 р. звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить визнати протиправною відмову відповідача щодо призначенню їй пенсії за віком відповідно ст. 37 Закону України « Про державну службу « з 01.12.2016 року.

Позивач в обґрунтування позовних вимог посилається на те, що вона отримує пенсію по інвалідності в Андрушівському об»єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області.

Позивачка в обґрунтування позовних вимог посилається на те, що після досягнення пенсійного віку, визначеного ст. 26 Закону України «Пре загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», маючи 31 рік 10 місяців загального стажу роботи, з них 25 років 9 місяців - стажу державної служби.

01.12.2016 р. звернулась до АОУПФУ в Житомирській області із заявою про перехід з пенсії по інвалідності на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».

16.04.2017 р. позивачка отримала лист управління ПФУ № 569/02-03 від 27.03.2017 р. де зазначалось, що прийнято розпорядження заступника начальника АОУПФУ в Житомирській області № 11 від 27.03.2017 р. про відмову в призначенні пенсії за віком в зв»язку відсутністю необхідного стажу державної служби.

До стажу державної служби позивачці не було зараховано роботу на посадах економіста бухгалтера управління сільського господарства Ружинської райдержадміністрації, бухгалтер централізованої бухгалтерії районного агропромислового об»єднання Ружинської райдержадміністрації, заступника головного бухгалтера та головного економіста Ружинської райфінвідділу з 22.04.1983 р. по 30.03.1994 р. Надалі позивачка продовжувала працювати на посадах віднесених до посад держслужбовців до 07.02.2009 року, що підтверджується записами у трудовій книжці.

Проте, листом відповідача № 569/02-03 від 27.03.2017 р. позивачці було відмовлено у переведені на інший вид пенсії з підстав відсутності необхідного стажу державного службовця, у зв'язку з чим позивач вважає таку відмову відповідача незаконною та необґрунтованою, що порушує його право на належний та гарантований Державою рівень пенсійного та соціального забезпечення, а тому просив позов задовольнити в повному обсязі.

В судове засідання представник позивача не зявивлася надіслала заяву справу слухати у їхній відсутності позовні вимоги задовільнити.

Представник відповідача в судове засідання не зявився надіслали заяву та заперечення в задоволенні позову просили відмовити повністю.

Суд, дослідивши матеріали справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, вважає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до п. 13 розділу XV Прикінцеві положення ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у разі якщо особі призначено пенсію відповідно до Законів України "Про державну службу", « Про службу в органах місцевого самоврядування «, « Про статус народного депутата України « , « Про наукову і науково – технічну діяльністьть « її виплата продовжується до переведення за бажанням особи на пенсію на інших підставах або за бажанням особи поновлюється у розмірі, який було встановлено до переведення. До такого переведення розмір пенсії, встановлений до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", не переглядається та пенсія не індексується. Різниця між розміром пенсії, на який має право особа відповідно до зазначених законодавчих актів та розміром пенсії із солідарної системи відповідно до цього Закону фінансується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Судом встановлено, що відповідно до Витягу розпорядження першого заступника голови Ружинської РДА від 21.04.2008 року за № 11-Ф ОСОБА_1 начальнику ввідділу фінансово- господарського забезпечення апарату райдержадміністрації, головному бухгалтеру встановити надбавку за вислугу років 40 % посадового окладу з врахуванням доплати за ранг з 22.04.2008 року ( стаж державної служби 25 років ).

Встановлено, що відповідно до запису № 4 у трудовій книжці УКР № 004574 позивачка призначена на посаду економіста – бухгалтера управління сільського господарства Ружинської райдержадміністрації 22.04.1983 року. 27.03.1986 року переведена на посаду бухгалтера централізованої бухгалтерії агропромислового об»єднання. 01.12.1986 року – призначена в порядку переводу на посаду заступника головного бухгалтера Ружинського фінансового відділу, з 17.12.1993 року переведена на посаду головного економіста Ружинського фінансового відділу. Після введення в дію ЗУ « Про державну службу « № 3723-X11 від 16.12.1993 року.

30.03.1994 року позивачці присвоєно 13 ранг державного службовця у відповідності до ст. ст. 25, 26 Закону України « Про державну службу «. Позивачка продовжувала працювати на посадах, віднесених до посад державної служби у відділенні державного казначейства Ружинського району та Ружинської райдержадміністрації.

Судом встановлено, що 29.03.2010 р. позивачці ОСОБА_1 призначено пенсію по інвалідності.

Встановлено, що позивачка ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, досягнувши 59 річчя, 01.12.2016 р. звернулася до Андрушівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про переведення її з пенсії по інвалідності на пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України « Про державну службу «.

Проте, листом відповідача № 569/02-03 від 27.03.2017 р. позивачці було відмовлено у переведені на інший вид пенсії з підстав відсутності необхідного стажу державного службовця.

Судом встановлено, що позивачка ОСОБА_1 станом на 01.12.2016 р., на день звернення до відповідача із заявою про переведення її на інший вид пенсії, мала стаж роботи на посадах, віднесених до категорії посад державних службовців понад 25 років.

Статтею 10 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», передбачено, що особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Відповідно до п. 8 Прикінцевих та перехідних положень ЗУ «Державну службу», стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

Відповідно до п. 10 вказаних вище Прикінцевих та перехідних положень Державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Також, відповідно до пункту 12, для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу"(Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Щодо переведень із одного виду пенсії на інший, після первинного призначення пенсії, слід зазначити, що кожна наступна зміна виду пенсії є переведенням або переходом з одного виду пенсії на інший, а не новим її призначенням, оскільки в практиці застосування пенсійного законодавства не існує поняття другого, третього, подальшого або іншого призначення пенсії. Законодавець оперує лише поняттям призначення пенсії, яким є первинне її призначення та поняттям переведення пенсії з виду на вид, яким є всі подальші зміни виду пенсії.

Підтвердженням цьому є також Порядок надання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії, затвердженим постановою правління ПФУ від 25 листопада 2005 року № 22-1.

У випадку з позивачем має місце саме переведення з одного виду пенсії, а саме з пенсії по інвалідності, яку позивачу призначено 29.03.2010 року, на інший вид, а саме на пенсію державного службовця.

В зв'язку з цим законодавство передбачає застосування у даному випадку норм частини третьої статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (в редакції, чинній з 01.10.2011 року і по даний час), де зазначено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться за час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Згідно з частиною третьою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням змін, внесених Законом України від 8 липня 2011 року № 3668-УІ «Про заходи по законодавчому забезпеченню реформування пенсійної системи» (далі - Закон України № 3668-УІ), переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії. Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 цього Закону для призначення.

Таким чином, оскільки судом встановлено, що позивачка ОСОБА_1 має стаж роботи на посадах, віднесених до категорії посад державних службовців понад 25 років, її право переведення на інший вид пенсійного забезпечення закріплено на законодавчому рівні, суд приходить до висновку про доведеність в судовому засіданні позовних вимог, які підлягають повному задоволенню.

Згідно ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язанні діяти на підставі, в межах повноважень у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Встановлено, що стаття 46 Конституції України передбачає, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках , передбачених законом.

Таким чином суд вважає, що відмова відповідача у переведенні позивача на інший вид пенсійного забезпечення не є правомірним, тобто таким, що відповідає нормам законів України та Конституції України, як основного закону держави, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 19, 46, 64 Конституції України, ст.ст. 2, 244-246, 293, 295 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Андрушівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області в призначенні пенсії незаконною та забовязати призначити пенсію за віком відповідно до ЗУ « Про державну службу « - задовольнити.

Скасувати розпорядження заступника Андрушівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про відмову в переведенні пенсії за віком відповідно до ЗУ « Про державну службу «.

Зобов'язати Андрушівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області перевести ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності на пенсію за віком державного службовця, відповідно до Закону України «Про державну службу», з 01.12 .2016 р.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на користь держави в особі державної судової адміністрації України ( вул. Липська, 18/5, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 26255795 ) судовий збір у розмірі 704, 80 грн. ( сімсот чотири гривні 80 коп. )

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя: ОСОБА_2