
Справа № 266/1719/18
Провадженя№ 3/266/596/18
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06.04.2018 року м.Маріуполь
Приморський районний суд м. Маріуполя Донецької області у складі:
головуючого - судді Курбанової Н.М.,
за участі секретаря Макогон С.Б.,
захисника – ОСОБА_1В
правопорушника - ОСОБА_2,
перекладача – ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Маріуполі справу про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_2, працюючого другим механіком судна СЧС «Норд» виробничого кооперативу «Риболовецький колгосп імені Першого травня», який мешкає: Україна, ОСОБА_3 Республіка Крим, м. Керч, провул. Стасова, буд. 3,
за ст. 204-2 КУпАП,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 24 березня 2018 р., в період часу з 11.00 год. до 12.00 год., перебуваючи у якості другого механіка на борту судна СЧС «Норд», в порушення п. 3 Порядку в’їзду на тимчасово окуповану територію та виїзду з неї, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 4 червня 2015 р. № 367, через закритий порт «Керч» здійснив виїзд з тимчасово окупованої території поза встановленими контрольними пунктами. 25 березня 2018 р. о 13.55 год. судно СЧС «Норд» було зупинено кораблем Морської охорони ДЛРУ ДПС України «Онікс» у акваторії Азовського моря у географічних координатах 46°13’1’’ північної широти, 036°15’9’’ східної довготи.
ОСОБА_2 в судовому засіданні провину не визнав та пояснив, що проживає на території м. Керчі, мав громадянство України. В 2014 році йому було видано паспорт громадянина РФ властями РФ. 24.03.2018 року на СЧС «Норд» разом із членами команди , капітаном ОСОБА_4 від причалу колгоспу у м. Керчі він вирушив на рибний промисел на територію Азовського моря та 25.03.2018 року судно було затримано посадовими особами морської охорони України та членам команди було повідомлено, що їх паспорти є недійсними. Вважає, що правопорушення, в якому його обвинувачують, не скоював.
Захисник ОСОБА_1 заявив клопотання про закриття провадження по даній справі у зв,язку із відсутністю складу та події правопорушення, зазначивши, що оскільки законодавством України встановлено тільки сухопутні пункти перетинання та відсутні морські, то відсутній склад правопорушення за ст.. 204-2 КУпАП, крім того вважав, що необхідно вчинити дві дії - виїхати та в,їхати з тимчасово окупованої території. Також зазначив, що причал риболовецького колгоспу не є морським портом, тому не може вважатися закритим, крім того зазначив. що в протоколі не зазначено місце його складання та яким документом підтверджено особу.
Заслухавши пояснення учасників судового розгляду, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_2 міститься склад адміністративного правопорушення, передбачений ст. 204-2 КУпАП, а його провина доведена повністю протоколом про адміністративне правопорушення СхРУ № 229056 та іншими матеріалами справи.
Згідно ст. 3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупованою територією є: 1) сухопутна територія Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, внутрішні води України цих територій; 2) внутрішні морські води і територіальне море України навколо Кримського півострова, територія виключної (морської) економічної зони України вздовж узбережжя Кримського півострова та прилеглого до узбережжя континентального шельфу України, на які поширюється юрисдикція органів державної влади України відповідно до норм міжнародного права, Конституції та законів України; 3) надра під територіями, зазначеними у пунктах 1 і 2 цієї частини, і повітряний простір над цими територіями.
Таким чином, м. Керч, яка належить до Автономної Республіки Крим, є тимчасово окупованою територією.
Пунктом 3 Порядку в’їзду на тимчасово окуповану територію та виїзду з неї, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 4 червня 2015 р. № 367, передбачено, що в’їзд на тимчасово окуповану територію України та виїзд з неї здійснюються через контрольні пункти: громадян України - за умови пред’явлення будь-якого документа, визначеного статтею 5 Закону України “Про громадянство України” або статтею 2 Закону України “Про порядок виїзду з України і в’їзду в Україну громадян України”. А згідно Переліку контрольних пунктів в’їзду на тимчасово окуповану територію України/виїзду з неї (Додаток № 1 до вказаного Порядку) контрольні пункти в’їзду на тимчасово окуповану територію України/виїзду з неї для автомобільного сполучення – «Каланчак», «Чаплина», «Чонгар», контрольні пункти в’їзду на тимчасово окуповану територію України/виїзду з неї для залізничного сполучення – «Херсон», «Мелітополь», «Вадим», «Новоолексіївка».
Згідно п.31 Порядку в’їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 4 червня 2015 р. № 367, контроль за в’їздом на тимчасово окуповану територію України та виїздом з неї осіб, транспортних засобів і переміщенням вантажів здійснюється в контрольних пунктах уповноваженими службовими особами контрольних органів і служб.
Відповідно до п.1 наказу № 255 від 16.06.2014 року Міністерства інфраструктури України «Про закриття морських портів», до відновлення конституційного ладу України на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя закрити морський порт Керч.
Із запису суднового журналу № 104/1345 судна СЧС «Норд» вбачається, що 24.03.2018 р., о 07.00 год. судно СЧС «Норд» дійсно відійшло від причалу № 257 рибколгоспу «ім. Першого Травня» у м Керчі. Того ж дня судно вибуло з тимчасово окупованої території України разом із командою, а 25.03.2018 р. було затримано кораблем «Онікс» у акваторії Азовського моря та прослідувало у порт Бердянськ.
Згідно суднової ролі, 12.03.2018 р. «капітаном» морського порту «Керч» був наданий дозвіл на вихід у море судна СЧС «Норд» до 30.04.2018 р. Команда – 10 осіб, у тому числі і другий механік ОСОБА_2 Порт приходу – Керч, останній порт заходу – порт Керч.
В письмових поясненнях ОСОБА_2 від 25.03.2018 р. зазначив, що 24.03.2018 р. він вийшов у море з причалу № 257 порту «Керч» на судні СЧС «Норд» для промислового вилову тюльки. 25.03.2018 р. судно СЧС «Норд» було зупинено кораблем «Онікс» у координатах Ш=46°13’1’’N, Д=36°15’9’’E.
Аналогічні пояснення членів екіпажу судна СЧС «Норд» ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7,ОСОБА_8., ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12 містяться в матеріалах справи.
З вищевказаних доказів випливає, що судно СЧС «Норд» вийшло саме з порту Керч, який на даний час є закритим та знаходиться на тимчасово окупованій території.
З протоколу зупинки і огляду судна від 25.03.2018 р. вбачається, що у вказаний день о 13.55 год. судно СЧС «Норд» було зупинено кораблем Морської охорони ДЛРУ ДПС України «Онікс» у акваторії Азовського моря у географічних координатах Ш=46°13’1’’N, Д=36°15’9’’E.
Схемою порушення від 25.03.2018 р. підтверджується місця перебування судна СЧС «Норд» у Азовському морі і місце його зупинення кораблем Морської охорони ДЛРУ ДПС України «Онікс».
Згідно письмових пояснень від 25.03.2018 р. свідка ОСОБА_13 – командира корабля Морської охорони ДЛРУ ДПС України «Онікс» підтверджено факт зупинки судна СЧС «Норд» у вказаних координатах та вилучення відповідної документації.
З протоколу про затримання судна від 25.03.2018 р. слідує, що у географічних координатах 46°13’1’’ північної широти, 036°15’9’’ східної довготи у акваторії Азовського моря кораблем Морської охорони ДЛРУ ДПС України «Онікс» було виявлено судно СЧС «Норд» з екіпажем у кількості десяти осіб. Вказане судно відконвойовано до порту Бердянськ.
Диспозиція ст. 204-2 КУпАП передбачає, що відповідальність особи настає за порушення порядку в’їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї. Оскільки законом передбачено в’їзд та виїзд з такої території виключно через визначені пункти пропуску, то порушення вказаного порядку і є об’єктивною стороною складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 204-2 КУпАП.
При цьому немає значення в’їхала особа до тимчасово окупованої території України чи виїхала з неї, оскільки терміни «в’їзд» та «виїзд», у даному випадку є рівноправними елементами у реченні і застосовуються на практиці окремо один від одного.
Таким чином, суд дійшов висновку, що підстави, зазначені у клопотанні захисника про закриття провадження у справі, не обґрунтовані на законі, та підстав для закриття провадження по справі суд не вбачає.
Згідно ч.2 статті 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.
Згідно ч.3 статті 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Таким чином, ОСОБА_2 є громадянином України, оскільки не був позбавлений в установленому законом порядку громадянства України, не вийшов із громадянства України, не втратив його, про що не заперечував в судовому засіданні, тому паспорт громадянина РФ, який він отримав 25.04.2014 р та який було надано ним для перевірки посадовим особам прикордонної служби, є недійсним.
Крім того у протоколі про адміністративне правопорушення СхРУ № 229056 від 25.03.2018 р., зазначено місце його складання - СЧС «Норд», тому немає підстав вважати вказаний протокол таким, що не відповідає закону.
Таким чином, суд приходить до висновку, що ОСОБА_2 порушено порядок виїзду з тимчасово окупованої території та в його діях є склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 204-2 КУпАП.
Зважаючи на характер порушення, особу порушника, ступінь його провини, суд вважає за доцільне піддати правопорушника адміністративному стягненню у вигляді штрафу у середніх межах санкції ст. 204-2 КУпАП.
Відповідно до ч. 1 ст. 3, п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» з правопорушника слід стягнути на користь держави судовий збір у сумі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Керуючись ст. ст. 221, 280, 283, 284 КУпАП,
ПОСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 204-2 КУпАП та піддати адміністративному стягненню у вигляді штрафу на користь держави в розмірі 2550 (дві тисячі п,ятсот п,ятьдесят грн. 00 коп.) гривень
Стягнути з ОСОБА_2 судовий збір на користь держави (отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/ 22030106, код ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві, код банку отримувача:820019, розрахунковий рахунок № 31215256700001, код класифікації доходів бюджету: 22030106) у розмірі 352 (триста п’ятдесят дві) грн. 40 коп.
Штраф підлягає сплаті на розрахунковий рахунок № 31114106700055 ГУДКСУ в Донецькій області, МФО 834016, ЄДРПОУ 37989721, одержувач платежу Маріупольське УК/Приморський район м. Маріуполя/21081100.
Постанова може бути пред’явлена до виконання протягом трьох місяців із дня її винесення.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Апеляційного суду Донецької області через Приморський районний суд м. Маріуполя.
Суддя Курбанова Н. М.