Рішення № 73216391, 22.03.2018, Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Дата ухвалення
22.03.2018
Номер справи
607/13784/17
Номер документу
73216391
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22.03.2018 Справа №607/13784/17

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі:

головуючого судді: Братасюка В.М.

за участі секретаря судового засідання: Бігун О.І.

представника позивача ОСОБА_1

представника відповідача ОСОБА_2

представника третьої особи ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі позовну заяву ОСОБА_4 до ОСОБА_5 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області, треті особи Управління ДСУНС у Тернопільській області, Головного управління національної поліції в Тернопільській області про зобов’язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_4 звернувся до суду із позовними вимогами до ОСОБА_5 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області, треті особи Управління ДСУНС у Тернопільській області, Головного управління національної поліції в Тернопільській області про зобов’язання відповідача здійснити нарахування його пенсії з 08.06.2017року виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986 році сумі 98,63 крб. на підставі довідки Управлінням ДСУНС у Тернопільській області від 06.06.2017року за №2-321869.

В обґрунтування позову зазначив, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС І-категорії, а тому його пенсія має відповідати Постанові КМУ від 23.11.2011року №1210. 08.06.2017року він подав відповідачу заяву про призначення пенсії та надав усі необхідні на той час документи для призначення пенсії, в тому числі довідку, видану Управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у ОСОБА_5 обласні від 06.06.2017р. №2-312869 на суму 98.63крб., згідно форми, встановленої Наказом Міністерства соціальної політики України від 03.09.2012р. №536. Проте відповідач своїм листом від 05.10.2017року повідомив його, що з 08.06.2017р. призначено пенсію по інвалідності в розмірі фактичних збитків відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" без врахування вищезазначеної Довідки, оскільки немає можливості здійснити перевірку його заробітної плати за час його перебування на виробничих об'єктах та населених пунктах зони відчуження у зв'язку із тим, що ГУНП в Тернопільській області та Управлінням державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області не надано первинних документів. Вважає такі дії відповідача незаконними та такими, що суттєво порушують його права, тому просить позовні вимоги задовольнити.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити, зіславшись на мотиви викладенні в позовній заяві.

Представник відповідача ОСОБА_5 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області в судовому засіданні позов не визнав, просив відмовити в задоволенні позовних вимог, з підстав викладених у письмовому запереченні відносно позову.

Представник третьої особи Управління ДСУНС у Тернопільській області щодо задоволення позовних вимог не заперечив.

Представник Головного управління національної поліції в Тернопільській області в судове засідання не з’явився, хоча про день та час слухання справи був повідомлений належним чином.

Заслухавши пояснення сторін, вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають до задоволення, виходячи з наступних міркувань.

ОСОБА_6 є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1-категорії, що підтверджується посвідченням серії А №074343.

ОСОБА_4 є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, І-категорії, що підтверджується посвідченням серії А №305386

Відповідно до ч.1 ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.

Для цього позивач 08.06.2017року у відповідності та на підставі статей 10, 44, п.3 п.5 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», подав відповідачу, відповідну заяву для призначення вказаної пенсії, а також на вимогу відповідача надав довідку про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках видану Управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області за № 2-312869 від 06.06.2017 року, та довідку з ГУНП в Тернопільській області за № 667/41 -2016 від 01.12.2016 року.

Підставою для обчислення пенсії по інвалідності відповідно до ч.1 ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" є довідка про заробітну плату, що видана, підприємством, установою, організацією або їх правонаступником за встановленою формою. Зазначена довідка видається на підставі первинних документів: особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів, що містять відомості про нараховану заробітну плату, місце роботи (населений пункт, № зони, кратність чи об'єкт), період роботи в зоні відчуження, конкретні дні роботи чи їх загальну кількість, тривалість робочого дня. Копії первинних документів в обов'язковому порядку додаються до довідки про заробітну плату.

12.06.2017 Тернопільське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області надіслало Головному управлінню Пенсійного фонду України в Тернопільській області заявку на проведення перевірки документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». У своїй відповіді від 25.09.2017р. № 5189/08 Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області повідомило, що здійснити перевірку заробітної плати ОСОБА_4 немає можливості, оскільки первинні документи щодо його перебування на виробничих об'єктах ЧАЕС та населених пунктах зони відчуження Управлінням державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області не надано, а у відповіді від 25.09.2017 № 5190/08 Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області повідомило, що здійснити перевірку заробітної плати ОСОБА_4 немає можливості, оскільки первинні документи щодо його перебування на виробничих об'єктах ЧАЕС та населених пунктах зони відчуження ГУНП в Тернопільській області не надано.

Листом від 05.10.2017року Тернопільське об’єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області повідомило ОСОБА_4, що з 08.06.2017р. призначено пенсію по інвалідності в розмірі фактичних збитків відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" без врахування вищезазначеної Довідки, оскільки немає можливості здійснити перевірку його заробітної плати за час його перебування на виробничих об'єктах та населених пунктах зони відчуження у зв'язку із тим, що ГУНП в Тернопільській області та Управлінням державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області не надано первинних документів.

Згідно з п.2 постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011р. № 1210 Пенсійний фонд України зобов'язаний забезпечити здійснення перерахунку пенсій, призначених особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, до набрання чинності цією постановою, за матеріалами пенсійних справ, пенсії призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.

Як встановлено судом, ОСОБА_4 було надано ОСОБА_5 об’єднаному управлінню Пенсійного фонду України Тернопільської області Довідку, яка видана на підставі документів, які знаходяться на зберіганні в Ліквідаційній комісії Управління внутрішніх справ України в Тернопільській області та Головному Управлінні національної поліції в Тернопільській області. Даний факт підтверджується Довідкою Головного Управління національної поліції в Тернопільській області від 01.12.2016р. №667/41-2016, листом Ліквідаційної комісії Управління внутрішніх справ України в Тернопільській області від 02.11.2017р. №315 та архівною особовою карточкою на грошове утримання за 1986р., яка і є тим самим первинним документом, який свідчить про розмір грошовою забезпечення ОСОБА_4 за 1986р.

З огляду на зазначене, суд не приймає до уваги надані до справи представником ОСОБА_5 об’єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області повідомлення Головного Управління Пенсійного Фонду України в Тернопільській області, згідно яких здійснити перевірку заробітної плати ОСОБА_4 немає можливості, оскільки первинні документи щодо його перебування на виробничих об’єктах ЧАЕС та населених пунктах зони відчуження ГУНП в Тернопільській області та Управлінням державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області не надано.

Суд ураховує, що конституційні принципи на яких базується здійснення прав і свобод людини і громадянина в Україні, включаючи і право на пенсійне забезпечення, передбачені ст. 1, 3, частиною 2 ст.6, ст. 8, частиною 2 ст. 19, ст.ст. 22, 23 Конституції України, набуте у сфері пенсійного забезпечення, не може бути скасоване, звужене або обмежене. Правовою гарантією забезпечення державою даного права є виконання прийнятих на себе зобов'язань, виходячи із принципу верховенства права, закріпленого ст.8 Конституції України.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно ч. 1 ст. 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Відповідно до вимог ч.ч.1, 2 ст.9 Кодексу адміністративного суду України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод та інтересів людини і громадянина, інших суб’єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.

Згідно ч. 1 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, оцінивши в сукупності зібранні по справі докази, проаналізувавши вищевикладені норми чинного законодавства, суд приходить до висновку про порушення прав позивача ОСОБА_4, які підлягають захисту шляхом задоволення позову, а саме шляхом зобов’язання Тернопільське об’єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області здійснити нарахування пенсії ОСОБА_4 з 08.06.2017року виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986 році сумі 98,63 крб. на підставі довідки Управлінням ДСУНС у Тернопільській області від 06.06.2017року за №2-321869.

Керуючись ст.ст. 2,5, 20,72-77,139, 243-246, 250, 255, 293,295 Кодексу адміністративного судочинства, суд, -

В И Р І Ш И В :

Позов задовольнити.

Зобов’язати Тернопільське об’єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області (м.Тернопіль, вул.Руська,17) здійснити нарахування пенсії ОСОБА_4 (м.Тернопіль, вул. Гірняка,4) з 08.06.2017року виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986 році сумі 98,63 крб. на підставі довідки Управлінням ДСУНС у Тернопільській області від 06.06.2017року за №2-321869.

Судовий збір віднести на рахунок держави.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку, визначеному п.15.5 Розділу VII «Перехідні положення» КАС України, до Львівського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі через суд першої інстанції, у 30 - денний строк з дня складення повного тексту рішення, апеляційної скарги.

Головуючий суддяОСОБА_7