Постанова № 7319622, 07.12.2009, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.12.2009
Номер справи
22а-16995/08
Номер документу
7319622
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 грудня 2009 року № 22а-16995/08/9104

Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:

головуючого судді Шавеля Р.М.,

суддів Каралюса В.М. та Стародуба О.П.,

при секретарі судового засідання Когутич Ю.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові апеляційну скаргу Державного відкритого акціонерного товариства «Шахта Надія» на постанову господарського суду Львівської обл. від 13.10.2008р. у адміністративній справі за позовом Державного відкритого акціонерного товариства «Шахта Надія» до Державної податкової інспекції у Сокальському районі Львівської обл. про визнання протиправним і скасування податкового повідомлення-рішення про застосування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату податку на додану вартість,-

В С Т А Н О В И Л А:

05.06.2008р. позивач Державне відкрите акціонерне товариство /ДВАТ/ «Шахта Надія» звернувся до суду із адміністративним позовом, в якому просив визнати недійсним податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції /ДПІ/ у Сокальському районі Львівської обл. № 0003661501/0 від 25.04.2008р. про застосування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату податку на додану вартість /ПДВ/ в розмірі 613596 грн. 69 коп. (а.с.4-7).

Постановою господарського суду Львівської обл. від 13.10.2008р. у задоволенні заявленого позову відмовлено (а.с.85-87).

Не погодившись із винесеним судовим рішенням, постанову суду оскаржив позивач ДВАТ «Шахта Надія», який покликаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить у поданій апеляційній скарзі скасувати постанову суду та прийняти нове рішення, яким заявлений позов задоволити (а.с.91-96).

Вимоги апеляційної скарги обґрунтовує тим, що під час розгляду справи судом дано неправильну оцінку нормам п.7.7 ст.7, п.15.1 ст.15 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» і не враховано тої обставини, що борг за 2004-2005 роки не був повністю сплачений підприємством за відсутності коштів; впродовж 2008 року позивач сплачував поточні платежі до Державного бюджету України, які неправомірно зараховувалися податковим органом в погашення податкового боргу за попередні періоди з порушенням 1095-денного строку.

При цьому, чинне законодавство не наділяє відповідача повноваженнями на самостійну зміну призначення платежу, визначеного платником податків при проведенні розрахунків зі сплати податків, зокрема, з метою погашення податкового боргу змінювати період, за який сплачується податкове зобовязання.

Заслухавши суддю-доповідача, представника позивача на підтримання поданої апеляційної скарги, заперечення представника відповідача, перевіривши матеріали справи та апеляційну скаргу в межах наведених у ній доводів, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає до задоволення, з наступних підстав.

Як встановлено судом першої інстанції, 09.04.2008р. ревізором ДПІ у Сокальському районі Львівської обл. проведена перевірка дотримання вимог пп.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» ДВАТ «Шахта Надія» за період з 30.07.2004р. по 27.03.2008р., за результатами якої складено Акт перевірки № 337/150/00178175 від 09.04.2008р. (а.с.9-10).

На підставі вказаного Акта перевірки контролюючим органом прийнято податкове повідомлення-рішення № 0003661501/0 від 25.04.2008р., яким до позивача на підставі пп.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» за затримку граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання на 1242 календарних дні в розмірі 1227193 грн. 35 коп. застосовані штрафні (фінансові) санкції у розмірі 50 відсотків в сумі 613596 грн. 69 коп. (а.с.8).

Також з матеріалів справи вбачається, що податковим органом зараховано в погашення податкового боргу з податку на додану вартість за 2004-2005 роки грошові кошти в сумі 1227193 грн. 35 коп., які находили протягом 19.12.2007р.-27.03.2008р. по платіжним дорученням в погашення поточних платежів (а.с.13-16, 63), через що відповідачем не проводилося зарахування коштів, сплачених до бюджету у вигляді поточних платежів, відображених у податкових деклараціях та платіжних документах, що спричинило прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення № 0003661501/0 від 25.04.2008р. про застосування штрафних (фінансових) санкцій.

Наведені обставини підтверджені податковим органом у поданих запереченнях на заявлений позов (а.с.24-28, 61-62), про них ствердив в суді апеляційної інстанції й уповноважений представник відповідача.

Відмовляючи у задоволенні заявленого позову, суд першої інстанції виходив з того, що на момент сплати узгодженого податкового зобовязання позивач мав борг перед бюджетом по ПДВ і на підставі п.7.7 ст.7 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» перераховані кошти були правомірно зараховані в обліковій картці платника податку у порядку календарної черговості настання граничних термінів сплати узгоджених податкових зобовязань.

Також суми по платіжних дорученнях були спрямовані на погашення податкового боргу, що виник у звязку з несплатою позивачем самостійно визначених сум податкового зобовязання у поданих податковому органу податкових деклараціях з ПДВ за попередні роки, при цьому визначений пп.15.1.1 п.15.1 ст.15 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» строк давності стосується лише податкових зобовязань, які визначені контролюючим органом на підставі пп.4.2.2 п.4.2 ст.4 цього Закону.

Колегія суддів вважає, що наведені висновки суду є неправильними, оскільки такі не ґрунтуються на фактичних обставинах справи, і не відповідають вимогам чинного законодавства, виходячи з наступного.

В ідповідно до пп.7.1.1 п.7.7 ст.7 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» джерелами самостійної сплати податкових зобов'язань або податкового боргу платника податку є будь-які власні кошти такого платника податку.

Отже, грошовий платіж є єдиною формою сплати податкових зобов'язань і погашення податкового боргу.

Згідно з п.6 ст.7 Закону України «Про Національний банк України» Національний банк України визначає систему, порядок і форми платежів.

Пунктом 1.7 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затв. постановою Правління Національного банку України № 22 від 21.01.2004р., кошти з рахунків клієнтів банки списують лише за дорученнями власників цих рахунків (включаючи договірне списання коштів згідно з главою 6 цієї Інструкції) або на підставі платіжних вимог стягувачів у разі примусового списання коштів згідно з главою 5 цієї Інструкції. При цьому, згідно з п.3.8 зазначеної Інструкції реквізит «призначення платежу» платіжного доручення заповнюється платником так, щоб надавати повну інформацію про платіж та документи, на підставі яких здійснюється перерахування коштів отримувачу. Повноту інформації визначає платник з урахуванням вимог законодавства України. Платник відповідає за дані, що зазначені в реквізиті платіжного доручення «Призначення платежу». Банк перевіряє заповнення цього реквізиту на відповідність установленим вимогам лише за зовнішніми ознаками.

Із наведеного випливає, що право визначати призначення платежу відповідно до чинного законодавства України належить виключно платнику податків. Тому суми податкових зобов'язань або податкового боргу, з урахуванням пп.16.5.2 п.16.5 ст.16 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» слід вважати сплаченими у день реєстрації банківською установою платіжного документа із зазначеним у ньому призначенням платежу на сплату відповідних податкових зобов'язань або податкового боргу, визначених платником податків.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», який є спеціальним законом з питань оподаткування і установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків, визначено вичерпний перелік заходів, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу. Серед таких заходів немає зміни призначення платежу, самостійно визначеного платником податків.

Таким чином, у разі недотримання платником податків порядку погашення податкового боргу та виконання податкових зобов'язань, передбаченого п.7.7 ст.7 вищевказаного Закону, податковий орган не наділений правом чи обов'язком змінювати призначення платежу, визначене платником податків.

За таких обставин самостійне зарахування податковим органом сплачених платником податку сум у рахунок податкового боргу або тих податкових зобов'язань, які не вказані в призначенні платежу під час перерахування платником податків коштів до бюджету, є неправомірним.

Також чинним законодавством України не передбачено застосування спеціальних заходів відповідальності за порушення платником податків вимог щодо першочергового погашення податкового боргу та виконання податкових зобов'язань у порядку календарної черговості їх виникнення. У вказаних випадках до платника податків уживаються передбачені Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» заходи примусового стягнення податкового боргу, а також застосовуються штрафні санкції за порушення граничних строків сплати податкових зобов'язань.

Таким чином, заявлений позов підлягає задоволенню, оскільки податковим органом допущено порушення вимог пп.7.1.1 п.7.7 ст.7 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» та неправомірно проведено зарахування останнім сплачених грошових коштів в оплату податкового боргу без погодження з платником податків.

Інші висновки постанови суду першої інстанції щодо дотримання податковим органом визначених пп.15.1.1 п.15.1 ст.15 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» строків давності колегія суддів відхиляє, оскільки вважає дійсною підставою для задоволення позову саме порушення податковим органом вимог пп.7.1.1 п.7.7 ст.7 названого Закону.

Виходячи з наведеного, колегія суддів приходить до переконливого висновку про те, що заявлений позов підлягає до задоволення, при цьому, виходячи із передбачених ст.162 КАС України повноважень суду при вирішенні адміністративної справи, спірне податкове повідомлення-рішення ДПІ у Сокальському районі Львівської обл. № 0003661501/0 від 25.04.2008р. слід визнати протиправним і скасувати.

З огляду на вищевикладене, доводи апеляційної скарги є суттєвими і складають підстави для висновку про порушення судом норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, через що постанова суду підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про задоволення позову з вищевикладених мотивів.

Керуючись ст.94, ч.3 ст.160, ст.ст.195, 196, п.3 ч.1 ст.198, п.4 ст.202, ч.2 ст.205, ст.ст.207, 254 КАС України, колегія суддів, -

П О С Т А Н О В И Л А:

Апеляційну скаргу Державного відкритого акціонерного товариства «Шахта Надія» задоволити.

Постанову господарського суду Львівської обл. від 13.10.2008р. скасувати та прийняти нову постанову, якою позов Державного відкритого акціонерного товариства «Шахта Надія» задоволити.

Визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Сокальському районі Львівської обл. № 0003661501/0 від 25.04.2008р. про застосування штрафних санкцій за несвоєчасну сплату податку на додану вартість в розмірі 613596 грн. 69 коп.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Державного відкритого акціонерного товариства «Шахта Надія» понесені судові витрати в розмірі 03 (три) грн. 40 коп. сплаченого судового збору.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом одного місяця з дня набрання постановою законної сили, а у разі складення постанови в повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України з дня складення постанови в повному обсязі.

Головуючий суддя: Р.М.Шавель

Судді: В.М.Каралюс

О.П.Стародуб