Постанова № 73193931, 04.04.2018, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.04.2018
Номер справи
596/874/17
Номер документу
73193931
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 квітня 2018 рокуЛьвів№ 876/1473/18

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:

головуючого судді Шавеля Р.М.,

суддів Бруновської Н.В. та Гулида Р.М.,

з участю секретаря судового засідання - Герман О.В.,

а також сторін (їх представників):

від позивача - ОСОБА_1;

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1, діючої від свого імені та в інтересах неповнолітніх ОСОБА_2 та ОСОБА_3, на рішення Гусятинського районного суду Тернопільської обл. від 22.01.2018р. в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1, діючої від свого імені та в інтересах неповнолітніх ОСОБА_2 та ОСОБА_3, до Гусятинської селищної ради Тернопільської обл., Управління праці та соціального захисту населення Гусятинської районної державної адміністрації Тернопільської обл. про стягнення грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для деяких категорій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України (суддя суду І інстанції: Лисюк І.О.; час та місце ухвалення рішення суду І інстанції: 10 год. 00 хв. 22.01.2018р. смт.Гусятин Тернопільської обл.; дата складання повного тексту рішення суду І інстанції: 23.01.2018р.),-

В С Т А Н О В И В:

12.06.2017р. позивач ОСОБА_1, діюча від свого імені та в інтересах неповнолітніх ОСОБА_2 та ОСОБА_3, звернулася до суду із адміністративним позовом, у якому просила стягнути з відповідачів Гусятинської селищної ради Тернопільської обл., Управління праці та соціального захисту населення Гусятинської районної державної адміністрації Тернопільської обл. солідарно на її користь грошову компенсацію на придбання житла та понесені судові витрати в загальному розмірі 777856 грн. 59 коп. (а.с.1-14).

Рішенням Гусятинського районного суду Тернопільської обл. від 22.01.2018р. у задоволенні заявленого позову відмовлено (а.с.105-106).

Не погодившись з винесеним судовим рішенням, рішення суду оскаржила позивач ОСОБА_1, діюча від свого імені та в інтересах неповнолітніх ОСОБА_2 та ОСОБА_3, яка покликаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить суд апеляційної інстанції скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове, яким заявлені позовні вимоги задовольнити (а.с.109-110).

Вимоги апеляційної скарги обґрунтовує тим, що переконання суду про відсутність довідки, передбаченої постановою КМ України № 719 від 19.10.2016р. «Питання забезпечення житлом деяких категорій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей», якою затверджено Порядок та умови надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для деяких категорій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей, та Порядок виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення деяким категоріям осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей, не ґрунтується на вимогах чинного законодавства. Відповідачем не наведено жодних даних про те, чи встановлювався факт участі ОСОБА_6 у бойових діях.

Водночас, судом не враховано, що Військова частина В0122, в якій проходив службу померлий чоловік позивача, є розформованою, а тому командування частини не може видати довідку відповідного взірця.

Заслухавши суддю-доповідача, позивача на підтримання поданої скарги, перевіривши матеріали справи та апеляційну скаргу в межах наведених у ній доводів, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення, з наступних підстав.

Як слідує з матеріалів справи, ОСОБА_6 (чоловік позивача) на підставі наказу військового комісара Гусятинського районного військового комісаріату № 29 від 04.06.2014р. був призваний на військову службу під час мобілізації в особливий період та призначений на посаду командира відділення 3 відділення охорони 3 взводу охорони 2 роти охорони батальйону територіальної оборони (а.с.51).

ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_6 загинув в результаті отруєння чадним газом; смерть пов'язана з виконанням обов'язків військової служби.

Відповідно до копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 10.02.2015р., місце смерті - с.Ставки Каланчацького району Херсонської обл. (а.с.53-55).

Рішенням виконавчого комітету Гусятинської селищної ради № 174 від 29.12.2015р. позивача ОСОБА_1 взято на квартирний облік з правом першочергового одержання житла з сім'єю: донькою загиблого ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, сином ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3 (проживав разом з загиблим до дня його смерті) (а.с.8, 10).

У березні 2017 року позивач ОСОБА_1 звернулась до селищної ради із заявою про надання їй житла або грошової компенсації. Рішенням виконавчого комітет Гусятинської селищної ради № 87 від 30.03.2017р. «Про розгляд заяви ОСОБА_1» рекомендовано позивачу з цим питанням звернутись в управління капітального будівництва Тернопільської облдержадміністрації (а.с.11).

Під час судового розгляду з'ясовано, що приймаючи рішення № 1 від 06.06.2017р. Гусятинська районна комісія щодо розгляду заяв членів сімей загиблих військовослужбовців та інвалідів І-ІІ групи з числа військовослужбовців, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції про виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення, виходила з того, що у ОСОБА_1 є відсутньою довідка встановленого зразка, яка передбачена додатком 1 до постанови КМ України № 413 від 20.08.2014р. «Про затвердження Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення», що слугувало достатньою та необхідною умовою для прийняття даного рішення (а.с.2).

Як вбачається із змісту протоколу № 4 від 06.06.2017р. засідання районної комісії щодо розгляду заяв членів сімей загиблих військовослужбовців та інвалідів І-ІІ групи з числа військовослужбовців, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції про виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення, позивачем ОСОБА_1 до заяви додано не всі документи, що передбачені чинним законодавством, а саме: відсутня довідка встановленого зразка, передбачена додатком 1 до постанови КМ України № 413 від 20.08.2014р. «Про затвердження Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення» про безпосередню участь загиблого військовослужбовця або інваліда в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України (а.с.25).

Факт відсутності такої довідки позивачем не спростовано.

Приймаючи рішення по справі, суд першої інстанції обгрунтовано виходив з того, що відповідно до пп.2 п.15 Порядку виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення деяким категоріям осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей, затв. постановою КМ України № 719 від 19.10.2016р. (у редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин), комісія може відмовити заявнику в призначенні грошової допомоги, зокрема, якщо загиблий або особа з інвалідністю не брав безпосередню участь в антитерористичній операції (відсутня довідка, визначена в підпункті 3 пункту 8 цього Порядку).

Статтею 48-1 Житлового кодексу України встановлено, що порядок та розмір надання громадянам грошової компенсації за належні їм для отримання жилі приміщення визначаються КМ України.

На виконання наведеної цієї норми КМ України 19.10.2016р. прийнято постанову № 719 «Питання забезпечення житлом деяких категорій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей», якою затверджені Порядок та умови надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для деяких категорій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей; Порядок виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення деяким категоріям осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей.

Порядок та умови надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення для деяких категорій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей визначає механізм надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на будівництво (придбання) житла для сімей загиблих військовослужбовців, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції, а також для інвалідів I-II групи з числа військовослужбовців, які брали участь у зазначеній операції, та потребують поліпшення житлових умов (далі - субвенція), і перебувають на обліку за місцем проживання як такі, що потребують поліпшення житлових умов відповідно до норм Житлового кодексу Української РСР.

Пунктом 4 цього Порядку визначено, що субвенція спрямовується на виплату грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення у прийнятих в експлуатацію житлових будинках на первинному та вторинному ринку або на інвестування в об'єкти житлового будівництва відповідно до Закону України «Про інвестиційну діяльність» шляхом призначення і виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення сім'ям загиблих осіб, визначених абзацами п'ятим - восьмим пункту 1 статті 10, а також для осіб з інвалідністю I - II групи, визначених пунктами 11 - 14 частини другої статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», та осіб, які втратили функціональні можливості нижніх кінцівок, інвалідність яких настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, та потребують поліпшення житлових умов (далі - сім'ї загиблих та особи з інвалідністю).

Порядок виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення деяким категоріям осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей визначає умови та механізм виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення членам сімей загиблих осіб, визначених абзацами п'ятим - восьмим пункту 1 статті 10 (далі - загиблий), а також для осіб з інвалідністю I - II групи, визначених пунктами 11 - 14 частини другої статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», та осіб, які втратили функціональні можливості нижніх кінцівок, інвалідність яких настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, та потребують поліпшення житлових умов (далі - грошова компенсація), та перебувають на обліку за місцем проживання як такі, що потребують поліпшення житлових умов відповідно до норм Житлового кодексу Української РСР (далі - квартирний облік), та на обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги (далі - Реєстр).

Право на отримання грошової компенсації відповідно до цього Порядку мають члени сімей загиблих, смерть яких пов'язана з безпосередньою участю в антитерористичній операції, статус яким надано відповідно до абзаців п'ятого - восьмого пункту 1 статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і які перебувають на квартирному обліку (далі - сім'я загиблого) за категоріями у певній черговості (п.2 згаданого Порядку).

Згідно п.5 цього Порядку за поданням структурних підрозділів з питань соціального захисту населення районних, районних у м.Києві, виконавчих органів з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (крім м.Києва) рад, за рішенням виконавчого комітету міської, районної в місті (у разі її створення) ради або за розпорядженням голови районної, районної в м.Києві держадміністрації утворюються комісії щодо розгляду заяв членів сімей загиблих та осіб з інвалідністю про виплату грошової компенсації (далі - комісія).

До складу комісії входять представники виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад, структурних підрозділів районних, районних у м.Києві держадміністрацій з питань соціального захисту населення, економіки, фінансів, квартирного обліку, капітального будівництва, громадських організацій, які об'єднують ветеранів антитерористичної операції (за їх згодою).

За вимогами п.6 цього Порядку визначено, що до повноважень комісії належить: перевірка наявності у особи статусу члена сім'ї загиблого та особи з інвалідністю; визначення категорії особи як члена сім'ї загиблого; перевірка складу сім'ї особи з інвалідністю; перевірка наявності документів про взяття на квартирний облік членів сім'ї загиблого та особи з інвалідністю; перевірка факту спільного або роздільного проживання членів сім'ї загиблого, які мають право на грошову компенсацію; прийняття рішення про призначення або відмову в призначенні грошової компенсації; визначення розміру грошової компенсації.

Підпунктом другим п.15 цього Порядку встановлено, що комісія може відмовити заявнику в призначенні грошової допомоги, якщо заявник загиблий або особа з інвалідністю не брав безпосередню участь в антитерористичній операції (відсутня довідка, визначена в підпункті 3 пункту 8 цього Порядку).

Системний аналіз вказаної постанови та прийнятого рішення вказує на те, що його норми передбачають негативні наслідки для заявників у випадку відсутності всіх необхідних документів.

Тобто, для прийняття рішення про призначення грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення необхідно подати всі документи, передбачені п.8 Порядку виплати грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення деяким категоріям осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей, що в даному випадку не було зроблено позивачем.

Враховуючи вищенаведене, колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції про відсутність правових підстав для стягнення на користь позивача грошової компенсації на придбання житла в порядку, передбаченому постановою КМ України № 719 від 19.10.2016р. «Питання забезпечення житлом деяких категорій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних відносин), а тому заявлений позов задоволенню не підлягає.

Стосовно доводів апелянта про те, що відповідач не вчиняв дій щодо забезпечення сім'ї загиблого житлом колегія суддів враховує, що підставою для виплати спірної виплати є позитивне рішення про призначення розміру грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення. У матеріалах справи наявне рішення про відмову у проведенні такої виплати грошової компенсації у зв'язку з відсутністю всіх документів для призначення такої.

Таким чином, на підставі наведеного, колегія суддів, приходить до висновку, що вимога про стягнення грошової компенсації на придбання житла є передчасною, оскільки відсутні правові підстави для виплати такої, оскільки позивачем не надано усіх документів для проведення виплати.

Також рішення про відмову у виплаті грошової компенсації позивачем в судовому порядку не оскаржувалося.

Доводи апелянта про те, що відповідачами не вчинялося дій щодо призначення грошової компенсації для придбання житла є необґрунтованими, оскільки, як наведено вище, таке рішення приймалося, проте ним позивачу відмовлено в призначенні грошової компенсації на придбання житла на підставі пп.3 п.8 вказаного Порядку.

Покликання апелянта на те, що у зв'язку з розформуванням військової частини вона позбавлена можливості отримати довідку про участь ОСОБА_6 у бойових діях, не можуть слугувати підставою для стягнення грошової компенсації, оскільки такі доводи виходять за рамки предмету розглядуваного позову, також такі не розглядалися відповідачем під час прийняття рішення про відмову у призначенні спірної виплати.

Водночас, в ході судового розгляду судом здійснювалися запити до архівної установи із отриманням архівної довідки № 179-2/, якою не підтверджено участь ОСОБА_6 у бойових діях під час проведення антитерористичної операції (а.с.89-91).

Враховуючи викладене, суд першої інстанції правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків рішення суду, а тому підстав для скасування рішення колегія суддів не вбачає і вважає, що апеляційну скаргу на нього слід залишити без задоволення.

Керуючись ст.139, ч.3 ст.243, ст.310, п.1 ч.1 ст.315, ст.316, ч.1 ст.321, ст.ст.322, 325, 329 КАС України, апеляційний суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1, діючої від свого імені та в інтересах неповнолітніх ОСОБА_2 та ОСОБА_3, на рішення Гусятинського районного суду Тернопільської обл. від 22.01.2018р. в адміністративній справі № 596/874/17 залишити без задоволення, а вказане рішення суду - без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом тридцяти днів з дня проголошення судового рішення; у випадку оголошення судом апеляційної інстанції лише вступної та резолютивної частини судового рішення зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя Р. М. Шавель Судді Н. В. Бруновська Р. М. Гулид Дата складення повного судового рішення: 05.04.2018р.