Рішення № 73190742, 04.04.2018, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.04.2018
Номер справи
815/407/18
Номер документу
73190742
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 815/407/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 квітня 2018 року м.Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Соколенко О.М., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою товариства з обмеженою відповідальністю “Енергосістемс” до Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-

В С Т А Н О В И В:

31 січня 2018 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов товариства з обмеженою відповідальністю “Енергосистемс” до Державної фіскальної служби, Головного управління ДФС в Одеській області, в якому позивач просив суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0002811212 від 10.01.2018 року.

Ухвалою суду від 02.02.2018 року, судом на підставі положень ч.1 ст.169 КАС України позовну заяву залишено без руху, та позивачу наданий десятиденний строк з дня отримання копії ухвали (в тому числі, якщо її копію отримано нарочно, засобами електронної пошти та факсимільного зв’язку) для усунення недоліків позовної заяви шляхом надання до суду доказів, визначених у вказаній ухвалі суду та уточнення складу учасників процесу у вигляді надання уточнень до адміністративного позову (з копіями для відповідача (відповідачів).

На виконання ухвали суду від 02.02.2018 року від представника позивача 14.02.2018 року через канцелярію суду за вх. №4171 надійшов уточнений позов товариства з обмеженою відповідальністю “Енергосістемс” до Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0002811212 від 10.01.2018 року (з копією для відповідача) разом із доказами, на які містяться посилання в адміністративному позові.

Ухвалою суду від 19.02.2018 року прийнято до розгляду позовну заяву товариства з обмеженою відповідальністю “Енергосістемс”, відкрито провадження у справі за позовною заявою товариства з обмеженою відповідальністю “Енергосістемс” до Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, судом вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін та призначено перше судове засідання на 06.03.2018 року.

Ухвалою суду від 06.03.2018 року, яка прийнята на місці та занесена до протоколу судового засідання судом оголошено перерву у судовому засіданні до 26.03.2018 року з метою надання часу представникам сторін подати заяви по суті справи та для отримання доказів з боку позивача, а саме: копій податкових накладних, які зазначені в акті перевірки разом із квитанціями про їх направлення та доказів з боку відповідача щодо надання відповіді на звернення позивача.

З боку представників сторін у визначені судом в ухвалі від 19.02.2018 року строки, були надані відповідні заяви по суті справи, а саме, з боку відповідача – відзив на позовну заяву разом із додатками, з боку позивача – відповідь на відзив. Заперечення на відповідь на відзив до суду з боку відповідача не надходила.

У судове засідання, призначене на 26.03.2018 року сторони не з’явились, про дату час та місце розгляду справи повідомлені належним чином та своєчасно, що підтверджується матеріалами справи.

Водночас, 23.03.2018 року за вх.№8267/18 через канцелярію суду від представника позивача ОСОБА_1, яка брала участь у судовому засіданні 06.03.2018 року, надійшло клопотання про перенесення слухання справи, яке обґрунтоване тим, що уповноважений представник позивача не зможе бути присутнім на судовому засіданні, яке призначене на 26.03.2018 року у зв’язку із відрядженням за межі міста для слухання справи у іншому судовому засіданні. При цьому, до вказаного клопотання представником позивача ОСОБА_1 не було додано жодного доказу.

Разом з цим, від відповідача жодних клопотань про причини неприбуття у судове засідання 26.03.2018 року або про розгляд справи за відсутності відповідача до суду не надходило.

У судовому засіданні 26.03.2018 року судом визнано клопотання представника позивача про перенесення судового засідання, з підстав, які у ньому зазначені, необґрунтованим та документально недоведеним, оскільки до суду не було надано жодних доказів, які підтверджують викладені у клопотанні обставини та не було надано жодних доказів та пояснень щодо неможливості прибуття у судове засідання законного представника товариства з обмеженою відповідальністю “Енергосістемс”.

Враховуючи викладене, зважаючи на першу неявку позивача у судове засідання, який про розгляд справи був повідомлений належним чином та своєчасно, і не надав клопотання про розгляд справи за його відсутності, суд визнав першу неявку позивача у судове засідання без поважних причин (неповажною) та відклав розгляд справи на 03.04.2018 року, про що постановлено відповідну ухвалу, яка прийнята судом на місці та занесена до протоколу судового засідання.

У судове засідання 03.04.2018 року сторони не з’явились, про дату час та місце розгляду справи повідомлені належним чином та своєчасно, що підтверджується матеріалами справи. При цьому, від представника позивача 28.03.2018 року через канцелярію суду за вх. 8737/18 надійшло клопотання про розгляд справи за відсутності позивача та його представника на підставі наявних у справі матеріалів, в якому також зазначено, що позовні вимоги позивач підтримує та просить суд позов задовольнити (а.с.86).

Відповідно до ч.9 ст.205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи, не з’явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Таким чином, зважаючи на клопотання представника позивача про розгляд справи за його відсутності, з урахуванням належного сповіщення відповідача про розгляд справи, враховуючи відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, а також відсутність перешкод для розгляду справи за відсутності учасників процесу, судом ухвалено рішення про розгляд даної адміністративної справи в порядку письмового провадження, відповідно до ч.9 ст.205 КАС України за наявними у справі матеріалами.

Відповідно до ст. 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі. Оскільки ухвалою суду від 19.02.2018 року судом вирішено проводити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження відповідно до ч.1 ст.257 КАС України, суд розглядав дану справу у межах строку, визначеного ст.258 КАС України із прийняттям рішення в порядку письмового провадження 04.04.2018 року.

Звернувшись до суду із даним позовом, ТОВ “Енергосістемс”, обґрунтовуючи позовні вимоги, у позовній заяві зазначає що, 13 грудня 2017 року головним державним ревізор-інспектором відділу камеральних перевірок податкової звітності території обслуговування м. Одеси управління податків і зборів з юридичних осіб ГУ ДФС в Одеській області ОСОБА_2 проведено перевірку своєчасності реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, дата виписки яких припадає на лютий 2017 року, травень 2017 року, серпень 2017 року, жовтень 2017 року.

За результатами перевірки складено акт №14168/15-32-12-12 від 13.12.2017 року, за висновками якого винесено податкове повідомлення-рішення №0002811212 від 10.01.2018 року, яким встановлено порушення позивачем граничних строків реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, визначених статтею 201 та згідно з пунктом 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів застосовано штраф у сумі 10416,21 грн. та за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 16 до 30 календарних днів застосовано штраф у розмірі 876,00 грн.

Позивач не погоджується з вищевказаними висновками акту перевірки та прийнятим на його підставі податковим повідомленням-рішенням, вважає його протиправним та таким, що підлягає скасуванню, з огляду на наступне.

ТОВ “Енергосістемс”, посилаючись на положення пункту 120-1.1 Податкового кодексу України, зазначає, що у разі реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до податкової накладної до початку проведення перевірки, предметом якої є дотримання вимог цього Кодексу щодо своєчасності реєстрації таких документів в Єдиному реєстрі податкових накладних, штрафні санкції, передбачені пунктом 120-1.2 цієї статті, не застосовуються.

Отже, на думку позивача, оскільки податкові накладні, зазначені в акті ГУ ДФС в Одеській області №14168/15-32-12-12 від 13.12.2017 року, були зареєстровані до початку перевірки, яка відбулася 13 грудня 2017 року, то немає підстав для застосування штрафних санкцій до позивача.

Також, позивач зазначає, що 30 жовтня 2017 року була виписана податкова накладна №50 від 30.10.2017 року на суму 240000,00 грн., в тому числі ПДВ на ТОВ «Одесоблбуд» та зареєстрована 30.11.2017 року, але вона була помилково виписана на контрагента, у зв’язку із чим 16 листопада 2017 року підприємством позивача виписано розрахунок коригування на помилкову виписану податкову накладну, яку контрагент «Одесоблбуд» зареєстрував з від’ємним значенням ПДВ на всю суму 11.12.2017 року.

Таким чином, на думку позивача, штрафні санкції по цій накладній також не можуть бути нараховані, оскільки за підприємством відсутні по ній податкові зобов’язання.

Враховуючи вищевикладене, позивач просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0002811212 від 10.01.2018 року.

Від відповідача до суду 06.03.2018 року за вх. №ЕП/1336/18, 06.03.2018 року за вх.№6422/18 та 12.03.2018 року за вх. №6667/18 надійшов відзив на адміністративний позов разом із додатками до нього(а.с.59-63, 87-99), копія кого отримана представником позивача 06.03.2018 року (а.с.75).

Так в обґрунтування своєї позиції відповідач у відзиві на адміністративний позов зазначає, що Головним управлінням ДФС в Одеській області проведена перевірка своєчасності реєстрації податкових накладних ТОВ “Енергосістемс”, якою встановлено порушення п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України. Згідно даних програми АІС «Єдиний реєстр податкових накладних» податкові накладні, виписані ТОВ “Енергосістемс” за №6, №20, №21, №36, №35, №2, №50, №49, №48, зареєстровані в ЄРПН з порушенням законодавчо визначених термінів, а саме: порушено термін реєстрації податкових накладних на загальну суму ПДВ 11292,21 грн. За результатами проведення перевірки складено акт про результати перевірки своєчасності реєстрації податкових накладних від 13.12.2017 року №14168/15-32-12-12, на підставі якого Головним управлінням ДФС в Одеській області прийнято податкове повідомлення-рішення №0002811212 від 10.01.2018 року про застосування штрафу у розмірі 11292,21 грн.

Посилаючись на положення п.201-1.1, п.201-1.2 ст.201-1, п.201.10 ст.201, п.120-1.1 ст.120-1 Податкового кодексу України, відповідач стверджує, що посилання позивача на те, що штрафні санкції, передбачені пунктом 120-1.2 цієї статті, не застосовуються є вільним та не вірним трактуванням законодавства, оскільки згідно податкового повідомлення-рішення від 10.01.2018 року № НОМЕР_1 до позивача застосовано штраф згідно з п.120-1.1 ст.120-1 ПК України.

Враховуючи викладене, представник відповідача стверджує, що податкове повідомлення-рішення від 10.01.2018 року № НОМЕР_1 прийнято відповідачем правомірно, у зв’язку із чим просить суд відмовити ТОВ “Енергосістемс” у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

12 березня 2018 року за вх. №6816/18 від представника позивача до суду надійшла відповідь на відзив на адміністративний позов, у якій зазначено, що позивач не згоден з доводами, викладеними відповідачем у відзиві, оскільки вважає їх такими, що не відповідають дійсним обставинам справи та діючому законодавству. Окрім того, що зазначено у позовній заяві, позивач додатково у відповіді зазначила, що відповідачем так і не було викладено аргументів щодо податкової накладної №50 від 30.10.2017 року. При цьому, з боку позивача до суду станом на 02.04.2018 року не було надано жодних доказів на підтвердження направлення копії відповіді на відзив на адресу відповідача (засобами поштового зв’язку, засобами електронної пошти) або доказів отримання відповідачем копії цієї відповіді.

Вивчивши матеріали справи, ознайомившись з заявами сторін по суті справи, дослідивши обставини, якими обґрунтовуються ці заяви по суті справи, та перевіривши їх доказами, які наявні в матеріалах справи, суд встановив наступні факти та обставини.

Товариство з обмеженою відповідальністю “Енергосістемс” (ідентифікаційний код юридичної особи 40491310) зареєстровано як юридична особа 18.05.2016 року та з 19.05.2016 року взято на податковий облік в ДПІ у Приморському районі м.Одеси Головного управління ДФС в Одеській області (а.с.48-49). ТОВ “Енергосістемс” зареєстровано платником податку на додану вартість з 01.07.2016 року, що підтверджується витягом з реєстру платників податку на додану вартість (а.с.47).

Як вбачається з матеріалів справи, 13.12.2017 року головним державним ревізор-інспектором відділу камеральних перевірок податкової звітності території обслуговування м. Одеси управління податків та зборів з юридичних осіб ГУ ДФС в Одеській області ОСОБА_2І на підставі п.20.1.4 ст.20 Податкового кодексу України, в порядку ст.76 розділу ІІ Податкового кодексу України та п.п.75.1.1 п.75.1 ст.75 проведено перевірку своєчасності реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, дата виписки яких припадає на лютий 2017 року, травень 2017 року, серпень 2017 року, жовтень 2017 року.

За результатами вказаної перевірки Головним управлінням ДФС в Одеській області складено акт від 13.12.2017 року № 14168/15-32-12-12 (а.с.10-11, 35-36), яким встановлено порушення ТОВ “Енергосістемс” граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям – платникам податку на додану вартість та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 Податкового кодексу України, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 Податкового кодексу України покладено обов’язок щодо такої реєстрації. Також, у акті зазначено, що за вказані порушення відповідальність платника податку визначена ст.120.1 ПК України.

На підставі вищевказаного акту перевірки від 13.12.2017 року № 14168/15-32-12-12 Головним управлінням ДФС в Одеській області прийнято податкове повідомлення-рішення від 10.01.2018 року № НОМЕР_1, яким згідно з пп.54.3.1 п.54.3 ст.54 Податкового кодексу України за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, визначених ст. 201 та згідно з п.120-1.1 ст.120-1 Податкового кодексу України за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ 104162,14 грн. застосовано штраф у розмірі 10% у сумі 10416,21 грн. та за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на 16 і більше календарних днів на суму ПДВ 4380,00 грн. застосовано штраф у розмірі 20% у сумі 876,00 грн. (загальна сума штрафу становить 11292,21 грн.) за платежем: «податок на додану вартість» (а.с.9,34).

До вказаного податкового повідомлення-рішення від 10.01.2018 року № НОМЕР_1 відповідачем складено розрахунок штрафу за порушення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.

15 січня 2018 року за №01/03 ТОВ «Енергосістемс» на адресу Головного управління ДФС в Одеській області направлено лист «Відповідь на акт №14168/15-32-1212 від 13.12.2017 року про результати перевірки своєчасності реєстрації податкових накладних», в якому позивач просив розглянути питання про не нарахування штрафних санкції за несвоєчасність реєстрації податкової накладної №50 від 30.10.0217 року, так як за підприємством відсутні податкові зобов’язання по цій податковій накладній (а.с.12,37).

Як зазначено позивачем та встановлено судом, з боку відповідача відповіді на вказаний лист не надавалось.

Не погодившись з висновками податкового органу та винесеним податковим повідомленням-рішенням, позивач оскаржив вищевказане рішення в судовому порядку.

Спірне податкове повідомлення-рішення базується на викладених в акті перевірки висновках податкового органу щодо порушення позивачем граничних строків реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, визначених ст. 201 та згідно з п.120-1.1 ст.120-1 Податкового кодексу України.

Як вказано в акті, перевіркою встановлено, що:

- податкова накладна №6, яка виписана 28.02.2017 року зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 21.03.2017 року, тобто із затримкою на 6 днів (сума ПДВ -11000,00 грн.);

- податкова накладна №20, яка виписана 11.05.2017 року зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 20.06.2017 року, тобто із затримкою на 20 днів (сума ПДВ -2166,67 грн.);

- податкова накладна №21, яка виписана 12.05.2017 року зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 20.06.2017 року, тобто із затримкою на 20 днів (сума ПДВ -2213,33 грн.);

- податкова накладна №36, яка виписана 19.08.2017 року зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 30.09.2017 року, тобто із затримкою на 15 днів (сума ПДВ -4059,33 грн.);

- податкова накладна №35, яка виписана 17.08.2017 року зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 30.09.2017 року, тобто із затримкою на 15 днів (сума ПДВ -3158,33 грн.);

- податкова накладна №2, яка виписана 05.10.2017 року зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 04.11.2017 року, тобто із затримкою на 4 дні (сума ПДВ -02,3 грн.);

- податкова накладна №50, яка виписана 30.10.2017 року зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 30.11.2017 року, тобто із затримкою на 15 днів (сума ПДВ -40000,00 грн.);

- податкова накладна №49, яка виписана 30.10.2017 року зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 16.11.2017 року, тобто із затримкою на 1 день (сума ПДВ -45000 грн.);

- податкова накладна №48, яка виписана 27.10.2017 року зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних 16.11.2017 року, тобто із затримкою на 1 день (сума ПДВ -45000 грн.).

Суд погоджується з висновками відповідача, викладеними в акті перевірки від 13.12.2017 року № 14168/15-32-12-12 про порушення позивачем вимог податкового законодавства, на підставі якого прийнято оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 10.01.2018 року №0002811212, та досліджуючи обставини справи, зазначає наступне.

Правові відносини щодо формування податкового кредиту та податкових зобов’язань з податку на додану вартість, в тому числі, щодо складання податкових накладних з 01.01.2011 року регулюються Податковим кодексом України (далі – ПК України).

Пунктом 44.1 статті 44 ПК України передбачено, що для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Відповідно до положень п.201.1 ст.201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов’язань платник податку зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Абзацом 8 пункту 11 підрозділу 2 розділу ХХ ПК України встановлено, що з 1 лютого 2015 року реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних підлягають всі податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних (у тому числі які не надаються покупцю, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування) незалежно від розміру податку на додану вартість в одній податковій накладній/розрахунку коригування.

Відповідно до абзаців 1-3 п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов’язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Відповідно до абзаців 8 та 9 п.201.10 ст.201 ПК України з метою отримання продавцем зареєстрованого в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунку коригування, що підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних покупцем, такий продавець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та розрахунок коригування в електронному вигляді. Такий розрахунок коригування вважається зареєстрованим в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими продавцем.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Згідно абзаців 14-15 п.201.10 ст.201 ПК України реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:

- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;

- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;

- для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).

У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

З наданих до суду представником відповідача роздруківок з програми АІС «Архів електронної звітності» судом встановлено, що:

- 20.06.2017 року ТОВ «Енергосістемс» в Єдиному реєстрі податкових накладних зареєстрована податкова накладна №20 від 11.05.2017 року на загальну суму 10633,33 грн., в тому числі ПДВ 20% - 2166,67 грн. (а.с.90,97)

- 20.06.2017 року ТОВ «Енергосістемс» в Єдиному реєстрі податкових накладних зареєстрована податкова накладна №21 від 12.05.2017 року на загальну суму 13280,00 грн., в тому числі ПДВ 20% - 2213,33 грн. (а.с.90,97);

- 30.09.2017 року ТОВ «Енергосістемс» в Єдиному реєстрі податкових накладних зареєстрована податкова накладна №36 від 19.08.2017 року на загальну суму 24357,19 грн., в тому числі ПДВ 20% - 4059,53 грн. (а.с.90,97)

- 30.11.2017 року ТОВ «Енергосістемс» в Єдиному реєстрі податкових накладних зареєстрована податкова накладна №50 від 30.10.2017 року на загальну суму 240000,00 грн., в тому числі ПДВ 20% - 40000,00 грн. (зворот а.с.90,97)

- 16.11.2017 року ТОВ «Енергосістемс» в Єдиному реєстрі податкових накладних зареєстрована податкова накладна №49 від 30.10.2017 року на загальну суму 270000,00 грн. грн., в тому числі ПДВ 20% - 45000,00 грн. (а.с.91,98);

- 16.11.2017 року ТОВ «Енергосістемс» в Єдиному реєстрі податкових накладних зареєстрована податкова накладна №48 від 27.10.2017 року на загальну суму 5653,50 грн., в тому числі ПДВ 20% - 942,25 грн. (а.с.91, 98);

- 30.09.2018 року ТОВ «Енергосістемс» в Єдиному реєстрі податкових накладних зареєстрована податкова накладна №35 від 17.08.2017 року на загальну суму 18950 грн., в тому числі ПДВ 20% - 3158,33 грн. (а.с.91, 98).

- 30.11.2017 року ТОВ «Енергосістемс» в Єдиному реєстрі податкових накладних зареєстрована податкова накладна №50 від 30.10.2017 року на загальну суму 24000,00 грн., в тому числі ПДВ 20% - 40000,00 грн. ( а.с.91, 98).

- 21.03.2017 року ТОВ «Енергосістемс» в Єдиному реєстрі податкових накладних зареєстрована податкова накладна №6 від 28.02.2017 року на загальну суму 66000,00 грн., в тому числі ПДВ 20% - 11000,00 грн. (а.с.91а).

- 04.11.2017 року ТОВ «Енергосістемс» в Єдиному реєстрі податкових накладних зареєстровано розрахунок коригування від 05.10.2017 року №2 податкової накладної на загальну суму ПДВ 20% - 2,30 грн. (а.с.91а).

З урахування дати складання, граничним строком реєстрації податкових накладних, які були предметом перевірки є для:

- податкової накладної №6 від 28.02.2018 року – 15.03.2017 року, тобто позивачем її зареєстровано з затримкою на 6 днів (сума ПДВ -11000,00 грн.);

- податкової накладної №20 від 11.05.2017 року – 31.05.2017 року тобто позивачем її зареєстровано з затримкою на 20 днів (сума ПДВ -2166,67 грн.);

- податкової накладної №21 від 12.05.2017 року – 31.05.2017 року, тобто позивачем її зареєстровано з затримкою на 20 днів (сума ПДВ -2213,33 грн.);

- податкової накладної №36 від 19.08.2017 року – 15.09.2017 року, тобто позивачем її зареєстровано з затримкою на 15 днів (сума ПДВ -4059,33 грн.);

- податкової накладної №35 від 17.08.2017 року – 15.09.2017 року, тобто позивачем її зареєстровано з затримкою на 15 днів (сума ПДВ -3158,33 грн.);

- податкова накладна №50 від 30.10.2017 року – 15.11.2017 року, тобто позивачем її зареєстровано з затримкою на 15 днів (сума ПДВ -40000,00 грн.);

- податкової накладної №49 від 30.10.2017 року – 15.11.2017 року, тобто позивачем її зареєстровано з затримкою на 1 день (сума ПДВ -45000 грн.);

- податкова накладна №48 від 27.10.2017 року – 15.11.2017, тобто позивачем її зареєстровано з затримкою на 1 день (сума ПДВ -45000 грн.);

З урахування дати складання, граничним строком реєстрації розрахунку коригування №2 від 05.10.2017 року є 30.10.2017 року, тобто позивачем його зареєстровано із затримкою на 4 дні (сума ПДВ -02,3 грн.).

Вищевказані обставини встановлені в акті перевірки не заперечувались позивачем у позовній заяві.

Відповідальність за порушення термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям-платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, а також допущення помилок, при зазначенні обов'язкових реквізитів податкової накладної встановлена статтею 120-1 ПК України.

Відповідно до п.120-1.1 ст.120-1 ПК України (в редакції чинної станом на дату виникнення спірних правовідносин) порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов’язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:

- 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;

- 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

- 30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

- 40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів.

Отже, вищезазначеними нормами ПК України, зокрема, визначено обов'язок платника в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних, та відповідальність за невиконання таких дій.

Позивачем, в свою чергу, не спростовувалось у позовній заяві те, що вищевказані податкові накладні та розрахунок коригувань були зареєстровані із порушення термінів реєстрації податкових накладних, що визначені ст.201 ПК України.

Позивач, посилаючись на положення пункту 120-1.1 Податкового кодексу України, зазначає, що у разі реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до податкової накладної до початку проведення перевірки, предметом якої є дотримання вимог цього Кодексу щодо своєчасності реєстрації таких документів в Єдиному реєстрі податкових накладних, штрафні санкції, передбачені пунктом 120-1.2 цієї статті, не застосовуються.

Отже, на думку позивача, оскільки податкові накладні, зазначені в акті ГУ ДФС в Одеській області №14168/15-32-12-12 від 13.12.2017 року, були зареєстровані до початку перевірки, яка відбулася 13 грудня 2017 року, то немає підстав для застосування штрафних санкцій до позивача.

Суд вважає, що вказані доводи позивача жодним чином не спростовують висновків акту перевірки та не свідчать про протиправність застосування штрафних санкцій до позивача, виходячи з наступного.

Відповідно до абз.8 п.120-1.1 ст.120-1 ПК України (в редакції чинної станом на дату виникнення спірних правовідносин) у разі реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до податкової накладної до початку проведення перевірки, предметом якої є дотримання вимог цього Кодексу щодо своєчасності реєстрації таких документів в Єдиному реєстрі податкових накладних, штрафні санкції, передбачені пунктом 120-1.2 цієї статті, не застосовуються.

Відповідно до п.120-1.2. ст.120-1 ПК України відсутність реєстрації протягом граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою), що зазначена у податковому повідомленні - рішенні, складеному за результатами перевірки контролюючого органу, - тягне за собою накладення на платника податку штрафу в розмірі 50 відсотків суми податкових зобов’язань з податку на додану вартість, зазначеної у такій податковій накладній та/або розрахунку коригування до податкової накладної або від суми податку на додану вартість, нарахованого за операцією з постачання товарів/послуг, якщо податкову накладну на таку операцію не складено.

Відсутність реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної, зазначених в абзаці першому цього пункту, після спливу 10 календарних днів, наступних за днем отримання платником податку податкового повідомлення-рішення, - тягне за собою накладення на платника податку штрафу в розмірі 50 відсотків суми податкових зобов’язань з податку на додану вартість, зазначеної в такій податковій накладній та/або розрахунку коригування до податкової накладної або від суми податку на додану вартість, нарахованого за операцією з постачання товарів/послуг, якщо податкову накладну на таку операцію не складено.

У разі реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної, зазначених в абзаці першому цього пункту, протягом 10 календарних днів, наступних за днем отримання платником податку податкового повідомлення-рішення, штрафні санкції,

В свою чергу, як вбачається з податкового повідомлення-рішення від 10.01.2018 року № НОМЕР_1, що оскаржується позивачем, ТОВ «Енергосістемс» за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, визначених ст. 201 за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ 104162,14 грн. застосовано штраф у розмірі 10% у сумі 10416,21 грн. та за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на 16 і більше календарних днів на суму ПДВ 4380,00 грн. застосовано штраф у розмірі 20% у сумі 876,00 грн. на підставі саме п.120-1.1 ст.120-1 Податкового кодексу України.

Таким чином, при прийняті оскаржуваного рішення, відповідачем не застосувалися до позивача штрафні санкції, передбачені пунктом 120-1.2 ст.120-1 ПК України, а були застосовані штрафні санкції згідно з п.120-1.1 ст.120-1 Податкового кодексу України, у зв’язку із чим посилання позивача на те, що у відповідача не було підстав для застосування штрафних санкцій до позивача, оскільки податкові накладні, зазначені в акті ГУ ДФС в Одеській області №14168/15-32-12-12 від 13.12.2017 року, були зареєстровані до початку перевірки, яка відбулася 13 грудня 2017 року, є безпідставними та такими, що не ґрунтуються на діючому законодавстві.

Стосовно доводів представника позивача про відсутність підстав для нарахування штрафних санкцій за порушення граничних термінів реєстрації податкової накладної №50 від 30.10.2017 року, зважаючи на поданий розрахунок коригування до неї, та враховуючи відсутність податкових зобов’язань по цій накладній, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що 30 жовтня 2017 року позивачем складено податкову накладну №50 на обсяг постачання 200000,00 грн., отримувач (покупець) - ТОВ «Одесоблбуд» (а.с.38).

16 листопада 2017 року ТОВ «Енергосістемс» складено розрахунок коригування кількісних і вартісних показників №5 до податкової накладної №50 від 30.10.2018 року (а.с.39) із зазначенням причини коригування: «помилково виписана», обсяг постачання (база оподаткування) без урахування податку на додану вартість – «-200000,00 грн.).

Згідно квитанції про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних від 30.11.2017 року №40491310 вказана накладна №50 від 30.10.2017 року доставлена до центрального рівня Державної податкової служби України (а.с.41).

Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру податкових накладних №21357 (а.с.42), 11.12.2017 року до Єдиного реєстру внесені відомості про реєстрацію вищевказаного розрахунку коригування №5 від 16.11.2017 року.

Відповідно до п. 192.1 ст. 192 ПК України, якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних та зареєстрованому в ЄРПН.

Розрахунок коригування до податкової накладної складається також у випадку виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, у тому числі не пов’язаних зі зміною суми компенсації вартості товарів/послуг.

Порядок складання розрахунку коригування до податкової накладної визначено пунктом 21 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 р. N 1307, у якому, зокрема, зазначено, що у разі здійснення коригування сум податкових зобов'язань, а також у випадку виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, не пов'язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг, відповідно до статті 192 розділу V Податкового кодексу України постачальник (продавець) товарів/послуг складає розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної (далі - розрахунок коригування) за формою згідно з додатком 2 до податкової накладної.

Платник податку має право скласти розрахунок коригування до податкової накладної, яка визначена ним як зайво складена, із зазначенням у ньому усіх числових показників зі знаком "-". Такий розрахунок коригування складається на дату виявлення факту помилковості складення податкової накладної та може бути складений тільки до зареєстрованої в ЄРПН податкової накладної.

Як вже зазначено судом, розрахунок коригування кількісних і вартісних показників №5 до податкової накладної №50 від 30.10.2018 року був складений 16.11.2017 року, в той час як сама податкова накладна була зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних лише 30.11.2017 року, що не спростував позивач.

Суд зазначає, що складення та реєстрація розрахунку коригування до податкової накладної, визнаної платником податку як «помилково складена», не позбавляє платника податку обов’язку реєстрації цієї податкової накладної в ЄРПН таким платником податку з дотриманням визначених Кодексом термінів реєстрації.

В свою чергу, як вже зазначалось судом, відповідальність платників за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до таких податкових накладних в ЄРПН встановлено статтею 120-1 Кодексу, відповідно до п. 120-1.1 якої відповідачем були застосовані штрафні санкції до позивача.

Враховуючи викладене, оцінивши надані сторонами докази у справі, з огляду на зазначені вище норми законодавства, враховуючи обставини справи, суд погоджується з позицією відповідача про порушення позивачем граничних строків реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, визначених ст. 201 та вважає, що податковим повідомленням-рішенням №0002811212 від 10.01.2018 року до позивача правомірно застосовані штрафні санкції згідно з п.120-1.1 ст.120-1 Податкового кодексу України за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст.2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.

Частиною 1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Частиною 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно зі ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Таким чином, з огляду на викладене, суд вважає, що податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС в Одеській області №0002811212 від 10.01.2018 року прийнято правомірно та скасуванню не підлягає, у зв’язку з чим позовні вимоги ТОВ “Енергосістемс” не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 2, 9, 77, 79, 205, 241-246, 262 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

У задоволенні позовної заяви товариства з обмеженою відповідальністю “Енергосістемс” до Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0002811212 від 10.01.2018 року – відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Одеський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя О.М. Соколенко

.