Рішення № 73190717, 04.04.2018, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.04.2018
Номер справи
815/1538/17
Номер документу
73190717
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 815/1538/17

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 квітня 2018 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді Потоцької Н.В.

розглянувши в порядку загального позовного провадження (в письмовому провадженні) справу за позовом Центрального об’єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі до державної судноплавної компанії “Чорноморське морське пароплавство” про відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених за віком на пільгових умовах,-

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходиться справа за позовом Центрального об’єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі до державної судноплавної компанії “Чорноморське морське пароплавство” в якому позивач з урахуванням поданого уточненого адміністративного позову за вхід. № 5379/18 від 23.02.2018 р. просить:

- стягнути з Державної судноплавної компанії «Чорноморське морське Пароплавство» (код ЄДРПОУ: 01125614) заборгованість перед Центральним об’єднаним Правлінням Пенсійного фонду України в м. Одесі (код ЄДРПОУ 41248812, Одеське обласне управління АТ «Державний ощадний банк України» м. Одеса, МФО 328845, р/р 25605304196220) в сумі 1 056216, 66 грн. на покриття витрат на виплату та доставку пенсій призначених за віком на пільгових умовах за Списком №2.

Позовні вимоги обґрунтовані наступним:

Відповідно до Передавального акту від 31.03.2017 року Центральне об’єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі. - є правонаступником всіх прав та обов’язків припиненого управління Пенсійного фонду України в Приморському районі. Згідно п.2.2. Передавального акту до Центрального об’єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі передаються залишки по всім видам заборгованості, в тому числі по відшкодуванню пільгових пенсій за Списком № 1 та № 2.

Відносини щодо відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених за віком на пільгових умовах регулюються ч. 2 та ч. 13 п. 2 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” № 1058-ІУ від 09.07.2003р., розділом 6 “Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України”, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України № 21-1 від 19.12.2003 року та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 року за№ 64/8663.

Відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” № 1058 від 09.07.2003р. (далі - Закон), пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком №2 виробництв, професій, посад і показників, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах" від 16.01.2003р. № 36, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років.

Для запровадження пенсійного забезпечення особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються відповідно до пунктів ”а” та “б-з” ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення”. В разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, розміри пенсій визначаються відповідно до ст. 27 та з урахуванням ст. 28 цього Закону.

При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”.

Згідно з п. 6.8. "Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України”, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України № 21-1 від 19.12.2003 року та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 року за № 64/8663 (далі Інструкція № 21-1), підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання та ін.), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства в місячний термін з моменту виникнення цих обставин. Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону, сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.

Відповідно до п. 6.4. розділу 6 Інструкції № 21-1, розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.

Згідно з п. 6.5. розділу 6 Інструкції 21-1, розрахунки складаються на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України, які подаються згідно з додатком 8 до 1 січня поточного року та протягом 10 днів з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії.

Відповідно до абзацом 4 ч. 1 ст. 2 Закону “Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування” для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 ст. 1 цього Закону, об’єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, призначених за віком на пільгових умовах відповідно до п.п. “б”-“з” ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення” до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого ст. 12 Закону України “Про пенсійне забезпечення”.

У відповідності до п. 2 ч. 1 ст. 4 Закону України “Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування” на обов’язкове державне пенсійне страхування встановлюються ставки збору в таких розмірах: для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 ст. 1 цього Закону: 100% від об’єкта оподаткування, визначеного абзацом 4 п. 1 ст. 2 цього Закону.

Згідно п.6, п. 6.2. Інструкції, якщо пенсія призначена із взаємним зарахуванням періодів роботи, передбачених статтями 13, 14 та 55 ЗУ “Про пенсійне забезпечення”, які дали право на цю пільгову пенсію, то відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку цих пенсій здійснюється тими підприємствами, на яких цей стаж було вироблено, у розмірах, передбачених частиною 2 Прикінцевих положень ЗУ “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”.

Таким чином, витрати на виплату та доставку пенсій, призначених за віком на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах, покриваються цими підприємствами пропорційно стажу роботи. Частка плати підприємства розраховується згідно застрахованого пільгового стажу при призначенні пенсії.

Згідно зі ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення” на пільгових умовах мають право на пенсію за віком робітники, які зайняті повний робочий день на роботах зі шкідливими умовами праці за Списком №2 за умов досягнення: чоловіки - 55 років, жінки - 50 років. Норма стажу, необхідного для призначення пенсії на пільгових умовах, складає за Списком № 2: для чоловіків - 12 років 6 місяців, для жінок - 10 років. Робітникам, які мають стаж роботи зі шкідливими умовами праці по зазначеним спискам не нижче половини, пенсії призначаються на пільгових умовах зі зниженням віку.

ДСК ЧМП повинно відшкодовувати виплачені пенсії з урахуванням поштового збору на кожного пенсіонера до досягнення ним пенсійного віку.

Відповідно до п. 6.5 Інструкції повідомлення складається на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України, які подаються за попередній рік до 1 січня поточного року та протягом 10 днів з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії.

Додаткові пенсії, доплати, надбавки та підвищення, призначені відповідно до законодавства України, не включаються до розміру фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, що підлягають відшкодуванню.

Відповідно до п. 6 пп. 10. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України”, яка затверджена Постановою правління ПФУ від 19.12.2003 р. №21-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України від 16 січня 2004 р. за №64/8663 у разі призначення пенсій на пільгових умовах особам, які мають необхідний стаж роботи не за місцем призначення цієї пенсії, орган Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії надсилає повідомлення згідно з додатками, зазначеними в пункті 6.4. Інструкції №21-1 для зазначених підприємств, у двох примірниках через орган Пенсійного фонду за місцезнаходженням цього підприємства. Відшкодування сум і фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у таких випадках здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцем його реєстрації.

Зважаючи на те, що ДСК ЧМП було зареєстровано в управлінні Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси (правонаступник Центральне об’єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі), Центральне об’єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі відповідно до законодавства має право виставляти ДСК ЧМП заборгованість по відшкодуванню пенсій, призначених за віком на пільгових умовах.

На адресу ДСК ЧМП спрямовувалися розрахунки по фактичним витратам на виплату і доставку пенсій на пільгових умовах, призначених відповідно до п. “б” - “з” ст.13 Закону України “Про пенсійне забезпечення”.

Прикінцеві Положення Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” не передбачають будь-яких норм щодо звільнення від сплати збору на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування у вигляді покриття витрат на виплату і доставку пенсій на пільгових умовах.

До теперішнього часу заборгованість ДСК ЧМП перед Центральним об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України в м. Одесі не погашена.

Пенсійний фонд України діє на підставі Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.2014р. №280. Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади і забезпечує ефективне використання коштів, що перебувають у його управлінні. Реалізація нормативних приписів і пенсійних виплат за рахунок чітко визначених прибутковою частиною бюджету Пенсійного фонду джерел відповідно до конкретних напрямів витратної частини бюджету Пенсійного фонду України. Бюджет Пенсійного фонду України затверджується щорічно окремою Постановою Кабінету Міністрів України.

Відповідно до Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, також про об’єднані управління, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України, від 22.12.2014р. № 28-2 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.01.2015р. за № 41/26486, управління Пенсійного фонду України у районах, містах, районах у містах, а також об’єднанні управління є територіальними органами Фонду, підпорядкованими відповідно головним управлінням Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, що разом з цими управліннями утворюють систему територіальних органів Фонду.

Таким чином, Центральне об’єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі є державною структурою, в зв’язку з чим при несплаті сум фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, порушуються інтереси держави, що є підставою подання цього позову.

Також управління повідомляє про те, що на розгляді в Одеському окружному адміністративному суді знаходяться наступні судові справи за позовами управління до Державної судноплавної компанії «Чорноморське морське пароплавство» про відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених за віком на пільгових умовах: №815/3728/17 (суддя Бжассо Н.В.) у сумі 145 831,49 за період з березня 2017 по червень 2017, розглядається у порядку спрощеного позовного провадження, 815/5060/17 (суддя Іванов Е.А.) сума у розмірі 100 713,72 за період з липня 2017 вересня 2017 р. р.

Представник позивача в судове засідання не з’явився. До суду надійшло клопотання за вхід. №ФП/78/18 від 20.03.2018 р. про перенесення розгляду справи, у зв’язку із знаходженням представника управління ОСОБА_1 на лікарняному.

Суд, ухвалою, занесеною до протоколу судового засідання 21.03.2018 року, відмовив в задоволенні клопотання представника позивача, оскільки у судових засіданнях приймали участь два представника, а саме, ОСОБА_1 (головний спеціаліст сектору забезпечення наповнення бюджету Управління) та ОСОБА_2 (головний спеціаліст – юрисконсульт юридичного відділу Управління).

Причини неявки представника ОСОБА_3 не вказані, а тому суд дійшов висновку про відсутність підстав для відкладення розгляду справи, відповідно до ст.. 205 КАС України, яка встановлює, що неявка у судове засідання будь-якого учасника справи не перешкоджає розгляду справи по суті, за умови, що такий учасник належним чином повідомлений.

Докази належного повідомлення представника ОСОБА_2 містяться в матеріалах справи (т. 6 а/с. 269).

Відповідач в обґрунтування заявленої правової позиції надав відзив на уточнений адміністративний позов за вхід. № 6917/18 від 13.03.2018 р., які обґрунтовані наступним.

Щодо призначення пенсій на підставі ст. 100 Закону України «Про Пенсійне забезпечення» та обов’язку відшкодування підприємством.

Відповідно до частини 2 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсійне забезпечення

застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з

особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, яке було чинним раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди даним особам пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення».

У такому випадку розмір пенсії визначається відповідно до ст.27 та з урахуванням положень ст.28 Закону.

При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку пенсій, який був до набрання чинності цим Законом.

Підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затверджених КМУ, починаючи з дня набрання чинності Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100- відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до Закону.

Статтею 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначено право на пільгове пенсійне забезпечення осіб, які працювали до введення в дію цього Закону (до 01.01.92 року) на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених чинним раніше законодавством. При цьому відповідно до п. 8 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, які дають право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.05 року № 383, застосовуються Списки, затверджені постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.56 № 1173 (з наступними доповненнями, витяг з Порядку 1976 р.) без необхідності надання підтверджуючих документів щодо проведення атестації робочих місць.

При визначені права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що були чинні на період роботи особи. При цьому до пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати внесення цієї посади чи професії до Списків.

З огляду на зазначене право на пенсію відповідно до ст. 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення» має особа, яка набула необхідний стаж роботи із шкідливими і важкими умовами праці, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах до 01.01.92 року, і після цієї дати не працювала на даних роботах. Наявності атестації робочих місць не вимагається. Відшкодування витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, призначені відповідно до вказаної статті, відшкодуванню не підлягають.

Особі, яка розпочала працювати на роботах, передбачених Списками до 01.01.1992 року і не набула необхідний стаж, що давав право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах та продовжила працювати після 01.01.92 року, пенсія призначається відповідно до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Враховуючи вищенаведене, можна зробити висновок, що підприємство не зобов’язане відшкодовувати витрати на виплату і доставку пільгових пенсій особам, які працювали на даному підприємстві до 01 квітня 1992 року.

Саме до зазначеної категорії осіб, яким пенсія була призначена на підставі ст. 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за Списком № 2, який затверджений постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 № 1173 (відображено в довідках ДСК «ЧМП» про підтвердження наявного трудового стажу та протоколах пенсійних органів), відносяться громадяни:

ОСОБА_4 (довідка ДСК «ЧМП» № 414 від 18.10.2012 року, розрахунок стажу, протокол призначення пенсії № 22120 від 06.12.2012 р.)

ОСОБА_5 (довідка ДСК «ЧМП» від 2013 року, розрахунок стажу, протокол призначення пенсії № 790 від 31.07.2014 р.)

ОСОБА_6 (довідка ДСК «ЧМП» № 343 від 26.08.2016 року, протокол призначення пенсії № 81815 від 22.11.2010 р додаються)

ОСОБА_7 (довідка ДСК «ЧМП» № 316/д-968 від 29.10.2015 року, протокол призначення пенсії № 8647 від 10.02.2016 р., розрахунок стажу)

ОСОБА_8 (довідка ДСК «ЧМП» № 341 від 21.06.2011 року, протокол призначення пенсії № 5689 від 10.11.2013 р.)

ОСОБА_9 (довідка ДСК «ЧМП» № 62 від 31.02.2010 року, протокол призначення пенсії № 8Е5030 від 14.12.2011 р.)

Також доказами того, що Відповідач не повинен відшкодовувати фактичні витрати на виплату та доставку пенсій призначених на підставі ст. 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення» слугує лист УПФУ в Приморському районі м. Одеси від 16.05.2014 року № 3892/02 (вх. № 694 від 02.07.2014 року), який направлявся до матеріалів справи № 815/772/14 та повідомлялось, що «згідно наданих документів пільгова пенсія призначена по ст. 100 та відшкодуванню не підлягає.».

Таким чином зменшення суми позову щодо призначених пенсій на підставі ст. 100 Закону України «Про Пенсійне забезпечення» та відсутності обов’язку відшкодування їх підприємством складає 40 936,18 грн.

Щодо періоду стягнення за вересень 2015 р. – лютий 2017 року та включення сум, які були донараховані за інший період.

Згідно обґрунтованих помісячних розрахунків заявленої для

стягнення суми боргу по відшкодуванню пільгових пенсій за списком № 2 по ДСК «ЧМП» (Ж0090) наданих УПФУ (у формі таблиці) деякі вимоги про стягнення не відносяться до періоду нарахування, заявленого у позові, а саме з вересень 2015 р. - лютий 2017 р.

Фактично, органами пенсійного фонду здійснювалося донарахування чи коригування суми боргу по відшкодуванню пільгових пенсій, які мали бути стягненні в

період до вересня 2015 р.

Підстав (розрахунку по формі Додатку 6) чи первинних документів для здійснення донарахування чи коригування суми боргу по відшкодуванню пільгових пенсій до матеріалів справи чи Відповідача не надано.

ДСК «ЧМП» надається поіменний список громадян, в яких донарахування чи коригування суми боргу по відшкодуванню пільгових пенсій здійснено до вересня 2015.

Звертаємо увагу, що коригування були як в сторону збільшення, так і в сторону зменшення сум стягнення. Пояснення чи підстави їх внесення в період заявлений в позові - не надається. Різниця між сумами збільшення та зменшення становить 15 442, 36 грн.

Зазначимо, що відносно отримання інформації по громадянам ОСОБА_10, ОСОБА_11 було направлено лист № ВД-861 від 22.09.2017 (вх. № 5128 від 25.09.2017 року) щодо надання пояснень та нормативного обґрунтування такому нарахуванню. Відповідь на дату надання відзиву - не надано.

Не входять по періоду заявленого в позові (вересень 2015 року-лютий 2017 року) суми у зв’язку із закінченням нарахування та виплати пенсій до вересня 2015 року по наступним гр. ОСОБА_12 (01.10.2015 р.), ОСОБА_13 (03.03.2015 р.), Гонца 1.0 (19.01.2015 р.), ОСОБА_14 (20.02.2015 р.), ОСОБА_15 (15.02.2015 р.), ОСОБА_16 (14.04.2015 р.), ОСОБА_17 (01.05.2015 р.), ОСОБА_18 (07.06.2015 р.), ОСОБА_10 (30.08.2015 р.), ОСОБА_11 (09.03.2015 р.), ОСОБА_19 (10.01.2015 р.), ОСОБА_20 (24.03.2015 р.), ОСОБА_21 (17.01.2015 р.), ОСОБА_22 (19.07.2015 р.), ОСОБА_23 (07.06.2015 р.), ОСОБА_24 (02.06.2015 р.), ОСОБА_25 (04.08.2015 р.), ОСОБА_26 (26.04.2015 р.), ОСОБА_27 (26.02.2015 р.).

Таким чином зменшення суми позову щодо призначених пенсій необхідно також здійснити на 15 442, 36 грн., керуючись тим, що органами пенсійного фонду здійснювалося коригування чи донарахування сум за період, який не відноситься до вересня 2015 року - лютий 2017 року.

Крім того, в періоді стягнення за вересень 2015 р. - лютий 2017 року та включення сум які були донараховані за інший період представниками Центрального об’єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі також допущено арифметичні помилки під час нарахування: ОСОБА_28 (відхилення -1754,66), ОСОБА_29 (відхилення -1194,15; -57,15).

Щодо допущення арифметичних помилок органами пенсійного Фонду під час формування обґрунтованого помісячного розрахунку заявленої для стягнення суми боргу по відшкодуванню пільгових пенсій

ДСК «ЧМП» здійснювала перевірку сум стягнення виключно на підставі наданих розрахунків (Додаток № 6) фактичних витрат на виплату та доставку пенсій по кожному громадянину з вересня 2015 року по лютий 2017 року.

В ході вивчення вказаних документів виявлено арифметичні помилки в обґрунтованих помісячних розрахунках заявлених до стягнення суми боргу по відшкодуванню пільгових пенсій за списком № 2 по ДСК «ЧМП» (Ж0090) наданих УПФУ в табличній формі, а саме: ОСОБА_30 (відхилення -40,00); ОСОБА_31 (відхилення -558,84); ОСОБА_32 (відхилення -10,78); ОСОБА_33 (відхилення -1881,77); ОСОБА_34 (відхилення -6 657,17); ОСОБА_35 (відхилення -56,00); ОСОБА_36 (відхилення -7972,28); ОСОБА_37 (відхилення -4,1).

Таким чином зменшення суми позову щодо допущення арифметичних помилок органами пенсійного фонду під час формування обгрунтованого помісячного розрахунку заявленої для стягнення суми боргу по відшкодуванню пільгових пенсій становить 17 172,74 грн.

Додатково слід відмітити, що представником Пенсійного фонду в заяві про зменшення розміру позовних вимог наводиться та надається обґрунтування не щодо всіх осіб зазначених в позові, по яким виявлені розбіжності, шо зазначені в проміжному ОСОБА_33 звірки (49 осіб).

Що стосується ОСОБА_38, ця особа не зазначена ані в Додатку 1 ані в Додатку 2, а саме приймання чи заперечення правових обґрунтувань з боку ДСК «ЧМП» органами Пенсійного фонду не надається.

Ознайомившись з Додатком 1 та Додатком 2, ДСК «ЧМП» вважає за необхідне внести зміни до проміжного ОСОБА_38 звірки в частині помилково нарахованих заявлених до стягнення фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, а саме:

1. Виключити із проміжного ОСОБА_38 звірки ДСК «ЧМП»:

- ОСОБА_39 в сумі 387,91 грн.;

- ОСОБА_40 в сумі 29,24 грн.;

- ОСОБА_41 в сумі 238,65 грн.

2. Змінити суму в проміжному ОСОБА_38 звірки, а саме:

- ОСОБА_42 з 471,68 грн. на 40,00 грн.;

Слід зазначити органами Пенсійного фонду в обґрунтованих помісячних розрахунках за березень 2017 р. та серпень 2017 р. визнано свої помилки та відкореговано.

ДСК «ЧМП» вважає, що коригування чи донарахування повинно відбуватись безпосередньо в тому періоді, що зазначений в позові, а саме: ОСОБА_31 (в сумі 479,17 грн.), ОСОБА_32 (в сумі 10,78 грн.), ОСОБА_37 (в сумі 4,10 грн.), ОСОБА_36 (в сумі 7 659,43 грн.). Однак, сума коригувань по ОСОБА_31 повинна бути не 479,17 грн., а 558,84 грн. та ОСОБА_36 повинна бути не 7 659,43 грн., а 7 972,28 грн., які зазначені в проміжному ОСОБА_38 звірки.

Що стосується інших осіб, зазначених в ОСОБА_38 звірки, а саме: ОСОБА_33 (в сумі 1 881,77 грн.), ОСОБА_34 (в сумі 6 657,17 грн.), ОСОБА_35 (в сумі 56,00 грн.) ДСК . «ЧМП» залишається на своїй позиції та вважає їх помилково нарахованими.

Отже, сума, що не підлягає задоволенню у розмірі 73 551,28 грн. складається з сум нарахованих за ст. 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення» у розмірі - 40 936,18 грн., сум які не входять до зазначеного до стягнення періоду в розмірі - 15 442,36 грн. та сум помилково нарахованих в розмірі - 17 172,74 грн.

З урахуванням вказаного відповідач вказує, що позов Центрального об’єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі підлягає частковому задоволенню у розмірі 982 665,38 грн. 38 коп. - заборгованість на відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених за віком на пільгових умовах за період з вересня 2015 р. - лютий 2017 р.

В судове засідання представник відповідача не з’явився. До суду надійшло клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження за вхід. № 7962/18 від 21.03.2018 р.

В силу частини 4 статті 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Згідно частини 9 статті 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

Державна судноплавна компанія «Чорноморське морське пароплавство» зареєстроване в управлінні Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси, саме управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси відповідно до законодавства має право виставляти підприємству ДСК “ЧМП” заборгованість по відшкодуванню пенсій, призначених за віком на пільгових умовах.

Згідно отриманих повідомлень про суму відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій (Список № 2), виплачених пенсіонерам, які працювали у ДСК “ЧМП”, останнє повинне відшкодувати заборгованість на загальну суму 1064031, 42 грн. за вересень 2015 року - лютий 2017 року.

Станом на 01.01.2016р. - 01.08.2016р. заборгованість по пільговим пенсіям за Списком №2 - 8 440 136,17 грн.

Крім того, зазначена заборгованість відображається у "Картці особового рахунку по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за Списком № 2".

На адресу ДСК “ЧМП” спрямовувалися розрахунки по фактичним витратам на виплату і доставку пенсій на пільгових умовах, призначених відповідно до п. “б” - “з” ст.13 Закону України “Про пенсійне забезпечення” (т. 1 а/с. 13-63).

Прикінцеві Положення Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” не передбачають будь-яких норм щодо звільнення від сплати збору на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування у вигляді покриття витрат на виплату і доставку пенсій на пільгових умовах.

23.02.2018 року за вхід. № 5379/18 поданий уточнений адміністративний позов, згідно якого зменшено розмір позовних вимог на 7 814, 96 грн., у зв’язку із чим сума по відшкодуванню фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій (Список № 2) за період з вересня 2015 року по лютий 2017 року складає 1 056 216, 66 грн.

ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування визначаються Законом України від 09.07.2003 №1058-ІV "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", зокрема: принципи та структура системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; коло осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню; платники страхових внесків, їх права та обов'язки; порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, стягнення заборгованості за цими внесками тощо.

Відповідно до ч. 3 ст. 18 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV страхові внески є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом. Страхові внески, згідно зі статтею першою вказаного Закону - це кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, що діяло раніше; кошти, сплачені на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до цього Закону.

Пунктом 2 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України від 09.07.2003 №1058-ІV передбачено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

Проте, до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди підпунктом 1 пункту 2 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України від 09.07.2003 №1058-ІV передбачено, що вказаним особам пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України від 05.11.1991 №1788-XII "Про пенсійне забезпечення" (статтями 27 та 28). При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.

Порядок відшкодування підприємством витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах встановлено Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України №21-1 від 19 грудня 2003 року, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України №64/8663 від 16 січня 2004 року (далі – Інструкція).

Пунктом 6.1 Інструкції, визначено розміри відшкодування витрат Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.

Згідно з вимогами п. 6.4 Інструкції, розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається органами Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.

Пунктом 6.5 Інструкції передбачено, що розрахунки складаються на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України, які подаються згідно з додатком 8 та додатком 8а до 1 січня поточного року та протягом 10 днів з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії.

Відповідно до п. 6.8 Інструкції у разі призначення пенсій на пільгових умовах особам, які мають необхідний стаж роботи не за місцем призначення цієї пенсії, орган Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії надсилає розрахунок згідно з додатками, зазначеними у пункті 6.4 цієї глави для зазначених підприємств, у двох примірниках через орган Пенсійного фонду за місцезнаходженням цього підприємства (крім підприємств, місцезнаходженням яких є вільна економічна зона "Крим"). Відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у таких випадках здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцезнаходженням підприємства.

Згідно з положеннями п. 6.7 Інструкції, підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в розрахунку місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону, сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.

Відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у таких випадках здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцем його реєстрації.

Окремо суд зазначає, що у справах про стягнення боргу предметом доказування мають бути обставини, які свідчать про наявність підстав, з якими закон пов'язує можливість стягнення боргу у судовому порядку, встановлення факту його сплати у добровільному порядку або встановлення відсутності такого факту тощо.

Згідно п. 1 ст. 1 та п. 1 ст. 2 Закону України від 26.06.1997 № 400/97-ВР "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" для суб’єктів підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднань, бюджетних, громадських та інших установ та організацій, об'єднань громадян та інших юридичних осіб, а також фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Отже, витрати на виплату і доставку пільгових пенсій по списку №2, які відповідач відповідно до Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" зобов’язаний відшкодовувати Пенсійному фонду, у розумінні цього Закону вважаються внесками на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування.

ПОЗИЦІЯ СУДУ

Оцінка аргументів учасників справи

Частина 1 ст.189 КАС України визначає, що позивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві.

Відповідач по справі (Державна судноплавна компанія «Чорноморське морське пароплавство») в заяві по суті справи (відзиві на уточнений адміністративний позов за вхід.№6917/18 від 13.03.2018р.) визнано адміністративний позов в частині стягнення заборгованості у розмірі 982 665, 38 грн. по сплаті фактичних витрат на виплату та доставку пенсій призначених відповідно до ч. 2 "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до п. «а» та «б-з» ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" перед Центральним об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України м. Одесі за період з вересня 2015 по лютий 2017 року, а отже вказана сума підлягає стягнення, а адміністративний позов в цій частині задоволенню.

З огляду часткове визнання позову, спірною сумою стягнення є сума в розмірі 73551,28грн., яка складається з:

40 936,18грн. (відшкодування сплати фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених по ст.100 ЗУ «Про пенсійне забезпечення»);

15 442,36грн. (коригування чи донарахування сум за період, який не відноситься до вересня 2015 року – лютий 2017 року);

17 172,74 грн. (арифметичні помилки позивача під час формування помісячного розрахунку).

Щодо обов’язку відшкодування підприємством заборгованості у сумі 40 936,18 грн. (відшкодування сплати фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених по ст.100 ЗУ «Про пенсійне забезпечення»).

Статтею 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначено право на пільгове пенсійне забезпечення осіб, які працювали до введення в дію цього Закону (до 01.01.92 року) на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених чинним раніше законодавством. При цьому відповідно до п. 8 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, які дають право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.05 року № 383, застосовуються Списки, затверджені постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.56 № 1173, без необхідності надання підтверджуючих документів щодо проведення атестації робочих місць.

При визначені права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що були чинні на період роботи особи. При цьому до пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати внесення цієї посади чи професії до Списків.

Отже, право на пенсію відповідно до ст. 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення» має особа, яка набула необхідний стаж роботи із шкідливими і важкими умовами праці, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах до 01.01.92 року, і після цієї дати не працювала на даних роботах. Наявності атестації робочих місць не вимагається. Відшкодування витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, призначені відповідно до вказаної статті, відшкодуванню не підлягають.

Особі, яка розпочала працювати на роботах, передбачених Списками до 01.01.1992 року і не набула необхідний стаж, що давав право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах та продовжила працювати після 01.01.92 року, пенсія призначається відповідно до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

У спірних правовідносинах до зазначеної категорії осіб, яким пенсія була призначена на підставі ст. 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за Списком № 2, який затверджений постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 № 1173 (відображено в довідках ДСК «ЧМП» про підтвердження наявного трудового стажу та протоколах пенсійних органів), відносяться громадяни: ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9

З урахуванням викладеного суд дійшов висновку, що відповідач не має обов’язку відшкодовувати витрати на виплату і доставку пільгових пенсій особам, пенсія яким призначена на підставі ст.100 Закону України «Про пенсійне забезпечення», оскільки імперативна норма вказаної статті не встановлює такого обов’язку.

Щодо стягнення суми 17 172, 74 грн., яка становить арифметичні помилки допущені під час формування обґрунтованого помісячного розрахунку заявленої суми для стягнення нарахування, та суми 15 442, 36 грн. щодо коригування чи донарахування сум за період, який не відноситься до періоду вересня 2015 р. – лютий 2017 р.

Відповідно до статті 12 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та Законів України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" та пункту 12 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.10.2007 № 1261, Правління Пенсійного фонду України Постановою №21-2 від 27.09.2010р. затвердило «Порядок ведення органами Пенсійного фонду України обліку надходження сум платежів».

Порядком установлюється механізм здійснення органами Пенсійного фонду України обліку надходження сум внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сум збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, сум штрафів та пені, що застосовуються до платників, на яких покладено обов'язок нараховувати, обчислювати та сплачувати страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (далі - платники), сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, різниці між сумою пенсії, призначеної за Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, регресних вимог, адміністративних штрафів (далі - платежі).

Проведення операцій з обліку сум платежів спеціалістом відділу обліку надходження платежів органів Пенсійного фонду здійснюється в автоматичному режимі в хронологічному порядку за датами здійснення операцій на підставі документів, які підтверджують правильність та своєчасність цих операцій.

Облік, контроль і складання звітності щодо сум платежів проводяться органами Пенсійного фонду в автоматичному режимі. У рамках автоматизованої інформаційної системи існують робочі місця відділу обліку надходження платежів, за допомогою яких забезпечується виконання операцій, у тому числі ведення карток особових рахунків платників, формування довідкової інформації та складання звітності.

Обов'язковою вимогою до автоматизованого робочого місця є захист, архівування та збереження даних, забезпечення можливості доступу до бази даних, у тому числі минулих звітних періодів (у режимі перегляду), виведення карток особових рахунків на друк та екран комп'ютера.

З урахуванням викладеного суд дійшов висновку про задоволення адміністративного позову в частині стягнення сум заборгованості в розмірі 17 172, 74 грн. та 15 442, 36 грн.

Згідно з усталеною практикою Європейського суду з прав людини стосовно вмотивованості рішень органів з вирішення спорів або судових рішень, то у таких рішеннях мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.

Ще одне призначення обґрунтованого рішення полягає в тому, щоб продемонструвати сторонам, що вони були почуті. Крім того, вмотивоване рішення дає стороні можливість оскаржити його та отримати його перегляд вищою інстанцією. Лише за умови винесення обґрунтованого рішення може забезпечуватись публічний контроль здійснення правосуддя (рішення Європейського суду з прав людини у справах: «Руїс Торіха проти Іспанії» (заява №18390/91) від 23 листопада 1994 року, «Суомінен проти Фінляндії» (заява №37801/97) від 1 липня 2003 року).

Згідно зі ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з’ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Керуючись ст. ст. 139, 242, 246, 250, 251, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Центрального об’єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі до державної судноплавної компанії “Чорноморське морське пароплавство” про відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених за віком на пільгових умовах - задовольни частково.

Стягнути з Державної судноплавної компанії «Чорноморське морське Пароплавство» заборгованість перед Центральним об’єднаним Правлінням Пенсійного фонду України в м. Одесі (код ЄДРПОУ 41248812, Одеське обласне управління АТ «Державний ощадний банк України» м. Одеса, МФО 328845, р/р 25605304196220) в сумі 1015280,48 грн. на покриття витрат на виплату та доставку пенсій призначених за віком на пільгових умовах за Списком №2.

Відмовити в задоволенні вимог Центрального об’єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі до державної судноплавної компанії «Чорноморське морське пароплавство» про відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених за віком на пільгових умовах у сумі 40936,18 грн.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені ст. ст. 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Пунктом 15.5 розділу VII “Перехідні положення” КАС України від 03 жовтня 2017 року визначено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи зберігаються порядок подачі апеляційних скарг та направлення їх до суду апеляційної інстанції, встановлені Кодексом адміністративного судочинства України від 06 липня 2005 року.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Центральне об’єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі - адреса: 65121, м. Одеса, вул. Ільфа і Петрова, 4-а, код ЄДРПОУ 41248812, kivs@od.pfu.gov.ua

Державна судноплавна компанія “Чорноморське морське пароплавство” – адреса: 65001, м. Одеса, вул. Ланжеронівська, 1, код ЄДРПОУ 01125614

Суддя Потоцька Н.В.

.