Рішення № 73190425, 04.04.2018, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.04.2018
Номер справи
806/28/18
Номер документу
73190425
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 квітня 2018 року м. Житомир справа № 806/28/18

категорія 10.2.4

Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Черноліхова С.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області щодо не проведення перерахунку та виплати пенсії та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії відповідно до довідки № 85/7582 від 12.05.2017 з 01.01.2016 без обмежень максимального розміру пенсії з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, індексації та інших доплат до пенсії та ін.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що у зв'язку із прийняттям постанови "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" №988 від 11.11.2015 та Закону України №900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей", набув права на перерахунок пенсії. Однак, відповідач отримавши від УМВС України в Житомирській області довідку про підвищений розмір грошового забезпечення № 85/7582 від 12.05.2017 протиправно не здійснює перерахунок пенсії, мотивуючи це відсутністю коштів на забезпечення проведення такого перерахунку.

Ухвалою суду від 05.01.2018 залишено позовну заяву без руху (а.с.24-25).

Після усунення недоліків позовної заяви, ухвалою суду від 29.01.2018 відкрито спрощене провадження у справі без повідомлення учасників справи (а.с.2-3).

Ухвалами суду від 12.02.2018 та від 19.03.2018 відповідно, провадження у справі зупинено та поновлено у зв'язку із набранням чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі №Пз/9901/8/18 (а.с.46-47,50).

09.02.2018 до суду надійшов відзив на позовну заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, в якому останнє просило відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позовних вимог, разом з тим залишити без розгляду частину позовних вимог за період з 01.01.2016 по 31.05.2017 (а.с.39-42). В обґрунтування відзиву відповідач зазначив, що пенсійний орган не наділений повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснює перерахунок пенсії виключно в межах сум, визначених в довідках про розмір грошового забезпечення для перерахунку. Крім того зазначив, що для перерахунку пенсії враховуються, додаткові види грошового забезпечення, встановлені за посадою особи на час виникнення права на перерахунок, а не додаткові види грошового забезпечення, які встановлені були персонально на час звільнення зі служби.

Відповідно до частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України, справа підлягає розгляду за правилами спрощеного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

Встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Житомирській області та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Управлінням Міністерства внутрішніх справ України у Житомирській області було направлено до Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області довідку № 85/7582 від 12.05.2017 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку його пенсії (а.с.20).

16.11.2017 позивач звернувся до відповідача з заявою щодо перерахунку розміру пенсійного забезпечення, відповідно до ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (а.с.21).

Листом № 3097/Р-11 від 30.11.2017 Головне управління Пенсійного фонду України у Житомирській області повідомило позивача, що перерахунок та виплата пенсії забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України і буде здійснена після прийняття Кабінетом Міністрів України відповідних законодавчих актів (а.с.22).

Позивач, вважаючи порушеним своє право на перерахунок пенсії звернувся до суду за захистом.

Досліджуючи правомірність заявлених вимог, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.ч.3,4 ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-XII) перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Згідно абз. 2 п. 15 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Національну поліцію" (далі - Закон №580-VIII, із змінами згідно із Законом №900-УІІІ) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" встановлено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Статтею 102 Закону України Про "Національну поліцію", пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених Законом №2262-XII.

Відповідно, збільшення грошового забезпечення поліцейських є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988.

Відповідно до п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-XII, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 (надалі - Порядок №45) перерахунок раніше призначених згідно із Законом №2262-ХІІ пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Згідно п.2 Порядку №45 Міністерство внутрішніх справ України повідомляє у п'ятиденний строк Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від МВС України своїм головним управлінням про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Пунктом 3 Порядку №45 встановлено, що на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Відповідно до ч.2,ч.3 ст.51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Аналізуючи зміст вказаних норм права, суд дійшов висновку, що зміна грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі Постанови №988, суд вказує, на те, що після отримання довідки № 85/7582 від 12.05.2017 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1, у відповідача виник обов'язок з перерахунку його пенсії

За таких обставин, не здійснюючи перерахунок та виплату пенсії, Головне управління Пенсійного фонду України порушило указане право позивача.

При цьому посилання в листі №3097/Р-11 від 30.11.2017, що перерахунок пенсії, з урахуванням оновленого грошового забезпечення, відбудеться після надходження коштів на забезпечення проведення такого перерахунку є необґрунтованим та порушує право позивача на соціальний захист, відповідно вказаний аргумент відповідача не стосується спірних правовідносин.

У правовій державі державні органи не можуть посилатися на відсутність коштів, як на підставу невиконання своїх зобов'язань. Вказана правова позиція викладена в Рішенні Європейського суду по справі «Кечко проти України» (заява № 63134/00 від 08.11.2005) та у Рішенні 2011 року Європейського суду по справі «Сук проти України», де: «Суд не приймає аргументи Уряду щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи влади не можуть посилатись на відсутність коштів, як на причину невиконання своїх зобов'язань».

Крім того, суд зауважує, що відповідачем у листі № 3097/Р-11 від 30.11.2017 не заперечувалося право позивача щодо перерахунку та виплати пенсії згідно із Законом України від 23 грудня 2015 року №900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі наданої довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням оновленого грошового забезпечення поліцейських.

Щодо інших аргументів відповідача, які не стали підставою для відмови у перерахунку та виплати пенсії, але викладені у відзиві на позовну заяву, то варто зазначити наступне.

Зокрема, висновок управління про те, що дата, з якої має бути проведений перерахунок, пов'язується з отриманням довідки № 85/7582 від 12.05.2017 та заяви позивача про перерахунок і є тими обставинами, які тягнуть за собою зміну розміру пенсії, суперечить положенням Закону №2262-ХІІ, Порядку № 45 та є вільним трактуванням чинних положень на свою користь.

Зі змісту ч.2 ст.51 Закону №2262-ХІІ вбачається, що перерахунок пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Оскільки, постанова № 988, якою встановлені розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, набрала чинності 02 грудня 2015 року, відповідно суд вказує, що після отримання довідки № 85/7582 від 12.05.2017 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 у відповідача виник обов'язок з перерахунку його пенсії з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень визначених у вказаній довідці) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, з 01 січня 2016 року.

Враховуючи все вищевказане, суд вважає, що є підстави для зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу згідно довідки про розмір грошового забезпечення № 85/7582 від 12.05.2017, з 01.01.2016, тому адміністративний позов в цій частині підлягає задоволенню.

Крім того, вирішуючи даний спір, суд враховує, позицію Верховного Суду у зразковій справі № Пз/9901/8/18 (820/6514/17) викладену у рішенні від 15.02.2018, яка відповідає ознакам даної справи, зі змісту якого випливає, що відповідно до Закону України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей», ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі постанови №988, яка набрала чинності 02 грудня 2015 року.

Щодо зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 призначеної пенсії з 01.01.2016 без обмеження максимального розміру з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, індексації та інших доплат до пенсії суд зазначає наступне.

Частиною 18 ст.43 Закону №2262-ХІІ визначено, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Підпунктом 4 пункту 29 розділу II Закону України від 28.12.2007 № 107-VI статтю 43 Закону №2262-ХІІ було доповнено новою частиною 7.

За змістом ч. 7 ст. 43 Закону №2262-ХІІ (у редакції, що діяла в період з 01.01.16 до 19.12.2016) максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.

Проте, рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016 положення частини сьомої статті 43 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).

Положення частини сьомої статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Отже, з 20.12.2016 виплата пенсії здійснюється без обмеження граничним розміром.

Окрім того, слід зазначити, що відповідно до норм чинного законодавства перерахунок пенсії проводиться на підставі відомостей, які містяться в довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії наданої відповідачу Управлінням Міністерства внутрішніх справ України у Житомирській області. Відповідно, з довідки №85/7582 від 12.05.2018, доданої до матеріалів справи вбачається, що грошове забезпечення для перерахунку пенсії включає : посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавку за стаж служби (40%) та премію (6,65 %), будь - яких інших відомостей вказана довідка не містить, відповідно вони не можуть бути враховані при здійсненні перерахунку.

Щодо встановлення судового контролю за виконанням рішення на підставі ст.382 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд зазначає наступне.

Частиною 1 ст.382 КАС України передбачено, що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Зі змісту наведеної правової норми випливає, що зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення є правом суду, яке має застосовуватися у виключних випадках.

Поряд з цим суд враховує, що позивачем не наведено причин та не надано доказів, які б свідчили про те, що відповідач може ухилятися від виконання рішення суду.

Приймаючи до уваги обставини даної справи, підстави зобов'язувати суб'єкта владних повноважень подавати звіт про виконання судового рішення відсутні.

Враховуючи все вищевикладене, позовні вимоги є частково обґрунтованими.

Крім, того у прохальній частині відзиву на адміністративний позов, відповідач заявив клопотання щодо звільнення його від сплати судових витрат.

Вирішуючи вказане клопотання, суд зазначає, що визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими він обґрунтовується. Однак, жодних доказів та пояснень щодо заявленого клопотання та майнового стану відповідач не надав.

У зв'язку з чим, на підставі ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України суд вважає необхідним стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача судовий збір в розмірі 640,00 грн, сплачений при зверненні до суду.

Керуючись ст.ст. 241-244, 246, 255, 263, 295 КАС України,

вирішив:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо не проведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. О.Ольжича, 7, Житомир, 10003, код ЄРПОУ 13559341) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (АДРЕСА_1 ідентифікаційний номер НОМЕР_1) з 01 січня 2016 року на підставі довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України у Житомирській області про розмір грошового забезпечення № 85/7582 від 12.05.2017.

В решті позовних вимог відмовити.

Відмовити у задоволенні клопотання відповідача щодо звільнення від судових витрат.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. О.Ольжича, 7, Житомир, 10003, код ЄРПОУ 13559341) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) 640 (шістсот сорок) грн 00 коп витрат по сплаті судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його складення.

Суддя С.В. Черноліхов