
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 березня 2018 року м.Житомир справа № 806/893/18
категорія 10.2.4
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Шуляк Л.А.,
секретар судового засідання Алексюк Т.В.,
за участю: представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача Рибченка О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у спрощеному провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом, в якому просить визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови в перерахунку та виплаті пенсії з урахуванням при обчисленні пенсії зміни розміру посадових окладів осіб начальницького складу Державної пенітенціарної служби України та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії (з урахуванням при обчисленні пенсії зміни розміру посадових окладів осіб начальницького складу управління Державної пенітенціарної служби України, встановленої Постановою Кабінету Міністрів України "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294" від 28.12.2016 №1036 згідно довідок управління Державної пенітенціарної служби України у Вінницькій області (вих.№6-116 від 18.04.2017) та Центрально-Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції (вих.№4/8041 від 08.09.2017), виходячи із складових грошового забезпечення, встановлених у грошовому атестаті №3 від 16.04.2014 управління Державної пенітенціарної служби України у Вінницькій області, у порядку і розмірі відповідно до чинного законодавства на час призначення пенсії (80% грошового забезпечення), починаючи з 01 січня 2017 року.
В обґрунтування своїх вимог вказав, що отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". 28 грудня 2016 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 1036 "Про внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб". З метою реалізації права на перерахунок пенсії позивач у січні 2018 року звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявами про перерахунок пенсії. Проте, Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області листами від 10.01.2018 №Л-115 та від 19.01.2018 №Л-335 відмовило позивачу в перерахуванні пенсії мотивуючи тим, що інформація з Пенсійного фонду України про підстави проведення перерахунку пенсії не надходила. Вважаючи такі відмови незаконними, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.
Позивач в судовому засіданні свої позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив задовольнити з підстав викладених у позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні проти заявлених позовних вимог заперечував з підстав викладених у відзиві на адміністративний позов №3440/08 від 12.03.2018. Зокрема вказав, що вказаний перерахунок пенсії можливий лише після надходження відповідної довідки для проведення перерахунку. Крім того, вважає, що ОСОБА_1 пропущений встановлений Кодексом адміністративного судочинства України строк на звернення з позовом до суду.
Вислухавши пояснення позивача, представника відповідача, дослідивши письмові докази, суд приходить до наступного висновку.
Як встановлено судом, ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного України в Житомирській області та отримує пенсії за віком відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
ОСОБА_1 09 січня 2018 року звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про перерахунок пенсії з врахуванням Постанови Кабінету Міністрів України № 1036 "Про внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" починаючи з 01.01.2017 ( а.с.12).
Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повідомило позивача листом №Л-115 від 10.01.2018 про те, що інформація з Пенсійного фонду України про підстави проведення перерахунку пенсії не надходила (а.с.14).
17 січня 2018 року позивач повторно звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про перерахунок пенсії, в зв'язку зі зміною грошового забезпечення, а саме: посадового окладу начальника управління Державної пенітенціарної служби України у Вінницькій області в розмірі 3100,00 грн., визначеного Постановою Кабінету Міністрів України № 1036 від 28.12.2016 №1036.
Проте, відповідачем 19 січня 2018 листом №Л-335 відмовлено у здійсненні такого перерахунку, посилаючись на ті ж підстави: інформація з Пенсійного фонду України про підстави проведення перерахунку пенсії не надходила (а.с.15).
Вважаючи таку бездіяльність відповідача протиправною, позивач звернувся за захистом своїх прав до суду.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-XII визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Згідно статті 1 зазначеного Закону особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Перерахунок раніше призначених пенсій врегульовано статтею 63 вказаного Закону.
Частиною 4 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-XII установлено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отож, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Наведений висновок узгоджується із правовою позицією Верховного суду України, яка викладена в постанові від 06.07.2016 по справі № 2-а/638/70/15.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Відповідно до п. 1 зазначеного Порядку перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Згідно з п. 2 зазначеного порядку на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та м. Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Пунктом 3 зазначеного Порядку встановлено, що на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
07 листопада 2007 року Кабінетом Міністрів України винесено постанову № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
28 грудня 2015 року Кабінетом Міністрів України винесено постанову № 1036 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 7листопада 2007 року №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Вказана постанова набрала чинності з 1 січня 2017 року.
12.01.2017 Державна пенітенціарна служба України листом №4/4-83-Тл/2-17 повідомила Пенсійний фонд України про перерахунок пенсії на підставі вказаних змін.
Водночас, як вказав представник відповідача, Пенсійний фонд України не повідомив головні управління Пенсійного фонду України про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
Разом з тим, згідно із п.23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Статтею 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Отже, пенсіонери наділені правом самостійно звертатись до органів Пенсійного фонду із заявами про проведення перерахунку пенсії та подавати додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Як зазначалось, позивач звертався до відповідача з заявами про перерахунок пенсії із документами, які дають право на підвищення пенсії.
Відповідно до додатка 21 до Постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 року № 1036 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року №1294" посадовий оклад начальника управління за групою управлінь І становить 3100,00 грн.
Крім того, Управлінням Державної пенітенціарної служби України у Вінницькій області від 18 квітня 2017 року видано довідку №6/116 відповідно до якої посадовий оклад начальника управління ДПтС України у Вінницькій області з 01 січня 2017 року складає 3100,00 грн.
Про такий розмір посадового окладу начальника управління Державної пенітенціарної служби України у Вінницькій області також зазначено у листі Центрально-Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції №4/8041 від 08 вересня 2017 року.
З аналізу вищевикладених норм вбачається, що постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 року № 1036 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року №1294" підвищено розмір грошового забезпечення військовослужбовцям, у тому числі на посаді, на якій працював позивач, що у відповідності до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", на думку суду, дає йому право на перерахунок пенсії.
Позивач при зверненні до відповідача надав документи, які дають право на підвищення пенсії, тобто повідомив про підстави перерахунку пенсії, водночас відповідачем було відмовлено.
Суд оцінює критично посилання відповідача на відсутність порядку перерахунку пенсії позивачу, оскільки такий перерахунок пенсії має здійснюватись відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1, Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, які на момент звернення позивача є чинними.
Що стосується доводів відповідача, що позивачем пропущено строк на звернення до суду з позовом, суд вважає їх необґрунтованими, зважаючи на наступне.
Відповідно до статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
В свою чергу, статтею 51 Закону №2262-ХІІ встановлено, що перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Враховуючи, що право на перерахунок пенсії позивач набув з 01.01.2017, проте Пенсійний фонд України своєчасно не повідомив головні управління Пенсійного фонду України про підстави для перерахунку, а на звернення позивача до відповідача останній 19.01.2018 відмовив у перерахунку і станом на час розгляду справи такий перерахунок не проведений, суд приходить до висновку, що перерахунок пенсії позивачу не проведений з вини органів Пенсійного фонду України, а тому такий перерахунок має бути проведений з дати виникнення права на нього.
Що стосується позовної вимоги ОСОБА_1 про здійснення перерахунку та виплати пенсії з розрахунку 80% грошового забезпечення, то вона не підлягає задоволенню, оскільки всі розрахунки щодо перерахунку пенсії здійснюються виключно органом пенсійного фонду за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Таким чином, суд не наділений повноваженнями самостійно проводити розрахунок розміру пенсії, оскільки це є дискрецією органів Пенсійного фонду.
Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області не доведено правомірності своєї бездіяльності щодо непроведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1, а тому позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають частковому задоволенню.
За правилами частини першої статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З огляду на викладене, сплачений судовий збір у розмірі 704 грн. 80 коп. відповідно до квитанції від 20.02.2018 №ПН2786040, оригінал якої знаходиться в матеріалах справи, підлягає присудженню на користь позивача.
Керуючись статтями 9, 77, 90, 242-246, 371 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку та виплаті пенсії у зв'язку із зміною розмірів посадових окладів осіб начальницького складу управління Державної пенітенціарної служби України, встановленої Постановою Кабінету Міністрів України "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294" від 28.12.2016 №1036.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням при обчисленні пенсії зміни розміру посадових окладів осіб начальницького складу управління Державної пенітенціарної служби України, встановленої Постановою Кабінету Міністрів України "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294" від 28.12.2016 №1036 згідно довідок управління Державної пенітенціарної служби України у Вінницькій області (вих.№6-116 від 18.04.2017) та Центрально-Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції (вих.№4/8041 від 08.09.2017), починаючи з 01 січня 2017 року.
В решті позову відмовити.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (10003, м.Житомир, вул.Ольжича,7) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп. витрат по сплаті судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Л.А.Шуляк
Повне судове рішення складене 04 квітня 2018 року