
Справа № 712/10647/17
Провадження № 2а/712/21/18
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 березня 2018 року Соснівський районний суд м. Черкаси у складі:
головуючого-судді Мельник І.О.
з участю секретаря Хоменко А.В.
позивача ОСОБА_1
представника позивача адвоката ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Черкаси справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління пенсійного фонду України в Черкаській області, Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації про визнання дій незаконними, визнання незаконним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління пенсійного фонду України в Черкаській області, Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації про визнання дій незаконними, визнання незаконним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, мотивуючи тим, що він перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в місті Черкасах Черкаської області та отримує пенсію по інвалідності державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723 - XII у розмірі 87 % заробітної плати. В зв'язку з підвищенням оплати праці працюючим державним службовцям з 01.12.2015 року, згідно п.3 Постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 року № 1013, постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 24 січня 2017 року зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 01.11.2016 року відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-XII на підставі довідки Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації від 01.08.2016 № 180-10 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, із збереженням проценту нарахування пенсії на момент виходу на пенсію в розмірі 87 відсотків з проведенням нарахування та здійснення виплати заборгованості, що виникне внаслідок такого перерахунку, з урахуванням раніше проведених виплат. Після набранням вказаним судовим рішенням законної сили Управлінням Пенсійного фонду України в місті Черкасах Черкаської області в добровільному порядку і повному обсязі виконано рішення суду та 23.02.2017 року проведено перерахунок пенсії позивачу. Однак, у червні 2017 року позивач дізнався про зменшення з 01.05.2017 розміру нарахованої йому на підставі судового рішення пенсії, хоча жодних рішень про це йому не надсилалось. На звернення щодо підстав зменшення пенсійної виплати 11.07.2017 позивачу Управлінням Пенсійного фонду України в місті Черкаси Черкаської області повідомлено, що за результатом перевірки Департаментом соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації 28.02.2017 року було видано нову довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям № 72-10 та визнано недійсною довідку від 01.08.2016 року № 180-10. На підставі даних нової довідки №72-10 від 28.02.2017 року пенсійна справа ОСОБА_1 була переглянута, в результаті чого розмір пенсії ОСОБА_1 зменшився із 10 351, 43 грн. до 7 195,36 грн. та виникла переплата пенсії в сумі 18 936,42 грн. З огляду на те, що ОСОБА_1 не погодився на відшкодування переплати в добровільному порядку, Управлінням Пенсійного фонду України в місті Черкасах Черкаської області було прийнято рішення від 10.07.2017 року за № 191/06 про стягнення переплати пенсії з нарахованих йому сум пенсійних виплат у розмірі 20% щомісячно до повного погашення заборгованості. Проте, позивач вважає, що вказані рішення винесено без законних підстав та порушують охоронювані законом права та законні інтереси тому просить суд визнати незаконними дії Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації щодо відкликання виданої йому довідки про заробітну плату, зобов'язати Головне управління пенсійного фонду України в Черкаській області поновити виплату пенсії, визнати незаконним та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в місті Черкасах Черкаської про утримання надміру виплачених сум пенсії та зобов'язати Головне управління пенсійного фонду України в Черкаській області нарахувати та виплатити позивачеві суми пенсії, утримані на підставі рішення Управління Пенсійного фонду України в місті Черкасах Черкаської області № 191/06 від 10.07.2017.
Ухвалою Соснівського районного суду м. Черкаси від 28.03.2018 замінено неналежного відповідача Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області, залучивши як відповідача Головне управління пенсійного фонду України в Черкаській області.
Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні позов підтримав та просив його задовольнити з наведених в позові підстав.
Представник позивача за довіреністю в судовому засіданні позов підтримав в повному обсязі, просив його задовольнити та скасувати оскаржуване рішення, суду пояснив, що відповідачі діяли неправомірно приймаючи оскаржувані рішення, тому просить суд відновити порушене право позивача на належне пенсійне забезпечення.
Представник відповідача Головного управління пенсійного фонду України в Черкаській області в судове засідання не з'явився, скерував до суду відзив на позов, просив відмовити в його задоволенні, оскільки вважає, що позивач дія на підставі в межах та в спосіб передбачений законом.
Представник відповідача Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації проти позову заперечував, в подальшому в судове засідання не з'явився, скерував до суду відзив на позов, просив відмовити в задоволенні позову.
Суд, вислухавши сторони, вивчивши матеріали справи, дослідивши та оцінивши докази, вважає, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в місті Черкасах Черкаської області, що підтверджується пенсійним посвідченням № НОМЕР_1 та отримує пенсію по інвалідності державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723 - XII у розмірі 87 % заробітної плати.
В зв'язку з підвищенням оплати праці працюючим державним службовцям з 01.12.2015, згідно з п.3 Постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 № 1013, постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 24 січня 2017 року зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 01.11.2016 відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-XII на підставі довідки Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації від 01.08.2016 № 180-10 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, із збереженням проценту нарахування пенсії на момент виходу на пенсію в розмірі 87 відсотків з проведенням нарахування та здійснення виплати заборгованості, що виникне внаслідок такого перерахунку, з урахуванням раніше проведених виплат.
Після набранням вказаним судовим рішенням законної сили Управлінням Пенсійного фонду України в місті Черкасах Черкаської області в добровільному порядку і повному обсязі виконано рішення суду та 23.02.2017 проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1
У червні 2017 року ОСОБА_1 дізнався про зменшення з 01.05.2017 розміру нарахованої йому на підставі судового рішення пенсії, хоча жодних рішень про це йому не надсилалось.
На звернення щодо підстав зменшення пенсійної виплати 11.07.2017 ОСОБА_1 Управлінням Пенсійного фонду України в місті Черкаси Черкаської області повідомленолистом №302/К-10 від 11.07.2017, що за результатом перевірки Департаментом соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації 28.02.2017 було видано нову довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям № 72-10 та визнано недійсною довідку від 01.08.2016 № 180-10.
На підставі даних нової довідки №72-10 від 28.02.2017 року пенсійна справа ОСОБА_1 була переглянута, в результаті чого розмір пенсії ОСОБА_1 зменшився із 10 351, 43 грн. до 7 195,36 грн. та виникла переплата пенсії в сумі 18 936,42 грн.
З огляду на те, що ОСОБА_1 не погодився на відшкодування переплати в добровільному порядку, Управлінням Пенсійного фонду України в місті Черкасах Черкаської області було прийнято рішення від 10.07.2017 за № 191/06 про стягнення переплати пенсії з нарахованих йому сум пенсійних виплат у розмірі 20% щомісячно до повного погашення заборгованості.
Частиною другою ст.19 Конституції України передбачено, що органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.101 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-XII, органи що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Згідно з ч.2 ст.17 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» довідки про заробітну плату видаються підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією
За пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року № 865 до відповідної довідки підлягає включенню сума заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Відповідно до ст.33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державного службовця складається із посадового окладу, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов'язків. Доплата за ранг провадиться відповідно до рангу, присвоєного державному службовцю. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
Згідно з ч.1 ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу)).
Відповідно до статтею 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином, відкликання довідки здійснено Департаментом соціального захисту населення Черкаської ОДА без законних підстав та з порушенням вимог чинного законодавства.
Крім того, на даний час в судовому порядку не встановлено, що довідка № 180-10 від 01.08.2016, яка видана ОСОБА_1 для перерахунку пенсії за Законом України «Про державну службу» Департаментом соціального захисту населення Черкаської ОДА містить в собі недостовірні дані, а тому Управління Пенсійного фонду України в місті Черкасах Черкаської області не може при розрахунку пенсії ОСОБА_1 не приймати її до уваги.
Відтак, дії Департаменту соціального захисту населення Черкаської ОДА щодо відкликання виданої ОСОБА_1 довідки № 180-10 від 01.08.2016 та видачі довідки від 28.02.2017 № 72-10 щодо розміру заробітної плати заступника директора Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації, для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям без урахування всіх сум таких виплат як надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, премії та інших виплат (винагорода за вислугу років, матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань) є незаконними та такими, що йдуть всупереч вимогам законів України та рядку підзаконних актів.
З огляду на викладене, не взяття до уваги Управлінням Пенсійного фонду України в місті Черкасах Черкаської області для перерахунку ОСОБА_1 пенсії з більшого заробітку відповідно до довідки № 180-10 від 01.08.2016 є незаконним.
Відповідно до ст.50 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку.
Згідно з п.3 Порядку відшкодування коштів, надміру виплачених за призначеними пенсіями, та списання сум переплат пенсій та грошової допомоги, що є безнадійними до стягнення, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 21.03.2003 №6-4, повернення коштів, надміру виплачених за призначеними пенсіями, проводиться відповідно до статті 103 Закону України «Про пенсійне забезпечення» 05.11.1991 № 1788-ХП у випадках виявлення подання громадянами недостовірних відомостей про заробітну плату чи інший дохід, стаж роботи, несвоєчасного подання відомостей про зміни у складі сім'ї тощо.
Відповідно до ст.1215 ЦК України не підлягають поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
За змістом названих норм цього закону відповідальність пенсіонера наступає виключно у випадках свідомого надання особисто пенсіонером особистої недостовірної інформації або неповідомлення органу, який призначає пенсію, відомих йому обставин, що зумовлюють зменшення призначеної пенсії.
Таким чином, на пенсіонера може бути покладений обов'язок про повернення надміру виплаченої пенсії лише у випадку встановлення і доведення об'єктивними даними зловживань з його боку, тобто наявність об'єктивно встановленої вини в наданні недостовірних даних. При цьому, в разі, якщо порушення пенсійного законодавства допустила установа (підприємство, організація), то Позивач в свою чергу не повинен нести відповідальність за надання до Управління Пенсійного фонду відомостей за достовірність яких відповідає саме ця установа.
Позивач ОСОБА_1 звертаючись до Управління Пенсійного фонду України в місті Черкасах Черкаської області з заявою про перерахунок пенсії надав отриману ним у встановленому порядку довідку від 01.08.2016 № 180-10, видану Департаментом соціального захисту населення Черкаської ОДА, за достовірність якої несуть відповідальність службові особи, які її видали, а тому відсутні будь-які підстави для висновку про недобросовісність чи зловживання, чи свідоме надання недостовірних даних з його боку для отримання пенсій.
Підсумовуючи наведене, суд вважає що наведені в адміністративному позові обставини знайшли своє документальне підтвердження, тому даний позов підлягає до задоволення, на думку суду дії Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації щодо відкликання виданої ОСОБА_1 довідки про заробітну плату від 01.08.2016 № 180-10 являються неправомірними. Тому Головне управління пенсійного фонду України в Черкаській області повинно поновити виплату ОСОБА_1 пенсії з 01.05.2016 відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу » від 16.12.1993 № 3723-Х11 па підставі довідки Департаменту соціальною захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації від 01.08.2016 №180-10 про заробітну плату, та здійснення виплати заборгованості, що виникне внаслідок такого перерахунку, з урахуванням раніше проведених виплат. Так4ож являються неправомірними, та такими, що підлягаютьскасуванню рішення Управління Пенсійного фонду України в місті Черкасах Черкаської області № 191/06 від 10.07.2017 про утримання з ОСОБА_1 надміру виплачених сум пенсії. Крім того, оскільки з пенсії позивача вжепроводились відрахування на підсьаві оскаржуваного рішення відповідача тому необхідно нарахувати та виплатити йому суми пенсії, утримані на підставі рішення Управління Пенсійного фонду України в місті Черкасах Черкаської області № 191/06 від 10.07.2017.
Керуючись ст. 18,104,106,137,256 КАС України, суд,
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до Головного управління пенсійного фонду України в Черкаській області, Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації про визнання дій незаконними, визнання незаконним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати незаконними дії Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації щодо відкликання виданої ОСОБА_1 довідки про заробітну плату від 01.08.2016 № 180-10 та видачі довідки від 28.02.2017 № 72-10.
Зобов'язати Головне управління пенсійного фонду України в Черкаській області поновити виплату ОСОБА_1 пенсії з 01.05.2016 відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу » від 16.12.1993 № 3723-Х11 па підставі довідки Департаменту соціальною захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації від 01.08.2016 №180-10 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям із збереженням проценту нарахування пенсії на момент виходу на пенсію в розмірі 87 відсотків з проведенням нарахування та здійснення виплати заборгованості, що виникне внаслідок такого перерахунку, з урахуванням раніше проведених виплат.
Визнати незаконним та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в місті Черкасах Черкаської області № 191/06 від 10.07.2017 про утримання з ОСОБА_1 надміру виплачених сум пенсії в загальному розмірі 18936 грн.
Зобов'язати Головне управління пенсійного фонду України в Черкаській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 суми пенсії, утримані на підставі рішення Управління Пенсійного фонду України в місті Черкасах Черкаської області № 191/06 від 10.07.2017.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом 30 днів в порядку, передбачеому КАС України.
Головуючий І.О.Мельник