Рішення № 73182742, 04.04.2018, Деснянський районний суд м. Чернігова

Дата ухвалення
04.04.2018
Номер справи
750/11182/17
Номер документу
73182742
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 750/11182/17

Провадження № 2-а/750/334/18

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 квітня 2018 року м. Чернігів

Деснянський районний суд м. Чернігова у складі:

судді Карапута Л.В.,

секретаря Карацюба М.М.,

за участю представників позивача ОСОБА_1, ОСОБА_2, представника відповідача Захарченко І.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 до Головного управління Держпродспоживслужби у Чернігівській області про скасування постанови,

в с т а н о в и в:

Позивач звернулася до суду з позовом, в якому просила скасувати постанову №063 від 25.10.2017 року про накладення адміністративного стягнення за частиною першою статті 188-37 Кодексу України про адміністративні правопорушення у вигляді штрафу в розмірі 170 гривень.

В обґрунтування позову зазначила, що 11.10.2017 року співробітники ГУ ДФС у Чернігівській області з метою проведення документальної планової виїзної перевірки діяльності позивача, як суб'єкта господарювання з питань перевірки характеристик продукції з'явились за адресою: м. Чернігів, пр. Перемоги, 96, проте позивача не було повідомлено про зазначену перевірку за десять днів до її початку та в графіку перевірок була відсутньою, в зв'язку з чим позивач відмовила у допуску до проведення перевірки. У зв'язку з не допуском до проведення перевірки працівниками Держпродспоживслужби 11.10.2017 року було складено протокол про адміністративне правопорушення №0052 від 11.10.2017 року про притягнення до адміністративної відповідальності за статтею 188-37 Кодексу України про адміністративні правопорушення. 25.10.2017 року без належного повідомлення позивача про розгляд справи була винесена постанова №063, якою накладено штраф у розмірі 170 грн.

У судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали.

Представник відповідача до суду надіслав відзив на позовну заяву та просив відмовити в задоволенні позову.

Заслухавши пояснення представників позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.

Судом встановлено, що 10 жовтня 2017 року в.о. начальника Головного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області було видано направлення на проведення перевірки за №328-п/321 у суб'єкта господарювання ФОП ОСОБА_4 з питань розповсюдження: розвивальних іграшок та іграшок для стимулювання активності; телефонних апаратів, включаючи телефонні апарати для стільникових мереж зв'язку, що містять передавачі та приймачі. Строк проведення перевірки з 10 по 11 жовтня 2017 року. Підставою проведення перевірки є секторальний план державного ринкового нагляду на 2017 рік.

Позивач зареєстрована фізичною особою-підприємцем та являється суб'єктом господарювання.

У зв'язку з не допуском до проведення перевірки працівниками Держпродспоживслужби відносно позивача складено протокол про адміністративне правопорушення №0052 від 11.10.2017 року про притягнення до адміністративної відповідальності за порушення передбачене ст. 188-37 КУпАП. При цьому у вказаному протоколі не було зазначено частину статті за якою притягується до відповідальності.

25.10.2017 року на підставі зазначеного протоколу відносно позивача була винесена постанова по справі про адміністративне правопорушення УЗС №063 про накладення на ОСОБА_4 штрафу в розмірі 170 грн. 00 коп. за правопорушення передбачене ч. 1 ст. 188-37 КУпАП (а.с. 6).

Відповідно до частини 2 cт. 19 Конституції України - органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень тау спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 cт. 1 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» державний ринковий нагляд - діяльність органів ринкового нагляду з метою забезпечення відповідності продукції встановленим вимогам, а також забезпечення відсутності загроз суспільним інтересам.

Частиною 1 ст. 4 наведеного Закону передбачено, що метою здійснення ринкового нагляду є вжиття обмежувальних (корегувальних) заходів з відповідним інформуванням про це громадськості щодо продукції, яка при її використанні за призначенням або за обґрунтовано передбачуваних умов і при належному встановленні та технічному обслуговуванні становить загрозу суспільним інтересам чи яка в інший спосіб не відповідає встановленим вимогам.

Згідно ч.5 cт. 10 вищезазначеного Закону повноваження та порядок діяльності органів ринкового нагляду, права та обов'язки їх посадових осіб, які здійснюють ринковий нагляд, встановлюються цим Законом, законами України «Про загальну безпечність нехарчової продукції», «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» та іншими законами України.

Згідно п.4 ч.1 cт. 11 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» з метою здійснення ринкового нагляду органи ринкового нагляду в межах сфер їх відповідальності проводять перевірки характеристик продукції, в тому числі відбирають зразки продукції та забезпечують проведення їх експертизи (випробування).

Органи ринкового нагляду проводять планові та позапланові перевірки характеристик продукції. Планові перевірки характеристик продукції проводяться у розповсюджувачів цієї продукції, а позапланові, - у розповсюджувачів та виробників такої продукції. Під час таких перевірок перевіряються характеристики лише того виду продукції, що є предметом перевірки (ч.ч.3-4 cт.23 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції»).

Відповідно до п.1 ст.5 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», планові заходи здійснюються відповідно до річних планів, що затверджуються органом державного нагляду (контролю) не пізніше 1 грудня року, що передує плановому. Внесення змін до річних планів здійснення заходів державного нагляду (контролю) не допускається, крім випадків зміни найменування суб'єкта господарювання та виправлення технічних помилок.

Плановим періодом вважається рік, який обчислюється з 1 січня по 31 грудня планового року.

Плани здійснення заходів державного нагляду (контролю) на наступний плановий період повинні містити дати початку кожного планового заходу державного нагляду (контролю) та строки їх здійснення.

Протягом планового періоду здійснення більш як одного планового заходу державного нагляду (контролю) щодо одного суб'єкта господарювання одним і тим самим органом державного нагляду (контролю) не допускається.

Органи державного нагляду (контролю) щороку визначають перелік суб'єктів господарювання, які підлягають плановим заходам державного нагляду (контролю) у плановому періоді, та не пізніше 15 жовтня року, що передує плановому, забезпечують внесення відомостей про таких суб'єктів господарювання до інтегрованої автоматизованої системи державного нагляду (контролю) для автоматичного виявлення нею суб'єктів господарювання, які підлягають комплексним плановим заходам державного нагляду (контролю).

Проект плану здійснення комплексних заходів державного нагляду (контролю) формується інтегрованою автоматизованою системою державного нагляду (контролю).

У разі виникнення потреби у внесенні змін до сформованого проекту плану здійснення комплексних заходів державного нагляду (контролю) щодо узгоджених між органами державного нагляду (контролю) інших дат початку та строків здійснення комплексних планових заходів державного нагляду (контролю) органи державного нагляду (контролю) звертаються письмово з відповідними пропозиціями не пізніше 1 листопада року, що передує плановому, до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну регуляторну політику, політику з питань нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, ліцензування та дозвільної системи у сфері господарської діяльності та дерегуляції господарської діяльності, який має право вносити такі зміни до інтегрованої автоматизованої системи державного нагляду (контролю).

План здійснення комплексних заходів державного нагляду (контролю) на відповідний плановий період для всіх органів державного нагляду (контролю) затверджує центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну регуляторну політику, політику з питань нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, ліцензування та дозвільної системи у сфері господарської діяльності та дерегуляції господарської діяльності, оприлюднює на своєму офіційному веб-сайті та вносить відомості до інтегрованої автоматизованої системи державного нагляду (контролю) до 15 листопада року, що передує плановому.

Річні плани здійснення планових заходів державного нагляду (контролю) на відповідний плановий період з урахуванням узгоджених дат початку та строків здійснення визначених у плані здійснення комплексних заходів державного нагляду (контролю) затверджують органи державного нагляду (контролю), оприлюднюють на своїх офіційних веб-сайтах та вносять відомості до інтегрованої автоматизованої системи державного нагляду (контролю) до 1 грудня року, що передує плановому.

Вимоги до оформлення річних та комплексного планів здійснення заходів державного нагляду (контролю), внесення змін до них та звіту щодо їх виконання визначаються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну регуляторну політику, політику з питань нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, ліцензування та дозвільної системи у сфері господарської діяльності та дерегуляції господарської діяльності.

Комплексні планові заходи державного нагляду (контролю) здійснюються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п.4 cт.5 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», органи державного нагляду (контролю) здійснюють планові заходи з державного нагляду (контролю) за умови письмового повідомлення суб'єкта господарювання про проведення планового заходу не пізніш як за десять днів до дня здійснення цього заходу.

Повідомлення повинно містити: дату початку та дату закінчення здійснення планового заходу; найменування юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснюється захід; найменування органу державного нагляду (контролю).

Повідомлення надсилається рекомендованим листом та/або за допомогою електронного поштового зв'язку або вручається особисто під розписку керівнику чи уповноваженій особі суб'єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу, фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі.

Суб'єкт господарювання має право не допускати посадову особу органу державного нагляду (контролю) до здійснення планового заходу в разі неодержання повідомлення про здійснення планового заходу.

11.10.2017 року до приміщення магазину «Smart Store», розташованого за адресою м. Чернігів, Проспект Перемоги, буд. 96 прибули співробітники ГУ ДФС у Чернігівській області з метою проведення документальної планової виїзної перевірки діяльності позивача, як суб'єкта господарювання з питань перевірки характеристик продукції розповсюдження розвиваючих іграшок та іграшок для стимулювання активності; телефонних апаратів, включаючи телефонні апарати для стільникових мереж зв'язку, що містять передавачі та приймачі.

Разом з тим, наказ №328-п від 10.10.2017 року не був наданий позивачу від перевіряючого в день проведення перевірки для ознайомлення.

Працівниками Дерпродспоживслужби було складено протокол про адміністративне правопорушення №0052 від 11.10.2017 року про притягнення ОСОБА_4 до адміністративної відповідальності, за порушення передбачене ст. 188-37 КУпАП.

У зазначеному протоколі перевіряючим було зазначено, що розгляд справи про адміністративне правопорушення по складеному протоколу відбудеться 18.10.2017 року з 12:00 до 13:00 за адресою: каб. 3, 9 вул. 1-го Травня, буд.180, м. Чернігів.

18.10.2017 року, за зазначеною адресою позивач разом з представником з'явилися для розгляду справи, проте їм повідомили, що керівник управління знаходиться у відрядженні і розгляд справи буде перенесено на іншу дату, яку повідомлять пізніше.

25.10.2017 на телефонний дзвінок головний спеціаліст Слиш Віктор Миколайович, повідомив позивачу, що керівник знову у відрядженні і про розгляд справи він обов'язково повідомить.

01.11.2017 року на чергову спробу дізнатись про дату розгляду справи, головний спеціаліст Слиш Віктор Миколайович повідомив, що справа вже розглянута, оскільки позивач не з'явилась на розгляд.

03.11.2017 року засобами поштового зв'язку позивачем була отримана оскаржувана Постанова №063 від 25.10.2017 року.

Згідно копії паспорту позивача, вбачається, що остання перебувала за межами України в період з 18.10.2017 року по 25.10.2017 року.

Згідно вимог ст. 268 КУпАП, особа, яка притягається до адміністративної відповідальності має право: знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання; при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження; оскаржити постанову по справі. Справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи. При розгляді справ про адміністративні правопорушення, передбачені частиною першою статті 44, статтями 51, 146, 160, 172-4 - 172-9, 173, 173-2, частиною третьою статті 178, статтями 185, 185-1, статтями 185-7, 187 цього Кодексу, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, є обов'язковою.

Справу про адміністративне правопорушення було розглянуто без належного повідомлення про час та місце розгляду справи особи, яка притягувалась до адміністративної відповідальності, та за відсутності ОСОБА_4, що суперечить вимогам ст.268 КУпАП.

Таким чином, суд приходить до висновку, що оскаржувана постанова є протиправною, оскільки справу про адміністративне правопорушення було розглянуто відповідачем за відсутності особи, яка притягувалась до адміністративної відповідальності без повідомлення ОСОБА_4 та яка на час розгляду справи перебувала за межами України.

Згідно ст. 289 КУпАП, скаргу на постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути подано протягом 10 днів з дня винесення постанови. Про час ті місце розгляду справи повідомлена не була, про оскаржувану постанову дізналась лише після її отримання поштою 03.07.2017 року, тому в десятиденний строк звернулася до суду для оскарження постанови.

Відповідно до ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання:

1) чи належить до його компетенції розгляд даної справи;

2) чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення;

3) чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду;

4) чи витребувано необхідні додаткові матеріали;

5) чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.

Відповідно до положень статті 279 КУпАП розгляд справи розпочинається з оголошення складу колегіального органу або представлення посадової особи, яка розглядає дану справу. Головуючий на засіданні колегіального органу або посадова особа, що розглядає справу, оголошує, яка справа підлягає розгляду, хто притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснює особам, які беруть участь у розгляді справи, їх права і обов'язки. Після цього оголошується протокол про адміністративне правопорушення. На засіданні заслуховуються особи, які беруть участь у розгляді справи, досліджуються докази і вирішуються клопотання.

Згідно ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно із частиною другою статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до частини 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно ст. 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повного і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню.

Керуючись статтями 2, 77, 242, 286 КАС України, суд,-

в и р і ш и в :

позов задовольнити.

Скасувати постанову №063 від 25 жовтня 2017 року про накладення на ОСОБА_4 адміністративного стягнення за ч. 1 ст. 188-37 КУпАП у вигляді штрафу в розмірі 170 гривень та закрити справу про адміністративне правопорушення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом десяти днів з дня його проголошення.

Суддя Л.В. Карапута