
1Справа № 335/14572/17 2-а/335/79/2018
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 січня 2018 року м. Запоріжжя
Суддя Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя Калюжна В.В., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області в особі Ліквідаційної комісії, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області в особі Ліквідаційної комісії про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
В обґрунтування позову зазначав, що з 02.07.2002 він перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Запорізькій області та отримує пенсію по вислузі років відповідно до Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
Розмір пенсії ОСОБА_1 обчислений, виходячи із грошового забезпечення, встановленого відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007 року «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу»
Протягом червня-вересня 2017 року позивач звертався до Відповідача з приводу надання довідки для перерахунку пенсії з грошового забезпечення поліцейських, надання довідки про розрахунок одноразової грошової допомоги при звільненні, а також з приводу надання нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
21.08.2017 року Позивач подав до Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області заяву щодо видачі нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01.01.2016 року з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, а саме: надбавки за виконання особливо важливих завдань, надбавки за оперативно-розшукову діяльність, премії, а також просив включити у довідку відомості про матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, одноразову грошову допомогу при звільненні.
Листом від 04.09.2017 року за вих. № 294-Ж/л.к./29-17 Ліквідаційною комісією Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області було відмовлено Позивачу у видачі нової довідки із зазначенням додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно листа ГУ ПФУ у Запорізькій області від 24.07.2017 року, отриманого позивачем за його заявою, за розрахунком пенсії за вислугу років по пенсійній справі ОСОБА_2, під час призначення та останнього перерахунку пенсії було враховано наступні види грошового забезпечення: посадовий оклад; оклад за військове звання; надбавка за вислугу років; надбавка за таємність 15%; надбавка за оперативно-розшукову діяльність 18 %; надбавка за виконання особливо важливих завдань 42 %; премія 17%.
Листом ГУ ПФУ у Запорізькій області від 15.08.2017 року, отриманим позивачем за його заявою про перерахунок пенсії, позивачем отримано Довідку про розмір грошового забезпечення, що підлягало обрахунку при перерахунку пенсії станом на 01.01.2016 року за посадою Старшого оперуповноваженого спеціального відділення Державної служби боротьби з економічними злочинами УМВС України у Запорізькій області: посадовий оклад 2 600 гривень; оклад за військове звання 2 200 гривень; надбавка за вислугу років 45% - 2 160 гривень; надбавка за таємність 15% - 390 гривень; премія 1,99 % - 146,27 гривень.
09.11.2017 року Позивач звернувся до Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області з урахуванням вищезазначеного детального обґрунтування підстав для видачі довідки, з заявою щодо видачі нової довідки про розмір грошового забезпечення, однак листом від 15.11.2017 відповідач відмовив у видачі зазначеної довідки.
Вважаючи таку відмову протиправною, позивач просить суд визнати протиправною бездіяльність Ліквідаційної комісії Головного Управління Міністерства внутрішніх справ України у Запорізькій області щодо не включення до Довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 додаткових видів грошового забезпечення за формою передбаченою Додатком № 2 до Постанови Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 року «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України № 393 від 17.07.1992 року, з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», та не направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області нової довідки про розмір грошового забезпечення для подальшого перерахунку пенсії; зобов'язати Ліквідаційну комісію Головного Управління Міністерства внутрішніх справ України у Запорізькій області виготовити і надати ОСОБА_1, а також направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 з повною реальною інформацією за формою передбаченою Додатком № 2 до Постанови Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 року «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України № 393 від 17.07.1992 року, з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад 2 600 гривень; оклад за військове звання 2 200 гривень; надбавка за вислугу років 45% - 2 160 гривень; надбавка за таємність 15% - 390 гривень; надбавка за оперативно-розшукову діяльність 18 % - 468 гривень; надбавка за виконання особливо важливих завдань 42 % - 2 923, 20 гривень; матеріальна допомога на оздоровлення - 2 600 гривень; премія 17% - 1 826 гривень, з 01 січня 2016 року, тобто з дати виникнення права на перерахунок; стягнути з відповідача на його користь понесені судові витрати.
Ухвалою суду від 14.12.2017 року у відкрито скорочене провадження у справі.
11.01.2018 року відповідач надав суду заперечення на адміністративний позов, у яких зазначено, що ГУМВС вважає позовні вимоги ОСОБА_1 необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, посилаючись на те, що визначальним фактором включення додаткових видів грошового забезпечення є їх законодавчо визначений перелік.
Дослідивши наявні матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.
15.12.2017 набрав чинності Закон України № 2147-VIII від 03.10.2017, за яким Кодекс адміністративного судочинства України викладено у новій редакції.
Відповідно до п. 10 ч. 1 Перехідних положень КАС України, справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
У відповідності до ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
При вирішенні цієї справи суд, у відповідності до ст. 8 Конституції України та ст. 6 КАС України, керується принципом верховенства права, відповідно до якого людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Судом встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є пенсіонером МВС України, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Запорізькій області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".
Позивачу призначена пенсія згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", як колишньому працівнику органів внутрішніх справ. Вказаний Закон має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України. Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
04.05.2017 року, за вих. № 86/13434 Ліквідаційною комісією ГУМВС України у Запорізькій області видано Довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії.
Згідно даної Довідки розмір грошового забезпечення за нормами, чинними станом на 01.01.2016 року за посадою Старший оперуповноважений спеціального відділення Державної служби боротьби з економічними злочинами УМВС України в Запорізькій області становить: Посадовий оклад - 2600,00 грн.; Оклад за військове звання - 2200,00 гривень; Надбавка за вислугу років (45%) - 2160 гривень; Надбавка за роботу з таємними виробами, носіями, документами (15 %) - 390 гривень; Премія (1,99%) - 146,27 грн.; Всього: - 7 496,27 грн.
Не погоджуючись із зазначеними у довідці складовими, 21.08.2017 року Позивач подав до Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області заяву щодо видачі нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01.01.2016 року з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, а саме: надбавки за виконання особливо важливих завдань, надбавки за оперативно-розшукову діяльність, премії, а також просив включити у довідку відомості про матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, одноразову грошову допомогу при звільненні.
Листом від 04.09.2017 року за вих. № 294-Ж/л.к./29-17 Ліквідаційною комісією Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області було відмовлено Позивачу у видачі нової довідки із зазначенням додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно листа ГУ ПФУ у Запорізькій області від 24.07.2017 року, отриманого позивачем за його заявою, за розрахунком пенсії за вислугу років по пенсійній справі ОСОБА_2, під час призначення та останнього перерахунку пенсії було враховано наступні види грошового забезпечення: посадовий оклад; оклад за військове звання; надбавка за вислугу років; надбавка за таємність 15%; надбавка за оперативно-розшукову діяльність 18 %; надбавка за виконання особливо важливих завдань 42 %; премія 17%.
Листом ГУ ПФУ у Запорізькій області від 15.08.2017 року, отриманим позивачем за його заявою про перерахунок пенсії, позивачем отримано Довідку про розмір грошового забезпечення, що підлягало обрахунку при перерахунку пенсії станом на 01.01.2016 року за посадою Старшого оперуповноваженого спеціального відділення Державної служби боротьби з економічними злочинами УМВС України у Запорізькій області: посадовий оклад 2 600 гривень; оклад за військове звання 2 200 гривень; надбавка за вислугу років 45% - 2 160 гривень; надбавка за таємність 15% - 390 гривень; премія 1,99 % - 146,27 гривень.
09.11.2017 року Позивач звернувся до Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області з урахуванням вищезазначеного детального обґрунтування підстав для видачі довідки, з заявою щодо видачі нової довідки про розмір грошового забезпечення, однак листом від 15.11.2017 відповідач відмовив у видачі зазначеної довідки.
Згідно абз. 2 п. 15 Розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про національну поліцію», за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Статтею 102 вказаного Закону передбачено, що пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (Закон № 2262-ХІІ).
З метою відновлення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей 23.12.2015 року Верховною Радою України було прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей», яким внесені зміни до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а саме: доповнено та змінено статтю 43, якою передбачено, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові - щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку. Статтю 63 цього ж Закону доповнено частиною третьою, в якій вказано, що перерахунок пенсії особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Таким чином, Верховною Радою України було унормовано порядок перерахунку пенсій особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ України. Вищевказаний закон набрав чинності з 29.12.2015 року, тобто з цієї дати пенсіонери МВС (міліції) набувають права на перерахунок пенсії з урахуванням грошового забезпечення у розмірах встановлених для поліцейських.
Постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» встановлено розміри грошового забезпечення поліцейських, які є значно більшими від грошового забезпечення колишніх працівників міліції, а нинішніх пенсіонерів. Тобто відбулася фактична зміна розмірів грошового забезпечення в порівнянні з тими, що застосовувалися при обчисленні пенсій нинішнім пенсіонерам.
До 27.05.2016 року порядок виплати грошового забезпечення було передбачено «Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ» яка була затверджена Наказом МВС 31.12.2007 року № 499, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12 березня 2008 року за № 205/14896 (далі - Інструкція).
06.04.2016 року Наказом МВС України № 260 зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29 квітня 2016 року за № 669/28799 затверджено «Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання» (далі - Порядок).
Відповідно до ч.2 Наказу МВС України № 260, наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування та застосовується з дня набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію». Зазначений Наказ був опублікований в газеті «Офіційний Вісник України» № 39 від 27.05.2016 року, тобто набрав чинності із 27.05.2016 року.
Відповідно до ч. 3 Порядку до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад; оклад за спеціальним званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер; премії; одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Здійснивши правовий аналіз норм матеріального права Верховний Суд України в постанові від 24 квітня 2012 року (справа № 21-84а 12 ), за результатами розгляду заяви щодо неоднакового застосування судами касаційної інстанції норм права, прийшов до висновку, що належною підставою для перерахунку пенсій є рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців не тільки Кабінету Міністрів України але й інших органів (в тому числі і накази Міністра оборони України).
Отже, збільшення та зміна грошового забезпечення поліцейських, що встановлене Постановою КМ України № 988 від 11.11.2015 року, являється підставою для перерахунку пенсії ОСОБА_2 як колишнього працівника міліції.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою КМ України № 45 від 13.02.2008 року.
Відповідно до п. 1 вказаного Порядку № 45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Пунктом 2 Порядку № 45 передбачено, що на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація науковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання ( відс.); - надбавка за спортивні звання ( відс.); - премія ( відс.).
У примітці до додатку 2 Порядку № 45 зазначено, що у довідці зазначаються найменування, сума і розмір у відсотках усіх щомісячних (які мають постійний характер) додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премія, що встановлені Кабінетом Міністрів України за відповідною посадою (посадами) на момент перерахунку пенсії та враховуються згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" для обчислення розміру пенсії, а також складові грошового забезпечення, з яких вони обчислюються.
Таким чином, наведеними вище правовими нормами передбачено, що для проведення перерахунку пенсії визначається розмір грошового забезпечення із врахуванням складових, що існували на день звільнення особи зі служби. Для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. У склад грошового забезпечення входять, зокрема, щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок, та інші щомісячні надбавки (в тому числі за виконання особливо важливих завдань), доплати, підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Відповідно до ч. 15 ст. 43 Закону 2262-ХІІ встановлено, що при обчислені пенсії відповідно до ч. 7, 10 цієї статті в розрахунок включаються щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премії в розмірах, установлених законодавством на день призначення цих пенсій.
Премія, як форма заохочення успіхів конкретного працівника у службі не може ставитись в залежність від результатів роботи інших працівників чи визначатись виходячи з усередненого показника, а повинна відповідати розміру фактично отриманої за останньою штатною посадою, що бралась до розрахунку при оформлені пенсії.
Така позиція відповідає змісту п.п. 2 п. 4 Постанови КМ України № 988.
Таким чином, до розрахунку має братися розмір премій який було встановлено особі на час призначення пенсій а не середній розмір премії за відповідною посадою у державному органі за місяць, що передував перерахунку пенсії, оскільки за таких умов, виходячи зі змісту ст. 63 пенсія підлягала б перерахунку щомісячно.
З врахуванням наведеного, надбавка за виконання особливо важливих завдань та премія включаються до грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ України (міліції) для перерахунку їхніх пенсії у розмірах, визначених на день призначення пенсії.
Згідно п. 1 Постанови КМУ від 11.11.2015 року № 988 встановлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Матеріальна допомога для оздоровлення є додатковим видом грошового забезпечення і повинна бути врахована при перерахунку пенсії, що відповідає вимогам частини 3 статті 43 Закону України № 2262-ХІІ, Закону України № 2011- XII від 20.12.1991 р., п. 7 Постанови КМУ від 17.07.1992 р. № 393.
Вказана правова норма неодноразово була предметом дослідження судів різних інстанцій, за наслідками розгляду яких виносились рішення щодо обов'язкового врахування грошової допомоги для оздоровлення до складу грошового забезпечення для призначення та перерахунку пенсії. (Постанова ВС України № 21-70а15, ВАС України № К/800/16045/15, рішення судів які набрали законної сили № З35/6496/16-а, № 815/3000/17, № 522/21269/16-а, № 761/2945/16-а).
Вказані види додаткового грошового забезпечення, не скасовані Постановою КМУ № 988 та мали бути відображені у Довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 в розмірах, зазначених на день призначення пенсій.
Відтак, у новій Довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 повинно бути зазначено основні та додаткові види грошового забезпечення, а саме: посадовий оклад 2 600 гривень; оклад за військове звання 2 200 гривень; надбавка за вислугу років 45% - 2 160 гривень; надбавка за таємність 15% - 390 гривень; надбавка за оперативно-розшукову діяльність 18 % - 468 гривень; надбавка за виконання особливо важливих завдань 42 % - 2 923, 20 гривень; матеріальна допомога на оздоровлення - 2 600 гривень; премія 17% - 1 826 гривень.
Що стосується правових підстав для отримання Позивачем нової довідки про грошове забезпечення, то відповідно до п. 4 Постанови ПФУ № 3-1 від 30.01.2007 року заява про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію заявником за місцем проживання, а при необхідності, його законним представником.
За правилами п.п. 23, 24 цього порядку перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, встановленому ст. 63. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Вказана норма встановлює право ОСОБА_1 самостійно отримати від Відповідача довідку про складову грошового забезпечення у разі виникнення права на перерахунок пенсії.
Згідно Постанови Пленуму Верховного суду України від 13.06.2007року № 8 «Про незалежність судової влади» роз'яснено, що згідно ст. 8 та 22 Конституції України не підлягають застосуванню судами закони та інші нормативно-правові акти, якими скасовуються конституційні права і свободи людини та громадянина, а також нові закони, які звужують зміст та обсяг встановлених Конституцією та чинними законами прав і свобод.
Згідно ст. 22 Конституції України конституційні права і свободи громадян гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийняті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до ст.ст. 22, 64 Конституції України право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України (в т.ч. ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби» є таким, що не підлягають звуженню та обмеженню.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до ст. 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно- правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема колишніх співробітників міліції, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути скасовано, звужено шляхом внесення змін до законодавства (Правові позиції Конституційного Суду України в таких рішеннях: від 22.09.2005 р. № 5-рп/2005, від 29.06.2010р. № 17-рп-2010, від 22.12.2010р. № 26-рп/2010, від 11.10.2011 р. № 10-рп/2011).
Звуження соціальних гарантій пенсійного забезпечення може стосуватись порядку призначення пенсії особам у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення та можливе при призначенні пенсії, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
Аналогічна правова позиція зі спірних питань була висловлена і Верховним Судом України у постанові від 10 грудня 2013 року у справі № 21-348а13. Тому зменшення розміру пенсії позивачці шляхом не включення в довідку для перерахунку пенсії певних складових грошового забезпечення, які вже були їй встановлені або зменшення у відсотковому відношенні цих складових, слід розцінювати як звуження його соціальних гарантій, що є протиправним та недопустимим.
Враховуючи, що Ліквідаційною комісією ГУМВС України в Запорізькій області допущено протиправну бездіяльність, яка полягає у не виготовлені нової довідки про розмір грошового забезпечення Позивача та не направлення її до ГУ ПФУ в Запорізькій області для подальшого перерахунку його пенсії, суд вважає, що вимоги Позивача нормативно обґрунтовані, а належним способом захисту порушеного права на належне пенсійне забезпечення буде зобов'язання відповідача усунути вказані порушення, шляхом виготовлення та видачі нової довідки Позивачу, а також направлення її до ГУ ПФУ у Запорізькій області із зазначенням відповідних основних та додаткових видів грошового забезпечення у вищевказаних розмірах, відповідно до Постанови КМУ № 988 від 11.11.2015 року.
З урахуванням зазначених обставин та норм права суд дійшов до висновку про протиправність бездіяльності ліквідаційної комісії. Оскільки, позивач має право на отримання довідки про грошове забезпечення працівника поліції за посадою, яку він обіймав при виході на пенсію, та вважає, що належним способом захисту порушених прав останнього буде визнання протиправної відмови голови ліквідаційної комісії Головного Управління Міністерства Внутрішніх Справ України в Запорізькій області у наданні довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії та зобов'язання відповідача направити ГУПФУ в Запорізькій області та позивачу довідку про складові зазначеного вище грошового забезпечення.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, з відповідача на користь позивача підлягають стягненню понесені судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору у розмірі 640 гривень за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. ст.ст. 1, 2, 3, 8, 9, 14, 15, 19, 32, 43, 59, 72-77, 90, 94, 139, 143, 160, 168, 189, 243-246, 255, 257, 258, 262, 293, 295, 370, пп. 10 п. 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області в особі Ліквідаційної комісії, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Ліквідаційної комісії Головного Управління Міністерства внутрішніх справ України у Запорізькій області щодо не включення до Довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 додаткових видів грошового забезпечення за формою передбаченою Додатком № 2 до Постанови Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 року «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України № 393 від 17.07.1992 року, з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», та не направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області нової довідки про розмір грошового забезпечення для подальшого перерахунку пенсії.
Зобов'язати Ліквідаційну комісію Головного Управління Міністерства внутрішніх справ України у Запорізькій області виготовити і надати ОСОБА_1, а також направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 з повною реальною інформацією за формою передбаченою Додатком № 2 до Постанови Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 року «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України № 393 від 17.07.1992 року, з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад 2 600 гривень; оклад за військове звання 2 200 гривень; надбавка за вислугу років 45% - 2 160 гривень; надбавка за таємність 15% - 390 гривень; надбавка за оперативно-розшукову діяльність 18 % - 468 гривень; надбавка за виконання особливо важливих завдань 42 % - 2 923, 20 гривень; матеріальна допомога на оздоровлення - 2 600 гривень; премія 17% - 1 826 гривень, з 01 січня 2016 року, тобто з дати виникнення права на перерахунок; стягнути з відповідача на його користь понесені судові витрати.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 640 (шістсот сорок) гривень 00 копійок за рахунок бюджетних асигнувань Головного Управління Міністерства внутрішніх справ України у Запорізькій області.
Рішення може бути оскаржене до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя В.В. Калюжна