
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
03 квітня 2018 року м. Чернігів Справа № 825/2218/17
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Бородавкіної С.В.,
за участі секретаря Гайдука С.В.,
представника заявника ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Чернігові заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про розстрочення виконання рішення суду від 19.01.2018 по справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, - Ліквідаційна комісія Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області про розстрочення виконання рішення,
У С Т А Н О В И В:
26.03.2018 Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (далі - ГУПФ в Чернігівській області) звернулось до суду із заявою та просить розстрочити виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 19.01.2018, а саме: донарахованої суми пенсії з січня 2016 року по грудень 2017 року в сумі 24927,16 грн.
Свою заяву мотивує тим, що 21.02.2018 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», якою визначено прядок перерахунку і виплати пенсій, що призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», в тому числі і для колишніх працівників міліції з урахуванням розміру грошового забезпечення поліцейського, визначеного постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Враховуючи наведене, просить розстрочити виконання вказаного рішення суду відповідно до запропонованого графіку, а саме: з 01.01.2019 по 01.06.2021.
Представник заявника в судовому засіданні заяву підтримав та просив її задовольнити.
Позивач в судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду заяви повідомлений належним чином.
Представник третьої особи, - Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області в судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду заяви повідомлений належним чином.
Представник відділу примусового виконання рішень Управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області в судове засідання не прибув, надіслав клопотання про розгляд заяви без його участі.
Заслухавши пояснення представника заявника, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що в задоволенні заяви про розстрочення виконання рішення суду ГУПФУ в Чернігівській області слід відмовити, виходячи з такого.
Встановлено, що рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 19.01.2018 адміністративний позов ОСОБА_2 було задоволено та, в тому числі, зобов'язано ГУПФ в Чернігівській області провести ОСОБА_2 перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», починаючи з 01.01.2016 на підставі довідки Управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернігівській області № 101/10132,№0 від 19.05.2017 (а.с. 29-34). Вказане рішення суду набрало законної сили 20.02.2018.
22.02.2018 Чернігівським окружним адміністративним судом видано ОСОБА_2 виконавчий лист № 825/2218/17, яким зобов'язано ГУПФ в Чернігівській області здійснити вищевказані дії.
27.02.2018 відділом примусового виконання рішень Управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП № 55881694 з примусового виконання зазначеного судового рішення.
Заявником здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_2 з 01.01.2016. Доплата пенсії за період з 01.01.2018 по 28.02.2018 в розмірі 3825,14 грн. виплачена позивачу у березні поточного року. Пенсія в розмірі 6628,01 грн. виплачується щомісяця з 01.03.2018. Однак зазначив, що здійснити виплату донарахованої суми пенсії з січня 2016 року по грудень 2017 року в сумі 24927,16 грн. є неможливим, оскільки відсутні кошти для виплати вказаної суми. Вважає, що виплата таких коштів призведе до збитків як з державного бюджету, так само і бюджету Пенсійного фонду. Крім того, з врахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», виплата донарахованої суми здійснюється після виділення коштів на їх фінансування з Державного бюджету, згідно встановленого Постановою порядку.
Наведене стало підставою для звернення ГУПФ в Чернігівській області до суду із заявою про розстрочення виконання рішення суду від 19.01.2018.
Вирішуючи вказану заяву по суті, суд враховує таке.
Питання відстрочення і розстрочення виконання, зміна чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення визначає стаття 378 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до частини першої статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення.
Частиною п'ятою статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення рішення, ухвали, постанови.
В свою чергу, як вбачається з наданого ГУПФ в Чернігівській області графіку (а.с. 48), заявник просить розстрочити виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 19.01.2018 в частині виплати донарахованої ОСОБА_2 суми пенсії з січня 2016 року по грудень 2017 року в розмірі 24927,16 грн., в період з 01.01.2019 по 01.06.2021, тобто більше одного року з дня ухвалення рішення, що суперечить вищевказаним вимогам Кодексу адміністративного судочинства України.
Крім того, згідно із статтею 378 Кодексу адміністративного судочинства України підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує: 1) ступінь вини відповідача у виникненні спору; 2) щодо фізичної особи - тяжке захворювання самої особи або членів її сім'ї, її матеріальне становище; 3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо (частина четверта статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України).
Отже, єдиною правовою підставою для розстрочення виконання судового рішення можуть бути виняткові обставини, які ускладнюють його виконання. Факт наявності таких обставин має підтверджуватись певними доказами, як це встановлено положеннями статей 72-77 Кодексу адміністративного судочинства України. При цьому, обов'язок доказування покладається на сторони, а тому кожна сторона повинна довести наявність тих обставин, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Втім, заявником не надано жодних переконливих доказів на підтвердження наявності обставин, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим. Посилання ГУПФ в Чернігівській області на постанову Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», якою визначено прядок перерахунку і виплати пенсій, що призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», в тому числі і для колишніх працівників міліції з урахуванням розміру грошового забезпечення поліцейського, визначеного постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», листи Пенсійного фонду України від 28.03.2017 № 9493/02-23 та від 28.03.2017 № 9494/02-23, як на підставу для розстрочення рішення суду від 19.01.2018, суд вважає необґрунтованими, оскільки вони не спростовують вищевказані висновки.
Розстрочення виконання рішення суду є правом суду і враховуючи вищенаведене, суд приходить висновку, що у задоволенні заяви ГУПФ в Чернігівській області слід відмовити.
Керуючись статтями 241-242, 248, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В:
В задоволенні заяви про розстрочення виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 19 січня 2018 року Головному управлінню Пенсійного фонду України в Чернігівській області - відмовити.
Ухвала набирає законної сили негайно після її підписання.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного тексту.
Повний текст ухвали складений 04 квітня 2018 року.
Суддя С.В. Бородавкіна