Рішення № 73162889, 04.04.2018, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.04.2018
Номер справи
815/565/18
Номер документу
73162889
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 815/565/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 березня 2018 року о 14 год. 35 хв. м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді: Юхтенко Л.Р.,

за участю секретаря судового засідання Закуріної А.М.,

за участю

від позивача: не з'явився

від відповідача: Лещенко Г.В. - за довіреністю

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_2 (місце проживання: 65123, АДРЕСА_1) до Суворовського об'єднаного Управління пенсійного фонду України в м. Одесі (код ЄДРПОУ 40388751, місцезнаходження: 65003, м. Одеса, вул. Чорноморського козацтва, 95) про визнання протиправною відмову здійснити індексацію щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці ОСОБА_2 за 2014-2017рр. та зобов'язання здійснити індексацію,-

ВСТАНОВИВ:

До суду 09 лютого 2018 року надійшов адміністративний позов ОСОБА_2 до Суворовського об'єднаного Управління пенсійного фонду України в м. Одесі, в якому позивач просив визнати відмову здійснити індексацію щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці ОСОБА_2 за 2014-2017рр. протиправною та зобов'язати здійснити індексацію щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці за 2014-2017рр.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач, відмовляючи позивачу в здійсненні індексації довічного грошового утримання судді у відставці виходив з того, що законодавством України не передбачено проведення індексації щомісячного грошового утримання судді у відставці. Однак, позивач вважає відмову такою, що порушує не тільки права позивача, а й принцип незалежності суддів та не відповідає приписам чинного законодавства.

В позовній заяві позивач робить посилання на Рішенням Конституційного суду України №3-рп/2013 від 03.06.2013 року справа №1-2/2013, яким визнанні неконституційним абзац другий п. 2 Розділу «Прикінцеві та Перехідні положення Закону України» про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 року №3668/VI, зі змісту якого вбачається, що виплата суддям пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) здійснюється без індексації, без застосування положень частин другої, третьої ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-IV та без проведення інших перерахунків, передбачених законодавством. Положення Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 07.07.2010 року №2453-VI у редакції Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 року №3668-VI та Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 року визнанні неконституційними, та втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення.

В позовні заяві позивач просить розглядати справу за його відсутності.

Ухвалою суду від 12 лютого 2018 року прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі.

У встановлений судом строк, відповідач подав до суду відзив на позовну заяву (вхід. №6363/18 від 06.03.2018 року).

Відповідно до відзиву на позовну заяву, відповідач позовні вимоги не визнав та просив відмовити в задоволенні позову повністю.

На відкритому судовому засіданні 30 березня 2018 року відповідач подав додаткові письмові пояснення, згідно з якими відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №1078 від 17.07.2003 року «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення» зі замінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України №690 від 17.05.2006 року №170 від 12.03.2008 року та ст. 42 Конституції України, позивачу з травня 2014 року індексація встановлена у розмірі 28,47 грн., з 06.2014 року встановлена у розмірі 60, 74 грн., з 07.2014 року встановлена у розмірі 98,70 грн., з 08.2014 року встановлено 113,88 грн.; з 09.2014 року у розмірі 113,88 грн, з 10.2014 року у розмірі з 11.2014 року встановлена у розмірі 152, 78 грн.; з 12 2014 року встановлена у розмірі 179, 36 грн. Починаючи з 01.05.2016 року по 31.12.2016 року, індексація пенсії проводилась у фіксованому розмірі 179, 36 грн., починаючи з січня 2017 року індексація пенсії не проводилась, оскільки після перерахунку пенсії з 05.01.2017 року розмір підвищення склав 2493, 64 грн., що перевищує фіксовану суму індексації - 179, 36 грн, фіксована індексація припиняється.

А тому, Управлінням Пенсійного фонду України не порушено прав, свобод та інтересів позивача, діяло лише на підставі норм чинного законодавства України та відсутні підстави для задоволення позову.

На відкритому судовому засіданні представник відповідача заперечував проти задоволення позовних вимог, зазначивши, що індексація позивачу виплачена відповідно до норм діючого законодавства. Також відповідач просив в якості заперечень взяти додаткові пояснення.

Вивчивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги та заперечення, докази, якими вони підтверджуються, заслухавши пояснення представника відповідача, суд у справі встановив такі факти та обставини.

Наказом апеляційного суду Одеської області №116-ос від 17.12.2012 року ОСОБА_2 звільнено з 17 грудня 2012 року із займаної посади судді апеляційного суду Одеської області (а.с.11).

28.11.2017 року вхід №п353/П-5 ОСОБА_2 звернувся до УПФУ в Суворовському районі міста Одеси з листом, в якому просив виконати рішення Конституційного суду України від 03.06.2013 року №3-рп/2013 та провести індексацію грошового забезпечення за період 2014-2017рр. (а.с.10).

Суворовське об'єднане управління Пенсійного фонду України листом від 12.12.2017 року вих. №353/П-5 повідомило позивачу, що відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсії індексувались згідно із законодавством про індексацію грошових доходів населення та Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» не передбачено проведення індексації щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці.

Не погоджуючись із зазначеною відмовою, позивач звернувся з позовом до суду за захистом свого права.

Проаналізувавши положення чинного законодавства України, що регулює спірні правовідносини, враховуючи обставини справи, дослідивши письмові докази, що містяться в матеріалах справи та надані пояснення представником відповвідача, суд зробив такі висновки.

Спірні правовідносини регулюються Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» № 1282-XII від 3 липня 1991 року та постановою Кабінету Міністрів України Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1078 від 17 липня 2003 р.

Частиною першою статті 55 Конституції України встановлено, що кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Частиною 2 статті 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Так, на обґрунтування свої позовних вимог, позивач посилається на рішення Конституційного суду України від 11 жовтня 2005 року по справі №8-рп/2005, відповідно п. 7 якого передбачено, що конституційний статус судді передбачає надання йому в майбутньому статусу судді у відставці, що також є гарантією належного здійснення правосуддя, дає підстави ставити до суддів високі вимоги і зберігати довіру до їх компетентності та неупередженості.

Аналіз норм Конституції України (254к/96-ВР) свідчить, що надання судді за рахунок держави матеріального і соціального захисту (заробітна плата, пенсія, щомісячне довічне грошове утримання тощо), що відповідає його високому статусу, є гарантією забезпечення незалежності.

Право судді, який перебуває у відставці, на пенсійне та щомісячне довічне грошове утримання є гарантією незалежності працюючих суддів. Щомісячне довічне грошове утримання - це особлива форма соціального забезпечення суддів, зміст якої полягає у гарантованій державою щомісячній звільненій від сплати податків грошовій виплаті, що слугує забезпеченню їх належного матеріального утримання, в тому числі після звільнення від виконання обов'язків судді.

Окрім того, в позовній заяві позивач посилається на рішення Конституційного суду України по справі №3-рп/2013 від 03.06.2013 року, справа №1-2\2013, яким абзац другий пункту 2 розділу II „Прикінцеві та перехідні положення" Закону України „Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 8 липня 2011 року № 3668-VI, зі змісту якого вбачається, що виплата суддям пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) здійснюється без індексації, без застосування положень частин другої, третьої статті 42 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року № 1058-IV та без проведення інших перерахунків, передбачених законодавством. Положення Закону України „Про судоустрій і статус суддів" від 7 липня 2010 року № 2453-VI у редакції Закону України „Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 8 липня 2011 року № 3668-VI та Закону України „Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 8 липня 2011 року № 3668-VI, визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Закон України «Про індексацію грошових доходів населення» № 1282-XII від 3 липня 1991 року (надалі Закон № 1282-XII) визначає правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України.

Відповідно до ст. 2 Закону України № 1282-XII, індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру: пенсії; стипендії; оплата праці (грошове забезпечення); суми виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, крім щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим) та членам їхніх сімей і пенсій, які індексуються відповідно до закону за цими видами страхування; суми відшкодування шкоди, заподіяної фізичній особі каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди у разі втрати годувальника, крім суми виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування; розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі.

Кабінет Міністрів України може встановлювати інші об'єкти індексації, що не передбачені частиною першою цієї статті.

Соціальні виплати, що мають цільовий і разовий характер (допомога при народженні дитини, допомога на поховання, матеріальна допомога, одноразова допомога при виході на пенсію тощо), а також допомога у зв'язку з вагітністю і пологами індексації не підлягають. Підтримка купівельної спроможності провадиться шляхом підвищення розміру зазначених виплат.

Підтримка купівельної спроможності соціальних виплат, які визначаються залежно від прожиткового мінімуму, здійснюється шляхом перегляду їх розміру у зв'язку із зростанням прожиткового мінімуму відповідно до законодавства.

Індексація пенсій здійснюється шляхом їх підвищення відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Відповідно до п. 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1078 від 17 липня 2003р., індексація пенсій здійснюється шляхом їх підвищення відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Як вбачається з листа Суворовського об'єднаного УПФУ в м. Одесі, Пенсійний фонд повідомив позивача про те, що об'єктом індексації згідно Закону України «Про індексацію грошових доходів», серед іншого є пенсії та законодавством не передбачено проведення індексації щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці.

Між тим, на судовому засіданні представник відповідача пояснив, що пенсії індексуються (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат), щомісячне грошове утримання, що виплачують замість пенсії.

Індексації підлягають грошові доходи у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Нарахування індексації проводиться наступним чином: прожитковий мінімум множиться на індекс. Прожитковий мінімум - 949,00 грн., величина приросту цін: травень 2014 року -1,030 ; червень 2014 року-1,064; липень 2014 року -1,104; серпень 2014 -1,104; вересень 2014-1,120; жовтень 2014-1,120; листопад 2014-1,161; з грудня 2014 по квітень 2016 - 1,189.

Так, представник відповідача зазначив, що ОСОБА_2 щомісячне довічне грошове утримання нараховувалось та виплачувалось, а саме: 05.2014 року індексація встановлена у розмірі 28,47 грн., з 06.2014 року встановлена у розмірі 60, 74 грн., з 07.2014 року встановлена у розмірі 98,70 грн., з 08.2014 року встановлено113,88 грн.; з 09.2014 року у розмірі 113,88 грн, з 10.2014 року у розмірі з 11.2014 року встановлена у розмірі 152, 78 грн.; з 12 2014 року встановлена у розмірі 179, 36 грн. Починаючи з 01.05.2016 року по 31.12.2016 року індексація пенсії проводилась у фіксованому розмірі 179, 36 грн. починаючи з січня 2017 року індексація пенсії не проводилась, оскільки після перерахунку пенсії з 05.01.2017 року розмір підвищення склав 2493, 64 грн., що перевищує фіксовану суму індексації - 179, 36 грн, фіксована індексація припиняється

З 1 травня 2016 року проведено автоматизований перерахунок державних пенсій відповідно до Закону України «про Державний бюджет України на 2016рік». Можлива поточна індексація за травень 2016 року дорівнює 0, оскільки обчислений наростаючим підсумком індекс споживчих цін для проведення індексації з січня по березень 2016 року не перевищив порогу індексації, встановленого на рівні 103 відсотки. Розмір фіксованої індексації (код виду виплати 827) складається за наявності з поточної індексації та раніше зафіксованого розміру індексації (код виплати 827). Прописка фіксованої індексації в базу даних особових рахунків буде виконана програмним забезпеченням масового перерахунку з 01.05.2016 року в тому числі і по тих особових рахунках, які за умовами не підлягають перерахунку.

Після проведення перерахунку пенсій з 01.05.2016 року перевизначення місяця підвищення пенсії з 01.05.2016 року і заміна його з 01.12.202015 року на 01.05.2016 року має відбуватись умовами наявності підстав для визначення травня 2016 року як місяця підвищення пенсії або місяця в якому значення індексу споживчих цін було прийнято за 1 або 100% .

У випадках, коли місяць перерахунку (травень 2016 року) визначається як місяць підвищення пенсії, то прирівнюється сума підвищення розміру пенсійної виплати з сумою зафіксованої індексації з 01.05.2016 року (до проведення перерахунку).

Розмір фіксованої індексації (827 коду виду виплати) залишається незмінним, якщо з 01.05.2016 року не відбулось підвищення призначеного розміру пенсії без врахування фіксованої індексації.

Виплата фіксованої індексації припиняється з 01.05.2016 року, якщо з 01.05.2016 року підвищення призначеного розміру пенсії без врахування фіксованої індексації більше або дорівнює сумі фіксованої індексації.

Розмір фіксованої індексації зменшується з 01.05.2016 року, якщо підвищення призначеного розміру пенсії без врахування фіксованої індексації менше суми фіксованої індексації. Зменшення фіксованої індексації з 01.05.2016 року проводиться на суму підвищення індексації.

Фіксована сума індексації формується за кодом виплати 827 «Фіксована сума індексації з 01.10.2012 року».

Таким чином, представник відповідач зазначив, що ОСОБА_2 фіксована сума індексації встановлена з 01.05.2016 року по 31.122016 року в розмірі 179, 36 грн.

З 01.05.2017 року набув чинності Закону України «Про Вищу раду правосуддя» від 21122016 року №1798, відповідно до кого щомісячне довічне грошове утримання не обмежуються максимальним розміром не встановлюється особливий порядок виплати працюючим пенсіонерам. В результаті чого, з 05.01.2017 року проведено перерахунок пенсії та встановлено розмір пенсії у сумі 28512 грн. Оскільки після перерахунку пенсії розмір підвищення склав 2493, 64 грн, що перевищив фіксовану суму індексації - 179, 36 грн, фіксована компенсація припиняється.

Окрім того, суд звертає увагу, що відповідно ст. 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» № 1282-XII від 3 липня 1991 року, індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін. У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв'язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд вважає, що відповідачем нараховано та виплачено ОСОБА_2 індексацію у порядку та розмірі визначеному законодавством відповідно до розміру отриманої пенсії, а тому відмовляючи у проведенні індексації відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством, в зв'язку з чим позовні вимоги не належать задоволенню повністю.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до ч.1,3 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не належить задоволенню в повному обсязі.

У зв'язку з тим, що у задоволенні позовних вимог позивачу відмовлено в повному обсязі, керуючись приписами ст. 139 КАС України, судовий збір не повертається позивачу, та за відсутності понесених судових витрат, пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертизи, такі судові витрати не належать стягненню з позивача на користь суб'єкта владних повноважень.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 6, 12, 72, 77,90, 139, 246, 255,295,297 КАС України, суд -

В И Р І Ш И В:

У задоволенні позовної заяви ОСОБА_2 (місце проживання: 65123, АДРЕСА_1) до Суворовського об'єднаного Управління пенсійного фонду України в м. Одесі (код ЄДРПОУ 40388751, місцезнаходження: 65003, м. Одеса, вул. Чорноморського козацтва, 95) про визнання протиправною відмову здійснити індексацію щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці ОСОБА_2 за 2014-2017рр. та зобов'язання здійснити індексацію, - відмовити у повному обсязі.

У зв'язку з тим, що у задоволенні позовних вимог позивачу відмовлено в повному обсязі, керуючись приписами ст. 139 КАС України, судовий збір не повертається позивачу, та за відсутності понесених судових витрат, пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертизи, такі судові витрати не належать стягненню з позивача на користь суб'єкта владних повноважень.

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст. ст. 295,297 КАС України, з урахуванням п.п.15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.

Повний текст рішення виготовлено та підписано « 04» квітня 2018 року.

Суддя Л.Р. Юхтенко

.